Zavrieť

Porady

Komunalny odpad

Potrebovala by som jednu info o komunalnom odpade.
Ak sme v prenajme a mame zabezpeceny odvoz odpadu cez prenajimatela priestorov, sme povinny sa zahlasit
na Magistrate mesta, na oddeleni dani a poplatkov ako spolocnost, ktora produkuje odpad,
alebo je to pokryte najomnou zmluvou a my sa uz nemusime o nic starat?

Dakujem za odpovede. ZUKA
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ak je v najomnej zmluve uvedene, ze majitel objektu ma nahlasenu povinnost platit za domovy odpad (v nasom meste sa poplatok odvija od poctu stalych zamestnancov) a tieto poplatky vam refakturuje, tak si netreba robit dalsie starosti.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Zuka
    Potrebovala by som jednu info o komunalnom odpade.
    Ak sme v prenajme a mame zabezpeceny odvoz odpadu cez prenajimatela priestorov, sme povinny sa zahlasit
    na Magistrate mesta, na oddeleni dani a poplatkov ako spolocnost, ktora produkuje odpad,
    alebo je to pokryte najomnou zmluvou a my sa uz nemusime o nic starat?

    Dakujem za odpovede. ZUKA
    Máš oznamovaciu povinnosť na základe Zákona č. 582/2004 Zz o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady v počte zamestnancov vo firme podľa §77 odst.2 písm.c a následne podľa § 79 odst.3 písm.a.
    Tlačivá sú na internetových stránkach miest. Poplatok vyrubí obec platobným výmerom.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    durisovad
    Ak je v najomnej zmluve uvedene, ze majitel objektu ma nahlasenu povinnost platit za domovy odpad (v nasom meste sa poplatok odvija od poctu stalych zamestnancov) a tieto poplatky vam refakturuje, tak si netreba robit dalsie starosti.
    Presne tak to robíme aj u nás. Za stánky vlastné sa prihlasujeme podľa počtu predavačiek na mest. úrade. Tie, ktoré máme v prenájme( v zmluve je uvedené, že všetky ďalšie poplatky súvisiace s prenájmom el.energia, odvoz smetí, poplatok za odpad...... budú prefakturované). Vtedy sa na meste nenahlasujeme.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Aj ked poplatok za odpad refakturuje vlastnik budovy? - reakcia na DENDA
    Naposledy upravil durisovad : 17.06.05 at 09:38 Dôvod: doplnenie

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    durisovad
    Aj ked poplatok za odpad refakturuje vlastnik budovy? - reakcia na DENDA
    A teraz máš na mysli refakturáciu za zamestnacov? Odkial má vedieť prenajímateľ počet zamestnancov nájomcu?

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Bolo by asi treba vidiet najomnu zmluvu - stat o refakturacii komunalneho odpadu, ci je poplatok stanoveny nejakym pausalom alebo presne na pocet zamestnancov, ktori odpad produkuju. A tiez by asi bolo dobre od majitela budovy vyziadat jeho zmluvu s mestskym uradom.
    QUOTE=Denda]A teraz máš na mysli refakturáciu za zamestnacov? Odkial má vedieť prenajímateľ počet zamestnancov nájomcu?[/QUOTE]

    sona.zv je offline (nepripojený) sona.zv

    sona.zv
    Tiež máme nájomnú zmluvu a bola tam klauzula o tom, že my nahlásime svoj počet zamestnancov a vlastník budovy za nás odvedie mestu poplatky za odpad a bude ich faktúrovať nám. Ale trvalo to len dovtedy, kým nás Mestský úrad nezačal obháňať ako neplatičov. Chcel poplatky priamo od nás a naše ujednania s vlastníkom budovy ho nezaujímali.

    Museli sme preformulovať zmluvu, vlastník budovy nám pôvodne vyfaktúrované poplatky dobropisoval, mestu sme museli nahlásiť počet zamestnancov a zaplatiť poplatky aj spätne.

    Každý platí tieto poplatky sám za seba - či je vlastníkom priestorov alebo len nájomníkom. Vlastník budovy neplatí za tých, ktorým svoje priestory prenajíma, hoci si to môže myslieť a konať v dobrej viere. Takto postupuje náš Mestský úrad.

    stavbár2 je offline (nepripojený) stavbár2

    stavbár2
    Dobrý deň, môže mi niekto povedať či môže obec dotovať odvoz domové odpadu.
    Ďakujem.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    stavbár2 Pozri príspevok
    Dobrý deň, môže mi niekto povedať či môže obec dotovať odvoz domové odpadu.
    Ďakujem.
    Podľa zákona by nemala, ale väčšinou takmer každá obec dotuje odvoz odpadu. Máloktorá obec dáva poplatky vo výške skutočných nákladov, občania nie sú zvyknutí platiť za to, čo vyprodukujú. Ťažko sa zvýšia poplatky, keď ide volebný rok.

    Helga12 je offline (nepripojený) Helga12

    Helga12
    Podla zákona je každý občan povinný separovať odpad.
    Ako to mám robiť keď mi obec nedala žiadne informácie ani nádoby na jednotlivé druhy odpadu?

    marekmisko je offline (nepripojený) marekmisko

    marekmisko
    OSLOBODENIE OD PLATENIE POLATKU ZA "TKO"

    ...Dobry vecer, viete mi niekto poradit, ci je neake oslobodenie od platenia dani za TKO za nehnutelnost, ak som jej vlastnikom, ale platim si dan v mieste trvaleho pobytu...

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    marekmisko Pozri príspevok
    OSLOBODENIE OD PLATENIE POLATKU ZA "TKO"

    ...Dobry vecer, viete mi niekto poradit, ci je neake oslobodenie od platenia dani za TKO za nehnutelnost, ak som jej vlastnikom, ale platim si dan v mieste trvaleho pobytu...
    Pozri si príslušné VZN obce o odpadoch, tam by to malo byť uvedené. Alebo choď na Obecný úrad, kde Ti dajú informáciu. Len neviem, či už nemajú hotové platobné výmery za odpad a či sa bude dať ešte nejaká zľava uplatniť. Pretože u nás si musíš zľavy podľa VZN obce uplatniť do konca januára príslušného kalendárneho roku. So sebou si zober doklad o zaplatení poplatku za komunálny odpad v mieste trvalého pobytu. Budú to od Teba vyžadovať.

    marekmisko je offline (nepripojený) marekmisko

    marekmisko
    Niekedy davnejsie asi cca 3roky som sa inforomoval na Zivotnom prostredi a tam som sa dopracoval k informacii, ze ak platim dan za "TKO" v mieste bydliska, tak som oslobodeny od dalsieho platenia. Ze staci vyplatit dan len v mieste bydliska, nakolko neprodukujem odpad v danej nehnutelnosti, ktora ja vyuzivana len na rekreacne ucely a nieje tam zriadene verejne zberne miesto "TKO"
    Neviete ci sa to nezmenilo ?

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    marekmisko Pozri príspevok
    Niekedy davnejsie asi cca 3roky som sa inforomoval na Zivotnom prostredi a tam som sa dopracoval k informacii, ze ak platim dan za "TKO" v mieste bydliska, tak som oslobodeny od dalsieho platenia. Ze staci vyplatit dan len v mieste bydliska, nakolko neprodukujem odpad v danej nehnutelnosti, ktora ja vyuzivana len na rekreacne ucely a nieje tam zriadene verejne zberne miesto "TKO"
    Neviete ci sa to nezmenilo ?
    To si sa musel informovať dávnejšie, v starom zákone to bolo tak ustanovené. Teraz platí zákon č.582/2004, kde je povinný platiť aj ten, kto nehnuteľnosť iba vlastní a využíva ju iba na rekreačné účely. Viď citáciu zákona:
    [hore]§ 77


    (1) Miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "poplatok") sa platí za komunálne odpady okrem elektroodpadov 26a)a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce.

    (2) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je

    a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt 27) alebo prechodný pobyt 28) alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu 29) alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, 30) vinicu, 31) ovocný sad, 32) trvalý trávny porast 33) na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku 34) a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha 35) (ďalej len "nehnuteľnosť"),
    b) právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na iný účel ako na podnikanie,
    c) podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na účel podnikania.

    (3) Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci súčasne trvalý pobyt a prechodný pobyt, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu. Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a súčasne je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu. To neplatí, ak sa na poplatníka vzťahuje množstvový zber v príslušnej časti obce.

    (4) Poplatníkom nie je osoba, ktorej oprávnenie užívať nehnuteľnosť vyplýva z povahy právneho vzťahu s poplatníkom podľa odseku 2, ak na jeho základe

    a) užíva priestory nehnuteľnosti vyhradené na prechodné ubytovanie v zariadení na to určenom,
    b) je hospitalizovaná v zariadení poskytujúcom služby zdravotnej starostlivosti,
    c) užíva z dôvodu plnenia povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu s poplatníkom nehnuteľnosť, ktorú má právo užívať alebo ju užíva aj poplatník, alebo
    d) v nehnuteľnosti, ktorú má poplatník právo užívať alebo ju užíva, vykonáva pre poplatníka práce alebo mu poskytuje iné služby v rámci výkonu svojej činnosti a pri tejto činnosti produkuje len komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady.

    (5) Ak tak obec ustanoví vo všeobecne záväznom nariadení, 11) poplatok od poplatníka v ustanovenej výške pre obec vyberá a za vybraný poplatok ručí

    a) vlastník nehnuteľnosti; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých spoluvlastníkov alebo ak ide o bytový dom, 36) poplatok vyberá a za vybraný poplatok ručí zástupca alebo správca určený spoluvlastníkmi, ak s výberom poplatku zástupca alebo správca súhlasí,
    b) správca, 37) ak je vlastníkom nehnuteľnosti štát, vyšší územný celok alebo obec (ďalej len "platiteľ").

    (6) Platiteľ a poplatník sa môžu písomne dohodnúť, že poplatok obci odvedie priamo poplatník; za odvedenie poplatku obci ručí platiteľ.

    (7) Ak viacero poplatníkov podľa odseku 2 písm. a) žije v spoločnej domácnosti, plnenie povinností poplatníka môže za ostatných členov tejto domácnosti na seba prevziať jeden z nich. Za poplatníka, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu, plní povinnosti poplatníka jeho zákonný zástupca, prípadne opatrovník. Povinnosti poplatníka nesmie za iného prevziať alebo plniť osoba, ktorá sa dlhodobo zdržiava mimo územia Slovenskej republiky alebo je nezvestná. Tieto skutočnosti, ako aj ich zmeny je osoba, ktorá za iného plní povinnosti poplatníka, povinná oznámiť obci.

    (8) Poplatková povinnosť vzniká dňom, ktorým nastane skutočnosť uvedená v odseku 2.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.