Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
zuzanaluky Pozri príspevok
pekny den, chcela by som Vas nazor. Byvame v rodinnom dome, lokalita novostavieb. V uzemnom plane su stanovene hranice so susedom, vzdialenosti od plotu, ulicna ciara a podobne. Sused je nespokojny so svojim domom a rozhodol sa pristavovat. Nakolko planoval stavat blizko pri plote, chceli sme ako susedia vediet co stavia presne, ale odmietol nam ukazat projekt vystavby. Dozvedeli sme sa, ze na stavebnom urade si podal ohlasku na drobnu stavbu, v zneni drobna stavba = zavetrie + zahradny domcek, o velkosti cca 7,5m x 2,5m vyska 2,8m, pricom zacal stavat od nasho plotu 60cm ( dom je vo vzdialenosti cez 3metre ). Na toto dostal povolenie. Vedeli sme vsak, ze planuje zvacsovat chodbu v dome, a teda zadverie. ( nie zavetrie ). Momentalne ma uz postavene zaklady, mury vytiahnute do 1m a samozrejme nema zavetrie, ale zadverie. Cela stavba je opreta o rodinny dom, vysunul si kompletne cele zadverie , v zadveri ma vytvoreny priestor a v nom dalsie dvere ( otvor ) do akoze zahradneho domceka.... Zadverie aj akozezahradny domcek maju spolocne zaklady, spolocne mury. Zadverie aj zahradny domcek su navzajom prepojene dverami a teda cela stavba je funkcne prepojena s domom. Zo zahradneho domceka maju este jedny dvere smerom do zahrady. Podla mojich informacii, nejedna sa o drobnu stavbu, ale o pristavbu k rodinnemu domu a teda na stavbu potrebuje nielen ohlasku, ale stavebne povolenie , pricom musia byt dodrzane vzdialenosti od plotu a teda 2metre. Sused sa nam smeje, ze co je na jeho pozemku, je jeho vec a nemame sa starat. ( spomenuty domcek mame pred kuchynskym oknom, a obyvackou, takze jeho vzdialenost zohrava pre nas ulohu. ) Mozete mi prosim napisat Vas nazor ??? ( ciastocne sme sa informovali na stavebnom urade, ale ten ma na toto ohlasku ako drobnu stavbu a pokial nedostane pisomny podnet na presetrenie, vraj nic neriesi ). radi by sme vedeli vas nazor, nez sa pustime do konfliktu so susedom. dakujeme

Ak je to ešte aktuálne, tak kľudne môžete ísť do komfliktu.

Podľa popisu sa nejedná o drobnú stavbu, ale o prístavbu vyžadujúcu stavebné povolenie.

Podajte trestné oznámenie - bol novelizovaný trestný poriadok oihľadne čiernych stavieb s účinnosťou od 1.9. 2011.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pepi71 Pozri príspevok
Dobrý den. Potreboval by som taktiez poradit. Kupil som pozemok a k tomuto pozemku aj podiel na dalsom pozemku ktorý bude sluzit ako cesta ku pozemkom. Vsetkych pozemkov spolu je sedem cize aj na tej ceste mam sedminový podiel. Chcel by som po tomto pozemku a urcite aj dalsi podielový vlastnici potiahnut inzinierske siete. Je potrebne na tento pozemok zriadit vecnebremeno? alebo staci len nejaka dohoda medzi podielovými vlastnikmi? Ak vecnebremeno ako ho napísat? kto je povinny a kto opravnený? Alebo pre kazdeho podieloveho vlastnika treba samostatne vecnebremeno ako pre opravneneho? Dakujem za kazdu radu

Stačí vzájomná zmluva.
Vecné bremeno je akt dobrovoľný.


Ak nemáte právne vzdelanie a ani obdobnéí skúsenosti zmluvu si dajte spraviť advokátovi.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Viera7 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Chcela by som na pozemku, ktorého som vlastníčkou 1/1, zbúrať starú rozpadajúcu sa drevenicu, ale na liste vlastnícva je vyznačený iba môj podiel 6/10 a čo sa týka 4/10 sú podľa dedičského konania z roku 1942, nevlastní súrodenci môjho otca, avšak nikto si to nedal zapísať na list vlastníctva a podľa strohých informácii som zistila iba to, že už všetci zomreli a ich deti vraj bývajú niekde v ČR a ja vôbec neviem ich mená a adresu. Ako by sa dalo vybaviť búracie povolenie na stavebnom úrade? Vopred ďakujem za každú informáciu.

Zákonným spôsobom až po "vyčistení LV".

Ak neviete zabezpečiť spoluvlastníkov, obrátte sa na súd s určujúcou žalobou o vlastníctvo.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
EvaB. Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím vás, je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby ak si chcem postaviť z agátovej guľatiny detské preliezky? Tvar šesťuholník a štvoruholník spojené mostom. A čo jednoduchá hojdačka? Všetko len zapustené na cca 60 cm do zeme, žiadne betónovanie.
A ešte mám otázku, ako je to s oplotením pozemku na pastevné účely. Vyžaduje sa nejaké povolenie? Záleží z čoho je oplotenie postavené, či ide o dočasné alebo trvalé oplotenie (trvalé bez betónovania, len zapustenie kolov do zeme)? Či ide o oplotenie pastviny z dreva (tzv. farmársky plot z vodorovný lát), z pletiva alebo len elektrické oplotenie na nosných koloch (napr. agátových)? Sú tam rozdiely?
Ak si chcete spraviť hojdačku na svojom oplotenom a uzatvorenom pozemku, tak je to vaša vec.

Oplotenie je drobná stavba a nešpecifikuje sa z čoho má byť.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Lucicek Pozri príspevok
Ahoj chcela by som sa spytat, a=pred nedavnom sme vramci rekonstrukcie domu zburali dreveny stit domu (zatepleny a zvnutra oblozeny sadrokartonom) smerujuci do susedovej zahrady, vymurovali sme ho, zateplili a osadili don 2 okna. Az neskor nas napadlo ze by asi bolo potrebne aj nieco riesit so stavebnym uradom (ja viem ze uz pozde ale predsa), moja otazka znie aky je postup ked to teda chceme ohlasit, aku pokutu alebo nieco podobne mame cakat, alebo ci nam to nedaju zburat? resp. mame to ohlasovat? dakujem
Už je ozaj "pozde".

Ak do toho nikto nepchá nos, tak by som to na Vašom mieste nechal tak.


CIMOM
0 0
Lucicek Lucicek

Lucicek je offline (nepripojený) Lucicek

Dakujem za radu, neviem ale ci to nebude problem pokial este pri danej stene chceme stavat komin a ten by sme teda nechceli postavit na cierno. Napada ma len ci sa to neda tak ze sme tie okna iba vymenili, ved ako by oni vedeli ze tam uz neboli skorej ine?
0 0
johnytn johnytn

johnytn je offline (nepripojený) johnytn

Zdravim,


chcem sa spytat na vas nazor na zemne skrutky. Predajcovia tvrdia ze:


"Keďže sa nejedná o trvalú stavbu, nemusíte vybavovať žiadne povolenia a dokumentáciu."


Je to tak ze by sa dala nejaka stavba ako zahradny domcek do 25m2 umiestnit na pozemok len na zaklade ohlasenia?


Neviem z toho zakona vycitat ci je to mozne alebo nie, uprava podkladu to nie je a bod C by bol k tomu asi najblizsie ale pitoty ani lana z kotvou to tiez asi nie su...


Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie


a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.


Dakujem za odpoved, J.
0 0
bullyshade bullyshade

bullyshade je offline (nepripojený) bullyshade

co takato vec. Obec do 2000 obyvateľov. Má UP, ale nie na cely intravilan. Dali sme podnet na obstaranie dodatku UP a obec sa vyjadrila, ze to musime cele zaplatit. Co teda nie je malo, ale kedze obec na to nema peniaze vo svojom rozpocte, tak sme suhlasili. Zaplatili sme a obec dala vytvorit uzemnoplanovaciu dokumentaciu tretej strane - sukromnej firme. Vsetko prebehlo ako malo, pripomienky dotknutych stran - statnych organov su iba ok, bez problemov a suhlasia. Lenze k navrhu sa vyjadrilo 6 ludi, ktori maju svoje zamery v danej lokalite, ze s doplnkom nesuhlasia a vymysleli si rozne neopodstatnene az smiesne dovody - prelet vtakov cez tu cast "kraja" atd. Este k tomu sa vyjadrili po lehote 30 dni a teda by sa na ne asi aj tak nemalo prihliadnut. No ale zatlacili na starostu a ten rozhodol, ze doplnok zrusi a nebude sa dana lokalita dalej riesit. Podotknem, ide o lokalitu v strede obce, vsade okolo domy atd.

zhrniem:
Obstaravatelom je obec, ta obstarava UP na zaklade podnetu PO, FO... Necha to cele vypracovat a zaplatit a potom si to jednoducho zrusi s odovodnenim, ze prihliadla na pripomienky (tie po termine) obcanov. Ochranari povedia, ze nevidia problem a obcan sused, co chcel moj pozemok volakedy kupit, ale kupil som ho ja a nechcem mu ho predat povie, ze cez ten kraj vraj prelieta chraneny vtak a starosta vsetko zrusi... Podotknem este, ze to robi z mojho pozemku bezcennu nehnutelnost a este sme za to zaplatili slusne cez tisic eur.

CIMON a vsetci, co na to poviete? Dik za nazory co by sa s tym dalej dalo.
Naposledy upravil bullyshade : 06.09.12 at 01:21
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

bullyshade Pozri príspevok
co takato vec. Obec do 2000 obyvateľov. Má UP, ale nie na cely intravilan. Dali sme podnet na obstaranie dodatku UP a obec sa vyjadrila, ze to musime cele zaplatit. Co teda nie je malo, ale kedze obec na to nema peniaze vo svojom rozpocte, tak sme suhlasili. Zaplatili sme a obec dala vytvorit uzemnoplanovaciu dokumentaciu tretej strane - sukromnej firme. Vsetko prebehlo ako malo, pripomienky dotknutych stran - statnych organov su iba ok, bez problemov a suhlasia. Lenze k navrhu sa vyjadrilo 6 ludi, ktori maju svoje zamery v danej lokalite, ze s doplnkom nesuhlasia a vymysleli si rozne neopodstatnene az smiesne dovody - prelet vtakov cez tu cast "kraja" atd. Este k tomu sa vyjadrili po lehote 30 dni a teda by sa na ne asi aj tak nemalo prihliadnut. No ale zatlacili na starostu a ten rozhodol, ze doplnok zrusi a nebude sa dana lokalita dalej riesit. Podotknem, ide o lokalitu v strede obce, vsade okolo domy atd.

zhrniem:
Obstaravatelom je obec, ta obstarava UP na zaklade podnetu PO, FO... Necha to cele vypracovat a zaplatit a potom si to jednoducho zrusi s odovodnenim, ze prihliadla na pripomienky (tie po termine) obcanov. Ochranari povedia, ze nevidia problem a obcan sused, co chcel moj pozemok volakedy kupit, ale kupil som ho ja a nechcem mu ho predat povie, ze cez ten kraj vraj prelieta chraneny vtak a starosta vsetko zrusi... Podotknem este, ze to robi z mojho pozemku bezcennu nehnutelnost a este sme za to zaplatili slusne cez tisic eur.

CIMON a vsetci, co na to poviete? Dik za nazory co by sa s tym dalej dalo.
Len tak zrušiť sa to podľa mňa nemalo. Starosta - teda stavebný úrad ako taký sa mal s pripomienkami vysporiadať. Bol povinný na každú pripomienku dať písomnú odpoveď, či s ňou súhlasí alebo nie.(Pokiaľ v tom nie je odborník, mal si vyžiadať stanovisko od odborníka.) A ak nie tak prečo. Starosta pustil asi do gatí. Skús dať podnet na prešetrenie na zatiaľ ešte existujúci krajský stavebný úrad-odbor kontroly. Myslím si, že kontrolori sa s tým musia zaoberať.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

johnytn Pozri príspevok
Zdravim,


chcem sa spytat na vas nazor na zemne skrutky. Predajcovia tvrdia ze:


"Keďže sa nejedná o trvalú stavbu, nemusíte vybavovať žiadne povolenia a dokumentáciu."


Je to tak ze by sa dala nejaka stavba ako zahradny domcek do 25m2 umiestnit na pozemok len na zaklade ohlasenia?


Neviem z toho zakona vycitat ci je to mozne alebo nie, uprava podkladu to nie je a bod C by bol k tomu asi najblizsie ale pitoty ani lana z kotvou to tiez asi nie su...


Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie


a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.


Dakujem za odpoved, J.
Pokiaľ ten záhradný domček bude k stavbe(rod. domu), tak samozrejme na základe oznámenia. Ale ak to má byť samostatné, tak potrebuješ stavebné povolenie. Nie je dôležité čo tvrdia predajcovia, ale čo hovorí stavebný zákon.
0 0
Flegmosko Flegmosko

Flegmosko je offline (nepripojený) Flegmosko

Ahoj, chcela by som sa opytat, ci ma niekto skusenosti s namietkou v projekt. dokumentacii susednej stavby kvoli otvaratelnemu oknu na vetracku (bude asi vo vyske 3 mestrov), ked je susedov dom na hranici pozemku. Vzdialenost medzi nasimi domami su necele 4 metre, a mame v tych priestoroch obyvackove, ako i kuchynske okno. Je realna sanca, ze nam staveb. urad vyhovie?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Flegmosko Pozri príspevok
Ahoj, chcela by som sa opytat, ci ma niekto skusenosti s namietkou v projekt. dokumentacii susednej stavby kvoli otvaratelnemu oknu na vetracku (bude asi vo vyske 3 mestrov), ked je susedov dom na hranici pozemku. Vzdialenost medzi nasimi domami su necele 4 metre, a mame v tych priestoroch obyvackove, ako i kuchynske okno. Je realna sanca, ze nam staveb. urad vyhovie?
Myslím si, že vetračku povolia, ale môžeš žiadať mliečne sklo. Aby sa cez sklo nedalo pozerať - tomu zvykne stavebný úrad vyhovieť.
0 0
Flegmosko Flegmosko

Flegmosko je offline (nepripojený) Flegmosko

Dakujem za odpoved. Na nepriehladnom skle trvat budeme. Skusit to namietat mozme, a jasne, ze by sme boli radsej, keby vyhovel urad nam, kedze je to v priestore, kde mame este ako-take sukromie bez susednych okien a balkonov ...
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

Dobrý deň,
zaujíma ma, ako je to s drobnými stavbami. Napríklad: bazén do 25 m2 je drobná stavba?. Vedľa neho altánok do 25 m2 je tiež drobná stavba. Treba na tieto dve stavby spolu stavebné povolenie?
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu, vzťahuje sa toto aj na bezén?
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia, vzťahuje sa toto aj na bezén?
e) umiestnenie pod zemou. -vzťahuje sa toto aj na bezén?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

deli. Pozri príspevok
Dobrý deň,
zaujíma ma, ako je to s drobnými stavbami. Napríklad: bazén do 25 m2 je drobná stavba?. Vedľa neho altánok do 25 m2 je tiež drobná stavba. Treba na tieto dve stavby spolu stavebné povolenie?
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu, vzťahuje sa toto aj na bezén?
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia, vzťahuje sa toto aj na bezén?
e) umiestnenie pod zemou. -vzťahuje sa toto aj na bezén?
Stavebný zákon presne vymedzuje drobné stavby:
(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Pokiaľ Tebou citované drobné stavby splňajú podmienku, že je to k hlavnej stavbe, tak sú to drobné stavby. Náčrtok robíš na každú stavbu zvlášť, teda každá stavba osobitne je drobná stavba.
1 0
ferdizatko ferdizatko

ferdizatko je offline (nepripojený) ferdizatko

Ahoj CIMOM,
idem sa aj ja pustiť do stavby RD. Neviem, či som dobre pochopil spojenie územného a stavebného konania, môžete mi poradiť? Mám podať na stavebný úrad samostatne návrh na vydanie rozhodnutia o umiestnenie stavby a samostatne žiadosť o stavebné povolenie, alebo stačí len to stavebné a úrad automaticky vydá aj územné rozhodnutie? Na stránke mesta som našiel len žiadosť k stavebnému povoleniu.
A ešte predsa len jedna vec - projektantka naprojektovala dom 2 m od hranice pozemku. Keď som sa pýtal, či je to ok a nemalo by to byť 3,5 m (7 m medzi domami), povedala, že je to podľa normy v poriadku, ak chcem, že to môže posunúť na 3,5 m, ale na 2 m mi na stavebnom úrade nemôže nikto nič povedať. V súčasnosti na susednom pozemku je starý dom, vzdialený od môjho projektovaného asi 18 m. Odporúčate mi trvať na posunutí domu od hranice na 3,5 m?
Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
F. Zaťko
Naposledy upravil ferdizatko : 15.09.12 at 08:52
0 0
den22 den22

den22 je offline (nepripojený) den22

Ahoj,
neviem ci som tu spravne, dnes som sa sem prvykrat registrovala, ale potrebujem surne poradit. Ako mam vymazat cast budovy-jedno supisne cislo ak dve casi padli a dve casti este stoja. Tie dve casti padli asi tak pred 50timi rokmi a teraz to nemozeme predat a ani na katastri nam nevedie povedat co robit. dakujem za akukolvek radu
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

den22 Pozri príspevok
Ahoj,
neviem ci som tu spravne, dnes som sa sem prvykrat registrovala, ale potrebujem surne poradit. Ako mam vymazat cast budovy-jedno supisne cislo ak dve casi padli a dve casti este stoja. Tie dve casti padli asi tak pred 50timi rokmi a teraz to nemozeme predat a ani na katastri nam nevedie povedat co robit. dakujem za akukolvek radu
Chápem dobre, že chceš na KN zmenšiť rozmery stavby o 2/3? Pokiaľ je to tak, tak jediný spôsob podľa mňa je - dať spraviť nový GP na existujúcu budovu a na tie dve časti si vybaviť oficiálne búracie povolenie. Na základe nového GP a právoplatného búracieho povolenia by Ti na KN mali zapísať skutkový stav.
0 0
den22 den22

den22 je offline (nepripojený) den22

Chápem dobre, že chceš na KN zmenšiť rozmery stavby o 2/3? Pokiaľ je to tak, tak jediný spôsob podľa mňa je - dať spraviť nový GP na existujúcu budovu a na tie dve časti si vybaviť oficiálne búracie povolenie. Na základe nového GP a právoplatného búracieho povolenia by Ti na KN mali zapísať skutkový stav.

No je to takto: Budova pod jednym supisnym cislo je rozdelena na 4 casti. prva je zburana druha stoji tretia je zburana a stvrta stoji. Problem je v tom, ze dodatocne buracie povolenie nam nechcu dat, na obci sme chceli vybavit ze casti budovi spadli vplivom pocasia, ze vraj to na katastri akceptuju, ale kezde casti budovi stoja, tak nevedia ako to maju definovat. Novy GP uz mame hotovy, len nevieme sa dalej pohnut a uz od juna behame hore dole a nic sme nevybavili. Coskoro kupujucim vyprsi od banky cas, ktory maju na hypoteku... Potrebujeme to uz dat dokopy a NIKTO nevie co s tym...
0 0
bullyshade bullyshade

bullyshade je offline (nepripojený) bullyshade

WAGNER dik za nazor. Uvidime co bude dalej. Urcite napisem. Verte, ze tato zalezitost je tak neskutocna a tak poriadne mi lezie na nervy, ze som odhodlany uplatnit uuuplne vsetko, co sa podla nasho pravneho poriadku uplatnit da. Lebo toto smrdi silnym despotizmom. No a co CIMOM. Chlapec sa dovolenkuje a pride plny sil a poradi? CIMOM, daj aj ty svoj nazor. Zatial si vzdy mal k veci co povedat a aj mudro... Dik
Naposledy upravil bullyshade : 12.09.12 at 23:16 Dôvod: drobbna uprava
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať