Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 19:06
Téma je uzavretá.
ivikiwi ivikiwi

ivikiwi je offline (nepripojený) ivikiwi

Ahojte.
Poprosila by som o radu.

Vlastním 1/2 pozemku (druh pozemku: záhrada). Druhý polovičný vlastník sa na prednej polovici pozemku (ktorú si sám určil, že je jeho) rozhodol postaviť menší rodinný dom (začal výkopové práce), ale nemá žiaden môj súhlas a ani stavebné povolenie. Aký postup zvoliť proti tejto "čiernej stavbe"?
ďakujem za odpoveď
0 0
dzanka32 dzanka32

dzanka32 je offline (nepripojený) dzanka32

Ideme stavat montovany RD a momentalne som zacala vybavovat stavebne povolenie. Pani, ktora ma na starosti nasu obec je velmi neochotna a absolutne nechce podat zrozumitelne info, ako postupovat pri vybavovani stav. povolenia.
mame pozemok v extravilane obce, 912m2, ktory je uzemnym planom schvaleny ako vyhlad-vystavba RD. mame pisomne potvrdenie od starostu, ze pozemok je urceny na RD v sulade s uzemnym planom.
pani na staveb. urade, ked som bola za nou na osob.konzultaciach ma poslala na pozemkovy fond - tam sa mi ustne vyjadrili ze to 1000m2 oni nemaju problem. potom mi povedala, ze to musi konzultovat s krajskym staveb. uradom a ze sa mi ozve,ale presli 2 tyzdne a neozvala sa mi.tak som jej napisala cez elektronicku podatelnu, ci moze byt na nasom pozemku zahajene zlucene UR alebo UR. odpovedala mi nasledovne:
"vzhladom k tomu ze sa jedna o specificky pripad, pracovnik stavebneho uradu na zaklade uplatneneneho navrhu na umiestnenie stavby vykona na tvare miesta miestne setrenie a upresni prilohy ktore budu tvorit prilohu navrhu na vydanie UR. na zaklade vyjadreni a stanovisk dotknutych organov, stavebny urad o predmetnom navrhu rozhodne."
co to pre mna znamena? ako mam postupovat?

1. mam podat navrh na umiestnenie stavby, aj ked mi chybaju niektore doklady (napr. cakam na schvalenie elektroinstalacie od SEE a schvalenie studne od zivotneho prostredia)?
2. aku ma zakonnu lehotu na specifikovanie chybajucich priloh?
3. mozem zacat vybavovat rovno zlucene UR alebo musim ist cez UR? rozhodnutie je na nej alebo na niekom inom?
4. ked podam "navrh na umiestnenie stavby", co potom, ake dalsie kroky?
Este uvediem, ze nas pozemok ma cestu priamo k pozemku, elektriku aj plyn na pozemku, ale pozemok je vedeny ako trvale travne porasty.
5. ako urobit vynatie z podneho fondu, na celych 912m2 alebo urobit novy GP a vynat len pozemok pod domom? Musim potom robit dalsi GP pre kolaudaciu alebo mozem pouzit ten so zakreslenym domom?

diky moc za info
0 0
ibo81 ibo81

ibo81 je offline (nepripojený) ibo81

Dobry den,
potreboval by som vediet, ako v principe prebieha dodatocna legalizacia stavieb. Konkretne mi ide o to, ci pri dodatocnej legalizacii stavby je stavebnik povinny mat suhlasne vyjadrenie resp. pripomienkovanie od dotknutych subjektov, presnejsie vlastnikov susediacich nehnutelnosti. Neviem sa tejto informacie nikde dopatrat
Vdaka
0 0
havik havik

havik je offline (nepripojený) havik

pre DZANKA.

s tymto mam velmi bohate skusenosti a bohuzial vacsinou negativne. zaklad je sa nenechat odbyt
na urade. bohuzial na slovensku ta beru tak ze si ich prisiel obtazovat alebo maju uz instruckie uz zhora co mozu a nemozu robit. vela uradov ma instrukcie zhora, pretoze primatory alebo starotovia si to zariadina tka ze vsetk oide cez nich. aj ked rodinne domy niesu az tak zaujimave pre velkych primatorov, ti radsej beru uplatocky od podnikatelov.
trochu spat k neochotnej uradnicke. pred nedavnom som hovoril z rodinou z kanady, ked tam vybavujes akekolvek povolenie, uradnik ide s tebou od dveri k dveram a doslova ti pomaha urychlit
tento proces. celkovo je kanada na jednom z navyssich miest (myslim top 3) kde to takto funguje a kde ti doslova pomahaju. na sk...rvenom slovensku ti budu len a len hadzat polena pod nohy.
aby som sa velmi nerozpisoval. ak to chces skratit. zacni stavat ako chces a kedy chces. vlastne tak by to malo aj byt, pretoze ked mas raz svoj pozemok nevidim dovod preco by malo nejake uradnicke geňo zasahovat do toho ako si postavis dom.
dostanes papier od genov ze si zacala ciernu stavbu, ty ich poziadaj o dodatocne povolenie. pokutu dostanes tak ci tak, schvaluje to komisia kt. vlastne dokopy nic neznamena, su to len dalsie geňá kt.podliehaju primatorovi a spolu snim rozhodnu aku velku pokutu ti daju. zatial viac ako 330 eur nemozu pre fyzicku osobu a to stoji zato,orpti vsetkym tym nervom a stresom s tymi chujmi. tak to vyuzi cim skor lebo sa zacina suskat ze Pociatek chce sprisnit pokuty. co samozrejme nic neporiesi a doplatia na to len ludia ako ty a ja kt. by aj cheli slusne stavat ale skorumpovany uradnici a vedenia miest im v tom brania. ti extremne bohati budu stavat ceselo na cierno dalej, lebo sa vykupia a cigani z osad budu stavat veselo dalej lebo ich mesta a obce nemaju kde dat. ak bude velmi zle, nevahaj a ber pravnika, potom si mesta dovolia ovela menej ako ked pojdes na vlastnu past.
0 0
zuzinka003 zuzinka003

zuzinka003 je offline (nepripojený) zuzinka003

Dobrý deň, viete miniekto poradit? Chjceme kupit jeden pozemok -zahradu, ktory mozme ziskat za velmi dobru cenu, len problem je v tom, ze k pozemku je zatial nevysporiadana pristupova cesta, za pozemkom je iba orna poda. Vcera sme boli za starostom a ten sa vyjadril ze poslal na pozemkovy urad ziadost, stym ze by nemala byt zamietnuta . Pozemok sa nachadza v intravilane obce kde je v uzemnom plane a ma sa tam zacat vystavba RD, sice neviem kedy.:-) Mna by len zaujimalo, ak bude vsetko pred pozemkom vysporiadane, cize obecne, ma obec povinnost tam zriadit cestu alebo nie? a dostanem stavebne povolenie ak tam necha iba polnu cestu? Dakujem velmi pekne
0 0
annna annna

annna je offline (nepripojený) annna

Prosím o radu. Mám v prenájme na 99 rokov záhradku v záhradkárskej oblasti. Začala som na nej realizovať stavbu bez základov. Neohlásila som to stavebnému úradu. Chatka má rozmery 6x5 m. Môj manžel ,,nie ja" dostal ako stavebník pokutu.Poradte prosím, ako mám postupovať. Na odvolanie mám ešte 10 dní. Ďakujem.
0 0
ibo81 ibo81

ibo81 je offline (nepripojený) ibo81

dostal iba pokutu? nariadenie na odstranenie nie?
0 0
annna annna

annna je offline (nepripojený) annna

Nie. V tej záhradkárskej oblasti stojí x chatiek a nikto nemá stavebné povolenie nakoľko sú to nevysporiadané pozemky.
0 0
hajnesz hajnesz

hajnesz je offline (nepripojený) hajnesz

Ahoj CIMOM a vsetci. Mám taky problem, co by som musela riesit, ale neviem ako na to. Takze, kupila som prenosny predajny stanok, co je umiestnene na pozemku mesta. Prenajomnu zmluvu mam uzavretu s mestom, dohodli aj na tom ze mozem tam prevadzkovat. Ale, chcem vymenit elektriku z 1fazovej na 3 fazovu a tam treba fotokopia stavebneho povolenia, prípadne ohlasenie o drobnej stavbe. Neviem kde by som sa nasla stavebne povolenie (nemam ani sajnu kto bol 1. majitel stanku), ci treba na to stavebne povolenie alebo nieco ze je tam umiestneny stanok. Je tam uz zavedena elektrika, voda, kanalizacia, takze vsetko nemohlo byt zavedene cierno (dufam), a aj pred tym bol stanok v prevadzke so suhlasom mesta. Dakujem za rady. Pekny vecer! Hajnesz
Naposledy upravil hajnesz : 28.05.12 at 22:01 Dôvod: nespravne som napisala meno :o)
0 0
Daniela172 Daniela172

Daniela172 je offline (nepripojený) Daniela172

Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom stavebneho povolenia.Uz som tu raz pisala,len teraz sa to tyka lehoty.Na stavebnom urade sme si poziadali o dodatocne povolenie,bolo nam vydane,no nasledne na odvolanie suseda a pochybenie SÚ zrusene zilinskou prokuraturou.Poziadali sme si teda o nove,kde uz bolo vsetko v poriadku.Ked sme volali do ziliny,tak nam potvrdili 03.05.2012, ze do 30 dni nam pride povolenie.Plati stale 30 dnova lehota na vyjadrenie,alebo sa to nejak menilo? Nakolko sme tam dnes volali a dotycna pani nam povedala,ze este dnes 30.05.2012 sa na to nepozrela,ale,ze sa menila lehota,ze ma cas.Zaujima ma,ci sa naozaj menila lehota,alebo ide len o zbytocne natahovanie,nakolko sa nam to uz riesi rok,sused sa stale odovlava a vyhraza sa nam,ze nikdy ho nedostaneme.Poporosim o radu ak to nepride do buduceho tyzdna na koho by som sa mohla obratit? Som uz zufala,ked si predstavim,ze sme uz s detickami mohli byvat a niekto nam to nedopraje.Velmi pekne dakujem za rady.Ak som nieco zabudla,pytajte sa. Tazko sa mi pise a rozmysla s malym babom na rukach.Dakujem za rychlu odpoved.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Lehoty sú v § 49 správneho poriadku - 30, resp. 60 dní


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
hajnesz Pozri príspevok
Ahoj CIMOM a vsetci. Mám taky problem, co by som musela riesit, ale neviem ako na to. Takze, kupila som prenosny predajny stanok, co je umiestnene na pozemku mesta. Prenajomnu zmluvu mam uzavretu s mestom, dohodli aj na tom ze mozem tam prevadzkovat. Ale, chcem vymenit elektriku z 1fazovej na 3 fazovu a tam treba fotokopia stavebneho povolenia, prípadne ohlasenie o drobnej stavbe. Neviem kde by som sa nasla stavebne povolenie (nemam ani sajnu kto bol 1. majitel stanku), ci treba na to stavebne povolenie alebo nieco ze je tam umiestneny stanok. Je tam uz zavedena elektrika, voda, kanalizacia, takze vsetko nemohlo byt zavedene cierno (dufam), a aj pred tym bol stanok v prevadzke so suhlasom mesta. Dakujem za rady. Pekny vecer! Hajnesz


Najjednoduchšie bude ohlásiť drobnú stavbu - prípojku. Treba k tomu len jednoduchú PD.

Neplatí sa správny poplatok, nie je to povoľované konaním, teda môže to byť do 1 dňa.

Stavebné povolenie a ani nič iné by som nehľadal.


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 30.05.12 at 21:51
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
annna Pozri príspevok
Prosím o radu. Mám v prenájme na 99 rokov záhradku v záhradkárskej oblasti. Začala som na nej realizovať stavbu bez základov. Neohlásila som to stavebnému úradu. Chatka má rozmery 6x5 m. Môj manžel ,,nie ja" dostal ako stavebník pokutu.Poradte prosím, ako mám postupovať. Na odvolanie mám ešte 10 dní. Ďakujem.

Je to správne konanie, takže treba podať odvolanie v lehote 15 dní od doručenia.

Pozor, rozhodnutie mohlo byť už uložené na pošte (fiktívne doručenie), takže podajte ho hneď, aby ste nezmeškali lehotu na odvolanie.

V odvolaní netreba uviesť dôvod.

Stačí uviesť, napr. Odvolávam sa voči rozhodnutiu vydanému dňa xxx pod č.s. xxxx, ktorým mi bola uložená pokuta.


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 30.05.12 at 21:47
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ibo81 Pozri príspevok
Dobry den,
potreboval by som vediet, ako v principe prebieha dodatocna legalizacia stavieb. Konkretne mi ide o to, ci pri dodatocnej legalizacii stavby je stavebnik povinny mat suhlasne vyjadrenie resp. pripomienkovanie od dotknutych subjektov, presnejsie vlastnikov susediacich nehnutelnosti. Neviem sa tejto informacie nikde dopatrat
Vdaka


Doloženie vyjadrení od správnych orgánov je povinnosť stavebníka.

Vyjadrenia suseda netreba, ak stavba nie je na jeho pozemku. V takom prípade musí byť jeho súhlas formou uvedenou v § 139 ods. 1 SZ - nájomná zmluva, zmluva o budúcej zmluve, ...

Treba pozrieť § 88a SZ.


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 30.05.12 at 21:46
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
dzanka32 Pozri príspevok
Ideme stavat montovany RD a momentalne som zacala vybavovat stavebne povolenie. Pani, ktora ma na starosti nasu obec je velmi neochotna a ,,,,,,,,,,,,,,,pozemkovy fond - tam sa mi ustne vyjadrili ze to 1000m2 oni nemaju problem. potom mi povedala, ze to musi konzultovat s ,,,,,,,,,,,,,,,,,ktore budu tvorit prilohu navrhu na vydanie UR. na zaklade vyjadreni a stanovisk dotknutych organov, stavebny urad o predmetnom navrhu rozhodne."
co to pre mna znamena? ako mam postupovat?

1. mam podat navrh na umiestnenie stavby, aj ked mi chybaju niektore doklady (napr. cakam na schvalenie elektroinstalacie od SEE a schvalenie studne od zivotneho prostredia)?
2. aku ma zakonnu lehotu na specifikovanie chybajucich priloh?
3. mozem zacat vybavovat rovno zlucene UR alebo musim ist cez UR? rozhodnutie je na nej alebo na niekom inom?
4. ked podam "navrh na umiestnenie stavby", co potom, ake dalsie kroky?
Este uvediem, ze nas pozemok ma cestu priamo k pozemku, elektriku aj plyn na pozemku, ale pozemok je vedeny ako trvale travne porasty.
5. ako urobit vynatie z podneho fondu, na celych 912m2 alebo urobit novy GP a vynat len pozemok pod domom? Musim potom robit dalsi GP pre kolaudaciu alebo mozem pouzit ten so zakreslenym domom?

diky moc za info
1. mam podat navrh na umiestnenie stavby, aj ked mi chybaju niektore doklady (napr. cakam na schvalenie elektroinstalacie od SEE a schvalenie studne od zivotneho prostredia)? NIE
2. aku ma zakonnu lehotu na specifikovanie chybajucich priloh? tak, aby stíhala lehoty v § 49 správneho poriadku
3. mozem zacat vybavovat rovno zlucene UR alebo musim ist cez UR? rozhodnutie je na nej alebo na niekom inom? ÁNO
4. ked podam "navrh na umiestnenie stavby", co potom, ake dalsie kroky? Treba podať rovno žiadosť o SP, max. to preruší
Este uvediem, ze nas pozemok ma cestu priamo k pozemku, elektriku aj plyn na pozemku, ale pozemok je vedeny ako trvale travne porasty.
5. ako urobit vynatie z podneho fondu, na celych 912m2 alebo urobit novy GP a vynat len pozemok pod domom? Musim potom robit dalsi GP pre kolaudaciu alebo mozem pouzit ten so zakreslenym domom?

Treba robiť GP len pre vyňatie, najmä ak je to extravilán. Vyňať treba len pod stavbu a abudúcu uvažovanú výstavbu (garáž, cesta, altánok, jednoducho všetko čo sa uvažuje do budúcna, aby sa to nerobilo na viackrát) - max 500 m2.


CIMOM



0 0
Daniela172 Daniela172

Daniela172 je offline (nepripojený) Daniela172

CIMON, dakujem za odpoved,takze zase len cakat.
0 0
annna annna

annna je offline (nepripojený) annna

CIMOM ďakujem za odpoveď. Spolieham na teba aj ďalej.
Naposledy upravil annna : 31.05.12 at 08:41 Dôvod: meno
0 0
annna annna

annna je offline (nepripojený) annna

CIMOM nemohla by som sa brániť tým, že nájomcom som ja a nie manžel a terén bol upravený predchádzajúcim nájomcom,nakoľko tú záhradku som "odkúpila".
0 0
skyle skyle

skyle je offline (nepripojený) skyle

Mam stavebne povolenie zo dna 16.5.2012. Stavat este nemozem, nakolko si este jeden sused neprevzal obalku, ale ratam, ze najneskor 15.6 by som mohla mat uz opeciatkovane papiere a teda stavat. Narazila som na mensi problem. Moj dom ma zastavanu plochu 87,9m2, uzitkovu 154,7m2, obytnu 93,6m2. Predmetny dom je dvojpodlazny bez podpivnicenia, prestreseny sedlovou strechou. Na stavebnom urade tvrdia, ze ide o zlozitu stavbu, nakolko nemam izby podkrovne ale s normalnou svetlou vyskou. Mam stavebny dozor s certifikatom na vykonavanie tejto cinnosti, avsak na stavebnom urade odo mna ziadaju firmu, ktora mi to bude stavat. Tvrdia, ze to nemozem stavat svojpomocne. Mne sa to nezda. Mam dohodu so zivnostnikmi, ktory mi budu stavbu realizovat, ale ani zivnostnici to nemozu byt. Musi to byt firma a musim priniest kopiu z obchodneho registra.
Moja otazka:,,Maju pravdu? Ak nie, budem rada, ak napises kde najdem zakon, ktorym im mozem dokazat, ze nemaju pravdu."

Vopred velmi pekne dakujem.
0 0
Lucia991 Lucia991

Lucia991 je offline (nepripojený) Lucia991

Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu. Rozhodli sme sa začať s úpravou záhrady po dostavbe RD. Na opačnom konci pozemku ako sú RD plánujeme na celej šírke nasledovné: od okraja kolňu na náradie (3,5 x 3,5m), hneď vedľa prístrešok na auto (3,5 x 5,4m) - plne otvorený bez murov len so zámkovou dlažbou a hneď vedľa neho garáž (5,4 x 3m) - privezenú hotovú len postavenú na pozemok bez pevného základu. Tieto tri stavby zaberú celú šírku nášho pozemku a budú mať jednu spoločnú strechu. Otázka č. 1: budú tieto tri stavby brané ako drobné (na základe rozmerov alebo z nich jedna strecha urobí stavbu na ktorú je potrebne stavebne povolenie? Otázka č. 2: čo sa týka odstupu od hranice susedného pozemku, vzťahuje sa odstup 2m aj na ine stavby alebo len RD. Prípadne je možné postaviť kolňu aj na hranicu pozemku ak tým neobmedzím užívanie pozemku susedného ? Ďakujem za odpoveď!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať