Zavrieť

Porady

výpoveď a likvidácia spoločnosti

Dobrý deň,
ako postupovať v prípade, keď je známe, že konateľ s.r.o.čky vyhlási v priebehu dvoch týždňov insolvenciu a likvidáciu firmy a aktuálne odmietne podpísať zamestnancovi v PP výpoveď dohodou s dôvodom nadbytočnosti zamestnanca ani mu nechce dať jednostannú výpoveď....očividne čaká na vyhlásenie likvidácie aby nemusel zamestnacovi vyplatiť mzdu za výpovednú lehotu. Môže sa zamestanec nejako brániť? Dá sa takéto počínanie brať ako vedomé poškodzovanie zamestnanca?

ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    brčko Pozri príspevok
    Ale predsa by som poprosila rencu o nejaké skúsenosti s nahánaním správcu. Aké sú možnosti k tomu, dotiahnuť ho k tomu, aby si plnil svoje povinnosti, t.j. napr. dal oznámenie do SP o platobnej neschopnosti (lebo zamestnávatel ho do 8dní od vzniku PN nepodal, no teraz už predpokladám zamestnávatel nemôže?), vyplni tlačivá pre SP a pre zamestnancov. LEbo v našej firme sme zamestnaní už len baby na RD,MD, t.j. už žiadna mzdárka, nepodávajú sa výkazy do poistovní ...
    Môj prípad sa stal pred 5 rokmi, vďaka pracovníčkam na ÚP (boli neskutočne milé, empatické a ústretové, aj dnes im za všetkých zamestnancov ďakujem), naši zamestnanci neprišli ani o korunu. Podávali sme oznámenie v hodine dvanástej, samozrejme zásluhou p. "správkine", ktorá sa nezaujímala, či sa stihne termín, alebo nie. Už mne to bolo trápne, že jej denno denne vyvolávam (trvalo to asi mesiac), aby prišla podpísať a opečiatkovať mnou vyplnené podklady na výplatu z garančného poistenia. Vtedy išlo o cca 100 ľudí. Podotýkam, že nie všetci správcovia majú takýto prístup, ale moja skúsenosť ma naučila byť v týchto zaležitostiach ostražitou.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    LubosP Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    ako postupovať v prípade, keď je známe, že konateľ s.r.o.čky vyhlási v priebehu dvoch týždňov insolvenciu a likvidáciu firmy a aktuálne odmietne podpísať zamestnancovi v PP výpoveď dohodou s dôvodom nadbytočnosti zamestnanca ani mu nechce dať jednostannú výpoveď....očividne čaká na vyhlásenie likvidácie aby nemusel zamestnacovi vyplatiť mzdu za výpovednú lehotu. Môže sa zamestanec nejako brániť? Dá sa takéto počínanie brať ako vedomé poškodzovanie zamestnanca?

    ďakujem.
    Ja som niečo podobné zažila pred cca 6 rokmi a vtedy viem, že zamestnávateľ čakal na to, aby na neho bol vyhlásený konkurz, nakoľko ak by on sám vyhlásil platobnú neschopnosť, tak by bol problém s vyplatením dávok z garančného poistenia. Neviem, či to platí takto aj dnes. Len treba dávať pozor na správcu konkurznej podstaty, aby si plnil svoje povinnosti. Ja som tú našu musela naháňať, aby im boli vyplatené mzdy aj s odstupným a aby boli podklady na výplatenie dávky z GP v zákonnej lehote. A to mala správkiňa len podpísať a opečiatkovať.

    Nároky zamestnancov z pracovnoprávnych vzťahov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa

    § 21



    Ak sa zamestnávateľ stane platobne neschopným a nemôže uspokojiť nároky zamestnancov z pracovnoprávnych vzťahov, tieto nároky sa uspokoja dávkou garančného poistenia podľa osobitného predpisu.


    § 22
    Informačná povinnosť



    (1) Zamestnávateľ, predbežný správca konkurznej podstaty alebo správca konkurznej podstaty je povinný písomne informovať zástupcov zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, priamo zamestnancov o platobnej neschopnosti do desiatich dní od jej vzniku.

    (2) Zamestnanec je povinný zamestnávateľovi, predbežnému správcovi konkurznej podstaty alebo správcovi konkurznej podstaty na ich žiadosť oznámiť všetky informácie potrebné v súvislosti s potvrdením nárokov z pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu.
    Naposledy upravil mzdarka renca : 10.02.09 at 10:49

    mab je offline (nepripojený) mab

    mab
    takže v tomto prípade dostane zamestnanec napr. riadne 3 mesačné odstupné a aj mzdu za výpovednú dobu 3 mesiace??

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    mab Pozri príspevok
    takže v tomto prípade dostane zamestnanec napr. riadne 3 mesačné odstupné a aj mzdu za výpovednú dobu 3 mesiace??
    tu máš sitáciu zo zákona 461/2003 o soc. poistení, tak študuj


    § 102
    Podmienky nároku na dávku garančného poistenia



    (1) Zamestnanec uvedený v § 4 ods. 1 písm. a) a d) a v § 4 ods. 2 má nárok na dávku garančného poistenia, ak jeho zamestnávateľ sa stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť nároky tohto zamestnanca, ktorými sú

    a) nárok na mzdu a náhradu za čas pracovnej pohotovosti,
    b) nárok na príjem plynúci členovi družstva z pracovného vzťahu k družstvu,
    c) nárok na odmenu dohodnutú v dohode o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,
    d) nárok na náhradu mzdy za sviatky a pri prekážkach v práci,
    e) nárok na náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú vznikol nárok počas kalendárneho roka, v ktorom vznikla platobná neschopnosť zamestnávateľa, ako aj za predchádzajúci kalendárny rok,
    f) nárok na odstupné, ktoré patrí zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru,
    g) nárok na náhradu mzdy pri okamžitom skončení pracovného pomeru,
    h) nárok na náhradu mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru,
    i) nároky cestovných, sťahovacích a iných výdavkov, ktoré vznikli pri plnení pracovných povinností,
    j) nárok na náhradu vecnej škody v súvislosti s pracovným úrazom alebo chorobou z povolania,
    k) nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu, 51)
    l) súdne trovy v súvislosti s uplatnením nárokov z pracovného pomeru zamestnanca na súde z dôvodu zrušenia zamestnávateľa vrátane trov právneho zastúpenia.

    (2) Zamestnanec nemá nárok na dávku garančného poistenia, ak pracovnoprávny vzťah uzatvoril po vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa, ak bol na platobnú neschopnosť zamestnávateľa písomne upozornený.


    § 103
    Výška dávky garančného poistenia



    (1) Dávka garančného poistenia podľa § 102 písm. a) až h) sa poskytne v sume príslušného nároku zníženého o poistné na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, ktoré je povinný platiť zamestnanec, a preddavok na daň alebo daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, vypočítaných podľa podmienok platných v kalendárnom mesiaci, za ktorý zamestnancovi vznikol uvedený nárok.

    (2) Dávka garančného poistenia sa poskytne najviac v rozsahu troch mesiacov z posledných 18 mesiacov trvania pracovnoprávneho vzťahu predchádzajúcich začiatku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo dňu skončenia pracovnoprávneho vzťahu z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa.

    (3) Dávka garančného poistenia je najviac v sume trojnásobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu určeného ku dňu vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Ak platobná neschopnosť vznikla v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka, použije sa všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku dva roky predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla platobná neschopnosť. Ak platobná neschopnosť vznikla v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka, použije sa všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla platobná neschopnosť.


    § 103a
    Uspokojovanie nárokov zamestnanca pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa so sídlom, adresou organizačnej zložky alebo s pobytom aj na území iného členského štátu Európskej únie alebo štátu, ktorý je zmluvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore



    (1) Ak je platobne neschopný zamestnávateľ, ktorým je právnická osoba so sídlom alebo adresou organizačnej zložky na území Slovenskej republiky a súčasne s adresou organizačnej zložky alebo sídlom na území najmenej jedného iného členského štátu Európskej únie alebo štátu, ktorý je zmluvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore, inštitúciou zodpovednou za uspokojovanie nárokov zamestnanca z garančného poistenia je inštitúcia členského štátu Európskej únie alebo štátu, ktorý je zmluvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore, na ktorého území fyzická osoba vykonáva činnosť zamestnanca alebo zvyčajne vykonáva činnosť zamestnanca. Ak inštitúciou podľa prvej vety je Sociálna poisťovňa, o nároku na dávku garančného poistenia zamestnanca uvedeného v prvej vete rozhodne podľa tohto zákona. To platí aj vtedy, ak je platobne neschopný zamestnávateľ, ktorým je fyzická osoba s trvalým pobytom, povolením na prechodný pobyt24) alebo povolením na trvalý pobyt25) na území Slovenskej republiky a s bydliskom na území najmenej jedného iného členského štátu Európskej únie alebo štátu, ktorý je zmluvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore.

    (2) V konaní o dávku garančného poistenia zamestnanca uvedeného v odseku 1 je Sociálna poisťovňa viazaná návrhom na vyhlásenie konkurzu zamestnávateľa uvedeného v odseku 1 podaným v inom členskom štáte Európskej únie alebo v štáte, ktorý je zmluvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore.

    mab je offline (nepripojený) mab

    mab
    čo je výhodnejšie pre zamestnanca, ktorý zatiaľ nedostal výpoveď od zamestnávateľa. Pracuje vo firme viac ako 5 rokov a nedostal vyplatenú mzdu ešte za december. čakať na vyhlásenie platobnej neschopnosti, dať si výpoveď sám z dôvodu nezaplatenia mzdy? v tomto prípade ak by dal zamestnanec výpoveď zamestnávateľovi z dôvodu nevyplatenej mzdy má nárok podľa ZP len na 2 mesiace odstupného, aj napriek tomu že odpracoval viac ako 5 rokov? poradte, čo urobiť, čakať alebo konať?

    LubosP je offline (nepripojený) LubosP

    LubosP
    ja len odpisem co sa stalo jednej znamej....podala sama vypoved z dovodu nevyplatenej mzdy a aby sa k nej dopracovala podala na policii trestne oznamenie, lebo nevyplatenie je trestny cin. Sud uznal zamestnavatela vinnym a vymeral mu 8 mesiacov podmienecne. Ak znama chce doplatit mzdu, musi sa dalej sudit ale uz v obcianskopravnom konani. Ak tu sud rozhodne v jej prospech aj tak je otazne ci dostanu od zamestnavatela vobec nejake peniaze...moze poprepisovat majetok, vyhlasi ze nema prostriedky a podobne. Bude to na dlhe lakte. Myslim ze v tomto pripade by som pockala na konkurz, pretoze zamestnavatel je povinny ho vyhlasit do 30 dni od vzniku plat. neschopnosti a z garancneho fondu dostanes aspon nieco - max. je to teraz nieco cez 2000EUR. presne je to na strnake soc. poistovne ako pisala mzdarka renca.

    LubosP je offline (nepripojený) LubosP

    LubosP
    mam este otazocku na rencu ak ma skusenost...ak nastane situacia ze spolocnost zanika likvidaciou podla obch. zakonnika a zamestnanci dostanu vypovede z tohoto dovodu, v akom postaveni je zamestnanec na rodicovskej dovolenke? mam informaciu ze je az posledny na rade vo vyplateni odstupneho, je to pravda? resp. ze nemoze byt vysporiadany skor ako dostanu vypovede vsetci zamestnanci v pracovnom pomere ktory nie su na rodicovskej.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    teraz nie je rozdiel, kto dá návrh na konkurz, či sám zamestnávatel alebo niekto iný. Nároky zamestnancov sú rovnaké. Den doručenia návrhu na konkurz na súd je dnom vzniku platobnej neschopnosti a od vtedy do 60dní si môžu napr. zamestnanci, ktorým zanikol PP pred vznikom tejto plat.neschopnosti uplatnovať nárok na dávku z garančného fondu. Problém je ten, že ten dátum vzniku plat.neschopnosti sa nikde napr. na nete nedozviete (vo vestníku sa dozviete len dátum začatia konkurzného konania, čo nie je totožné) ak vám to zametnávatel neoznámi. Má síce takú povinnosť, no len voči zamestnancom resp. voči zástupcom zamestnancov. Tiež musí zamestnávatel/správca/predbežný správca oznámiť na SP vznik plat.neschopnosti a odoslať vyplnené doklady o dlžných sumách v posledných 3och mesiacoch pred vznikom PN alebo ukončením PP v posledných myslím 17alebo 18mesiacoch pred vznikom PN.

    Ak však nikto návrh na konkurz na zamestnávatela nepodá, tak nárok na dávku z garančného fondu zamestnancom nevzniká. Teraz už pri podaní návrhu na konkurz na súd musí navrhovatel zaplatiť zálohu, takže asi to nebude až také jednoduché.

    LubosP je offline (nepripojený) LubosP

    LubosP
    viete mi prosim niekto poradit ohladne zamestnanca na rodicovksej....prispevok pred brckovou odpovedou. potrebovala by som to vediet lebo neviem ako sa zachovat ani kde by som mohla najst postupnost uspokojovania pohladavok pri zruseni zamestnavatela likvidaciou (nie konkurzom). dakujem.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    LubosP Pozri príspevok
    mam este otazocku na rencu ak ma skusenost...ak nastane situacia ze spolocnost zanika likvidaciou podla obch. zakonnika a zamestnanci dostanu vypovede z tohoto dovodu, v akom postaveni je zamestnanec na rodicovskej dovolenke? mam informaciu ze je az posledny na rade vo vyplateni odstupneho, je to pravda? resp. ze nemoze byt vysporiadany skor ako dostanu vypovede vsetci zamestnanci v pracovnom pomere ktory nie su na rodicovskej.
    Lubos nemám síce skúsenosť, no podla mna z hladiska zamestnávatela musí urýchlene riešiť zamestnancov, ktorí chodia do práce a musí im vyplácať mzdu. To sú pre neho dalšie náklady a teda ak ich prvých nevyrieši, tak od neho budú požadovať viac penazí za každý den trvania PP. Zamestnanci na RD a MD sú potom až druhoradý, lebo tí majú stále nárok len na odstupné a to bez ohladu na to, či PP skončí o mesiac, či pol roka neskôr (ak teda práve v tom období zamestnankyna nedosiahne 5rokov trvania PP, odkedy je už podla zákonníka práce nárok na 3-mesačné odstupné, oproti 2-mesačnému, ak PP trvá menej ako 5rokov). Takže toto je myslím dôvod, prečo sa riešia zamestnanci/kyne na RD, MD až neskôr.

    Podla mna ak čerpe RD a vie, že ešte vyplácajú odstupné, tak by mohla požiadať o nástup do práce/t.j. ukončenie čerpania RD (vid § 76 ods.2 zákonník práce, zamestnávatel ti ju poskytne v rozsahu o aký požiadaš) a tým dnom by mohla dostať výpoved, resp. podpísať dohodu o ukončení PP napr. z organizačných dôvodov, t.j. s nárokom na odstupné. NO to by chcelo ochotu z oboch strán.
    Práve pár dní tu bol jeden takýto prípad (skúsim pozrieť a pripnem link), ktorý riešila zamestnankyna so správcom konk.podstaty, no iniciatíva bola aj na strane správcu (takže ten lepší prípad).
    link http://www.porada.sk/t101859-dohoda-...z-dovodov.html
    Ak na firmu nedajú návrh na konkurz, tak to je asi jediná realna možnosť dostať odstupné (súdnu cestu nepovažujem za reálnu na získanie penazí)


    Ale predsa by som poprosila rencu o nejaké skúsenosti s nahánaním správcu. Aké sú možnosti k tomu, dotiahnuť ho k tomu, aby si plnil svoje povinnosti, t.j. napr. dal oznámenie do SP o platobnej neschopnosti (lebo zamestnávatel ho do 8dní od vzniku PN nepodal, no teraz už predpokladám zamestnávatel nemôže?), vyplni tlačivá pre SP a pre zamestnancov. LEbo v našej firme sme zamestnaní už len baby na RD,MD, t.j. už žiadna mzdárka, nepodávajú sa výkazy do poistovní ...
    Naposledy upravil brčko : 12.02.09 at 11:24 Dôvod: priloženie linku

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    dakujem za tvoju reakciu, asi si však nepamätáš nejaké podrobnosti. Síce to bol asi aj zákon iný (vybavuje sa na soc.poistovi)

    t.j. správkyna potom podpisuje všetky potvrdenia? napr. aj potvrdenie o zdanitel.príjme a zrazených preddavkoch na dan, zápočtový list, tlačivá pre SP t.j. evid.list dôch.poistenia (nechcem mať neskôr problem s dôchodkom). A tiež potvrdzuje potvrdenia pre nárok na podporu v nezamestnanosti?
    Príp. nevieš, kde si možno dať potom po ukončení konkurzu potvrdiť to tlačivo pre údrad práce???

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    brčko Pozri príspevok
    dakujem za tvoju reakciu, asi si však nepamätáš nejaké podrobnosti. Síce to bol asi aj zákon iný (vybavuje sa na soc.poistovi)

    t.j. správkyna potom podpisuje všetky potvrdenia? napr. aj potvrdenie o zdanitel.príjme a zrazených preddavkoch na dan, zápočtový list, tlačivá pre SP t.j. evid.list dôch.poistenia (nechcem mať neskôr problem s dôchodkom). A tiež potvrdzuje potvrdenia pre nárok na podporu v nezamestnanosti?
    Príp. nevieš, kde si možno dať potom po ukončení konkurzu potvrdiť to tlačivo pre údrad práce???
    Bolo to ešte pred rokom 2004, vtedy ešte ÚP nepatril pod soc.poisťovňu. Ale všetky potvrdenia som vystavovala a potvrdzovala ja, nakoľko ju k niečomu takému nebolo možné dotlačiť. A vieš, ako to chodí, ešte po zániku spoločnosti občas niekto potrebuje kdeaké potvrdenie, aj keď mu bolo predtým vydané (asi ich stratili, alebo vyhodili). S majiteľom sme mali dobré vzťahy, tak som aj po skončení PP v tej firme občas k nemu skočila domov a vytlačila so spätným dátumom, čo bolo treba. Všetky doklady, napr. mzdové listy boli zapečatené, nedalo sa k nim dostať, ale našťastie ostal počítač, kde som robila mzdy a z neho som všetko čerpala. V skratke, potvrdenie na nárok na poistenie v nezamestnanosti som vydávala aj dva roky po zániku firmy so spätným dátumom, tak isto aj ELDP. Inak správca s majiteľom je povinný všetky doklady dať do archívu.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    dakujem velmi pekne. Som to aj čakala. Smutná realita. Tak uvidím, čo zmôžem proti nej!?

    anna81 je offline (nepripojený) anna81

    anna81
    Naša firma vstupuje do likvidácie 1.6.2010.
    1. Valné zhromaždenie schválilo vyplatenie odmien štatutárom za vykonané práce v r. 2010, ale ak chce firma odmeny vyplatiť, musí ich
    mesiac predtým prihlásiť do zdr. poisť. Je možné vyplatiť odmeny aj keď bude firma v likvidácii (napr. v priebehu júla 2010), alebo sa musia vyplatiť do 31.5.2010?
    2. Ja som tu ako jediný zamestnanec, musí firma ukončiť môj pracovný pomer, alebo môžem pracovať vo výpovednej dobe? ako dlho?
    je ešte veľa čo treba urobiť počas likvidácie firmy a neviem či možem zostať zamestnancom, alebo je to všetko na likvidátorovi?
    3. kedy je potrebné podať štvrťročný prehľad a ročné hlásenie na daňový úrad? v normálnych termínoch, alebo po vyplatení posledného príjmu zo závislej činnosti?

    anna81 je offline (nepripojený) anna81

    anna81
    ..nik mi nevie poradiť?..
    podala som už aj dopyt na drsr, ale zatial žiadna odpoveď, a určite odpovedia až po 1.6.2010!

    lila19 je offline (nepripojený) lila19

    lila19
    dobry vecer,
    ma zamestnanec narok na uplatnenie nevyplatenej mzdy (a odstupneho) z garancneho fondu aj pri likvidacii firmy alebo je to mozne len v pripade konkurzu? dakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.