Zavrieť

Porady

Rozvod + vyživovacia povinnosť.

Dobrý deň. Mám tesne pred rozvodom a môj problém je takýto. Manžel prehlásil, že mi nebude platiť alimenty. Pracuje v zamestnaní kde poberá minimálnu pracovnú mzdu ja mám plat približne 400 EURO. Syn ide na strednú súkromnú školu, ktorá je samozrejme platená. Môj manžel nemá žiadny príjem pomimo ale dedičstvom a predajom pozemkov získal napíšem v SK 8 - 11 mil. Tieto peniaze má rozdrobené na viacerých účtoch a stále ich presúva. Je pravda, že takéto peniaze sa do alimentov nerátajú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    mám taký dojem, že rátajú a dokonca súdny poriadok umožňuje ak sa nemýlim, aj akoby úhradu výživného vopred, prípadne uložením na nejaký účet- nevyjadrila som sa presne, ale určite ma niekto doplní.

    Marta321 je offline (nepripojený) Marta321

    Marta321
    Nepísala som o BSM. Aj tak som doteraz všetko ťahala ja. Jeho peniaze sa ma vraj netýkajú. Uznávam. Ale prečo by sa na jeho životnom štandarde nemal podieľať aj jeho syn? Krúžky, súkromná škola? Iné dieťa nemá. Problém vidím v tom, že peniaze popresúva a ja neviem čísla jeho účtov.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    s číslami účtov by som sa netrápila, to by si mohol zistiť súd, a čo sa týka, že jeho peniaze nech ťa netrápia, tak to nie je pravda, manželia majú voči sebe vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Takže kľudne môžeš požiadať o náhradu polovice preukázateľných výdavkov na bývanie a domácnosť. čo sa týka dedičstva tak to je fakt, že do toho ťa relatívne nič, ale predaj pozemkov, ak neboli súčasťou dedičstva je už predmetom BSM. V návrhu na určenie výživného uveď všetky tebe známe skutočnosti, čo sa týkajú manželovho dedenia. A doporučujem ti zabezpečiť si právnika, aj keď to nie je zrovna najlacnejšie, prípadne obrátiť sa o bezplatnú právnu pomoc pri krajskom, resp. okresnom súde.

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    Manžel je povinný platiť výživné na vášho syna a reči o tom, že nebude berte ako pokus o vtip. Súd pri preskumavaní príjmu vášho manžela pri prisudzovaní výživného samozrejme pozerá na výšku jeho príjmu, ale samozrejme nie len nato, ale bude prihliadať aj na tie peniaze o ktorých píšete. súdu je pri určovaní výživného jeno, či má tie peniaze z dedičstva alebo predaja, pre súd je podstatné že peniaze má a má teda z čoho aj platiť na syna. Pokiaľ mu tieto peniaze zabezpečujú vyšší životný štandard, tak jeho syn má podľa zákona právo podielať sa na životnej úrovni svojich rodičov. Takže budte rada, že váš manžel tieto peniaze má, lebo keby sa mu vyratúvalo výživné len v min.mzdy, váš syn by určite dostal menej. Váš manžel musí po rozovde platiť výživné, až do doby pokiaľ nebude váš syn schopný sa sám živiť. Nie je to ohraničené vekom, takže pokiaľ bude váš syn študovať, tak musí jeho otec platiť. Nezabudnite , že na syna MUSÍ platiť.

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    Marta321 Pozri príspevok
    Nepísala som o BSM. Aj tak som doteraz všetko ťahala ja. Jeho peniaze sa ma vraj netýkajú. Uznávam. Ale prečo by sa na jeho životnom štandarde nemal podieľať aj jeho syn? Krúžky, súkromná škola? Iné dieťa nemá. Problém vidím v tom, že peniaze popresúva a ja neviem čísla jeho účtov.
    Samozrejme že je povinný sa podielať na výdavkoch na vášho syna. A aj ked váš manžel tvdí, že nemáte nárok na peniaze vy, tak váš syn určite aspoň v tom význame, že súd bude na tieto peniaze pri určovaní výživného určite pozerať. už som vám hore písala o tom práve syna na rovnaku životnú uroveň. nebojte sav tomto smere je právo na strane vášho syna a nedajte sa manželom zastrašovať. a prajem vám šťastie pri sudcovi,lebo strašne veľazávisí na aké sudcu narazíte.

    bobiku je offline (nepripojený) bobiku

    bobiku
    bobiku Pozri príspevok
    Samozrejme že je povinný sa podielať na výdavkoch na vášho syna. A aj ked váš manžel tvdí, že nemáte nárok na peniaze vy, tak váš syn určite aspoň v tom význame, že súd bude na tieto peniaze pri určovaní výživného určite pozerať. už som vám hore písala o tom práve syna na rovnaku životnú uroveň. nebojte sav tomto smere je právo na strane vášho syna a nedajte sa manželom zastrašovať. a prajem vám šťastie pri sudcovi,lebo strašne veľazávisí na aké sudcu narazíte.
    a ešte niečo, váš čísla účtu vášho nemusia zaujímať, vy len sa snažte dokázať, že tie peniaze má.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    tým, ak by neplatil sa môžeš zapodievať neskôr, ako som písala, práve z tohto dôvodu môžu byť financie v určitej výške vyplatené vopred. A na neplatiča výživného sú zas iné páky.

    Marta321 je offline (nepripojený) Marta321

    Marta321
    Moja otázka znie. Mám môj syn nárok na alimenty? Budú sa vyratúvať s jeho minimálnej mzdy? Nebude sa brať do úvahy jeho dedičstvo nie malé?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Určite má nárok na výživné, do úvahy sa budú brať nielen terajšie príjmy, ale aj majetok. Prečítaj si zákonč. 36/2005 Z.z. o rodine, najmä tretiu časť od § 62, napr.

    § 62

    (1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

    (2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

    (3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.13)

    (4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

    (5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

    § 63

    (1) Rodič, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, je povinný preukázať ich súdu, predložiť podklady na zhodnotenie svojich majetkových pomerov a umožniť súdu sprístupnením údajov chránených podľa osobitného predpisu zistenie aj ďalších skutočností potrebných na rozhodnutie. Ak si rodič nesplní túto povinnosť, predpokladá sa, že výška jeho priemerného mesačného príjmu predstavuje dvadsaťnásobok sumy životného minima.14)
    § 64

    Ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa, súd môže rozhodnúť o povinnosti zložiť peňažnú sumu na výživné, ktoré sa stane splatné až v budúcnosti, na osobitný účet zriadený v prospech maloletého dieťaťa rodičom, ktorý ho má v osobnej starostlivosti. V rozhodnutí uvedie spôsob, akým sa z tohto účtu zabezpečí v prospech maloletého dieťaťa pravidelné mesačné poukazovanie určených súm na výživné.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    marta 321 pozorne si prečítaj príspevky, na všetko si už odpoveď dostala a to viackrát.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.