Zavrieť

Porady

SZČO platca DPH / občan s príjmom z prenájmu

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prelúskala som tu kopec príspevkov, dielčie info som našla, ale pre kompletizáciu poprosím ak má niekto chvíľku, mám takýto prípad:

SZČO platca DPH je aj majiteľom nehnuteľnosti ktorá s podnikaním nesúvisí ani v podnikaní nefiguruje.
Nehnuteľnosť vlastní s manželkou a ide ju prenajať.
Čo mu z toho vyplýva???


- musí sa registrovať na DÚ aby priznával príjem z prenájmu? a manželka tiež?
- musí príjem z prenájmu zazmluvniť s DPH a DPH vykazovať v účtovníctve SZČO a ju odvádzať? (nehnuteľnosť nemá nič spoločné s jeho podnikaním)
- pri podávaní DPFO uvádza príjem z prenájmu tejto nehnuteľnosti iba vo výške 1/2 a 1/2 si priznáva jeho manželka ? a môže si uplatniť výdavok súvisiaci s príjmom z prenájmu v akej výške ?

Moc budem vďačná za názory, odvolávky na zákon či usmernenia a rady.
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
sway Pozri príspevok
- musí sa registrovať na DÚ aby priznával príjem z prenájmu? a manželka tiež?
§ 31, zákona o spravá daní a poplatkov

- musí príjem z prenájmu zazmluvniť s DPH a DPH vykazovať v účtovníctve SZČO a ju odvádzať? (nehnuteľnosť nemá nič spoločné s jeho podnikaním)
ak uplatnujes skutocne vydavky, ides podla § 6, ods.11, ohladom DPH kuk aj sem: http://www.porada.sk/t92041-prenajom...sti-a-dph.html - § 38 zákona o DPH

- pri podávaní DPFO uvádza príjem z prenájmu tejto nehnuteľnosti iba vo výške 1/2 a 1/2 si priznáva jeho manželka ? a môže si uplatniť výdavok súvisiaci s príjmom z prenájmu v akej výške ?manzelia sa mozu dohodnut, v akom pomere si rozdelia prijmy z prenajmu - docitala som sa to tu na porade
Odpovede su v texte.
Kuk prip. link: http://www.porada.sk/546915-post77.html
http://www.porada.sk/t92041-prenajom...sti-a-dph.html
Naposledy upravil Lianka : 08.02.09 at 16:55 Dôvod: oprava
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
vďaka , pozrela som to, ale jednoznačne mi to nepomohlo,
ide mi o to, že

- vlastní nehnuteľnosť ako občan ktorú aj prenajíma ako občan nie ako firma... prečo by sa mal riadiť § 38 zákona o DPH ? "Platiteľ dane pri nájme nehnuteľnosti postupuje podľa § 38 zákona DPH", - len z toho titulu, že ako SZČO je platcom DPH ??? - občan predsa nie je platiteľ DPH ... ???

0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Z titulu, ze je platitelom DPH. SZCO - platitel DPH = obcan - platitel DPH. Ked si raz platitel DPH ako SZCO, si zaroven aj platitelom DPH ako obcan. (Ale uz ti nepoviem, ako som na toto prisla... :-) V DPH nie som velmi zbehla...)

Ten § som vycitala z nejakeho prispevku.
Pozeram teraz zakon, toto som mala na mysli § 38, ods. 5:
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Nemam s tym vlastne skusenosti. Mam len skusenosti s uplatnovanim pausalnych vydavkov pri prenajmu, t. j. len u neplatitelov DPH alebo u platitelov, ktori su platitelmi DPH cast roka.

Pockaj, kym to niekto odobri.
Naposledy upravil Lianka : 08.02.09 at 18:03 Dôvod: doplnenie
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
http://www.porada.sk/t75701-dph-z-najmu.html - tu je aj metodicky pokyn ohladom manzelov + v prispevku 3 definicia zdanitelnej osoby pre ucely DPH
http://www.porada.sk/t73207-zivnostn...ajom-bytu.html - prenajom sukromnych nehnutelnosti a DPH
0 0
Beata2 Beata2

Beata2 je offline (nepripojený) Beata2

Ak som dobre čítala v téme "prenájom nehnuteľnosti a DPH" v príspevku č.7 sa píše že prenájom občanom a podnikateľom neplatcom je od DPH oslobodený /v zmysle § 38 ods 3/ Takže bez DPH.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Lianka Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t75701-dph-z-najmu.html - tu je aj metodicky pokyn ohladom manzelov + v prispevku 3 definicia zdanitelnej osoby pre ucely DPH
http://www.porada.sk/t73207-zivnostn...ajom-bytu.html - prenajom sukromnych nehnutelnosti a DPH
VĎAKA Lianka, tak som to naštudírovala.... ani som netušila, že tu bola už okolo toho taká podrobná debatka.
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

Tak ja som mala podobny problem - dnes som bola na DU v BA a pytala som sa, ci si moze SZCO, platca DPH uplatnit prijem z prenajmu nehnutelnosti v spolocnom vlastnictve manzelov /prenajima to obycajnej FO, nie na podnikanie a ani nie v ramci svojho podnikania/ - po nastudovani si zakona o DzP mi to nebolo celkom jasne a ani sa mi to tam nezdalo jednoznacne, nechcem to tu rozpisovat, ale odpoved z DU bola : ...je najomne oslobodene od platenia DPH a ano, platca DPH si moze uplatnit pri prenajme pausalne vydavky. Na zaklade akeho paragrafu, to uz neviem. Co vy na to?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
junes Pozri príspevok
...platca DPH si moze uplatnit pri prenajme pausalne vydavky. Na zaklade akeho paragrafu, to uz neviem. Co vy na to? -toto sa mi nezda, ak vychadzam z § 6, ods. 10
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 ...
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, správne som pochopila prečítané príspevky? Platca DPH, ktorý si uplatňuje preukázateľne výdavky zo živnosti a prenajíma okrem toho aj byt nemôže pri príjmoch z prenájmu bytu uplatniť paušálne výdavky?
A môže si z príjmu za prenájom odrátať 5-násobok živ.minima a zvyšok zdaniť?
Alebo som to celé úplne doplietla?
Ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Iwett Pozri príspevok
Dobrý deň, správne som pochopila prečítané príspevky? Platca DPH, ktorý si uplatňuje preukázateľne výdavky zo živnosti a prenajíma okrem toho aj byt nemôže pri príjmoch z prenájmu bytu uplatniť paušálne výdavky? ak bol platitelom DPH cely rok, nemoze uplatnovat pausalne vydavky ani zo zivnosti, ani z prijmov z prenajmu, vid. § 6, ods. 10
A môže si z príjmu za prenájom odrátať 5-násobok živ.minima a zvyšok zdaniť? môže
Alebo som to celé úplne doplietla?
Ďakujem
Moje stanovisko k texte - aspon ja tomu takto rozumiem.

§ 6 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...-2009-a.html#6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka...
Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. ...
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Otázka:
Môže živnostník -platca DPH , prenájom z bytu ( nieje zahrnutý do majetku firmy ale je iba v osobnom vlastníctva ) daň do daňového priznania ako výdavky z toho prenájmu - paušálne 40% ?
Odpoveď:
ano je možná kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov § 6/1 skutočné a § 6/3 paušálne
?????

Iný príspevok:
......ja ako plátca si nemôžem uplatniť paušál 40%. Tak mi ostáva už len možnosť uplatnenia skut.výdavkov,vtedy ale musím viesť buď jednod.účtovníctvo alebo viesť povinne evidenciu podľa § 6ods.11.
?????

Prosím, ktorá odpoveď je správna? Čím viac príspevkoch čítam, tým menej viem.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ja som si kvoli tomuto zrusila registraciu DPH, aby som si mohla uplatnovat pausalne vydavky aj z prenajmu. Iwett, pockaj prip. na vyjadrenie niekoho dalsieho - ja tomu rozumiem takto.

Podla mojho nazoru ako FO - platitel (ked uz nim si) si stale ta ista osoba - ci uz ako SZCO alebo prenajimatel - nemozes sa po pravnej stranke rozdvojit a byt platitel so zivnosti a neplatitel z hladiska prenajmu. Aj zakon o DPH hovori o "zdanitelnej osobe" (§ 3, ods. 1), nie o SZCO a pod.

Doplnenie:
Moj nazor potvrdila aj Johanka tu: http://www.porada.sk/984289-post6.html
Naposledy upravil Lianka : 14.03.09 at 12:46 Dôvod: doplnenie citatu
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Takto som to chápala aj ja, len v jednom príspevku som čítala, že to je možné, tak som už úplne dopletená...
A ešte jedna otázka. Keď SZČO, platca DPH prenajíma súkromný byt spolu so svojou družkou /aj v nájomnej zmluve sú obaja/, do DP DPH mám dať 50% z príjmu nájmu? A na konci roka zdaniť 50% každému? Ďakujem.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Druzka je tiez spolumajitelkou bytu? Byt moze prenajimat len majitel. Ak su majitelmi muz 1/2 a jeho druzka 1/2, kazdy si do svojho DP uvedie 1/2 z celkoveho prijmu z prenajmu. Ak by boli manzelmi a mali majetok v BSM, mozu sa dohodnut na pomere na kazdeho z nich alebo na tom, ze cely prijem zdani jeden z nich.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Lianka Pozri príspevok
Druzka je tiez spolumajitelkou bytu? Byt moze prenajimat len majitel. Ak su majitelmi muz 1/2 a jeho druzka 1/2, kazdy si do svojho DP uvedie 1/2 z celkoveho prijmu z prenajmu. Ak by boli manzelmi a mali majetok v BSM, mozu sa dohodnut na pomere na kazdeho z nich alebo na tom, ze cely prijem zdani jeden z nich.
No práveže manželia niesú, to by bolo jednoduchšie keby boli.. sú to druh a družka, a navyše celá suma za nájom je zaplatená na účet SZČO-platcu DPH. Neviem ako to mám urobiť, aby to bolo správne.

50% sumy dám do POZD a uvediem aj v DP DPH ako príjem oslobodený, a 50% dám do PNZD?

A v DP dane z príjmu z tých 50% každému odrátam 5-násobok ŽM.
Družke, ktorá nieje platcom DPH odrátam 40% výdavky, SZČO neuplatním žiadne, nakoľko nemá byt v majetku.
Prosím Vás, je takýto postup správny?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Iwett Pozri príspevok
A v DP dane z príjmu z tých 50% každému odrátam 5-násobok ŽM. ano
Z hladiska dane z prijmov:
Nezalezi na tom, komu to prislo na ucet, ale kto je vlastnikom bytu a koho prijmy to vlastne su. Ak peniaze prisli na podnikatelsky ucet, v uctovnictve SZCO by som dala tento prijem ako PNZD. Prijmy z prenajmu mu by som evidovala mimo uctovnictva SZCO (za kazdeho danovnika zvlast).

K DPH nech sa vyjadri niekto skusenejsi.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Lianka Pozri príspevok
Z hladiska dane z prijmov:
Nezalezi na tom, komu to prislo na ucet, ale kto je vlastnikom bytu a koho prijmy to vlastne su. Ak peniaze prisli na podnikatelsky ucet, v uctovnictve SZCO by som dala tento prijem ako PNZD. Prijmy z prenajmu mu by som evidovala mimo uctovnictva SZCO (za kazdeho danovnika zvlast).

K DPH nech sa vyjadri niekto skusenejsi.
Ďakujem Lianka za odpovede.
Každému z nich odrátam 5-nás. ŽM, a príjem uvediem na r. 10 DP ?
A družke uplatnim 40% výdavky. Može byt?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
5nas. zivot. minima odratas podla vzorca, ktory je pod tabulkou v danovom priznani.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

výpočet podľa vzorca pod DP je zhodný s výpočtom 40% po odrátaní 5-nás. ŽM.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Predsa ešte jedna otázka. Môžem to urobiť tak, že družke dám 40% výdavky a druh-SZČO-platca DPH polovicu preukázateľných??? Mohlo by to byť? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať