Zavrieť

Porady

Vyplatenie z dedicstva

Dobry den, ziskala som maly podiel na rodinnom dome- dedicstvom. Je mozne aby ma dalsi spolumajitelia vyplacali po splatkach (s cim samozrejme nesuhlasim). V dome nebyvam ani ho nemam ako uzivat nakolko od neho nemam ani kluce. Ak ma nebudu chciet vyplatit, mozem si tam nastahovat podnajomnika... Uz neviem, lebo dane za dom platim a nic neuzivam. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Len na okraj - keď si v dedičstve prijala podiel, tak máš podiel a nikto ti nemá prečo dávať nejaké peniaze. Mala si v dedičstve požadovať vyplatenie a nie podiel.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mozes svoj podiel ponuknut spoluvlastnikom na odkupenie ...
    ako to splatia /ak budu mat zaujem/, je otazkou dohody.

    A podnajomnika si len tak niekam nastahovat nemozes, zasa je to otazka dohody spolumajitelov ....

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Spoluvlastníci majú predkupné právo. Ponúkni im svoj podiel na odkúpenie. Ak nebudú súhlasiť, alebo ty nebudeš súhlasiť s ich podmienkami, žiadaj, aby ti umožnili užívať takú časť domu, ktorá zodpovedá tvojmu podielu. Prípadne požaduj nájom od toho, kto dom užíva. Najdôležitejšia pri takomto spoluvlastníctve je dohoda.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    § 142 občianský zákonník

    vysporiadanie spoluvlastníckych podielov vykoná súd na základe návrhu niektorého zo spoluvlastníkov

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Katka3003 Pozri príspevok
    Dobry den, ziskala som maly podiel na rodinnom dome- dedicstvom. Je mozne aby ma dalsi spolumajitelia vyplacali po splatkach (s cim samozrejme nesuhlasim). V dome nebyvam ani ho nemam ako uzivat nakolko od neho nemam ani kluce. Ak ma nebudu chciet vyplatit, mozem si tam nastahovat podnajomnika... Uz neviem, lebo dane za dom platim a nic neuzivam. Dakujem.
    Si jedna z mnohých tisícov, ktorí sú v podobnej situácii, že vlastnia časť nehnuteľnosti, ale nemôžu ho užívať, lebo tam býva iný rodinný príslušník.

    V podstate majú všetci, ktorí ti radili pravdu, ale v praxi je oveľa ťažšie dosiahnuť spravodlivosť, než to vyzerá v zákonoch. Napr. pokiaľ dáš na súd vysporiadanie spoluvlastníctva, tak súd môže vzhľadom na finančnú situáciu rodinného príslušníka ho zaviazať splatiť tvoj podiel v splátkach. Potom môžeš čakať roky a roky, kým ten príbuzný splatí tvoj podiel pekne mesačne napr. po tisícke.

    Ani toho podnájomníka nemôžeš bez ich súhlasu nasťahovať, jediné čo môžeš, nasťahovať sa tam sama (s tvojou rodinou). Je to do porazu ... poznám to.

    Vyplatenie z dedicstva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.