Zavrieť

Porady

Hospodarska kriza a co s nou

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ked sledujem niektore zavazne temy tu, na porade a v kontexte priblizujucej sa krizy aj k nam na Slovensko, ma napadlo, ze ak sa o nase nazory niekto zaujima, tak skusme si taky cvicny brainstorming /vymyvanie hlav/ a skuste seriozne porozmyslat, kazdy za seba, co by nam vsetkym podnikatelom pomohlo, aby sa zmenilo v zakonoch tohto statu a tym nam pomohlo prekonat toto vazne obdobie, ktore sa bezpochyby blizi, resp. uz je tu. Prosim o seriozne navrhy, mozno, ze ti, ktori to mozu navrhnut, sem pozru. Mam totiz vazne obyvy, ze nasi poniektori ekonomovia su sice mozno vyborni teoretici, ale o praxi nemaju ani sajnu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Nedávno som počula, že Baťa za veľkej hosp. krízy zznížil cenu topánok na polovicu a vidíte prežil. Ako je to na Slovensku ? Výrobcovia znižujú ceny stavebného materiálu, ale obchodníci ceny dvíhajú, však sa musia zabezpečiť nie?
Prednedávnom sa vláda zaoberala tzv ambulantným predajom potravín priamo u výrobcov, kde to zaspalo ? Cena mlieka sa vykupuje za smiešnu sumu, rušia sa chovy dojníc, ošípaných, ale obchod stále prekvitá. Naše hydinárske podniky sú zdevastované, ale morčacie prsia sa dovážajú z Argentíny. Odborníci hovoria, že máme konzumovať potraviny asi z okruhu 100 km. Potom sa nečudujme alergiám. Ovocie- V taliansku pestovatelia jabľk ich striekajú mimimálne 17 x a to aj na nich vidieť, už len tá jedovatá zelená farba. Naše sady vyrúbané. Niekto sa nám vysmieval pre plánované hospodárstvo, a teraz čo to je, keď sa diktuje čo môžme pestovať.Namiesto potravín sa pestuje palivo, repka na naftu. Slama sa spaľuje, nepodstiela sa, netvorí sa organická hmota v pôde. Toto sú len útržky z toho ako si všetko devastujeme. Veď je to proti Bohu a potom sa čudujeme nad nejakou krízou.
0 0
Nadena Nadena

Nadena je offline (nepripojený) Nadena

Zabudla si na to, že kravy sa požierajú samé seba, bŕ, chudiatka...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Antea Pozri príspevok
Som za to, aby si živnostníci mohli kúpiť auto bez DPH, ale živnostníci, NIE živnozamestnanci. Malo to byť už dávno zakázané zamestnávať živnostníkov , škoda, že to neprešlo v novom ZP.
Prečo by bolo zlé zamestnávať živnostníkov? Mne sa práveže nepáčia megakolosy typu Tesco a bol by som za to aby bolo zamestnancov čo najmenej a živnostníkov čo najviac.
K téme- Topolánek čiastočne vystihuje môj názor že toto nie je hospodárska kríza ale kríza dôvery a ja dodávam aj morálky a zmýšlania.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Mne sa ta myslienka pre malych podnikatelov akejsi licencie na zivnost miesto dane celkom paci, dokonca si to viem predstavit, ze by napr. ti, ktori nie su platcami DPH mohli zaplatit nejaku sumu a nerobit ziadne uctovnictvo, iba vykazat vysku prijmu. Poviem svoj nazor, ze tito ludia aj tak ziadnu dan vacsinou neplatia, co samozrejme dosahuju vacsinou klamanim /samozrejme pokial nemaju odovodnene naklady napr. zvysovanie zasob, prip. niekolkorocne odpisy/ . Ak som niekoho urazila, tak nech mi niekto vysvetli, ci je mozne , aby niekto robil cele roky a nemal ziadny zisk, z coho teda zije? Iba, ze by bol mentalne naruseny. Otazka odvodov sa da tiez nejako vyriesit. Bola by to uzasna ulava pre malych zivnostnikov a dovolim si povedat, ze aj prijem pre stat.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

tetrisss Pozri príspevok
Mne sa ta myslienka pre malych podnikatelov akejsi licencie na zivnost miesto dane celkom paci, dokonca si to viem predstavit, ze by napr. ti, ktori nie su platcami DPH mohli zaplatit nejaku sumu a nerobit ziadne uctovnictvo, iba vykazat vysku prijmu. Poviem svoj nazor, ze tito ludia aj tak ziadnu dan vacsinou neplatia, co samozrejme dosahuju vacsinou klamanim /samozrejme pokial nemaju odovodnene naklady napr. zvysovanie zasob, prip. niekolkorocne odpisy/ . Ak som niekoho urazila, tak nech mi niekto vysvetli, ci je mozne , aby niekto robil cele roky a nemal ziadny zisk, z coho teda zije? Iba, ze by bol mentalne naruseny. Otazka odvodov sa da tiez nejako vyriesit. Bola by to uzasna ulava pre malych zivnostnikov a dovolim si povedat, ze aj prijem pre stat.
presne tak. Dan zvycajne neplatia, lebo si odusu vymyslaju náklady. Takto by ich to nenútilo nič vymýšľat. Proste by na rok zaplatili povedzme 200€, odvody by platili z minimálnej mzdy, alebo ak by boli zamestnaní, tak ani to nie.
A prestal by problem velkej časti "podnikatelov-nepodnikatelov", mať či nemať živnosť. štát by na tom jednoznačne zarobil. Je sice pravda, že pár kontrolorov a možno aj účtovíkov by stratilo prácu, ale zjednodušilo by sa podnikanie.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Tak idem vymýšľať, ako by som si to predstavovala)

Ak je človek socialne a zdravotne poistený z nejakeho ineho dôvodu (je zamestnaný, na materskej, rodičovskej, študent, dochodca ...) a chce vyrábať niečo vlastnými rukami a potom predávať (sem by som zaradila aj prebytky zo záhrad)),
tak by som nastavila ročny paušál na 100€ bez dopadov na SP, ZP.
Ak chce niekto robiť niečo také a nie je poistený, tak minimálne odvody plus pausal 300€. Tu predpokladám, že to už bude hlavná činosť.
Zároveň by som pre pradaj na trhoch, jarmokoch, výstavach zrušila povinosť používať registračky.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Bastian Pozri príspevok
Vydržal som sa na to pozerať cca 20min... Napíš prečo si to máme pozrieť celé, resp. o čom sa tam potom hovorí.
Mne pripada system, ktory je teraz v krize, že uplne rozložil tzv. rodinnu pomoc. Urobil z ludi solistov, ktory ak potrebuju tovar, alebo službu, ktoru nevedia urobit samy, tak za nu musia zacvakat + DPH. A nejaky neviditelny system sa na tom obohacuje. Je dost mozne, že ludia sa budu musiet opäť vrátiť na uroven nejakych rodovych osad (myslim, že je aj taky projekt). Sami budu vytvarat urcite tovary a služby a v ramci rodoveho okruhu ich aj spotrebovavat. Samosebou bez potreby nejakemu neviditelnemu molochovi odvadzat z toho DPH.
Tak nikto nebude bez neistoty, že nebude raz potrebny a bude mat isty zakladny prijem vo fome mat dostupne byvanie a stravu. Preto som uviedol ten čas, kde je nazorne ukazane, čo sa deje ak ideme cestou vylučneho individualizmu. Nenajeme sa. Nikto.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Vsimli ste si odlisne pohlady na tu istu situaciu, ktore sa tu subezne vyskytuju v tejto teme a v teme JPP?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Antea Pozri príspevok
Som za to, aby si živnostníci mohli kúpiť auto bez DPH, ale živnostníci, NIE živnozamestnanci. Malo to byť už dávno zakázané zamestnávať živnostníkov , škoda, že to neprešlo v novom ZP.
Predsa tie autá vyrábajú ľudia, ktorí dostanú mzdu a za ňu si kúpia potraviny, oblečenie a možno pôjdu aj zahraničnú dovolenku. Je to kruh, ktorý treba niekde preťať ináč to nepôjde.
Tak toto nie celkom chapem.

1. Preco iba zivnistnici, a nie uz ti druhi, ktorych menujes, ved aj ti predsa nakupuju a tvoria spotrebu nie?

2. Preco by malo byt zakazane zamestnavat zivnostnikov? Teraz v case krizy by sa to malo naopak podporovat. Ktory zamestnavatel teraz zamestna ludi na TPP, ak nevie co bude o pol roka a on by im potom musel vyplacat odstupne, platit marodku a.t.d. Tak radsej nezamestna zo strachu zo straty nikoho. Tak by zamestlnal aspon ludi na zivnost.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Po revolúcii v roku 1991 keď som končila VŠ, tak sme tiež typovali s našou ročníkovou vedúcou, dokedy potrvá kríza. Lebo vtedy tiež bola kríza ale z iného pohľadu. Ceny stúpali, platy nie, nezamestnanosť rástla. Dospeli sme k názoru, že to najhoršie - teda neustály pád bude trvať minimálne šesť rokov. Teraz tiež nad tým rozmýšľam, dokedy to bude trvať. Podstatou je odhadnúť, dokedy bude hospodárstvo padať. Lebo najprv musí padnúť na určitú úroveň a až potom sa začne dvíhať. Otázkou je, či zas spadne až na dno, alebo nie. A že ten pád bude trvať ešte minimálne rok a asi aj viac, na tom sa asi zhodneme všetci. A čo s krízou? Treba sa prispôsobiť zmeneným podmienkam. Tak ako vždy aj teraz mám záhradku a môžem povedať že som v zelenine a ovocí sebestačná. Nemusím kupovať postriekané ovocie, ožiarený cesnak z Číny a pod. V tomto som sa nemusela prispôsobovať, vždy som si dopestovala toľko, koľko potrebujem. A kedy začne hospodársky rast? Ja tvrdím že vtedy, keď sa ako prvá spamätá Amerika. Keď tam začne hospodársky rast. Dejiny sa opakujú. Všetko tu už bolo, aj krízy, bankroty, aj banky padali. Nič nové. Tiež platí to staré slovenské príslovie - Všetko zlé je na niečo dobré. Len aby si to uvedomili aj Tí, čo si to uvedomiť majú. Toť môj názor.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

misomiso Pozri príspevok
Tak toto nie celkom chapem.

1. Preco iba zivnistnici, a nie uz ti druhi, ktorych menujes, ved aj ti predsa nakupuju a tvoria spotrebu nie?

2. Preco by malo byt zakazane zamestnavat zivnostnikov? Teraz v case krizy by sa to malo naopak podporovat. Ktory zamestnavatel teraz zamestna ludi na TPP, ak nevie co bude o pol roka a on by im potom musel vyplacat odstupne, platit marodku a.t.d. Tak radsej nezamestna zo strachu zo straty nikoho. Tak by zamestlnal aspon ludi na zivnost.
Práve, že je to celé postavené na hlavu. Živnostník má byť živnostník a nie zamestnanec. Má mať práva a povinnosti samoživiteľa. Vieš ako to funguje v stavebníctve? Firma donúti človeka na živnosť, dá mu prácu, pred jej dokončením začne špekulovať, že to nie je dobré, tamto nie je dobré, a ukončí akože spoluprácu. Vystavenú faktúru zaplatí asi na 50 %. Zvyšnú prácu si už dokončí so svojimi pár ľudmi. A ešte sa s tým aj "pán podnikateľ "chváli ako sa mu podarilo o.....ť ľudí. No nie je to na vraždu? So zamestnancom si až tak nedovolí točiť.
A keď v tejto dobe nemá prácu pre zamestnancov, tak kde ju naberie pre živnostníkov. Je to len o tom ako vykorisťovať svojho blížneho.
Môj šéf nie je sociálne založený, ale živnostníka nikdy nezamestnal ani nezamestná. Lebo ten mu tiež jedného krásneho dňa môže dať adios, a na zamestnancov má predsa väčší dosah.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
Mám na to jediný názor: Krízu nafúkli médiá! Psychóza a stres vytvorený okolo toho je ďaleko horší, ako by bol dopad bez toho, aby sa o tom vôbec písalo.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Antea- tak opíš tvoju predstavu o živnostníkovi ktorý má práva a povinnosti samoživiteľa. Zrovna k tomu stavebníctvu pri pripadajú živnostníci veľmi vhodný, byť živnostník-pokladník mi už príde nesprávne.
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

Antea Pozri príspevok
Práve, že je to celé postavené na hlavu. Živnostník má byť živnostník a nie zamestnanec. Má mať práva a povinnosti samoživiteľa. Vieš ako to funguje v stavebníctve? Firma donúti človeka na živnosť, dá mu prácu, pred jej dokončením začne špekulovať, že to nie je dobré, tamto nie je dobré, a ukončí akože spoluprácu. Vystavenú faktúru zaplatí asi na 50 %. Zvyšnú prácu si už dokončí so svojimi pár ľudmi. A ešte sa s tým aj "pán podnikateľ "chváli ako sa mu podarilo o.....ť ľudí. No nie je to na vraždu? So zamestnancom si až tak nedovolí točiť.
A keď v tejto dobe nemá prácu pre zamestnancov, tak kde ju naberie pre živnostníkov. Je to len o tom ako vykorisťovať svojho blížneho.
Môj šéf nie je sociálne založený, ale živnostníka nikdy nezamestnal ani nezamestná. Lebo ten mu tiež jedného krásneho dňa môže dať adios, a na zamestnancov má predsa väčší dosah.
Antea, toto je extrémny prípad, nemôžeme podľa neho povedať, že takto nepostupovať. Ja mám opačný prípad. Zámočníctvo vykonávané na živnosť pre inú firmu. Výdavky okrem odvod žiadne, uplatní si 60% paušálne výdavky a narieka akú má vysokú daň. A čo ten "skutočný" zámočník, ktorý doma v dielni na skutočné výdavky? Teda ukázala som druhý extrém.

A niektorým zamestnávateľom vyhovuje, ak u nich pracujú živnostníci, správajú sa seriózne a naopak. Všetko je to o ľuďoch a dohode.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Antea Pozri príspevok
Práve, že je to celé postavené na hlavu. Živnostník má byť živnostník a nie zamestnanec. Má mať práva a povinnosti samoživiteľa. Vieš ako to funguje v stavebníctve? Firma donúti človeka na živnosť, dá mu prácu, pred jej dokončením začne špekulovať, že to nie je dobré, tamto nie je dobré, a ukončí akože spoluprácu. Vystavenú faktúru zaplatí asi na 50 %. Zvyšnú prácu si už dokončí so svojimi pár ľudmi. A ešte sa s tým aj "pán podnikateľ "chváli ako sa mu podarilo o.....ť ľudí. No nie je to na vraždu? So zamestnancom si až tak nedovolí točiť.
A keď v tejto dobe nemá prácu pre zamestnancov, tak kde ju naberie pre živnostníkov. Je to len o tom ako vykorisťovať svojho blížneho.
Môj šéf nie je sociálne založený, ale živnostníka nikdy nezamestnal ani nezamestná. Lebo ten mu tiež jedného krásneho dňa môže dať adios, a na zamestnancov má predsa väčší dosah.
No vidis, takze predsa sa ukazalo, ze to ma vyhody aj pre samotnych zivnostnikov a nie len pre zamestnavatelov. Ja, ak by som mal stavebnu firmu, tiez by som si dva razy rozmyslel zamestnavat na TPP. Ked si uvedomim, ake navyky maju ludia, ktori casto robia v stavebnom priemysle (alkohol, pracovna disciplina a pod.) tak by sa mi asi nechcelo och kazde rano zhanat po krcmach a potom im dokazovat porusenie prac. discipliny podla zakonnika prace, davat im to pisomne, saskovat a nakoniec sa mozno nechat aj popotahovat po sudoch, ze som nejakeho alkoholika prepustil neopravnene.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Môj názor k stavebníctvu a zamestnávaniu: Konanie ako popisuje Antea je podľa mňa trošku nafúknuté, pretože skutočne dobrého "majstra murára" si podnikateľ bude držať - bez ohľadu na to, či je zamestnanec alebo živnostník. Odborníkov v tejto sfére je ako šafranu.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

misomiso Pozri príspevok
No vidis, takze predsa sa ukazalo, ze to ma vyhody aj pre samotnych zivnostnikov a nie len pre zamestnavatelov. Ja, ak by som mal stavebnu firmu, tiez by som si dva razy rozmyslel zamestnavat na TPP. Ked si uvedomim, ake navyky maju ludia, ktori casto robia v stavebnom priemysle (alkohol, pracovna disciplina a pod.) tak by sa mi asi nechcelo och kazde rano zhanat po krcmach a potom im dokazovat porusenie prac. discipliny podla zakonnika prace, davat im to pisomne, saskovat a nakoniec sa mozno nechat aj popotahovat po sudoch, ze som nejakeho alkoholika prepustil neopravnene.
Áno, máš pravdu, že v stavebníctve je vážny problém alkohol. No zamestnanca si ešte môžem pohľadať, no čo urobím so živnostníkom?
Aj my sme mali alkoholový problém, ale už pominul. Dennodenné fúkanie a razantný postih na odmenách. Odvtedy si každý rozmyslel, či si dá čo len jedno pivo. Aj práca ide, aj zárobky sú slušné.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Monika Kováčová Pozri príspevok
Môj názor k stavebníctvu a zamestnávaniu: Konanie ako popisuje Antea je podľa mňa trošku nafúknuté, pretože skutočne dobrého "majstra murára" si podnikateľ bude držať - bez ohľadu na to, či je zamestnanec alebo živnostník. Odborníkov v tejto sfére je ako šafranu.
Len či si ho ocení aj "pán podnikateľ", na zajtra nemyslí, hlavne, že dnes trhne.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Antea Pozri príspevok
Len či si ho ocení aj "pán podnikateľ", na zajtra nemyslí, hlavne, že dnes trhne.
Tak voči tomuto sa musím ohradiť. To je postoj veľmi subjektívny a hádže všetkých podnikateľov do jedného vreca.
Podnikateľ nielen v obore stavebníctvo musí myslieť predovšetkým na to ZAJTRA, aj pozajtra aj o mesiac a aj o pol roka, o rok...
Nielen na ZAJTRA idem do roboty a o osem hodín mi padne.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Monika Kováčová Pozri príspevok
Tak voči tomuto sa musím ohradiť. To je postoj veľmi subjektívny a hádže všetkých podnikateľov do jedného vreca.
Podnikateľ nielen v obore stavebníctvo musí myslieť predovšetkým na to ZAJTRA, aj pozajtra aj o mesiac a aj o pol roka, o rok...
Nielen na ZAJTRA idem do roboty a o osem hodín mi padne.
No ver mi, že tu v okolí pár takých poznám, len sa predbiehajú kto čo urobil na dome, aké má zariadenie, aký bazén, koľko ho stál nábytok, nie žeby čušali keď sa im darí, ale ešte jeden druhého podceňujú kedˇnemajú cool auto alebo čo. Oni sú podľa mňa chorí, ale samozrejme netvrdím, že je to pravidlo. Poznám aj naozaj slušných podnikateľov, ktorí si dobrých zamestnancov vážia a dávajú im to patrične najavo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať