Zavrieť

Porady

Zabránenie prepisu domu pred vysporiadaním BSM

Je nejaká možnosť, ako zabrániť manželovi prepísať dom ešte pred vysporiadaním BSM? Manžel nadobudol dom ešte pred manželstvom. Do tohto domu som počas manželstva vrazila všetky moje našetrené peniaze - 250t. Sk. Po narodení dieťaťa mal byť dom prepísaný na neho, lenže o tom manžel nechcel už ani počuť. Teraz stojíme pred rozvodom, pretože ma vyhnal aj s dieťaťom z tohoto domu, vymenil zámky, čiže ani moje osobné veci si neviem odtiaľ zobrať. Dohovoriť sa s ním nedá. Mám pocit, že je podvodník a využil ma len na prerobenie domu. Dieťa vôbec nenavštevuje. Manžel je živnostník. A podľa jeho vyjadrení plánuje prepísať tento dom na rodičov, aby ma po rozvode, po vysporiadaní BSM, nemal z čoho vyplatiť. Pretože aj keď súd určí, akú sumu mi musí vrátiť, nebude mať majetok na mene, tak mi nebude vedieť dať peniaze. Viem mu v tom nejako zabrániť? Ešte som nepodala žiadosť o rozvod ani o výživné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Manžel môže so svojím majetkom ľubovoľne nakladať.
    Keď aj prepíše dom na rodičov, nemá to vplyv na to, aby ti vyplatil peniaze, akú súd určí. Veď zarába.

    SLSP je offline (nepripojený) SLSP

    SLSP
    Áno, zarába. Ale daňové priznanie má tak robené, že zarába minimum. Tak mi bude do konca života splácať tie peniaze?

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Musíš sa svojich práv domáhať súdnou cestou. Zároveň s podaním na súd môžeš podať aj návrh na vydanie predbežného opatrenia zákazu nakladania s nehnuteľnosťou. Môže sa však stať, že súd zamietne takýto návrh, ale skúsiť to môžeš, pretože tu ide o záujmy maloletého dieťaťa. Takéto veci však musíš riešiť so šikovným právnikom.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak je nehnuteľnosť jeho, nemôže sa domáhať ona, aby s ňou nenakladal.

    Ak by on dom predal, mal by peniaze, čo je najlepší prípad, lebo by mohol platiť. Ak by dom daroval, zmluva môže byť vyhlásená za neplatnú pre rozpor s dobrými mravmi, resp. obchádzanie zákona.

    Pozor na súde, nemožno tvrdiť, že ona dala peniaze na obnovu jeho domu, lebo taký prípad vysporiadanie BSM nerieši. Dôležité je tvrdiť, že priniesla peniaze do manželstva a chce ich späť. Obnovu domu robili zo spoločných peňazí, teda zhodnotenie domu je v BSM.

    majsniarka je offline (nepripojený) majsniarka

    majsniarka
    Milá SLSP, rozvod a všetko s tým súvisiace (vyporiadanie BSM, zverenie dieťaťa do výchovy, výživné) sú veľmi nepríjemné veci. pokiaľ máš možnosť (najmä finančnú), skús sa spojiť s právnikom. je možnosť aj bezplatnej právnej pomoci, len to trochu trvá, kým ti ju schvália a musíš preukázať, aspoň myslím, že si v hmotnej núdzi.niektorí právnici to robia, však prepláca im to štát, treba sa poinformovať.
    čo sa týka domu, nakoľko ho manžel nadobudol pred uzavretím manželstva, je dom skutočne len v jeho výlučnom vlastníctve, pokiaľ ste nerozšírili aj na tento dom. o možnosti rozšírenia, či zúženia BSM počas trvania manželstva však ľudia málo vedia. skús preveriť na katasterportáli, na koho je dom skutočne napísaný...
    Spomínaš, že si do domu investovala 250.000,- Sk, avšak aj manžel pravdepodobne do neho niečo investoval... Píšeš, že si do domu vrazila všetky svoje nasporené poniaze.tie peniaze si našetrila počas manželstva? ak áno, a nešlo o dar alebo dedičstvo, tak to potom boli peniaze z BSM...
    Vyporiadanie BSM na súde býva veľmi zaujimavé, nakoľko sa tam ľudia zvyknú naťahovať aj o varešky...Ale o tom som nechcela. súd býva dosť dôsledný a zisťuje všetok majetok patriaci do BSM. Či a akú čiastku zo zhodnotenia domu by si mala mať vyplatenú presne povedať neviem, záleží aj od toho, koľko sa do domu investovalo (teoreticky by si mala dostať polovicu z toho). nakoľko máš aj dieťa, dúfam, že súd bude k tebe trošku benevolentnejší....inak, samozrejme máš nárok na polovicu z hnuteľných vecí.
    Ešte dodám, že ak si BSMko nevyporiadate do troch rokov od rozvodu, nastane taký právny stav, že nehnuteľnosti (ktoré asi nemáte v BSM) budete vlastniť každý v jednej polovici a hnuteľné veci bude mať vo výlučnom vlastníctve ten manžel, ktorý ich uživa.( kto si čo nechá po rozvode).
    Je to veeeeeeeľmi obšírna téma, ak sa len trochu dá, odporúčam právnika.
    a držím palce.
    Ozaj, ešte niečo. Aj keď sa bude manžel pred súdom tváriť, že nič nezarába a dokáže si urobiť nulové daňové priznanie, súd nie je hlúpy, a vždy sa pokúša zistiť možné finančné príjmy. mohla by si mu (súdu a vlastne aj sebe)napomôcť, ak by si dokázala, že príjmy má a že pred súdom klame. skús získať nejaké výpisy (stačia aj kópie) z účtov, faktúry a podobne.

    SLSP je offline (nepripojený) SLSP

    SLSP
    Ďakujem ti pekne za odpoveď. Tie peniaze som nadobudla ešte pred manželstvom, mám o tom aj doklady - výpisy z banky + vkladné knižky, niečo mi dali rodičia.
    Ak sa ešte niekedy dostanem do domu (myslím, keď mi dovolí si zobrať moje osobné veci), tak ak sa bude dať, skúsim niečo nájsť.
    A ohľadne tých hnuteľných vecí je to iná hlúposť. Teraz keď mi nebude chcieť vrátiť napríklad moje TV nadobudnuté pred manželstvom, tak si ho potom môže nechať?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Do BSM patrí len to, čo ste nadobudli spolu počas manželstva, nie to, čo si mala pred manželstvom, ani to, čo si získala dedičstvom či darom. Čo nepatrí do BSM, všetko ti musí vydať.

    Zabránenie prepisu domu pred vysporiadaním BSM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.