Zavrieť

Porady

nadobudnutie tovaru z EU

Prosím, poraďte! Mám dodávku tovaru zo zahraničia. Tovar bol dodaný 20.05.05 Faktúra bola vyhotovená 17.05.05 a prijatá 08.06.05. Ktorý je deň vzniku daňovej povinnosti? Keby bola faktúra vystavená až po prijatí tovaru nemám problém. Takto si myslím, že budˇje to 20.05. alebo 08.06. Vďaka za pomoc, hľadala som v podobných témach, nenašla som.
Pata
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Oldi
Ja by som to dal do júla. Pretože ak by sme vychádzali z predpokladu, že pri podávani DP za 6/2006 som nemal fa, podľa zákona mi daňová povinnosť vzniká v 15. deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom bol tovar nadobudnutý, t.j. išlo by teda o 15.7. Takže by to tak či tak šlo do júla. Čo si myslia ostatní ?
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru nevychádza z toho, kedy faktúru obdržím. Predmetné je rozhodujúce pre účely uplatnenia odpočítania.
K správnej odpovedi chýbajú informácie. Napr. prečo bola faktúra vystavená 8.6. a či týmto dňom bol tovar aj odoslaný, teda preprava sa začala a aké sú dodacie podmienky, kedy sa tovar považuje zo strany dodávateľa za dodaný. To že bola faktúra v balíku ešte neznamená, že je možné posunúť vznik daňovej povinnosti, alebo uvažovať s tým, že sme faktúru neobdržali.

Až po zohľadnení týchto skutočností je možné odpovedať, nakoľko nesprávnou odpoveďou sa môže stať toto:
- daňová povinnosť vznikne skôr a v prípade kontroly Vám to vytknú s tým, že uplatnenie práva na odpočítanie dane spočíva v "dobrovoľnosti" a nie v povinnosti a zároveň je tam možnosť voľby zdańovacieho obdobia. Pri vzniku daňovej povinnosti takéto niečo neexistuje.
0 0
adus adus

adus je offline (nepripojený) adus

Až dnes som sa sem dostala, takže odpovedám...
Áno, tovar bol odoslaný 8.6.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová
K správnej odpovedi chýbajú informácie. Napr. prečo bola faktúra vystavená 8.6. a či týmto dňom bol tovar aj odoslaný, teda preprava sa začala a aké sú dodacie podmienky, kedy sa tovar považuje zo strany dodávateľa za dodaný. To že bola faktúra v balíku ešte neznamená, že je možné posunúť vznik daňovej povinnosti, alebo uvažovať s tým, že sme faktúru neobdržali.
adus
Až dnes som sa sem dostala, takže odpovedám...
Áno, tovar bol odoslaný 8.6.
Ale otázok bolo trošku viac ... Bez chýbajúcich doplnení sa opäť nedá zodpovedne odpovedať.
0 0
adus adus

adus je offline (nepripojený) adus

Takže... Tovar bol odoslaný z ČR 8.6., čiže vystavili faktúru s týmto dátumom. Nemáme dohodnuté nejaké dodacie podmienky..., takže asi mám smolu...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Poradí mi niekto?

Neviem čo s faktúrou z CŘ za dodaný manuál, čiže tovar.
Dodávateľ nie je registrovaný pre daň.

Prosím.

apo
0 0
tina.mm tina.mm

tina.mm je offline (nepripojený) tina.mm

A aký bude deň dodania v tomto prípade?
Sme špedičná firma. Nemecká firma platiteľ DPH nám refakturovala dosky, na faktúre je len dátum vystavenia február 2011 a odvolávka na smernicu o samozdanení. Dosky boli prevzaté v januári 2011. My budeme tieto dosky opäť refakturovať slovenskej firme.
Vie mi niekto poradiť, aký bude dátum dodania na nemeckej došlej faktúre a aký bude dátum dodania pri našej vystavenej faktúre?
Ďakujem.
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Dostali sme fakturu za tovar na ucely pohostenia z Ciech, je vystavena s DPH. Tento tovar pouzijeme na vlastnu spotrebu. Cize DPH neodpocitavame a cele je to náš nedaňovy naklad. Vystavil dodavatel spravne fakturu s DPH? Sme platci DPH. Ďakujem
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Poradíte? Tovar fyzicky dodaný do tuzemska z EU 16.5.2011, faktúra vyhotovená 14.04.2011. Kedy vzniká v tomto prípade dań.povinnosť v zmysle §20 zákona o DPH? za rýchlu odpoveď vám všetkým vopred ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chrusťa Pozri príspevok
Poradíte? Tovar fyzicky dodaný do tuzemska z EU 16.5.2011, faktúra vyhotovená 14.04.2011. Kedy vzniká v tomto prípade dań.povinnosť v zmysle §20 zákona o DPH? za rýchlu odpoveď vám všetkým vopred ďakujem
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Tweety;1746323
[LEFT
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Na začiatok

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
[/LEFT]
ehm, nech si k tomu ešte prečíta usmernenie dr sr
Naposledy upravil srska : 11.08.11 at 21:34
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

dňom vyhotovenia faktúry? veď tovar fyzicky došiel až 16.5.2011 a §20 o DPH hovorí po a/ 15. deň kal.mesiaca nasledujúceho po kal.mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. V Poradcovi 2011/5 sa píše: "Ak dodávateľ z iného členského štátu vyhotoví faktúru predtým ako sa tovar začal prepravovať do členského štátu kupujúceho, dań. povinnosť na základe vyhotovenia faktúry nevzniká". preto som na pochybách, či tweety zareagovala správne. Môže sa k tomu ešte niekto vyjadriť?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Chrusťa Pozri príspevok
dňom vyhotovenia faktúry? veď tovar fyzicky došiel až 16.5.2011 a §20 o DPH hovorí po a/ 15. deň kal.mesiaca nasledujúceho po kal.mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. V Poradcovi 2011/5 sa píše: "Ak dodávateľ z iného členského štátu vyhotoví faktúru predtým ako sa tovar začal prepravovať do členského štátu kupujúceho, dań. povinnosť na základe vyhotovenia faktúry nevzniká". preto som na pochybách, či tweety zareagovala správne. Môže sa k tomu ešte
niekto vyjadriť?
pozri príklady v usmernení dr sr tam to je vysvetlené detailne (tuztovar_20.pdf) - príspevok 131
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

ďakujem srska veľmi mi to pomohlo, veľmi cenný materiál.....
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Objednali sme tovar z Polska.
Faktura bola vyhotovená 16.5., tovar dodaný 16.5. uvedené
na faktúre aj na dodacom liste.
Kedy vzniká daňová povinnosť 16.5. alebo 15.6.
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

16.05.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

Dobrý deň,
prosím o radu...
Na faktúre z Maďarska sú tieto dátumy:
issue date /dátum vystavenia?/ 27.05.2011
delivery date /dátum dodania/ 02.06.2011

Kedy mi vzniká povinnosť dať samozdanenie do DPH?
Čítala som si aj priložený materiál, ale asi som to tam nepochopila :/

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil lenka.ba : 30.06.11 at 09:09
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

lenka.ba Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu...
Na faktúre z Maďarska sú tieto dátumy:
issue date /dátum vystavenia?/ 27.05.2011
delivery date /dátum dodania/ 02.06.2011

Kedy mi vzniká povinnosť dať samozdanenie do DPH?
Čítala som si aj priložený materiál, ale asi som to tam nepochopila :/

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Na začiatok

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.

(3) Daňová povinnosť pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu osobou, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, vzniká dňom nadobudnutia nového dopravného prostriedku.

Usmernenie drsr:

Vznik daňovej povinnosti, keď faktúra na dodanie tovaru je vyhotovená pred uskutočnením prepravy tovaru do tuzemska
Ak je faktúra na dodanie tovaru vyhotovená predtým, ako sa tovar prepraví do tuzemska, je potrebné vychádzať z toho, či je za zdaňovacie obdobie, v ktorom je vyhotovená, možné uplatniť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku, to znamená, či je splnená podmienka fyzickej prepravy tovaru do tuzemska maximálne do podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie, príp. do obdobia spracovania podkladov na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra zahraničným dodávateľom. Ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a do spracovania tohto daňového priznania a jeho podania nie je tovar fyzicky prepravený z členského štátu dodania do tuzemska alebo do iného členského štátu, nejde o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 zákona o DPH. V prípade, ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a tovar je fyzicky prepravený do tuzemska alebo do členského štátu určenia v nasledujúcom zdaňovacom období, ale ešte predtým, ako je daňové priznanie spracované a podané, platiteľ dane postupuje správne, keď uplatní vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ods. 1 písm. b) zákona o DPH dňom vyhotovenia faktúry.

Príklad:
Osoba identifikovaná pre daň v Bulharsku dodala tovar do tuzemska platiteľovi dane. Faktúru na dodanie tovaru vyhotovila dňa 3.3.2009 a uviedla v nej dodaciu podmienku EXW a deň dodania tovaru 3.3.2009. Bulharská prepravná spoločnosť prepravila tovar do tuzemska na náklady odberateľa dňa 1.4.2009. Aj keby mal odberateľ právo nakladať s tovarom ako vlastník dňa 3.3.2009, tovar bol v rámci zmluvného vzťahu s dodávateľom prepravený do tuzemska až 1.4.2009. Nadobudnutie tovaru v tuzemsku bolo uskutočnené dňa 1.4.2009, kedy boli splnené obidve podmienky pre nadobudnutie tovaru v tuzemsku, a to prevod práva nakladať s tovarom ako vlastník a fyzická preprava tovaru z členského štátu dodania do členského štátu určenia. 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo uskutočnené nadobudnutie tovaru, je 15. máj 2009. Daňová povinnosť podľa § 20 zákona o DPH vzniká tuzemskému platiteľovi dňa 3.3.2009, keďže faktúra bola vyhotovená pred 15. májom 2009 a podmienka prepravy tovaru do tuzemska bola splnená ešte predtým, ako platiteľ dane podal daňové priznanie za mesiac marec 2009.
3

Snažila som sa Vám dať oba argumenty, aj zákon, aj usmernenie.

DP Vám vzniká dnom vyhotovenia FA:, t.j. máj/2011
2 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Ja sa v tejto problematike tiež strácam a nechápem...žeby na mňa išla senilita? :-(
Tovar z ČR dátum vystavenia 8.6., dodanie 8.6. - samozdaňujem 8.6. alebo 15.7 ?? To isté fa za tovar 16.6., dodanie 16.6., a ešte to isté 26.6. Všetko ide do DPH za jún alebo všetko za júl??
0 0
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

ak je dátum vystavenia fa zhodný s dátumom dodania tovaru samozdaňuje sa týmto dátumom , v prípade ak je fa vystavená pred dňom dodania tovaru samozdaňuje sa podľa vyššie uvedeného príspevku

samozdanenie v júni v tvojom prípade
1 0
nYcol nYcol

nYcol je offline (nepripojený) nYcol

Mili poradaci PORADTE
Som platcom DPH na SR, dodavatel z UK mi poslal FA aj s jeho ich DPH a ja som si to nevsimla a uhradila som to. Ako mam teraz postupovat, ked dodavatel mi odmieta vratit DPH a vystavit opravenu Fakturu bez DPH aby som si to mohla samozdanit na SR??? Ako tuto sumu zauctovat?
Uctujem v jednoduchom uct.
Suma bez DPH nakup tovaru
DPH na FA bude nedanovy vydavok neoplyvnujuci ani DzP.
a samozdanim si to?

Ci som mimo???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať