Zavrieť

Porady

Prosím súrne o právnu radu!!!!!!!!!!

Mám jeden veľký problém, ktorý neviem ako vyriešiť, a s ktorým potrebujem pomôcť. V roku 2001 sa na nas nalepila finančná poradkyňa z OVB, nahovorila nas investovať výhodne peniaze vo fonde Wiof Global Equity. Od vtedy sa na nás (určite ma ospravedlnite), ale inak sa neda napísať, osrala. My sme tak investovali 30 000,-Sk, ktoré manžel dostal ako odškodné za chorobu z povolania a naši starí rodičia tam investovali 100 000,- SK svojich celoživotných úspor. Dnes som nabrala odvahu, pretože niečo vo vnútry mi nahováralo, že niečo nie je v poriadku, a zavolala som do spoločnosti Wiof. To čo som sa dozvedela, nechcite vedieť, zo všetkých peňazí je tam len 1/3. Nasledovali slzy, žlč....... a teraz zvažujem...... nedopustila sa pani Mišáková z OVB trestného skutku? Pretože jej povinosťou bolo upozorniť nás, že naše financie strácajú. Za svoju províziu nás s čistým svedomím okradla. Nájde sa niekto, kto mi poradí, či môžem nejako konať a zažalovať ju napríklad, že nám vedome za účelom jej zisku spôsobila finančnú ujmu?
Ďakujem Vám za Vašu radu, verte mi, že mi je hrozne, otec mi zomiera na rakovinu, ako sa mu mám pozrieť do očí a povedať mu, že prišli o svoje úspory. Že jeho náhrobný kameň bude mať pani Mišáková napr. v obývačke....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    V prvom rade by som sa upokojil a nezvaloval hneď na niekoho vinu, ale zobral by som si zmluvu, prečítal poriadne čo tam je napísané a ak by som tomu nerozumel, išiel by som so všetkými podkladmi za právnikom, aby mi vysvetlil, čo je tam zle a čo sa s tým dá robiť. A Hlavne by som si nedovolil menovať a obviniť len tak niekoho, že ma okradol, pokiaľ to nebude dokázaná pravda - aby Vás dotyčná osoba ešte nezažalovala napr. za krivé obvinenie a poškodenie dobrého mena.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Do minulého roku mohli investície rást, ale vlani prudko klesali. To je riziko pri investíciách, nie chyba alebo trestný čin. Vlani sa hromadne investície vyberali a ukladali napr. na terminované účty.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Súhlasím so Zdenom a upzorňujem, že pri všetkých fondoch i keď malým písmom vždy napísané, že súčasné výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Navyše v prípade nezaistených fondov Ti nikto negarantuje ani istinu, ktorú si vložila. Nezabúdaj, že finančný poradca OVB predáva produkty, avšak on sám ako osoba negarantuje vývoj trhu.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Len na okraj - ona absolútne nemala povinnosť vás upozorňovať, že peniaze strácajú a tiež ma trochu zaráža, že od r. 2001 ste si až teraz prvý krát spomenuli na tie peniaze. To vám vôbec nechodili nejaké výpisy?
    p.s. aj ja mám investíciu,ktorá je stratová, ale bohužiaľ, keď som ju nestihla vybrať, kým bol na nej zisk, tak si musím zase počkať nejaký rôčik, kým nabehnú výnosy.
    p.s. tá provízia, myslím, nebola taká vysoká, aby postačovala na náhrobný kameň (keď už chcem byť morbídna)

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    Vsetko zavisi od fondu, kam ste investovali, aky to bol druh fondu, ake su poplatky sa spravu, za investovanie, kolko percent bolo urcenych na investovanie atd.
    V prvom rade odporucam vyziadat od firmy OVB, ale mozno radsej este priamo od spolocnosti ktora spravuje fond, vypis z uctu od prvej investicie, takto ziskas aspon zakladny prehlad o tom, co sa s tvojou ''investiciou'' dialo. Zaroven treba vyzistit vysku poplatkov, ktore som uz spolminal - tieto informacie by mali byt verejne dostupne nud na ich stranke alebo na vyziadanie. No a ako uz bolo spomenute, treba si vzdy riadne prestudovat zmluvu, pred tym nez ju podpises. Zaroven si prestuduj zmluvu znova a hladaj, ci sa nedopustili nejakeho kroku, ktory by bol porusenim zmluvy (aj ked to nepredpokladam).

    Co sa tyka spolocnosti OVB, je uz asi bezpredmetne sa k nim vyjadrovat, a keby to bolo na mne, licenciu na sprostredkovanie ich uzasneho biznisu by som im odobral. Zaroven ti davam do pozornosti (vzhladom na to co sa ti stalo) oslovit obchodnu inspekciu a zaroven NBS a ziadat ich o preverenie pripadu.

    To co pise iriska o povinnostiach je blbost - makler ma povinnost informovat ta absolutne o vsetkom, co je v zmluve (kedze predpokladam ze to tam bolo) - je to ich povinnost, su na to skoleny a ak zakaznik tvrdi ze to makler neurobil, tak ho jednoducho ako zakaznika zavadzal a podal mu nespravne informacie, ktore ho ovplyvnili v jeho rozhodovani.

    Taktiez odporucam vyzistit akym sposobom tato maklerka a na zaklade akej licencie pracovala - je sice pravda ze ovb ako sro ma licenciu na sprostredkovanie takychto obchodov, ale pokial maklerka nebola zamestnana, tak ona nie. (tu len poznamenam, neviem ako je to presne podla zakona, ale predpokladam ze ked ma subjekt sro licenciu sprostredkovatela poistenia a tychto financnych sluzieb, a zamestna zivnostnika ktory toto povolenie nema, neviem ci by sa nedalo mozno napadnut aj to nejakym sposobom, kedze to sprostredkoval vlastne clovek bez opravnenia)

    Zaroven treba pri oboch podnetoch spomenut sikovnu maklerku ktora vam super biznis riadila.

    TOŠ VSIO

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    pardon, ja som nepísala, že nemala povinnosť informovať o podmienkach zmluvy ale o znehodnocovaní investície. nemám rada chytanie za slovíčka, ale tu ani nebolo za čo chytiť...
    Keby každému klientovi mala každá banka oznamovať, že si niekto na burze up..ol a preto klesla nejaká akcia o 0,0000001%, tak si to neviem celkom dobre predstaviť, keď nejaké portfólio sa skladá z viacerých akcií, dlhopisov a neviemčohoešte.

    skatarinas je offline (nepripojený) skatarinas

    skatarinas
    Ďakujem biaaa za rady, určite budem niečo podnikať. Verte mi všetci, že už nikdy nenaletím takýmto ľudom, dnes už viem ako dokážu ľuďmi manipulovať. Tá pani pokiaľ viem nebola ich zamestnankyňou, pracovala ako učiteľka v materskej škôlke. S preštudovaním zmluvy je to asi tak - bez patričného právnického vzdelania asi toho veľa neodhalím, a keďže som momentálne bez práce, nemôžem si dovoliť ani využiť služby advokáta. Bol tu ešte dotaz, čo som robila za tie roky ja: nuž teda tou pani nám bola daná informácia, že peniaze budú zhodnocované až po 6 rokoch ( pri vklade peňazí totižto hneď s nich odpísali na poplatky dosť značnú sume). A keďže nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch, aj ja som mala také predchádzajúce roky, problémy v práci, zdravotné problémy - operácie.........nemala som ani pomyslenie, že sa niečo takéto udeje ešte aj s financiami....

    Nebolo to však zo strany tejto pani jediné zlé odporučenie, takto nám vypracovala aj poistenie detí. A stalo sa to, že dcérka utrpela úraz oka, bol jej menená šošovka a odškodnená bola 3 000,-Sk a trvalé následky jej boli vyplatené 7 000,- Sk. Keď sme sa boli informovať v poisťovni, prečo pre boha tak málo, veď oko je dôležitý orgán a do smrti bude ho mať poškodený tak nám bolo povedané, že máme smolu, pretože máme tak nevýhodne postavenú poist. zmluvu, hneď sa nás pýtali kto nám ju robil, keď sme povedali, že z OVB, prevrátili očami a zalomili rukami.
    Každý fond sa riadi štatútom a predajným prospektom. Pozri si tie dokumenty. Všade je uvedené, že riziko z investovania znáša samotný investor. Ťažko sa dokazuje zlý úmysel "poradcu", lebo tá OVB-čka nemusela mať ani šajnu, o čom je kolektívne investovanie. OVB-áci sú takí rýchlokvasení kváziporadcovia. Ako riaditeľ banky viem o tom svoje.
    Pokles hodnoty podielovej jednotky neovplyvníš. Buď to tam necháš, kým sa fond pozviecha (čo môže trvať aj roky), alebo to vyberieš a máš hneď reálnu stratu. Takto máš zatiaľ len "fiktívnu" stratu.
    Poradkyňa sa v prípade obvinenia zo spáchania trestného činu ľahko vyviní, lebo úmysel sa ťažko v tomto prípade dokáže. Ak by sa to podarilo, tak jej pripíšu len nedbanlivosť. Ak sa trestné konanie vo veci zastaví, môže Ťa obvinená naopak zažalovať za krivé obvinenie podľa §345 trestného zákona.
    Odporúčam, choď za právnikom, popíš mu skutkový stav veci a uvidíš, aké bude jeho stanovisko.
    Peniaze nevyberaj, vyhľadaj depozitára fondu, ktorého zistíš v štatúte, a skús možno pouvažovať o switch-e (prevode podielových jednotiek) z toho "zlého" fondu na iný, napr. dlhopisový/peňažný. Ale to len v prípade nevyhnutnosti.

    Prosím súrne o právnu radu!!!!!!!!!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.