Zavrieť

Porady

Certifikácia Účtovníctvo 2 skúšky

Ahojte, otváram tému k skúške Účtovníctvo 2 z Certifikácia 2. stupeň. Poprosím každého, kto si spomenie na akékoľvek info k tejto skúške, či už otázky, príklady a podobne, aby nám ostatným pomohol. A či sa vôbec oplatí ísť na školenie. Vďaka vopred.
Usporiadat
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

K tejto skúške je 8 školení, 5 teoretických a 3 praktické.
1. Legislatíva SR - zákon o účtovníctve, opatrenia MF SR
Nadnárodná úprava účtovníctva
2 . Účtovná závierka
3. Dlhodobý majetok – obsahové vymedzenie, oceňovanie,
účtovanie, vykazovanie v účtovnej závierke
4. Finančný majetok – obsahové vymedzenie, oceňovanie,
účtovanie, vykazovanie v účtovnej závierke
5. Zdroje krytia majetku – vlastné a cudzie. Zložky vlastného imania a druhy záväzkov, rezervy.
Praktické:
1. 1. Dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok (príklady SR, IAS/IFRS) Cenné papiere a podiely (príklady SR, IAS/IFRS)
2. Operácie s podnikom (príklady SR, IAS/IFRS)+ Náklady, výnosy, rezervy (príklady SR, IAS/IFRS)
3. Výkaz peňažných tokov, výkaz zmien vlastného imania (príklady SR, IAS/IFRS)
T 6 Náklady na pôžičky, dlhodobé pohľadávky a záväzky, prepočet účtovnej závierky na inú menu, zisk na akciu (príklady SR, IAS/IFRS)

2
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Sylaby predpokladám, že sú tézy, z ktorých budú skúšky. zdroj www.suvaha.sk

Účtovníctvo II- sylabus

Sylabus Obsah tematického okruhu
S/1 Bilancovanie a bilancie Bilancovanie a bilancie. Poňatie bilancie. Bilančné teórie. Statické teórie. Dynamické teórie. Eudynamická teória. Organická teória. Nominalistická teória. Novšie bilančné teórie.
S/2 Účtovníctvo a časová hodnota peňazí Medzinárodné účtovné štandardy a časová hodnota peňazí. Úvod do časovej hodnoty peňazí. Jednoduché úročenie. Zložené úročenie pri jednorazových vkladoch a anuitách. Efektívna úroková miera.
S/3 Účtovná závierka podnikateľov v slovenskej účtovnej legislatíveLegislatívny rámec účtovnej závierky. Prípravné práce pred zostavením účtovnej závierky. Uzatvorenie účtovných kníh. Účtovná závierka. Povinnosti nasledujúce po zostavení účtovnej závierky.
S/4 Smernice Rady Európskej únie Smernice Rady EÚ pre účtovníctvo. Štvrtá smernica Rady EÚ. Siedma smernica Rady EÚ. Porovnanie smerníc Rady EÚ a IAS/IFRS. Budúcnosť smerníc pre účtovníctvo.
S/5 Rámcová osnova IAS/IFRS pre zostavenie a prezentáciu účtovnej závierky Ciele Rámcovej osnovy. Základná charakteristika Rámcovej osnovy.
S/6 Zostavovanie a prezentácia účtovnej závierky podľa IAS/IFRS Súvaha. Výkaz ziskov a strát. Výkaz peňažných tokov (Cash flow statement). Výkaz zmien vlastného imania. Poznámky ako súčasť účtovnej závierky.
S/7 Dlhodobý nehmotný a hmotný majetok Dlhodobý nehmotný majetok. Dlhodobý hmotný majetok (pozemky, budovy a zariadenia). Lízing. Investície do nehnuteľností.
S/8 Zásoby Základná charakteristika IAS 2 - Zásoby. Hlavný cieľ štandardu - vymedzenie pojmu zásoby, oceňovanie zásob a zverejňovanie informácií o zásobách.
S/9 Peniaze, pohľadávky a finančný majetok Peňažné prostriedky a peňažné ekvivalenty. Pohľadávky. Finančný majetok - finančné investície.
S/10 Záväzky, rezervy a podmienené záväzky Krátkodobé a dlhodobé záväzky (dlhy). Rezervy. Podmienené záväzky (dlhy).
S/11 Vlastné imanie Prístup medzinárodných účtovných štandardov k vlastnému imaniu (kapitálu). Požiadavky a zverejnenie informácií o vlastnom imaní. Špeciálne položky vlastného imania.
S/12 Náklady a výnosy Meranie (oceňovanie) výnosov. Kritériá na uznanie výnosov - tržieb. Metódy vykazovania výnosov - tržieb podľa IAS/IFRS. Dlhodobé zákazky. Predaj na splátky. Tržby z predaja služieb. Vykazovanie nákladov vzťahujúcich sa na služby.
S/13 Odložená daň zo zisku Vymedzenie dane zo zisku. Príčiny vzniku odloženej dane zo zisku. Metódy výpočtu odloženej dane zo zisku. Dane zo zisku v medzinárodných účtovných štandardoch.
S/14 Postupy pri prepočte cudzej meny a dopady zmien výmenných kurzov cudzích mien
Transakcie v cudzích menách. Účtovná závierka zahraničných účtovných jednotiek - prevod účtovnej závierky na inú menu. Zahraničné subjekty. Požiadavky a zverejnenie.
S/15 Vykazovanie štátnych dotácií a zverejňovanie štátnej podpory Vládne granty. Oblasti vládnych grantov. Nepeňažné granty. Vykazovanie grantov v účtovnej závierke.
S/16 Náklady na pôžičky Spôsoby účtovania a vykazovania nákladov na pôžičky.
S/17 Zmeny v účtovných odhadoch, chyby a zmeny v bilančnej politike. Zmeny v účtovných odhadoch. Chyby. Zmeny v bilančnej politike (pravidlách účtovania a oceňovania).
S/18 Udalosti po súvahovom dni Vymedzenie udalostí po súvahovom dni. Udalosti, ktoré vedú k úprave účtovnej závierky. Udalosti, ktoré nevedú k úprave účtovnej závierky.
S/19 Zverejňovanie informácií o spriaznených stranách Vymedzenie spriaznených strán. Dôvody zverejňovania informácií a požiadavky na zverejnenie.
S/20 Zisk na akciu Základný ukazovateľ Zisk na akciu. Zriedený zisk na akciu. Požiadavky na zverejnenie.
S/21 Priebežná účtovná závierka Vymedzenie priebežnej účtovnej závierky. Forma a obsah účtovnej závierky zostavovanej v priebehu účtovného obdobia. Špeciálne položky priebežnej účtovnej závierky. Ukážka výkazov priebežnej účtovnej závierky.
S/22 Konsolidovaná účtovná závierka Postavenie a význam konsolidovanej účtovnej závierky z hľadiska historického vývoja. Základné teoretické prístupy ku konsolidácii účtovnej závierky. Konsolidácia účtovnej závierky podľa smerníc Európskej únie. Konsolidácia účtovnej závierky podľa IAS/IFRS. v nadväznosti na právnu úpravu SR. Konsolidácia materských a dcérskych podnikov podľa IAS 27. Konsolidácia pridružených podnikov podľa IAS 28. Konsolidácia spoločných podnikov podľa IAS 31.
S/23 Finančná analýza účtovnej závierky Vymedzenie finančnej analýzy a jej predmetu. Používatelia výsledkov finančnej analýzy. Funkcie a metódy finančnej analýzy. Absolútne a pomerové ukazovatele.
S/24 Audit účtovnej závierky Auditing, audit a druhy auditu. Podstata a význam auditu účtovnej závierky. Vznik audítorskej profesie. Organizácia a regulácia audítorskej profesie. Štruktúra a obsah správy audítora. Výročná správa. Výrok audítora. Povinnosti a spôsoby zverejňovania. Príprava účtovnej jednotka na audit účtovnej závierky.
S/25 Etika v účtovnej profesii Čo to je etika. Spôsoby regulácie etiky. Etika podnikania v SR. Etika účtovnej (a audítorskej) profesie.
S/26 Informačné technológie a ich vplyv na spracovanie účtovníctva Vplyv vývoja informačných technológii a systémov na účtovníctvo. Platformy pre zadávanie a spracovanie účtovných dát. Potreby a požiadavky účtovníctva na informačné technológie. Globalizácia informačných systémov vo vzťahu na štruktúru a obsah účtovných dát. Trendy v oblasti informačných technológii pre spracovanie účtovných dát.
S/I Špecifiká účtovníctva obchodných bánk Právny rámec bankovníctva a obdobných finančných inštitúcií v SR. Osobitosti činnosti bánk. Oceňovanie a účtovné zobrazenie špecifík v činnostiach obchodných bánk ( v súvahe a podsúvahe). Účtovná závierka bánk.
S/II Špecifiká účtovníctva komerčných poisťovní Právny rámec poisťovníctva a poistného trhu v SR. Osobitosti činnosti poisťovní. Oceňovanie a účtovné zobrazenie špecifík v činnostiach komerčných poisťovní. Účtovná závierka poisťovní.
S/III Rozpočtová sústava a úlohy rozpočtu Zásady hospodárenia s rozpočtovými prostriedkami. Organizačné zložky štátu. Územné samosprávne celky. Príspevkové organizácie. Fondy príspevkových organizácií.
Naposledy upravil JanaSys : 28.09.05 at 08:47
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Podobné sylaby má aj Česká Republika, ale oni k tomu majú zverejnené aj Vymedzenie obsahu skúšky. Zdroj www.svaz-ucetnich.cz


VYMEZENÍ PŘEDMĚTU ZKOUŠKY - ÚČETNICTVÍ II.


Obsah učebnice Účetnictví II., která vymezuje předmět zkoušky Účetnictví II. pro druhý stupeň systému Certifikace účetních odráží nové trendy mezinárodní harmonizace účetnictví, kterým se musí nevyhnutelně přizpůsobit i účetnictví v České republice. Proto základem pro její zpracování byly Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS).


Jsme si vědomi toho, že se jedná o náročný text a jeho studium si vyžádá značné úsilí. Znamená to oprostit se od formální rutiny účtování, na kterou jsou naši účetní v převážné většině případů zvyklí, a začít sledovat především obsahovou stránku transakcí. Z tohoto důvodu byly na základě rozhodnutí zkušebního komisaře a Komitétu pro certifikaci vybrány stěžejní kapitoly, které budou rámcově vymezovat předmět zkoušky Účetnictví II. v následujícím zkouškovém termínu.

VYMEZENÍ PŘEDMĚTU ZKOUŠKY - ÚČETNICTVÍ II.

U zkoušky z předmětu Účetnictví II. se dále předpokládají znalosti platné právní úpravy účetnictví a účetní závěrky v ČR, tj. znalosti v rozsahu učebnice Účetnictví I. (
Obsah učebnice Účetnictví II.

(pozn.: tučnou kurzívou jsou označeny kapitoly, které budou obsahem zkoušky)


Kapitola 1 Bilancování a bilance
Kapitola 2 Účetnictví a časová hodnota peněz
Kapitola 3 Účetní závěrka podnikatelů v české účetní legislativě
Kapitola 4 Směrnice Evropské unie
Kapitola 5 Koncepční rámec IAS/IFRS pro přípravu a předkládání ÚZ
Kapitola 6 Sestavování a zveřejňování účetní závěrky podle IAS/IFRS
Kapitola 7 Dlouhodobý majetek nehmotný a hmotný podle IAS/IFRS
Kapitola 8 Zásoby podle IAS/IFRS
Kapitola 9 Peníze, pohledávky a finanční majetek podle IAS/IFRS
Kapitola 10 Závazky, rezervy a podmíněné závazky podle IAS/IFRS
Kapitola 11 Vlastní kapitál podle IAS/IFRS
Kapitola 12 Náklady a výnosy podle IAS/IFRS
Kapitola 13 Odložená daň ze zisku podle IAS/IFRS
Kapitola 14 Postupy při přepočtu cizí měny a dopady změn směnných kurzů cizích měn podle IAS/IFRS
Kapitola 15 Vykazování státních dotací a zveřejnění státní podpory
Kapitola 16 Výpůjční náklady
Kapitola 17 Změny v účetních odhadech, zásadní chyby a změny v účetní politice
Kapitola 18 Události po datu rozvahy
Kapitola 19 Zveřejňování informací o spřízněných stranách
Kapitola 20 Zisk na akcii
Kapitola 21 Mezitímní účetní výkaznictví
Kapitola 22 Konsolidovaná účetní závěrka
Kapitola 23 Finanční analýza účetní závěrky
Kapitola 24 Audit účetní závěrky
Kapitola 25 Etika v účetní profesi
Kapitola 26 Informační technologie a jejich vliv na zpracování účetnictví
Dodatek I Zveřejnění údajů v účetních závěrkách bank a obdobných finančních institucích
Dodatek II Specifika účetnictví komerčních pojišťoven
Dodatek III Rozpočtová soustava a úkoly rozpočtu
Naposledy upravil JanaSys : 28.09.05 at 08:50
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

NO A TERAZ MI POVEDZTE, ČI SA TOTO DÁ ZVLÁDNUŤ Z ICH UČEBNÍC A BEZ ÚČASTI NA ŠKOLENIACH. KTO CHČE ÍSŤ EŠTE NA UCTO2 ? EXISTUJÚCE UCTOVNICTVO 2 ESTE HOVORI O INVESTOCNOM MAJETKU A POLOVICA STANDARDOV BOLA ZMENENA! ALE STALE TO PREDAVAJÚ PO 900 SKK.
Naposledy upravil JanaSys : 28.09.05 at 08:51
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ja osobne UCTO 2 nechávam na leto ako samostatnu skusku.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
Od oktobra zacinam 2.stupen certifikacie, ale UCTO2 si necham nakoniec a pravdepodobne ako samostatnu skusku.
0 0
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

Idem na školenie na Účtovníctvo do BA zajtra 27.10.2005. Budete tam ešte niekto?
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Ja nie, ale hľadám niekoho kto ide na KMR 7-8.11 a na MFinancie 9-10.11. Jana
0 0
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

Ja idem na Manažerske účtovníctvo do KE.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Mohla by si po seminároch napísať, čo sa zhruba preberalo? Na seminári v BA prebrala doc.Štubňová 9 príkladov. Podľa posledných info zo Súvahy budú na skúške iba čiastkové úlohy z takýchto "veľkých " príkladov a výsledok sa bude vyberať zo štyroch možností. Vôbec si to neviem predstaviť, lebo väčšina tých príkladov je taká, že sa dopĺňa veľa čísiel do tabuliek, ktoré na seba nadväzujú. Možno Vám povedia niečo viac, lebo semináre v BA boli v čase , keď ešte netušili ako budú skúšať.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
JanaSys
Ja nie, ale hľadám niekoho kto ide na KMR 7-8.11 a na MFinancie 9-10.11. Jana
Janka, ja urcite pojdem na MF 10.11. a 9.11. by asi isla Johanka. KMR tento semester neplanujem.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
Zuzana210
Idem na školenie na Účtovníctvo do BA zajtra 27.10.2005. Budete tam ešte niekto?
Ja pojdem 28.10., ak chces, mozeme si vymenit poznamky z cviceni.
0 0
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

Johanka
Mohla by si po seminároch napísať, čo sa zhruba preberalo? Na seminári v BA prebrala doc.Štubňová 9 príkladov. Podľa posledných info zo Súvahy budú na skúške iba čiastkové úlohy z takýchto "veľkých " príkladov a výsledok sa bude vyberať zo štyroch možností. Vôbec si to neviem predstaviť, lebo väčšina tých príkladov je taká, že sa dopĺňa veľa čísiel do tabuliek, ktoré na seba nadväzujú. Možno Vám povedia niečo viac, lebo semináre v BA boli v čase , keď ešte netušili ako budú skúšať.
Prípravný seminár na MÚ sa v Ke neuskutočnilo.
Bude ale seminár Manažérske účtovníctvo v praxi 17. a 18.11.2005. prednášať bude Prof. Ing. Bohumil Král, CSc.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
ma prosim vas niekto poznamky zo seminara KMR? Mam malu dcerku..rocnu..a nemam ju kam dat, tak som sa nemohla zucasnit skolenia? A je to pre mna v sucasnost aj dost drahe. Staci ked musim zaplatit skusku...a este k tomu aj kniha. Ako bude prebiehat skuska? Dakujem moc. Danka
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Ahoj, bola som na oboch dňoch. Žiadne info o skúške. Poznámky z prvého dňa práve prepisujem, pošli mi na SS email (neviem či to dnes stihnem, potom až v sobotu). Prvý deň boli počítače (len z knihy) a potom finančná matematika (sylaby 5 a 6). Tam bolo odprednášané dosť vecí, čo nie sú v knihe, takže zase čakáme na stanovisko Súvahy, či sa to učiť alebo nie.
Prednášky z druhého dňa (pravdepodobnosť a ESA - sylaby 1-4) má poslať Súvaha každému účastníkovi mailom. Spracovanie ESA bolo rozdielne ako v učebnici, takže znova máme čakať, ža ako sa dohodnú so skúšajúcim, čo sa vlastne učiť. Otrasné.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Mail som poslala. Dakujem moc. Myslel som si, ze to je jedna z najlahsich skusok...skolenie bolo az dva dni?....skuska je co nevidiet a oni este nevedia co a ako sa bude skusat? Nehovorili ani ci to bude formou testu?
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
myslela som si...nie myslel....
0 0
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

Ahojte,
bola som na skúške 28.11.05. Skúška trvala jeden aj trištvrte hodiny, jeden borec to mal hotové za menej ako hodinu. Bolo 20 otázok. Z toho 13 testových (4 odpovede, správna vždy len jedna, 2-3 body), 2 "normálne" otázky (bolo treba niečo vymenovať, bol vyznačený počet riadkov na odpoveď, 4-5 bodov). A k tomu 5 príkladov na samostatné riešenie (body si nepamätám ale tuším 20,15,15,6,4). Príklady boli na operatívny lízing u prenajímateľa (20 b); to isté zadanie, ale u nájomcu (15 b); odložená daň (15 b); ostatné na ocenenie cenných papierov. Nedá sa povedať, že by boli testové otázky chytáky, ale išlo "o slovíčka". Boli hlavne také definície a v tých nesprávnych odpovediach bolo vynechaných pár slov oproti "učebnicovej" definícii. Nebolo nič z 1 kapitoly učebnice, ani konsolidácia, IAS, smernice EÚ. Finančný lízing nebol, a vraj preto, že v učebnici je po starom a už sa zmenili postupy účtovania. Bolo možné používať osnovu, ale nedávali ju oni, takže kto nemal vlastnú, mal smolu.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

A netvrdili Vám, že budú len testové otázky? Ozaj, ideš na to KMR? Ako?
0 0
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

Chystá sa niekto na skúšku Účtovníctvo II?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať