Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
EvaB. EvaB.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
Obecný úrad pred cca 4 rokmi zmenil územný plán a povolil stavbu rodinného domu, ktorý má napojenie na cestu vysypanú len štrkom a makadamom. Cesta je podľa katastra majetkom obce a je vedená ako zastavaná plocha - pozemok na ktorom je postavená inžinierska stavba - cestná, miestna a účelová komunikácia, lesná cesta, poľná cesta, chodník, .... V tom čase, pri zmene územného plánu, naplánoval tadiaľ cestu - miestnu komunikáciu. Problém je, že podľa katastra (aj podľa geodeta) je pozemok cesty široký max. 4,5 metra, pri postavenom rodinnom dome len cca 2,4 m. V skutočnosti je ale cesta široká min. cca 4 - 4,5 m a je sčasti a v jednom úseku celkom na našom pozemku. Všetko je to extravilán obce, náš pozemok je orná pôda s plánovanou výsadbou vinohradu. Ďalší iniciatívny sused dal kedysi dávno cestu vysypať spomínaným makadamom a majiteľ už postaveného domu si urobil betónové oplotenie tak šikovne, že nie je schopný vyjsť s autom z brány a tak znova rozšíril cestu nasypaním štrku na náš pozemok. Už pri stavbe domu robil napojenie na inžinierske siete (len elektrika) tak, že bagrovať začal na našom pozemku (štýlom - cesta je príliš tvrdá). Našťastie sme si to včas všimli a zakázali. Tiež máme problém s neustálym neoprávneným vstupom na náš pozemok, voľným pobehovaním cudzích psov a vyhadzovaním smetí.
Preto sa pýtam: Ako mohol stavebný úrad povoliť stavbu rodinného domu, keď podľa vyhlášky č. 532/2002 Z.z. nie je splnená podmienka § 7 o pripojení stavby na pozemné komunikácie? Budúci rok sa bude meniť územný plán - môžem požiadať o zmenu, aby bola z ÚP "vymazaná" plánovaná cesta? A ďalej, ako môžem zamedziť neustálemu rozširovaniu cesty (má skon na náš pozemok a neustále sa zosýpa)? Môžem zamedziť prístup cez náš pozemok? Ak by som chcela oplotiť svoj pozemok zo strany cesty, aké môžu nastať problémy? Hranicu nám vytýčil geodet, len v našej prítomnosti - musí byť pritom aj vlastník susedného pozemku (obec), ak áno, prečo?

Ďakujem.
0 0
rakyta rakyta

rakyta je offline (nepripojený) rakyta

Včelín by bol drevený, na dvoch drevených, alebo kovových nosníkoch. Pre zachovanie biodiverzity je to prospešná stavba, ale nerád by som ho odstraňoval na podnet iniciatívneho úradníka.
Ďakujem za odpoveď
0 0
Daniela172 Daniela172

Daniela172 je offline (nepripojený) Daniela172

Dobry den, potrebovala by som dost surne poradit ohladom stavby, stavebneho povolenia.S manzelom sme zacali stavat zac.juna 2011 bez stavebneho povolenia a postupne sme si zacali sp vybavovat.Sused nas vsak hned udal na OÚ, Stavebnom Úrade, na prokuratúre.Stavba od suseda, ktory nas udal je od jeho pozemku 4,5m od druheho 75cm po dohode s druhym susedom.Staviame v zadu za rodicovskym domom,kde su vlastne len zahrady,nic sa tam nenachadzaStavba bola pozastavena hned ako nas sused udal.Sused mal samozrejme cely cas namietky na nasu stavbu,neustale si vymyslal,ze sa v stavbe pokracuje,ked bola pozastavena....co vsak nebola pravda.SÚ si nasu stavbu pofotil,takze kedykolvek to mohli prekontrolovat.Nedokazalo sa,zeby sme pokracovali a nieco porusili.Stavebne povolenie sme konecne obdrzali 24.10.2011 a vsak nas sused zas vyuzil moznost odvolat sa a tak aj urobil.Len aby natahoval cas a nemohli sme zacat stavat.V odovalni sa postazoval na pracu starostu, prokuratury a vraj stareho geometrickeho planu,vstko je to vsak len vymsel jeho zeny a jeho.Potrebujem poradit ako mozeme postupovat,dalej,nakolko nam stoji material,nici sa vplyvmi pocasia.Cakame druhe babo a zijeme momentalne s rodicmi,celou rodinou .Dufali sme,ze kym sa babatko narodi stihneme domcek postavit nakolko nas momentalne v jdenom dome zije osem ludi,dalsi cloviecik na ceste.Zneprijemnuje nam neustale zivot ako to natahuje.Ani na uradoch tohto sudeda nemaju radi.poznaju ho velmi dobre,nuestale sa na nieco aj s manzelkou stazuje.Uz by sme konecne cheli pokracovat,dat domcek aspon pod strechu kym nezacne snezit a material sa nam uplne neznivoci.Uz naozaj nevieme ako dalej,ale male sa za dva mesiace narodi a my sa budeme tlacit 4 v jednej izbicke.Kedy nam teda povolenie nadobudlo pravoplatnost a co by sa dialo kebyze staviame dalej? Ved dodatocne povolenie mame v rukach, bol by nejaky problem,hrozi nam nieco,ked vsetci vedia,ze sused si len vymysla a len to natahuje z nudy,alebo ja uz neviem preco stale ludom zneprijemnuje zivot.Co moze stary clovek zavidiet mladej rodine? 3 roky sa talcime vsetci,kto nam zaplati poskodeny material? mame potom pravo ziadat nahradu skody? Cakat,alebo pokracovat stavat,ked nam neprislo nic o pozastaveni???? Dakujem za rychlu odpoved.
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

no materliál vám nikto nepreplatí. Začali ste stavať bez stavebného povolenie. Tam je hlavný problém. No takýto notorický sťažovateľ už mnohým spôsobil veľé problémy. Teoreticky sa môže sťažovať do nekonečna pokiaľ mú dôjdu argumenty. A o každej sťažnosti musí rozhodnúť stavebný úrad. Budete musiať žiaľ čakať do ukončenie jeho odvolania. Ak je všetko OK tak to zamietnu ako nedôvodné a budete mať pokoj už s ním.
0 0
Daniela172 Daniela172

Daniela172 je offline (nepripojený) Daniela172

Dakujem za rychlu odpoved.Aj tak nechapem,ked nam v rozhodnuti napisali,ze nevyhovuju jeho namietkam, preco to stale robi,ze si neda pokoj.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
EvaB. Pozri príspevok
Obecný úrad pred cca 4 rokmi zmenil územný plán a povolil stavbu rodinného domu, ktorý má napojenie na cestu vysypanú len štrkom a makadamom. Cesta je podľa katastra majetkom obce a je vedená ako zastavaná plocha - pozemok na ktorom je postavená inži.................emok a neustále sa zosýpa)? Môžem zamedziť prístup cez náš pozemok? Ak by som chcela oplotiť svoj pozemok zo strany cesty, aké môžu nastať problémy? Hranicu nám vytýčil geodet, len v našej prítomnosti - musí byť pritom aj vlastník susedného pozemku (obec), ak áno, prečo?

Ďakujem.
Neviem všetky podrobnosti, ale :

1. Mohla byť povolená stavba RD ak je cesta len "vyštrkovaná".
2. Určite nemôže byť cesta na Vašom pozemku bez Vášho súhlasu - min. zásah do vlastníckych práv.

3. Obec nech pri aktualizácii územného plánu vec rieši, napr. iným prístupom a pod.
4. Vec sa dá podľa mňa riešiť aj s dohodou s Vami, len musí byť na to Váš súhlas a snaha druhej strany.


CIMOM
0 0
ivka22 ivka22

ivka22 je offline (nepripojený) ivka22

chcela by som sa opytat ci na stavebne povolenie kedze bude na manzela a mna musime mat obaja rovnaky pobyt na adrese kde budeme vykonavat pristavovanie dakujem
0 0
EvaB. EvaB.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
CIMOM Pozri príspevok
Neviem všetky podrobnosti, ale :

1. Mohla byť povolená stavba RD ak je cesta len "vyštrkovaná".
2. Určite nemôže byť cesta na Vašom pozemku bez Vášho súhlasu - min. zásah do vlastníckych práv.

3. Obec nech pri aktualizácii územného plánu vec rieši, napr. iným prístupom a pod.
4. Vec sa dá podľa mňa riešiť aj s dohodou s Vami, len musí byť na to Váš súhlas a snaha druhej strany.


CIMOM
ad. 1. Ak odhliadnem od povrchu cesty, nevadí, že má šírku len 2,4 m? Veď vo vyhláške 532/2002 Z.z. sa píše:
§ 7
Pripojenie stavby na pozemné komunikácie
(1) Stavba podľa druhu a účelu musí mať kapacitne vyhovujúce pripojenie na pozemné komunikácie, prípadne na účelové komunikácie.

(2) Pripojenie stavby na pozemné komunikácie musí svojimi rozmermi, vyhotovením a spôsobom pripojenia vyhovovať požiadavkám bezpečného užívania stavby a bezpečného a plynulého prevádzkovania na priľahlých pozemných komunikáciách. Podľa druhu a účelu stavby musí pripojenie spĺňať aj požiadavky na dopravnú obsluhu, parkovanie a prístup a použitie požiarnej techniky.

ad 3: Je tu ešte prístup po inej obecnej ceste. Všetko sa však bavíme o dávnych cestách, v súčastnosti obcou neudržiavaných. Pokiaľ si svoj pozemok neohradíme a neumožníme prístup susedom, obec nič riešiť ani nebude. A územný plán je stále iba plán. Uvediem len, že budúci rok to bude presne 100 rokov, čo sa moja rodina do tejto usadlosti nasťahovala. Okrem elektriky tu nie je nič.

ad 2 a 4: Do budúcnosti určite nechceme aby tam bola cesta, pretože svoj pozemok mienime využívať inak. Ale ja si dohodu nepredstavujem tak, či sa cesta bude neustále rozširovať ďalej na náš pozemok a dokedy tadiaľ dovolíme chodiť cudzím autám. Susedia, ktorí túto cestu používajú neumožnili ani jedným m2 užívanie svojho pozemku, dokonca jeden z nich si do svojho pričlenil aj časť pozemku obce (vedený ako spomínaná cesta) a obaja vysádzajú z vonkajšej strany plota kríky, ktoré treba obchádzať smerom do nášho pozemku. Preto ma zaujíma, akým spôsobom sa brániť a vychádza mi jediné - oplotiť. Mám už tlačivo na ohlásenie drobnej stavby. Chceli by sme oplotiť, ale je to len orná pôda, žiadna hlavná stavba tam nie je. Dom máme o niekoľko desiatok metrov ďalej na inom pozemku. Jedná sa aj tak o drobnú stavbu?

Ďakujem za odpoveď.
0 0
zelenydom zelenydom

zelenydom je offline (nepripojený) zelenydom

Ak mi stavebne povolenie vyprsi napr. 31.03.2012, kedy je dobre zaziadat o predlzenie, alebo treba ziadat znovu o nove?
0 0
robertkozich robertkozich

robertkozich je offline (nepripojený) robertkozich

Cau CIMOM. chcem sa spytat na jeden pozemok resp. na jeho list vlastnictva.je tam stary dom ( iba to co ostalo po nom) a v sposobe vyuzitia pozemku je c.:16(nebytova budova so supisnym cislom) a v druhu chranenej nehnutelnosti je c.:501 Chranena vodohospodarska oblast. co to presne znamena? pozemok je v zastavanom uzemi medzi novsimi aj starsimi domami...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ivka22 Pozri príspevok
chcela by som sa opytat ci na stavebne povolenie kedze bude na manzela a mna musime mat obaja rovnaky pobyt na adrese kde budeme vykonavat pristavovanie dakujem
Adresa nie je podstatná, jeden ju môže mať napr. aj v USA



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
EvaB. Pozri príspevok
ad. 1. Ak odhliadnem od povrchu cesty, nevadí, že má šírku len 2,4 m? Veď vo vyhláške 532/2002 Z.z. sa píše:
§ 7
Pripojenie stavby na pozemné komunikácie
(1) Stavba podľa druhu a účelu musí mať kapacitne vyhovujúce pripojenie na pozemné komunikácie, prípadne na účelové komunikácie.

......................stavby. Chceli by sme oplotiť, ale je to len orná pôda, žiadna hlavná stavba tam nie je. Dom máme o niekoľko desiatok metrov ďalej na inom pozemku. Jedná sa aj tak o drobnú stavbu?

Ďakujem za odpoveď.

Tak to riešte cez územné rozhodnutie. Tam sa dorieši aj šírka cesty a pod.
Všetko závisí od okolností pozemkov. Napr. cesta iba pre Vás, jednosmerka, obojsmerná, pre dva RD, bude aj pre komunálny odpade, alebo ten bude niekke na začiatku cesty a pod. (bude treba otoč pre smetiarske auto ?).


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
zelenydom Pozri príspevok
Ak mi stavebne povolenie vyprsi napr. 31.03.2012, kedy je dobre zaziadat o predlzenie, alebo treba ziadat znovu o nove?

Ak viete, že stavbu nedokončíte v termíne a ani v nejakom prijateľnom a potrebujete pre nejaké dôležité účely predĺženie platnosti tak treba požiadať pred uvedeným termínom.



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
robertkozich Pozri príspevok
Cau CIMOM. chcem sa spytat na jeden pozemok resp. na jeho list vlastnictva.je tam stary dom ( iba to co ostalo po nom) a v sposobe vyuzitia pozemku je c.:16(nebytova budova so supisnym cislom) a v druhu chranenej nehnutelnosti je c.:501 Chranena vodohospodarska oblast. co to presne znamena? pozemok je v zastavanom uzemi medzi novsimi aj starsimi domami...
To prvé je podľa mňa len definovanie stavby.
Tá oblasť je teda nejaké ochranné pásmo ochrany vôd (napr. vodný zdroj a pod.).

CIMOM
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

to CIMOM: Ja mám otázku troška z iného súdka, teda lepšie povedané z tej "druhej" strany. Bytovku oproti začali nadstavovať 29.8.2011. Mimochodom - o tej nadstavbe som sa dozvedela čírou náhodou, keď mi v júli 2010 z nej spadlo na auto kus eternitu a pri vybavovaní likvidácie škody som sa opýtala správcu, kedy ráčia niečo s tým obkladom robiť, lebo ho už bolo po zemi viac ako na dome. Odpoveďou bolo, že to sa už nebude riešiť, lebo len čakajú na SP a začnú nadstavovať. Tak som si zašla na SÚ a zistila som, že chýba 6 dní do správoplatnenia SP a podľa ich papierov bolo všetko O.K. - od územného konania až po SP sme boli informovaní Verejnou vyhláškou v našom dome (bola tam pečiatka od správcu, ale absolútne nikto tie vyhlášky nikto nevidel - ani v okolitých domoch). Tak som spísala odvolanie, "vycapila" na bránu, že kto chce, môže prísť, vtedy a vtedy podpísať. Čuduj sa svete, tých podpisov sa nazbieralo 41 (hoci u nás je len 28 vlastníkov), teda aj ľudia z iných vchodov prišli a to mali na to len pol hodiny. Samozrejme, že ma hneď na druhý deň kontaktoval správca a potom investor a kaleráby do hlavy, nech to nedávam. Zorganizovala som stretnutie s investorom a nami - boli 2, ale sme sa nedohodli, nasľuboval hory-doly, ale keď to mal dať na papier - bola tam akási omáčka, ale tak všeobecná, že nič nezaručovala. Aj na SÚ mi povedali, nech to nechám tak, že nič nedocielim, len stavba sa odloží. A tak sa aj stalo. KSÚ, nám podpísaným, pekne všetkým odpísal, že všetky námietky, ktoré uvádzame, sme mali riešiť v územnom konaní a...SP bolo právoplatné.
No a začali stavať. Podľa SP, aj podľa vizualizácií na stránkach realitky, cez ktorú byty predávajú sa jedná o 2 podlažia a jedno ústupové (mezonety s terasami). To, že nedodržujú SP v tom, že robia vrátane víkendov a sviatkov a aj do 21,00, že keď príde betón-pumpa, tak žeriavom všetok materiál z časti, kde majú vyhradené stavenisko, poprekladajú na vedľajší trávnik, že stavba nie je označená (teda je, ale pred tabuľu postavili unimobunku pre robotníkov a teda z nej nič neprečítate - dopriestoru medzi bunku a lešenie, nakoľko je za ohradou, sa dostať nedá), to tu neriešim a ani nechcem riešiť, ale oni ťahujú už 3. poschodie a zo všetkých strán je normálne na okraji domu. Dnes som bola na SÚ, tete som povedala o čo sa jedná a opýtala sa, či majú nejakú zmenu v projekte. Aj som jej vysvetlila, že som tiež len človek a preto neriešim tie víkendy a sviatky, ale čo je veľa, to je moc (myslím to 3. poschodie a pevne verím, že nebudú aj ďalšie - celé sídlisko má 7 a toto neviem kam chcú vyštverať). Povedala mi, že keď to napadnem, stavbu pozastavia, dodatočne si všetko vybavia a budú pokračovať a ja len uškodím tým ľuďom čo tam bývajú, že im bude zatekať a plesnivieť. A len tak mimochodom mi pripomenula, že aj my tam máme žiadosť na SP. My totižto zatepľujeme, teda už len zábradlia sa osadia a budúci týždeň ide lešenie dole - to robíme na ohlášku, ale potrebujeme na jar ešte poriešiť schodiskové okná a na to už potrebujeme SP.
A teraz čo? Ako sa zachovať? Počkať, kým budeme mať my právoplatné SP a riešiť to potom, alebo sa do toho obuť teraz, nedajú nám SP (nejaký dôvod sa nájde vždy, keď sa chce) a nás schodisko nebude stáť 40.000 ale 120.000 - načo samozrejme bude treba ďalšia schôdza vlastníkov, navýšenie úveru, navýšenie tvorby fondu opráv.....a susedia ma asi zabijú...
0 0
jsroslav jsroslav

jsroslav je offline (nepripojený) jsroslav

Dobrý deň. Na základe ohlásenia drobnej stavby stavebnému úradu obci mi stavebný úrad listom oznámil, že voči uskutočneniu drobnej stavby má výhrady. To znamená, že drobnú stavbu na základe ohlásenia nemôžem uskutočniť, pretože drobná stavba zasahuje neprimerane do vlastníckych práv vlastníkov susedných nehnuteľností. Postupoval stavebný úrad správne, keď nevydal rozhodnutie vo veci, voči ktorému by som sa mohol odvolať? Ale len nejaké oznámenie, v ktorom nie je žiadna možnosť opravného prostriedku. Čo môžem robiť? Ďakujem.
0 0
ibo81 ibo81

ibo81 je offline (nepripojený) ibo81

dobry den, chcem sa opytat ci existuje podla zakona (stavebneho) nejaka premlcacia lehota, kedy je uz staznost proti neopravnenej stavbe v susedstve zbytocna. som presvedceny, ze ista stavba v mojom bezprostrednom susedstve bola pred cca 2,5 rokmi postavena bez prislusnych nalezitosti v stavebnom povoleni (vratane mojich pripomienok ako majitela susediaceho pozemku). mozem byt pri iniciovani presetrenia stavbebneho povolenia po takejto dobe este uspesny a domoct sa prava? dakujem
0 0
Mefisto Mefisto

Mefisto je offline (nepripojený) Mefisto

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať jednu vec, idem rekonštruovať byt, kde budem vykonávať aj posun jednej nenosnej priečky (stačí ohláška na stav. úrade), ďalej zrušenie jednej nenosnej priečky (tiež stačí len ohláška) ale budem aj v nosnej stene kde sú dvere asi 15 cm od seba ich dávať preč a tým pádom mi vznikne stĺp a ten chcem dať preč. Na to už je potrebné stavebné povolenie a k tomu aj podpis viac ako 50% vlastníkov bytov. Otázka je, že kebyže to neohlásim ake problémy z toho môžu vzniknúť?
Ďakujem
0 0
koob koob

koob je offline (nepripojený) koob

CIMOM Pozri príspevok
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.

Ahoj Cimom,

chcem sa poradit, mam velky pozemok, ktory by som velmi rad zalozil v banke a dostal nejake peniaze. Od banky som dostal vyjadrenie, ze je mozne ho zalozit(aj ked nie je na LV vedeny ako stavebny), ale potrebujem vyjadrenie od mestskeho uradu, ze je mozne na nom v prípade ze by bol zaujem stavat(napr. rodinny dom, aj rekreacnu chatu) Avsak problem je v tom, ze na zaklade vyjadrenia pracovnicky mestskeho uradu taketo podvrdenie resp. suhlasne stanovisko na uvedeny pozemok nemoze dat, kedze mesto nema uzemny plan

Zaroven je tu ale ta moznost, ze by som urobil projekt na stavbu napr. RD - v tom pripade mesto vyda rozhodnutie na zaklade konkretnej projektovej dokumentacie a stavbu povoli. (okolo daneho pozemku sa takto stavia uz 3. stavba)

Moja otazka ale znie takto: ako to urobit tak aby som nemusel "vyrabat" PD na 10 domov (kedze je to velky pozemok), a zaroven dostal potvrdenie ze v pripade ak by bol zaujem stavat na danom pozemku a za podmienky splnenia potrebných zakonov, (polopate- tie ktore vseobecne musi dodrzat kazdy kto sa rozhodne stavat), je mozne na tomto pozemku stavat.

Je vobec mozne dostat nejake suhlasne stanovisko od mesta bez UP resp. PD??..totiz ten pozemok je v takej oblasti ze ziadne problemy postavit tam niekolko domov nebudu a nie su ..no len kvoli tomu ze nie je zahrnuty v U.plane robit PD je kravina

Dakujem velmi pekne za odpoved

Koob
0 0
Horčica Horčica

Horčica je offline (nepripojený) Horčica

CIMOM Pozri príspevok
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Ahoj CIMOM,

Chcem ta poprosit o radu v trošku komplikovanejšej veci.
Mam vydane stavebne povolenie na novostavbu RD v stiesnenych podmienkach, ktore nestihlo nadobudnut pravoplatnost z dovodu pripomiekovania susedy. Kedže medzi mojou novostavbou aj neskolaudovanym domom je medzera 4,5 metra, žiadala nepriahladne skla na oknach smerujucich do jej dvora, čo su nebytove priestory(na jej susednej stene su tiež nebytove priestory). Na stretnuti na Stavebnom urade so jej pripomienku akceptoval spisali sme zapisnicu a vložili do spisu.O tyžden neskor, v zakonom stanovenej lehote na odvolanie, svoje suhlasne stanovisko stiahla a vyjadrila nesuhlas s novostavbou. Som presvedčeny o tom, že suseda natahuje čas a zbytočne rieši hluposti.

Touto cestou Ta chcem poprosit o radu ako tuto nekonečnu zalezitost nejak sikovne vyriesit. Len ma neposielaj na stavebny urad pre radu, už mi pomahali dva krat a ich riesania stali len peniaze bez akehokolvek učinku.

Vopred dakujem za odpoved
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať