Zavrieť

Porady

Hmotná zodpovednosť skladníkov

Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Mám takú otázku na tých, čo majú skúsenosti s prevádzkou veľkoobchodného skladu. Nikde som nič okolo toho nenašla, tak poraďte prosím. Máme asi 8 skladníkov a štyri obchodníčky. Stále je "bordel" v sklade, tak chceme dať podpísať hmotnú zodpovednosť skladníkom, aby sa rovnakým dielom podieľali na prípadnom manku v skladových zásobách. Oni sa však ohradili, aby mali aj obchodníčky hmotnú zodpovednosť, nakoľko ony sú tie, ktoré nahrávajú do PC príjemky, vystavujú faktúry a tam tiež môže prísť k chybám. Jeden z nich dokonca prišiel s niečím takým, vraj je to dokonca povinnosť, aby ak budú mať skladníci HZ, musia aj tie baby. Nemám s tým vôbec skúsenosti, preto by som ocenila, keby mi niekto s podobným problémom poradil, ako to riešia iní. Ďakujem
Usporiadat
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

...zaujímalo by ma, ci tie baby prijimaju a vydavaju tovar fyzicky? Ak nie, tak aka hmotna zodpovednost, ved ak sa stane chyba pisomna, to sa velmi lahko opravi.
Mozno myslia, ze ak vyfakturuju nieco ine ako sa vydalo, ale na to su predsa dobropisy.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ak obchodníčky neprichádzajú do kontaktu s tovarom ale len nahrávajú stačia dohody len skladníkom. Neviem aký máte systém v sklade a následné inventarizovanie.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Napíšte mi niekto, kto prevádzkuje veľkoobchodný sklad, ako to funguje, prosím.Doteraz sa to vždy nejako upratalo, ale chceli by sme, aby k tomu každý pristupoval zodpovednejšie, ale zase nechceme nikoho poškodiť.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Sany, súhlasím s Dendou /dom/. Ak sa pri inventarizácii zistí rozdiel, treba prekontrolovať, príjemky a výdajky a ak bola chyba na strane obchodníčky, tak voči nej vyvodiť postih /napomenutie, ...a pod./, ale nedošlo k finančným stratám, tak načo hmotná zodpovednosť ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Sany, veď chceš urobiť iba to čo tu už večný veky platí. Tak čoho sa bojíš - nechceš poškodiť Pravidlá sú jasné. Urobte inventúru, zoznam kto má prístup, hmotnú zodpovednosť - proste klasika. Zo začiatku robte invetúru častejšie.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

No, my fungujeme už desať rokov a teraz zrazu takáto novota. To vieš, že sa to skladníkom nepáči.Doteraz nikto za nič nebol zodpovedný a zrazu by mali platiť! Jasné, že sa vyhovárajú na chyby druhých....Ja som za tú zodpovednosť už dávno, len šéf je taký ľudomil. Konečne sa k tomu odhodlal a vo firme je takmer vzbura. A to, či by sa na HZ mal podieľať aj niekto iný mi dal dnes zistiť, lebo vraj jeden zo skladníkov dnes prišiel s tým, že jeho ujo už roky robí s tým (asi s HZ) a vraj nejaký zákon hovorí, že ak hmotná zodpovednodť, tak VŠETCI - aj administratíva, čo nahadzuje tovar do evidencie. Tak zisťujem.....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Sany, a ešte jeden postreh.
Myslenie niektorých "zamestnancov":
Mali sme dopravnú firmu. Zamestnanci si brali do fliaš zo suda nemrznúcu kvapalinu. Náhodou sa jedného pýtame, kam to ide dať a on že berie susedovi.
Keď sme sa ho pýtali, že ako si to môže dovoliť, tak nám odpovedal, že veď to je "firemné" A myslím, že dodnes nepochopil, že kradol
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Sany hmotnú zodpovednosť by som dala podpísať hneď pri nástupe aj vlastnej sestre.
A to ju mám strašne rada.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Sany, ak obchodníčky neprichádzajú fyzicky do styku s tovarom /tzn., že ho ani nemôžu odcudziť/, nie je dôvod na HZ. Musíte si spraviť systém v odovzdávaní príjemok a výdajok. Môže sa stať situácia, že vydajú tovar, obchodníčka výdajku nevyfaktúruje, neodpíše zo skladu? Ale predpokladám, že máte zvolený nejaký systém v číslovaní DL a FA , kde by vám to hneď vyskočilo, že niečo nie je vyfaktúrované. Prečo by mali obchodníčky niesť HZ na niečom čo nemôžu odcudziť, ak sú dostatočne kontrolované, že sú všetky výdajky vyfaktúrované?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Rosemary - súhlasím.
Ale ak má dať obchodníčkam HZ, tak určite nie za niečo, čo nemôžu ovplyvniť, /prípadný súdny spor by byl v prospech zamestnanca.
Obchodníčky by som požiadala, aby si urobili poistku "škody spôsobené zamestnávateľovi" /kedysi bola 100,- Sk, dnes tuším okolo 800,- SK - ročne/ A ak by obchodníčka spôsobila neúmyselnú škodu /nevyfaktúrovala ..../ , tak myslím, že do výšky 3 platov jej to uhradí poisťovňa.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Muška
Sany, ak obchodníčky neprichádzajú fyzicky do styku s tovarom /tzn., že ho ani nemôžu odcudziť/, nie je dôvod na HZ. Musíte si spraviť systém v odovzdávaní príjemok a výdajok. Môže sa stať situácia, že vydajú tovar, obchodníčka výdajku nevyfaktúruje, neodpíše zo skladu? Ale predpokladám, že máte zvolený nejaký systém v číslovaní DL a FA , kde by vám to hneď vyskočilo, že niečo nie je vyfaktúrované. Prečo by mali obchodníčky niesť HZ na niečom čo nemôžu odcudziť, ak sú dostatočne kontrolované, že sú všetky výdajky vyfaktúrované?
Tovar sa takmer vždy vydáva na základe fa a dodacieho listu. Výnimočne sa stane, že je len DL a zabudne sa to vyfakturovať.Ale na to sa dá prísť.
Hm, Muška, najblbšie je, že u nás práveže je podozrenie na to, že niekto kradne. A práve preto je také ťažké dávať podpisovať zodpovednosť tak, že ostatní budú na toho zlodeja doplácať. Ale ja zas tvrdím, že sa budú navzájom kontrolovať a viac sa sledovať. Len zas neviem, čo to narobí s medziľudskými vzťahmi. My sme tu taká jedna rozrastajúca sa - dnes už 15 členná rodina a teraz toto! Dosť to pokazilo vzťahy už len tým šéfovým rozhodnutím o pripravovanom zavedení hmotnej zodpovednosti.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Sany
No, my fungujeme už desať rokov a teraz zrazu takáto novota. To vieš, že sa to skladníkom nepáči.Doteraz nikto za nič nebol zodpovedný a zrazu by mali platiť! Jasné, že sa vyhovárajú na chyby druhých....Ja som za tú zodpovednosť už dávno, len šéf je taký ľudomil. Konečne sa k tomu odhodlal a vo firme je takmer vzbura. A to, či by sa na HZ mal podieľať aj niekto iný mi dal dnes zistiť, lebo vraj jeden zo skladníkov dnes prišiel s tým, že jeho ujo už roky robí s tým (asi s HZ) a vraj nejaký zákon hovorí, že ak hmotná zodpovednodť, tak VŠETCI - aj administratíva, čo nahadzuje tovar do evidencie. Tak zisťujem.....
Ano hovorí o tom Zákonník práce par.182. Nemusia mať všetc,i ale len tí ktorý s tým skutočne manipulujú. V dohode podpisujú zodpovednosť za zverené hodnoty. To znamená najprv.inventúra kde ti podpíšu a prevezmú zverené zásoby,tovar,cenininy atď... Može byť aj spoločná dohoda o hmotnej zodpovednosti. V prípade, že ti príde nový pracovník alebo odíde tak musíš vždy robiť inventúry a aktualizovať zverené veci. Ten čo nahadzuje ak nemá prístup do skladu nepreberá fyzicky tieto zásoby.
A už vela píšem, prepáč
A ešte na doplnenie: v prípade, že to spravíš formálne a nebudeš riadne kontrolovať stavy na sklade, nikdy nevyhráš prípadný spor zo zamestnancom.
Teda my sme ho nevyhrali.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Sany, dôveruj, ale preveruj. Nič viac Ti nemôžeme poradiť, lebo nakoniec na to doplatí majiteľ

Denduške, alebo Denduškovi - ten podpis si oprav podľa návodu od Richarda
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ty brďo, ono mi to nejde a ja že si to nikto nevšimne.
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
Skladnikom sme davali hmotnu zodpovednost, ti maju zodpovednost za to, aby tovar v sklade nechybal a mnozstvo tovaru sedelo so stavom na sklade. Mali zodpovednost aj za pridelene stroje, napr: vysokozdvizky... V pripade inventury museli uhradit vzniknuty rozdiel tovaru, ktori sa im rozdelil rovnomerne. Obchodnicky neprichadzali do styku s tovarom, ale mali na starosti hotovost, tie mali hmotnu zodpovednost za penaznu hotovost. Obchodnicka bola kontrolovana uctovnikom (prijem a faktura) a v pripade castych omylov sa jej to zohladnilo v mzde. Mali sme na to taku smernicu k inventure, kde bol uvedeny postup a vsetko co sa tyka nahrady zo strany zamestnancov, ak doslo k manku.
Naposledy upravil JanaF : 15.06.05 at 10:07
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Súhlasím s JanouF. Najdôležitejšia je na tomto smernica aj o celkovom obehu tovaru v sklade a mimo neho a následných inventúrach a vysporiadaniach schodkov na zásobách.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ďakujem všetkým, urobím to podľa Vašich rád a nech sa hnevá, kto sa chce hnevať. Skladníci budú mať HZ, obchodníčky budú mať za omyly znižovanú pohyblivú zložku a snáď ten, kto kradne ( nech mi prepáči,ak mu krivdím) bude odhalený.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Sany, držíme Ti všetky palce.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Ja som robila v takom veľkosklade.. predávali sme obklady a dlažby. Hmotné zodpovednosti mali iba skladníci. Tí zodpovedali za to, že koľko vydali. Ale zas na druhej strane.. som im poradila, nech sa dajú poistiť, ročne ich tá poistka stála nejakých 280,- Sk so škodou 30.000,- Sk a mohli ju využiť raz za 1/2 roka. U nás to fungovalo tak, že obchodníčka vystavila dodací list 4x, jeden si založila pre seba, 3x dala skladníkovi, ten si dal 1x potvrdiť od zákazníka, že toľko tovaru prevzal a 2x dal DL zákazníkovi. Pri inventúre sme vytlačili zostavu s danými zostatkami, urobil sa rozdiel, ak bol nejaký vysoký, išlo to na poistku, ak bol v rámci normy, teda podľa smerníc, hradilo sa to zo zisku. Ked bol veľký rozdiel v množstve, išlo sa dokladovo kontrolovať, kde to mohlo zmiznúť...a tu sa vždy našiel rozdiel... asi tak v skratke..
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Babenka, prosím ťa a v akej poisťovni máte uzatvorené tie poistky? My čo máme takéto poistky pouzatvárané tak sa rozdielov na zverených hodnotách netýkajú, len škody ktorú by sme spôsobili zamestnavateľovi pri výkone povolania. A rozdiel v sklade nie je škoda ale manko a toho sa tieto poistky netýkajú . Lebo v tomto prípade nedáš pracovníkovi k úhrade 3-mesačný zárobok podľa zákonníka práce, ale celú čiastku manka, ak mal podpísanú hmotnú zodpovednosť. Ak nemám pravdu, tak mňa prosím Vás z toho vyveďte, lebo toto sú moje skúsenosti s týmito poistkami.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať