Zavrieť

Porady

Zrušenie otcovstva

Môj známy sa pred šiestimi rokmi prisťahoval k žene, ktorá už bola v treťom mesiaci tehotenstva a keď sa dieťa narodilo, boli problémy s papiermi tak si ho napísal na seba, aj keď nebolo jeho. Teraz sa rozišli a kamarát chce zrušiť otcovstvo, ale nevie, na ktorý úrad sa má obrátiť a či sa to vôbec dá. Jeho bývalá priateľka tiež chce otcovstvo zrušiť.
Poraďťe, aké formuláre k tomu treba a aký úrad to vybavuje. Vopred ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ľubica 025 Pozri príspevok
    Môj známy sa pred šiestimi rokmi prisťahoval k žene, ktorá už bola v treťom mesiaci tehotenstva a keď sa dieťa narodilo, boli problémy s papiermi tak si ho napísal na seba, aj keď nebolo jeho. Teraz sa rozišli a kamarát chce zrušiť otcovstvo, ale nevie, na ktorý úrad sa má obrátiť a či sa to vôbec dá. Jeho bývalá priateľka tiež chce otcovstvo zrušiť.
    Poraďťe, aké formuláre k tomu treba a aký úrad to vybavuje. Vopred ďakujem za každú radu.
    Treba podať na súd "Návrh na určenie otcovstva".

    feron je offline (nepripojený) feron

    feron
    Ľubica 025 Pozri príspevok
    Môj známy sa pred šiestimi rokmi prisťahoval k žene, ktorá už bola v treťom mesiaci tehotenstva a keď sa dieťa narodilo, boli problémy s papiermi tak si ho napísal na seba, aj keď nebolo jeho. Teraz sa rozišli a kamarát chce zrušiť otcovstvo, ale nevie, na ktorý úrad sa má obrátiť a či sa to vôbec dá. Jeho bývalá priateľka tiež chce otcovstvo zrušiť.
    Poraďťe, aké formuláre k tomu treba a aký úrad to vybavuje. Vopred ďakujem za každú radu.
    ...to napísal na seba, znamená, že v rodnom liste dieťaťa je zapísaný ako otec dieťaťa? ak áno, po kom má dieťa priezvisko?
    pozri ustanovenia zákona o rodine od § 84, všeobecne sa dá zaprieť otcovstvo do 3 rokov veku dieťaťa. Inak to bude asi komplikované, viď ten istý zákon. Vzhľadom k tomu, že 6 r.dieťa situáciu dosť intenzívne vníma, tak sa mi zdá tento postup voči dieťaťu až brutálny od začiatku, dieťa má biologického otca, v rodnom liste má za otca "prechodne" maminho priateľa, voči dieťaťu je to nefér, asi by bolo lepšie mať tú kolónku v rodnom liste prázdnu...
    § 96
    (1) Ak je to potrebné v záujme dieťaťa a ak uplynula
    rodičom dieťaťa lehota ustanovená na zapretie otcovstva,
    môže súd na návrh dieťaťa rozhodnúť o prípustnosti
    zapretia otcovstva. V tomto konaní musí byť maloleté
    dieťa zastúpené kolíznym opatrovníkom.
    (2) Ak súd rozhodne tak, že návrhu podanému podľa
    odseku 1 vyhovie, a určí, že zapretie otcovstva po uplynutí
    zákonnej lehoty je v záujme dieťaťa, môže dieťa po
    právoplatnosti tohto rozhodnutia podať návrh na zapretie
    otcovstva.
    (3) Ak jeden z rodičov nežije, môže dieťa podať návrh
    na zapretie otcovstva proti druhému rodičovi; ak nežije
    ani jeden z rodičov, návrh nemožno podať.
    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=18474&FileName=05-z036&Rocnik=2005&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=59&Flags=160&Inde xFile=zz05&Text=otcovstvo

    Ľubica 025 je offline (nepripojený) Ľubica 025

    Ľubica 025
    V rodnom liste dieťaťa je zapísaný ako otec a dieťa má priezvisko po matke.
    Asi som zle formulovala otázku, treba podoknúť, že kamarát žil v spoločnej domácnosti s dieťaťom len jeden rok a odvtedy nie sú v žiadnom kontakte, takže si ho nemôže pamätať, z toho vyplýva, že zrušenie otcovstva neovplyvní psychiku dieťaťa.
    Skúsime podať návrh na popretie otcovstva, ďakujem za odpovede.

    feron je offline (nepripojený) feron

    feron
    Ľubica 025 Pozri príspevok
    V rodnom liste dieťaťa je zapísaný ako otec a dieťa má priezvisko po matke.
    Asi som zle formulovala otázku, treba podoknúť, že kamarát žil v spoločnej domácnosti s dieťaťom len jeden rok a odvtedy nie sú v žiadnom kontakte, takže si ho nemôže pamätať, z toho vyplýva, že zrušenie otcovstva neovplyvní psychiku dieťaťa.
    Skúsime podať návrh na popretie otcovstva, ďakujem za odpovede.
    Išlo mi hlavne o etickú stránku, pretože otcovstvo považujem za psychologicky životne dôležitú vec pre dieťa, hlavne keď si začne uvedomovať ako svet funguje. Rodný list predsa ide s dieťaťom po celý život. A čo ak sa z rodného listu otec už nebude dať vymazať, matka si môže pripravovať vysvetlenia...

    gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

    gabriela2579
    Ľubica 025 Pozri príspevok
    V rodnom liste dieťaťa je zapísaný ako otec a dieťa má priezvisko po matke.
    Asi som zle formulovala otázku, treba podoknúť, že kamarát žil v spoločnej domácnosti s dieťaťom len jeden rok a odvtedy nie sú v žiadnom kontakte, takže si ho nemôže pamätať, z toho vyplýva, že zrušenie otcovstva neovplyvní psychiku dieťaťa.
    Skúsime podať návrh na popretie otcovstva, ďakujem za odpovede.
    Na súde treba podať návrh na zapretie otcovstva. Po právoplatnom rozsudku sa tento rozsudok dostane aj do rodnej matriky, kde je dieťa zapísané, ale preboha, uvedomte si, že kolonku "otec dieťaťa" nebudú gumovať. To je zápis na celý život. Síce jej vydajú rodný list s tým, že priezvisko dieťaťa bude po matke. Ale nepochopím, načo potom potrebovala určiť otcovstvo, keď nakoniec dala na rodný list svoje priezvisko. To dieťa sa to časom aj tak môže dozvedieť z matriky, že kto bol pôvodne napísaný v rodnej matrike v kolonke "otec". A nový rodný list dostane s prázdnou kolonkou "otec dieťaťa", pokiaľ nebude určené otcovstvo.

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    Otcovstvo sa dá zaprieť len do 3 rokov ako sa domnelý otec dieťaťa dozvedel o dieťati. Po tomto termíne to nie je možné na základe zákona o rodine č.36/2005 Z.z. o zapretie otcovstva môže požiadať až dieťa po nadobudnutí plnoletosti. Priznať otcovstvo a nechať sa zapísať do rodného listu, pokiaľ nie som otcom dieťaťa je vážna vec a je chybou vášho známeho a jeho priateľky že boli v takejto vážnej situácií nezodpovední! Takže pokiaľ ja viem, nie je právna cesta na momentálne zrušenie otcovstva. A ešte môže byť ten váš známy rad, že nemusí platiť výživne.

    Ľubica 025 je offline (nepripojený) Ľubica 025

    Ľubica 025
    bobiku Pozri príspevok
    Otcovstvo sa dá zaprieť len do 3 rokov ako sa domnelý otec dieťaťa dozvedel o dieťati. Po tomto termíne to nie je možné na základe zákona o rodine č.36/2005 Z.z. o zapretie otcovstva môže požiadať až dieťa po nadobudnutí plnoletosti. Priznať otcovstvo a nechať sa zapísať do rodného listu, pokiaľ nie som otcom dieťaťa je vážna vec a je chybou vášho známeho a jeho priateľky že boli v takejto vážnej situácií nezodpovední! Takže pokiaľ ja viem, nie je právna cesta na momentálne zrušenie otcovstva. A ešte môže byť ten váš známy rad, že nemusí platiť výživne.
    Nie je to celkom pravda, kamarát už navštívil právnika, už spisujú papiere. Najprv treba spísať žiadosť, nejaké povolenie k súdu (neviem, či som to správne formulovala) a následne žiadosť o zapretie otcovstva. Každý prípad je špecifický, ale právnik si je istý, že súd v tomto prípade žiadosti vyhovie.

    Ešte by som chcela reagovať na niektoré negatívne postoje, ktoré tu boli formulované.
    Treba pochopiť, že každý robí chyby, kamarát bol mladý 23-ročný chalan, ktorý si v tej chvíli asi neuvedomoval, čo robí, mal svoju priateľku veľmi rád a urobil by pre ňu všetko na svete, zatiaľ čo ona ani nevie, s kým to dieťa má. Naivne si myslel, že ju dieťa zmení, že budú spolu šťastní do konca života, ale opak bol pravdou. Pri každej príležitosti ho podviedla, to bol dôvod rozchodu. Dieťa malo vtedy 3 mesiace.

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    Ľubica 025 Pozri príspevok
    Nie je to celkom pravda, kamarát už navštívil právnika, už spisujú papiere. Najprv treba spísať žiadosť, nejaké povolenie k súdu (neviem, či som to správne formulovala) a následne žiadosť o zapretie otcovstva. Každý prípad je špecifický, ale právnik si je istý, že súd v tomto prípade žiadosti vyhovie.

    Ešte by som chcela reagovať na niektoré negatívne postoje, ktoré tu boli formulované.
    Treba pochopiť, že každý robí chyby, kamarát bol mladý 23-ročný chalan, ktorý si v tej chvíli asi neuvedomoval, čo robí, mal svoju priateľku veľmi rád a urobil by pre ňu všetko na svete, zatiaľ čo ona ani nevie, s kým to dieťa má. Naivne si myslel, že ju dieťa zmení, že budú spolu šťastní do konca života, ale opak bol pravdou. Pri každej príležitosti ho podviedla, to bol dôvod rozchodu. Dieťa malo vtedy 3 mesiace.
    no ja nepochybujem o vašom právnikovi, ale známy sa tiež prihlásl k cudieme dieťaťu a jezapísaný v jeho rodnom liste. Dieťa malo 8 rokov ked tiež dal na súd žiadosť o zapretie otcovstva, boli aj DNA testy, tam sa ukázalo, že nie je otec a súd jeho návrh aj tak zamietol. A mal právnika a rozsudok dostal asi pred polrokom. Takže som zvedavá ako dopadnete. A aj jeho právnik si bol istý.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.