Zavrieť

Porady

Čo nám práve kvitne ll.

Len nedávno sme na týchto stránkach obdivovali kvitnúcu krásu z minulej sezóny.
Hoci je väčšina krajiny ešte pod snehom,niektoré kvietky sa už ukazujú v plnej kráse.


Pochváľ sa aj Ty , čo Ti práve kvitne a pridaj fotografiu, nech sa potešíme všetci .
Naposledy upravil arizona : 16.02.11 at 14:15
lavanda lavanda

lavanda je offline (nepripojený) lavanda

Zimama Pozri príspevok
Vďaka za info! Pokúsim sa ju nejako zachovať pri živote... Doteraz som ich vždy vyhadzovala, lebo ako som už spomenula - u nás v byte sa im nedarí. V robote mám jednu spred dvoch rokov, ale je to už skôr kríček než ruža, s malými lístočkami, niektoré sú červené - čítala som kdesi, že by sa pred kvitnutím mali dať do tmy, ale to nerobím.
Viete niekto presnejšie, aký je postup? Ďakujem! Zimama


Napr.
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-66792.html

Alebo z internetu:
(http://www.exoflora.sk/modules/news/...hp?storyid=172)

Vianočná hviezda (Euphorbia pulcherrima)

K tradične pestovaným kvetinám tohto obdobia patrí vianočná hviezda. Jej presný botanický názov je prýštec najkrajší (Euphrobia pulcherrima), známa je aj pod starším názvom mliečnik najkrajší. Exotická kráska pochádza z vlhkých hôr oblastí Strednej Ameriky, kde dorastá až do niekoľkometrovej výšky. Prvé exempláre sa do Európy dostali v roku 1834 z Mexika. O rozšírenie a symboliku tohto kra sa postarali brazílski misionári, ktorí ho vysádzali pri kostoloch a misiách v pralese.

Okrasné listene
Aj keď zo začiatku táto rastlina nevzbudzovala veľký záujem, nové odrody svojimi pestrofarebnými listeňmi na vrcholoch výhonkov usporiadanými do hviezdic pestovateľov očarili. Pretože kvitli práve v období Vianoc, stali sa kvetmi slávnostných vianočných stolov. V rámci druhu dominujú žiarivo červené odtiene, dostupné sú však aj v ružovej, krémovobielej, fialovej a viacfarebnej forme. V súčasnosti sa objavujú aj odrody, ktorých listene majú na ružovom alebo červenom podklade biele pásiky. Listene, slúžiace ako lákadlo pre opeľujúci hmyz, obklopujú nenápadné žltozelené kvety, ktoré sa objavujú v rovnakom čase.

Pestovanie
Z hľadiska pestovania je vianočná hviezda rastlina krátkych dní. Pretože sa používa iba na dočasnú živú ozdobu, pestovatelia musia rastlinu oklamať redukciou počtu hodín denného svetla. Počas štyroch týždňov pred Vianocami treba každú noc rastlinu držať v teplej a tmavej miestnosti najmenej štrnásť hodín. Už po troch týždňoch začnú vyrastať drobné kvietky a ozdobné listene. Na lepšie zatemnenie treba použiť kartón, ktorým rastlinu prikryjeme. Kvitnutie brzdí už svetlo pouličných lámp. Viac svetla spôsobuje aj bujnejší a rozkonárený vzrast. Kvitnutie trvá približne tri až štyri týždne a často vydrží až do Hromníc. Po odkvitnutí rastlinu likvidujeme. Ak ju chceme naďalej pestovať, treba jej v byte nájsť svetlejšie miesto a pravidelne prihnojovať. Ďalšiu sezónu sa charakter rastu mení, rastlina sa rozkonáruje.

Starostlivosť o rastlinu
Pri ďalšom pestovaní po odkvitnutí treba rastlinu hlboko zrezať. Dĺžku odstrihnutých vrcholcov odporúčame osem až desať centimetrov. Pri zrezávaní alebo poranení z rastliny vyteká mliečnobiela jedovatá šťava. Ide o takzvané „krvácanie“, ktoré možno zastaviť namočením stonky do teplej vody, horiacou zápalkou, alebo plameňom sviečky. Po ošetrení si treba umyť ruky. Kto má záhradu alebo balkón, môže vianočnú hviezdu v letných mesiacoch pestovať vonku na chránenom mieste, kde si musí privyknúť na svetlo a čerstvý vzduch. S príchodom studených jesenných nocí ju znova umiestnime dovnútra. V zime udržujeme rastlinu pri teplote nad 16 °C za primeranej vlhkosti. Nezaškodí ani rosenie vlažnou vodou pomocou rozprašovača. Keď kvitne, umiestnime ju na chladnejšie stanovište a zavlažovanie mierne zredukujeme. Premokrenie pôdy spôsobuje opad listov, preto pred ďalším polievaním treba nechať pôdu v črepníku trochu preschnúť. V dôsledku vlhkého vzduchu rastlinu často napádajú sivé plesne a koreňová hniloba. V suchých podmienkach sa často infikuje plošticami, voškami a roztočmi. Ako prevenciu preto počas leta aplikujeme raz za osem alebo štrnásť dní hnojivo na kvety.

Pozor pri kúpe rastliny!
Najväčším nepriateľom vianočnej hviezdy je chlad. Pri kupovaní zohľadňujeme podmienky predajne a snažíme sa podobné vytvoriť aj doma. Neodporúčame kupovať rastliny vystavené prievanu s chladným vzduchom, s priveľmi vlhkým substrátom a zvädnutými listami. Aby nedošlo k neinfekčnému opadu listov spôsobeného prenosom na miesto určenia, dôkladne ju zabalíme do hrubšieho papiera.



Vianočná hviezda (Euphorbia pulcherrima)

Kým zasvietite na vašom vianočnom stromčeku sviečky a váš byt rozozvučí melódia kolied, dôkladne si pripravte všetko potrebné, aby nič nerušilo slávnostnú pohodu. V žiadnom byte by nemal chýbať kvet, ktorý sa stal symbolom Vianoc. V byte jej vyberte stanovište s rovnomernou teplotou (18-20 °C) a dostatočnou svetelnou intenzitou. Ak stojí na mieste, kde je nižšia intenzita svetla a tepla (pod 15 °C), žltnú jej listy a začínajú opadávať. Ak si chcete ponechať vianočnú ružu i po odkvitnutí, nechajte ju v kľude pri teplote 15-16 ° od mája do júna. Potom sa vyberie z črepníka, mierne sa zreže, starý substrát sa vytrasie z koreňov a rastlina sa presadí do bežného substrátu. Postaví sa do teplej a svetlej izby (18-20 °C), pravidelne sa polieva. Od mája sa vianočná ruža dobre cíti na chránenom mieste vonku (balkón, terasa) a začína sa s pridaním výživy. Aby bola rastlina kompaktná, mala rozvetvený habitus, zaštipujte každé 4-6 týždňov konce výhonkov. Do Vianoc by sa mali rastline vyfarbiť horné listene. Aby ste to dosiahli, musíte jej zabezpečiť „krátky deň“, t.j. denné svetlo maximálne 12 hodín denne. Zakryte rastlinu kartónom alebo vedrom tak, aby na ňu nedopadalo ani svetlo z lampy. Akonáhle sa začnú listene vyfarbovať, môžete dať kryt dolu.

Na čo musíte bezpodmienečne myslieť?
- Ide o tropickú rastlinu, preto jej zabezpečte teplotu minimálne 18 °C a zabráňte prievanu v miestnosti, kde sa nachádza.
- Dôležitá je i vysoká vlhkosť vzduchu.
- Nároky na množstvo zálievky sú vysoké, v období kvitnutia miernejšie – radšej udržiavajte substrát suchší, pretože ak je v miske pod črepníkom voda, rastlina reaguje drastickým opadávaním listov.



Stromček z vianočnej ruže
Vianočná ruža môže vo vašej izbe dorásť i do výšky 1-1,5 metra. V marci odrežte rastlinu tak, aby zostal iba kmienik vysoký 10 cm. Zvyšok rastliny zostane asi jeden mesiac v suchšom substráte na svetlom mieste pri izbovej teplote. Od septembra začnete regulovať dĺžku dňa. Rastlina sa zakryje na 14 hodín (od rána do večera) krytom z kartónu, plastu alebo použijete vedro. To trvá asi 8 týždňov. Ak chcete docieliť, aby sa rastlina ťahala nahor, odstraňujte najskôr bočné výhonky a na kmieniku ponechajte pár listov. Pri dosiahnutí želanej výšky zaštipujte konce výhonkov, aby sa rastlina rozvetvila.
3 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Zimama Pozri príspevok
Vďaka za info! Pokúsim sa ju nejako zachovať pri živote... Doteraz som ich vždy vyhadzovala, lebo ako som už spomenula - u nás v byte sa im nedarí. V robote mám jednu spred dvoch rokov, ale je to už skôr kríček než ruža, s malými lístočkami, niektoré sú červené - čítala som kdesi, že by sa pred kvitnutím mali dať do tmy, ale to nerobím.
Viete niekto presnejšie, aký je postup? Ďakujem! Zimama
http://www.porada.sk/t97993-vianocna-ruza.html
4 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Lavanda i Arizona, veľmi pekne Vám ďakujem za pohotové a podrobné informácie, ste šikulky! Naštudujem si to a pokúsim sa o záchranu tej prekrásnej ružičky... A možno skúsim aj tú, čo mám v robote, v septembri prikryť vedrom, či vyženie väčšie farebné lístky. Ešte raz vďaka!
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Zimama, našla som na nete ešte jednu dobrú stránku. Oplatí sa preštudovať.

http://www.tvojdom.sk/zahrada/staros...a-hviezda.aspx
3 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Dievčence, všetky ste zlaté...
Ale asi ozaj závisí aj na stanovišti - s dcérou sme si kupovali naraz jednu menšiu ružičku, a ona ju ešte má, a mne už dávno opadala...
Skúsim si poctivo naštudovať všetky materiály, čo ste mi navrhli, a uvidím, či sa mi podarí posunúť môj amaterizmus o krôčik vyššie...
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Zimama Pozri príspevok
Dievčence, všetky ste zlaté...
Ale asi ozaj závisí aj na stanovišti - s dcérou sme si kupovali naraz jednu menšiu ružičku, a ona ju ešte má, a mne už dávno opadala...
Skúsim si poctivo naštudovať všetky materiály, čo ste mi navrhli, a uvidím, či sa mi podarí posunúť môj amaterizmus o krôčik vyššie...
ja som skusala vselico, ale ani raz sa mi to nepodarilo
Minuky rok rom kupila dve vian.ruze. jednu som dala mamine,jej vydrzala na cinziaku asi do maja stale rovnako pekna. Moja ospatnela kratko po novom roku...
Skoncila v komposte tak, ako vsetky pred nou
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

ahojte kvetinárky tak po dlhej dobe sa mi podarilo sem dostať,rozkvitol mi konečne po 13 rokoch vianočný kaktus ani som nevedela akej je farby tak sa velmi teším,
Naposledy upravil beba13 : 18.01.11 at 08:53
PC153005.jpg  
PC153006.jpg  
vianočný kaktus ružový2.jpg  
1/1
6 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

...dracena, nie je moja ale pre Vás
Snímka1452.jpg  
4 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

...nádherný kvet. Dracenu som ešte nevidela kvitnúť.
0 0
jamija jamija

jamija je offline (nepripojený) jamija

lujza.j Pozri príspevok
...dracena, nie je moja ale pre Vás
Je nádherná, ani som nevedela že dracena má také krásne kvietky.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

ani ja, a ešte aj krásne voní
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Ahojte! Tak takto vyzerá moja vianočná ružička teraz - uvedomila som si ale, že už jej lístky nepadajú tak húfne, dokonca jej začali rásť nové, drobučké. Myslíte, že aj potom ju mám zostrihnúť, keď budú rásť nové lístky??? Pekný večer všetkým! Zimama
AAA 039.jpg  
AAA 040.jpg  
1/1
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Tú máš z tohto alebo minulého roku?
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

No vlastne už z minulého. Vianoce 2010.
0 0
lavanda lavanda

lavanda je offline (nepripojený) lavanda

Zimama Pozri príspevok
Ahojte! Tak takto vyzerá moja vianočná ružička teraz - uvedomila som si ale, že už jej lístky nepadajú tak húfne, dokonca jej začali rásť nové, drobučké. Myslíte, že aj potom ju mám zostrihnúť, keď budú rásť nové lístky??? Pekný večer všetkým! Zimama
Voľakedy dávno som aj ja mala jednu vianočnú ružu a tiež som ju nezrezala, lebo mi bolo ľúto nových lístkov. Lenže koľko toho na vrcholkoch narástlo, toľko toho odspodku začalo opadávať a konáriky začali vyhoľovať. Takže si myslím, že záleží na Tebe, či chceš, aby vyzerala ako stromček s kmienkom a lístkami len na konci, alebo ju chceš mať hustú ako kríček. Okrem toho, ak teda dožije do jesene, kedy by si ju mala prikrývať, aby mala dlhšiu noc a aby sa listene sfarbili (moja neprežila náš týždeň dovolenky a skončila na "smetisku dejín"), ak ju necháš na kmeni, asi ťažšie nájdeš takú vysokú nádobu, ktorá by ju prikryla a nezlomila vrcholky (pokiaľ nemáš nejakú tmavú pivnicu)... Z praxe som zistila, že radikálny rez je u niektorých rastlín jediný spôsob, ako ich udržať v peknej forme a ak ich necháš tak, lebo ich "ľutuješ", vlastne im škodíš, lebo vyzerajú ako ometlo a menej kvitnú - pred asi dvoma týždňami som už napríklad ostrihala svoju čínsku ružu, teraz vyzerá síce na zaplakanie, ale už jej začínajú pučať lístky a určite bude vyzerať lepšie.
2 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

no zatial toho veľa nekvitne,ale už som videla snežienky len nebolo kedy ich nafotiť,ale kvitne vonku jasmín a vo vnútri citrónik
jazmín previslý.jpg  
citrón kvet.jpg  
citrón kvet1.jpg  
1/1
6 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Už aby prišla jar
hyacint.jpg  
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

lavanda Pozri príspevok
Voľakedy dávno som aj ja mala jednu vianočnú ružu a tiež som ju nezrezala, lebo mi bolo ľúto nových lístkov. Lenže koľko toho na vrcholkoch narástlo, toľko toho odspodku začalo opadávať a konáriky začali vyhoľovať. Takže si myslím, že záleží na Tebe, či chceš, aby vyzerala ako stromček s kmienkom a lístkami len na konci, alebo ju chceš mať hustú ako kríček. Okrem toho, ak teda dožije do jesene, kedy by si ju mala prikrývať, aby mala dlhšiu noc a aby sa listene sfarbili (moja neprežila náš týždeň dovolenky a skončila na "smetisku dejín"), ak ju necháš na kmeni, asi ťažšie nájdeš takú vysokú nádobu, ktorá by ju prikryla a nezlomila vrcholky (pokiaľ nemáš nejakú tmavú pivnicu)... Z praxe som zistila, že radikálny rez je u niektorých rastlín jediný spôsob, ako ich udržať v peknej forme a ak ich necháš tak, lebo ich "ľutuješ", vlastne im škodíš, lebo vyzerajú ako ometlo a menej kvitnú - pred asi dvoma týždňami som už napríklad ostrihala svoju čínsku ružu, teraz vyzerá síce na zaplakanie, ale už jej začínajú pučať lístky a určite bude vyzerať lepšie.
Lavanda, napísala si to tak jasne a zrozumiteľne, že sa ani nedá postupovať inak... Jednoznačne máš pravdu, a to aj s tou "ľútosťou", ktorá je skôr na škodu. Vďaka!
A držím palce, nech sa Ti ružička čím skôr rozkrásnie!
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

No, a konečne som odfotila zázrak, ktorý mám v robote - vyzerá ako posledné chudiatko , ale je to prvá vianočná ruža, ktorá u mňa "prežila rok 2000", resp. mám ju už asi 3 roky. Nič s ňou nerobím, len ju polievam - akurát to som zistila, že je dosť citlivá na nedostatok vody. Nemala by som ju tiež ostrihať? Až takto na fotkách vidím, že tie konáriky-pahýliky vyzerajú strašne...
AAA 001.jpg  
AAA 002.jpg  
AAA 003.jpg  
AAA 004.jpg  
AAA 005.jpg  

1/1
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

A toto je druhá preživšia ruža, tú mám asi o rok menej a tuším bola žltá...
Obe prežili asi len preto, že som ich mala v robote, nie doma. Vyzerajú ako vyzerajú - pre mňa je obrovský úspech už to, že vôbec prežili...
AAA 006.jpg  
AAA 007.jpg  
1/1
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať