Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Harrissa Harrissa

Harrissa je offline (nepripojený) Harrissa

Prosím, poraďte mi. Som tu nová,niečo som čítala,no nie všetko,ale veľmi súrne potrebujem radu. Sused postavil čiernu stavbu,momentálne ju legalizuje,má to byť druhá prevádkáreň,pôvodne to mal byť príručný sklad k prvej prevádzkárni a teraz,keď si to začal legalizovať,bude to už zámočnícka dielňa č.II. Jej výška tieni horné okno izby a rozmery sú oveľa väčšie, ako to zákon umožňuje na ohlasovaciu povinnosť a dokonca zase časť tejto budovy stojí na mojom pozemku. Je to len asi 50cm a úrady mu to idú schváliť. .
Napísala som dotknutým inštitúciam nesúhlas s legalizáciou tejto prevádzky. Neviem, na koho sa mám ďalej obrátiť, ak mu to odsúhlasia a určite áno, lebo má veľa známych. Mám možnosť sa ešte nejak brániť? Nikde som sa nedočítala ako najbližšie môže niekto postaviť výrobnú halu vedľa rodinného domu. Len dom pri dome môže byť najmenej 1,5m. Je to asi chaotické...otázka: ako ďaleko môže stáť prevádzka od rodinného domu? Mňa, ako suseda u nemusia prizvať a vyjadriť svoj názor, tak mám ešte nejakú inú možnosť sa brániť? A ešte: naukladal nám drevo okolo celého domu do výška 2m a teraz po tomto dreve behajú jeho psy a ohrozujú nás, lebo plot nieje taký vysoký a je už aj zničený. Dokonca mi pes vošiel do domu cez okno, lebo to drevo je zároveň s oknom do kuchyne. Policajt mi povedal, že ak má drevo na svojom pozemku, môže ho tam mať. Ale on ho má naukladané na stene môjho domu i plota. Čo v tomto prípade? Prepáčte, je toho asi veľa. Ďakujem, ak mi niekto odpovie.
0 0
Margaréta35 Margaréta35

Margaréta35 je offline (nepripojený) Margaréta35

Kúpili sme pozemok s projektom a stavebným povolením,ktoré je napísané na pôvodného majiteľa,čo treba urobiť,prepísať na nás SP,alebo až pri kolaudácii?
0 0
simoneccka1 simoneccka1

simoneccka1 je offline (nepripojený) simoneccka1

Dobrý deň, chcem sa opýtať, aké su podmienky pri výstavbe terasy. Totižto v stavebnom povolení sa terasa nespomína, pritom je riadne naprojektovaná a projekt je odsúhlasený stavebným úradom. Jedná sa o terasu, ktorá je vyvýšená nad zemou cca 1m, stojí na 3 pätkách (betónové), rozloha 3x5m a je vypustená priamo z domu. Je potrebné podať ohlásenie drobnej stavby? A ešte sa chcem opýtať, či je potrebné vyňať z pôdneho fondu aj tento "kúsok" pôdy pod tými troma stojkami. Ďakujem pekne za každú radu.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Natalia711 Pozri príspevok
Ahoj, som tu nová(ešte sa parí, len niekoľko minút) a tiež pracujem v stavebníctve-projektant. Podľa Tvojho profilu, pracuješ na opačnej strane, a práve s tou sa nám dnes (s manželom -tiež projektant)vynoril problém. U nás na stavebnom úrade vyžadujú pre SP na rodinný dom okrem stavebnej časti aj časť voda, kanál,kúrenie(vnútorné rozvody) Doteraz (manžel to robí už 12 rokov a má pečiatku) sme im normálne dokreslili tú ZTI požadovanú časť a bolo to OK. Teraz ale odrazu vyžadujú patričnú pečiatku na tieto časti PD. Sme z toho obaja na nervy, lebo pokiaľ je nám obom známe tak rodinný dom je jednoduchá stavba(aj tu na porade som si o tom hodne počítala...), a netreba naň pečiatku žiadnu, len patričné vzdelanie.Manžel dotyčnému volal a ten mu povedal, že ho to nezaujíma (zákon §45,ods.6), že chce pečiatku. Čo Ty na to? Ak by sa dalo, potrebovala by som Tvoj názor, alebo radu čo najskôr.
Natália
Ak má stavba charakter jednoduchej, resp.drobnej stavby,. tak nie je potrebné aby mal projektant oprávnenie s pečiatkou.

To nie je môj názor, to je napísané v stavebnom zákona - § 45 ods. 6.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mo-nika Pozri príspevok
Pán Cimom, vysoko si vážim Vaše odborné rady, ako aj to, že ste ochotný sa o ne podeliť s ostatnými ľuďmi.
Potrebovala by som poradiť, máme záhradku s rozmermi 9,5 x 70 m, intravilán mesta. Susedia z jednej strany nemajú žiadnu stavbu (rozmery ich pozemku sú také isté ako naše), susedia z druhej strany majú malú (cca 5x5) chatku, vzdialenú asi 6 m od hranice nášho pozemku (rozmery ich pozemku sú 2x také ako naše, teda š.19m, dl. 70m). Zvažujeme si postaviť na tomto pozemku chatu. Ako širokú chatu môžeme postaviť na tomto pozemku? Môžeme tu využiť argument stiesnených podmienok a stavať 1m od hranice pozemku? - aj keď sa jedná o záhradu?
Ďakujem za odpoveď.
Tu sa nedá odpovedať, lebo neviem všetky údaje. Mám za to, že tie vzdialenosti sú dostatočné na umiestnenie stavby chatky.

Táto odpoveď nie je taká, ako by som chcel, nakoľko nemám presne info.
CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Harrissa Pozri príspevok
Prosím, poraďte mi. Som tu nová,niečo som čítala,no nie všetko,ale veľmi súrne potrebujem radu. Sused postavil čiernu stavbu,momentálne ju legalizuje,má to byť druhá prevádkáreň,pôvodne to mal byť príručný sklad k prvej prevádzkárni a teraz,keď si to začal legalizovať,bude to už zámočnícka dielňa č.II. Jej výška tieni horné okno izby a rozmery sú oveľa väčšie, ako to zákon umožňuje na ohlasovaciu povinnosť a dokonca zase časť tejto budovy stojí na mojom pozemku. Je to len asi 50cm a úrady mu to idú schváliť. .
Napísala som dotknutým inštitúciam nesúhlas s legalizáciou tejto prevádzky. Neviem, na koho sa mám ďalej obrátiť, ak mu to odsúhlasia a určite áno, lebo má veľa známych. Mám možnosť sa ešte nejak brániť? Nikde som sa nedočítala ako najbližšie môže niekto postaviť výrobnú halu vedľa rodinného domu. Len dom pri dome môže byť najmenej 1,5m. Je to asi chaotické...otázka: ako ďaleko môže stáť prevádzka od rodinného domu? Mňa, ako suseda u nemusia prizvať a vyjadriť svoj názor, tak mám ešte nejakú inú možnosť sa brániť? A ešte: naukladal nám drevo okolo celého domu do výška 2m a teraz po tomto dreve behajú jeho psy a ohrozujú nás, lebo plot nieje taký vysoký a je už aj zničený. Dokonca mi pes vošiel do domu cez okno, lebo to drevo je zároveň s oknom do kuchyne. Policajt mi povedal, že ak má drevo na svojom pozemku, môže ho tam mať. Ale on ho má naukladané na stene môjho domu i plota. Čo v tomto prípade? Prepáčte, je toho asi veľa. Ďakujem, ak mi niekto odpovie.

........ Jej výška tieni horné okno izby a rozmery sú oveľa väčšie, ako to zákon umožňuje na ohlasovaciu povinnosť a dokonca zase časť tejto budovy stojí na mojom pozemku. Je to len asi 50cm a úrady mu to idú schváliť. .
...................


Toto stačí na to, aby stavba bez súhlasu vlastníka pozemku nebola dodatočne povolená (§ 88a ods. 3 SZ).

Stačí dať podnet na prokuratúru.



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Margaréta35 Pozri príspevok
Kúpili sme pozemok s projektom a stavebným povolením,ktoré je napísané na pôvodného majiteľa,čo treba urobiť,prepísať na nás SP,alebo až pri kolaudácii?
O zmene vlastníka rozhoduje kataster a nie stavebný úrad.

Takáto zmena sa na stavebnom úrade uvádza až pri kolaudácii stavby.

Ak niekto chce mať "kľudné spanie", tak možno požiadať o zmenu stavby ešte pred jej dokončením (§ 68 SZ), ale treba požiadať o zmenu, o ktorej rozhoduje stavebný úrad. Napr. lehotu na dokončenie stavby, veľkosť okenného otvoru a pod.

Platí sa za to len správny poplatok, ak sa nemýlim 23 €.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
simoneccka1 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, aké su podmienky pri výstavbe terasy. Totižto v stavebnom povolení sa terasa nespomína, pritom je riadne naprojektovaná a projekt je odsúhlasený stavebným úradom. Jedná sa o terasu, ktorá je vyvýšená nad zemou cca 1m, stojí na 3 pätkách (betónové), rozloha 3x5m a je vypustená priamo z domu. Je potrebné podať ohlásenie drobnej stavby? A ešte sa chcem opýtať, či je potrebné vyňať z pôdneho fondu aj tento "kúsok" pôdy pod tými troma stojkami. Ďakujem pekne za každú radu.
2 veci :

Ak je terasa v projekte a nie v stavebnom povolení, riešte to tak, že stavebný úrad opomenul terasu len v textovej časti PD.

Vyňatie ? Vždy treba vyňať pôdu (záhrady, orná pôda) ak je zastavaná.

Odporúčam, uvádzať, že sa to ešte len vyjme, nie že sa to protizákonne zastavalo (pokuta).



CIMOM
0 0
mo-nika mo-nika

mo-nika je offline (nepripojený) mo-nika

Pôvodca textu príspevku: mo-nika
Pán Cimom, vysoko si vážim Vaše odborné rady, ako aj to, že ste ochotný sa o ne podeliť s ostatnými ľuďmi.
Potrebovala by som poradiť, máme záhradku s rozmermi 9,5 x 70 m, intravilán mesta. Susedia z jednej strany nemajú žiadnu stavbu (rozmery ich pozemku sú také isté ako naše), susedia z druhej strany majú malú (cca 5x5) chatku, vzdialenú asi 6 m od hranice nášho pozemku (rozmery ich pozemku sú 2x také ako naše, teda š.19m, dl. 70m). Zvažujeme si postaviť na tomto pozemku chatu. Ako širokú chatu môžeme postaviť na tomto pozemku? Môžeme tu využiť argument stiesnených podmienok a stavať 1m od hranice pozemku? - aj keď sa jedná o záhradu?
Ďakujem za odpoveď.

Tu sa nedá odpovedať, lebo neviem všetky údaje. Mám za to, že tie vzdialenosti sú dostatočné na umiestnenie stavby chatky.

Táto odpoveď nie je taká, ako by som chcel, nakoľko nemám presne info.
CIMOM

Aké info potrebujete k tomu, aby ste vedeli presnejšie odpovedať?
0 0
Krupi1982 Krupi1982

Krupi1982 je offline (nepripojený) Krupi1982

Ahoj vsetci.
Planujem zacat stavbu RD (Takze aj stavebne povolenie). Je to este v nezastavanej casti obce [takze zatial ziadna cesta (planujem ju na vlastne naklady), ani komunikacie (elektrina, plyn atd.) tiez na vlastne naklady, ale az po zacati vystavby RD] a chcel by som sa spytat alebo poziadat o radu ci sa da vybavit stavebne povolenie aj bez toho.

Za odpovede a rady vopred dakujem
0 0
Silencer78 Silencer78

Silencer78 je offline (nepripojený) Silencer78

Krupi1982 Pozri príspevok
Ahoj vsetci.
Planujem zacat stavbu RD (Takze aj stavebne povolenie). Je to este v nezastavanej casti obce [takze zatial ziadna cesta (planujem ju na vlastne naklady), ani komunikacie (elektrina, plyn atd.) tiez na vlastne naklady, ale az po zacati vystavby RD] a chcel by som sa spytat alebo poziadat o radu ci sa da vybavit stavebne povolenie aj bez toho.

Za odpovede a rady vopred dakujem
Nezastavaná časť obce nie je veľký problém, musí to byť však v územnom pláne. Ak cesta nie je, musí byť na ňu aspoň stavebné povolenie (ja som najprv vybudoval, až potom budem vybavovať stav. povolenie). Ak to je v územnom pláne, cestu by mala riešiť obec - aspoň sa s ňou dohodnúť, aby vybavila stav. povolenie na cestu s tým, že cestu si vybudujete samy.
Siete (elektrina, plyn) ak idú po cudzom pozemku, treba od nich súhlas. Inak sa to rieši v projekte, ak to je po pozemku staviteľa. Pred stav. povolením musí byť jasné napojenie domu na elektrinu, vodu a kanalizáciu - bez toho neprejde ani územné rozhodnutie. My máme iba vyjadrenie od elektrárni, kde nás pripoja - stav. úradu to stačí (podľa zákona aj musí). Vodu môžeš mať zo studne a namiesto kanalizácie ČOV. Ostatné siete nie sú povinné - samozrejme ak budeš mať v projekte plynové kúrenie, treba aj napojenie na plyn, inak netreba.
Toľko rady z našej skúsenosti.
0 0
Margaréta35 Margaréta35

Margaréta35 je offline (nepripojený) Margaréta35

CIMOM Pozri príspevok
O zmene vlastníka rozhoduje kataster a nie stavebný úrad.

Takáto zmena sa na stavebnom úrade uvádza až pri kolaudácii stavby.

Ak niekto chce mať "kľudné spanie", tak možno požiadať o zmenu stavby ešte pred jej dokončením (§ 68 SZ), ale treba požiadať o zmenu, o ktorej rozhoduje stavebný úrad. Napr. lehotu na dokončenie stavby, veľkosť okenného otvoru a pod.

Platí sa za to len správny poplatok, ak sa nemýlim 23 €.

CIMOM
ide o to,podali sme na kataster návrh na vklad záložného práva /banka/ stavby,kataster to ale prerušil,čo ma zarazilo je, že chce zapísať ako vlastníka stavby ,kto je uvedený na stavebnom povolení, a tam je vlastne pôvodný vlastník ,od ktorého sme kupovali pozemok s Projektom a stavebným povolením
0 0
Krupi1982 Krupi1982

Krupi1982 je offline (nepripojený) Krupi1982

Dakujem velmi pekne. Veeeelmi mi to pomohlo.
0 0
Harrissa Harrissa

Harrissa je offline (nepripojený) Harrissa

Ďakujem Vám pán CIMOM,ste jediný pre mňa pomocný. Neviete adresu na prokuratúru pre mesto Poprad? Napíšem podnet. Na moju námietku voči tejto prevádzke a stavbe mi teraz prišla odpoveď z Reg.úr.verej. zdravotníctva v PP,že k postavenej prevádzke vydal RÚVZ PP kladné stanovisko z hľadiska predpokladaného stavu pracovného prostredia,že so stav.úr. zvolávajú dodatočné rokovanie na tvare miesta a výsledok mi bude oznámený. Už teraz viem, ako to skončí,lebo je to podnikateľ,čo všetko môže.... Môžem sa ešte nejak brániť?
Ešte jedna otázka, niekde som čítala, teraz to neviem nikde nájsť,že ak stavebník naďalej pokračuje v dokončovaní čiernej stavby, aj keď mu to staveb.úrad zakázal,tak je na to paragraf,že už táto stavba sa nedá zlegalizovať. Existuje také niečo? Mám aj fotky, že pokračoval. Ďakujem Vám.
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

Štefánikova 11

058 01 Poprad 1
link: http://www.genpro.gov.sk/okresna-pro...de-7011/45651s
0 0
Harrissa Harrissa

Harrissa je offline (nepripojený) Harrissa

Srdečná vďaka, ani vo sne by mi nenapadlo, že to existuje aj v PP. Ešte raz vďaka.
0 0
bullyshade bullyshade

bullyshade je offline (nepripojený) bullyshade

Poraďte prosím. Moja situácia je taká, že mám pozemok v obci do 2000 obyvateľov a máme tu 30 ročný územný plan obce, pričom nezahŕňa niektoré lokality. Nemáme ani územný plan zóny. Chcel by som stavať dom a tak som písomne požiadal stavebný úrad o uzemnoplanovaciu informáciu. Tak mi napísali, že nie je spracovaný územný plan a teda tam nie je možné stavať. Ale môj pozemok je umiestneny v intraviláne a na ulici, kde je kopec domov. Staré, novšie 100m od môjho pozemku prebieha stavba domu. ak som správne rozumel, tak obec do 2000 obyvateľov nemusí mať územný plan obce... A ked niekto chce stavať tak nemôže, lebo nie je spracovaný ten upo? Na čo je potom ochrana vlastníctva a užívania veci, ked mám pozemok v zastávam území obce a ja svoj nemôžem zastávať kvôli birokratickej chybe podporenej zákonom??? Nehovoriac o iných čo stavali a ako to urobili?

Poprosim Vás o rady
0 0
Baty Baty

Baty je offline (nepripojený) Baty

Dobrý den....... zriadujem si kancelariu v RD. Suhlas od majitelov - rodičov na uzivanie mam. Podla mojich zisteni, mi este treba suhlas obce a suhlas susedov. Je to tak??

dakujem pekne za odpoved
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mo-nika Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: mo-nika
Pán Cimom, vysoko si vážim Vaše odborné rady, ako aj to, že ste ochotný sa o ne podeliť s ostatnými ľuďmi.
Potrebovala by som poradiť, máme záhradku s rozmermi 9,5 x 70 m, intravilán mesta. Susedia z jednej strany nemajú žiadnu stavbu (rozmery ich pozemku sú také isté ako naše), susedia z druhej strany majú malú (cca 5x5) chatku, vzdialenú asi 6 m od hranice nášho pozemku (rozmery ich pozemku sú 2x také ako naše, teda š.19m, dl. 70m). Zvažujeme si postaviť na tomto pozemku chatu. Ako širokú chatu môžeme postaviť na tomto pozemku? Môžeme tu využiť argument stiesnených podmienok a stavať 1m od hranice pozemku? - aj keď sa jedná o záhradu?
Ďakujem za odpoveď.

Tu sa nedá odpovedať, lebo neviem všetky údaje. Mám za to, že tie vzdialenosti sú dostatočné na umiestnenie stavby chatky.

Táto odpoveď nie je taká, ako by som chcel, nakoľko nemám presne info.
CIMOM

Aké info potrebujete k tomu, aby ste vedeli presnejšie odpovedať?
Stavbu - chatu môžete stavať aj 0,61 m od hranice pozemku. Tu sa neaplikuje vzdialenosť RD - § 6 vyhl. 532/2002 Z.z,.


Musí byť mimo iného dodržané to, že stavbu možno udržiavať.

Všetko platí za podmienky, že stavbu podľa ÚPD možno postaviť .


CIMOM
0 0
Harrissa Harrissa

Harrissa je offline (nepripojený) Harrissa

Prosím Vás, existuje taký zákon, že ak stavebník pokračuje v dokončovaní čiernej stavby,napriek tomu, že mu to stavebný úrad zakázal, pokým si nevybaví dodatočné stavebné povolenie a ak to nedodrží, takáto stavba sa už nedá zlegalizovať? Niekde som to čítala, ale teraz, keď to potrebujem neviem to nájsť. Prosím pán Comom,Vy ste múdra hlavička. Ja tu bojujem so susedom, ktorému už viackrát prerušili dodatočné povolenie zmeny dokončenej stavby a už neviem koľkýkrát má dotyčný sused doplniť potvrdenia. Prednedávnom mi prišlo rozhodnutie o povolení tejto stavby, kým som nezaslala námietku, tak ako to,že odrazu potrebujú ďalšie potvrdenia, kedˇako mi napísali, má to už všetko potvrdené od dotknutých orgánov? Ďakujem za všetky odpovede,ale prosím, čím skôr. Lehota plynie a ja neviem, ako ďalej.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať