Zavrieť

Porady

Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nie. Novela bude platiť od 1.3., takže k 31.3. už DÚ bude postupovať po novom a lehota na vrátenie preplatkov PO bude nejaký 9. august 2009.
0 0
dobsony dobsony

dobsony je offline (nepripojený) dobsony

pracujúca mamička
možno my účtovníci budeme z toho radosť ale daňové subjekty, no v tom nie som taká istá.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

No, Jožko, a samozrejme aj ostatní, ja až taká nadšená nie som. Čítala som Tvoj článok v Pravde (opäť tá literatúra... ), kde je o.i. zmienka o zjednodušenej evidencii miesto vedenia účtovníctva pre firmy s obratom pod 5 mil. Sk.
Čo to pre nás znamená? Čo sa rozumie pod zjednodušenou evidenciou? Čo bude s evidenciou na DPH? Znamená to teda, že sa zmení zákon o DPH?

Ďalej, čo bude s DPH pri uplatňovaní pohonných látok, pokiaľ sa niekto rozhodne uplatniť len 80% z cenu PHL?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

takže bude musieť platiť nadalej aj preddavky
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Marianna01 Pozri príspevok
No, Jožko, a samozrejme aj ostatní, ja až taká nadšená nie som. Čítala som Tvoj článok v Pravde (opäť tá literatúra... ), kde je o.i. zmienka o zjednodušenej evidencii miesto vedenia účtovníctva pre firmy s obratom pod 5 mil. Sk.
Čo to pre nás znamená? Čo sa rozumie pod zjednodušenou evidenciou? Čo bude s evidenciou na DPH? Znamená to teda, že sa zmení zákon o DPH?

Ďalej, čo bude s DPH pri uplatňovaní pohonných látok, pokiaľ sa niekto rozhodne uplatniť len 80% z cenu PHL?
tieto otazky napadli aj mna. Aj ked som pochopila, ze zjednodusena evidencia nie je to iste ako pausalne vydavky
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

z predkladacej správy:

Zavedenie daňovej evidencie u fyzických osôb (podnikateľov) – zavedením daňovej evidencie sa sleduje cieľ podpory rozvoja malého podnikania. Pre podnikateľa, ktorý je fyzickou osobou sa poskytuje výnimka z povinnosti viesť účtovníctvo za predpokladu, že nezamestnáva žiadnych zamestnancov, a jeho príjem nepresiahne sumu 170 000 eur. Tento daňovník bude uplatňovať daňové výdavky v rozsahu zjednodušenej daňovej evidencie ustanovenej priamo v § 6 ods. 14 zákona o dani z príjmov.

uvedený paragraf a odstavec:

(14) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.

Možno som načisto blbá, ale ja tomu nerozumiem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Čo je zjednodušená daňová evidencia si nájdete v navrhovanej novele, je to hneď v úvode (novelu nájdete na webe vlády). Pokiaľ ide o prepojenie na DPH, tomu ja nerozumiem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ok, vidím že treba písať po lopate. Citát z novely, bod 2.:

2. V § 6 sa za odsek 13 vkladajú nové odseky 14 a 15, ktoré znejú:

„(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,1)

b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,

c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

(15) Ak daňovník v priebehu zdaňovacieho obdobia nedodrží podmienky ustanovené v odseku 14, pokračuje vo vedení daňovej evidencie už len v tomto zdaňovacom období. V bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období je tento daňovník povinný viesť účtovníctvo podľa osobitného predpisu1) alebo evidenciu podľa odseku 10. Daňovník, ak sa rozhodne viesť evidenciu podľa odseku 14, je povinný túto evidenciu viesť počas celého zdaňovacieho obdobia a uchovávať ju po dobu, v ktorej zanikne právo vyrubiť daň alebo dodatočne vyrubiť daň.34)“.

Doterajší odsek 14 sa označuje ako odsek 16.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Jozef Mihál Pozri príspevok
Čo je zjednodušená daňová evidencia si nájdete v navrhovanej novele, je to hneď v úvode (novelu nájdete na webe vlády). Pokiaľ ide o prepojenie na DPH, tomu ja nerozumiem.
... ahá, v navrhovanej novele, no chytro idem študovať...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Ak to poviem dobre a zjednodušene, doteraz, ak si nedosiahol prijem 35t€, tak si vlastne nemusel viest účtovníctvo, mohol si uplatnovat paušálne výdavky.
V momente, ked si sa stal platcom dph, uz si musel prejst na jednoduché účtovníctvo a vydavky % sa už nemohli uplatnovat.

Teraz posunuli hranicu, kedy sa nemusi viest učtovnictvo, ale ako je to v navaznosti na zákon o DPH??
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Dáša_ Pozri príspevok
Ak to poviem dobre a zjednodušene, doteraz, ak si nedosiahol prijem 35t€, tak si vlastne nemusel viest účtovníctvo, mohol si uplatnovat paušálne výdavky.
V momente, ked si sa stal platcom dph, uz si musel prejst na jednoduché účtovníctvo a vydavky % sa už nemohli uplatnovat.

Teraz posunuli hranicu, kedy sa nemusi viest učtovnictvo, ale ako je to v navaznosti na zákon o DPH??
Presne tak, Dáška, toto je to, kvôli čomu som nervózna už od rána. Bude sa meniť aj zákon o DPH?
Ďalej citujem z Jožkovko príspevku:
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,1)
... o čom teda bude zjednodušená evidenia?

Znamená to, že vypadáva povinnosť viesť peňažný denník, ale všetky ďalšie evidencie zostávajú?
Naposledy upravil Marianna01 : 10.02.09 at 08:19 Dôvod: doplnenie
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Jozef Mihál Pozri príspevok
Nie. Novela bude platiť od 1.3., takže k 31.3. už DÚ bude postupovať po novom a lehota na vrátenie preplatkov PO bude nejaký 9. august 2009.
Tuším mi je jasné, kde štát zoberie peniaze na zrýchlenie vratiek DPH - zo 60 na 30 dní
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
Ak to poviem dobre a zjednodušene, doteraz, ak si nedosiahol prijem 35t€, tak si vlastne nemusel viest účtovníctvo, mohol si uplatnovat paušálne výdavky.
V momente, ked si sa stal platcom dph, uz si musel prejst na jednoduché účtovníctvo a vydavky % sa už nemohli uplatnovat.

Teraz posunuli hranicu, kedy sa nemusi viest učtovnictvo, ale ako je to v navaznosti na zákon o DPH??
Dôvodová správa
K bodu 2 - § 6 nové odseky 14 a 15:
Zavedením daňovej evidencie sa sleduje cieľ podpory rozvoja malého podnikania. Pre podnikateľa, ktorý je fyzickou osobou sa poskytuje výnimka z vedenia účtovníctva za predpokladu, že nezamestnáva žiadnych zamestnancov a jeho obrat nie je vyšší ako 170 000 eur. Tento daňovník bude uplatňovať daňové výdavky v rozsahu zjednodušenej daňovej evidencie ustanovenej priamo v § 6 ods. 14 tejto novely zákona. Na tohto daňovníka sa nebude vzťahovať povinnosť vykonať inventarizáciu, zostavovať účtovnú závierku, povinnosť uzatvárať a otvárať účtovné knihy a vyhotovovať účtovné výkazy, oceňovať majetok reálnou hodnotou, zostavovať účtovný odpisový plán a vyčísľovať kurzové rozdiely. Vzhľadom na to, že tento daňovník sa nebude považovať za účtovnú jednotku, nebude možné ho sankcionovať podľa zákona o účtovníctve. Ak daňovník poruší podmienky ustanovené v odseku 14, bude viesť daňovú evidenciu už len v tomto zdaňovacom období, v ktorom podmienky porušil. V bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období sa tomuto daňovníkovi umožňuje rozhodnúť sa, či bude viesť účtovníctvo podľa osobitného predpisu1) alebo evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona. Daňovník je povinný daňovú evidenciu podľa odseku 14 uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo vyrubiť daň alebo dodatočne vyrubiť daň.



K bodu 33 - § 51a ods. 1 a 2:
Týmto ustanovením sa ukladá povinnosť Ministerstvu financií SR určiť postup úpravy základu dane pri prechode z uplatňovania výdavkov percentom z dosiahnutých príjmov (§ 6 ods. 10 zákona) na preukázateľné výdavky (§ 6 ods. 14 zákona) a naopak. Rovnako sa ukladá povinnosť Ministerstvu financií SR určiť postup úpravy základu dane pri prechode z podvojného účtovníctva na daňovú evidenciu (§ 6 ods. 14 zákona) a naopak.
K bodu 34 - § 52g - prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. marca 2009:
Odsek 3– daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, ktorý v mesiacoch január a február 2009 viedol účtovníctvo, môže sa po nadobudnutí účinnosti novely zákona rozhodnúť, že bude za toto zdaňovacie obdobie viesť evidenciu podľa § 6 ods. 14 zákona.
Odsek 4 - ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. marca 2009 s výnimkou prílohy č. 1 v znení účinnom od 1. marca 2009, podľa ktorej daňovník, ak sa tak rozhodne, zaradí hmotný majetok do odpisových skupín až 1. januára 2010, sa použijú na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009


.................................................. ..................................................

A tak ďalej .......ja som to včera čítala x krát a veru neviem ....dokonca som tam zhliadla , že aj FO účtujúca v podvojnom účtovníctve môže prejsť na zjednodušenú daňovú evidenciu .
Ak to nájdem tak priložím.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

A ked sme už v JPP tak dám inú otázku:
A o šrotovnom sa zatiaľ u nás nehovorí????
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
A ked sme už v JPP tak dám inú otázku:
A o šrotovnom sa zatiaľ u nás nehovorí????
A to by sa malo o čo jednať ......neviem čo myslíš .
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Zita5 Pozri príspevok
A to by sa malo o čo jednať ......neviem čo myslíš .
príspevok pri kúpe nového auta ak dáš staré zošrotovať

V čechách sa hovorí o 25t, v niektorých štátoch sa ide až k 3t €
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Zita5 Pozri príspevok
A to by sa malo o čo jednať ......neviem čo myslíš .
v prvom momente som myslela, že je to niečo o stravovaní
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

pomaly ale isto prichádzam o prácu...

A toto je podpora malého podnikania???!!!

Zitula, tiež nemusíme všetkému hneď rozumieť

...povinnosť uzatvárať a otvárať účtovné knihy a vyhotovovať účtovné výkazy...

a kde bude teda viesť tú evidenciu? Na hárku papiera s názvom - Papier na vedenie evidencie podľa § 6 odst. 14 zákona o dani z príjmov?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
príspevok pri kúpe nového auta ak dáš staré zošrotovať

V čechách sa hovorí o 25t, v niektorých štátoch sa ide až k 3t €
Jáj tak .......no sledovala som niečo na TA3 ...údajne by sa malo s tým niečo robiť , lebo obyvatelia našej republiky málo kupujú nové MV . Štatistika SK hovorí , že na 3,75 obyvateľa je jedno auto .Takže možno pôjdu aj týmto smerom .

Ale, je to ozaj len pre túto tému JPP .........kto vie čo bude v budúcnosti .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Marianna01 Pozri príspevok
pomaly ale isto prichádzam o prácu...

A toto je podpora malého podnikania???!!!

Zitula, tiež nemusíme všetkému hneď rozumieť

...povinnosť uzatvárať a otvárať účtovné knihy a vyhotovovať účtovné výkazy...

a kde bude teda viesť tú evidenciu? Na hárku papiera s názvom - Papier na vedenie evidencie podľa § 6 odst. 14 zákona o dani z príjmov?
Tak tak , vydržme usmernia nás z MF SR .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať