Zavrieť

Porady

Hospodarska kriza a co s nou

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ked sledujem niektore zavazne temy tu, na porade a v kontexte priblizujucej sa krizy aj k nam na Slovensko, ma napadlo, ze ak sa o nase nazory niekto zaujima, tak skusme si taky cvicny brainstorming /vymyvanie hlav/ a skuste seriozne porozmyslat, kazdy za seba, co by nam vsetkym podnikatelom pomohlo, aby sa zmenilo v zakonoch tohto statu a tym nam pomohlo prekonat toto vazne obdobie, ktore sa bezpochyby blizi, resp. uz je tu. Prosim o seriozne navrhy, mozno, ze ti, ktori to mozu navrhnut, sem pozru. Mam totiz vazne obyvy, ze nasi poniektori ekonomovia su sice mozno vyborni teoretici, ale o praxi nemaju ani sajnu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

misomiso Pozri príspevok
Nepochopil si ma Bastian, zrejme preto, ze si to nepozeral. Ja som tym nemyslel, ze by snad ta lavicova skupinka mala pravdu v obhajobe socializmu (hoci aj take nazory tam zaznievali). Mali pravdu v kritike sucasneho stavu kapitalizmu a v kritike toho, kam smeruje.
Ešte raz, sám systém nikam nesmeruje. Ľudstvo smeruje niekam.

misomiso Pozri príspevok
Debata bola v podstate o globalizacii (jedneho zo zakladnych znakov dneskeho kapitalizmu)
Dá sa podľa Teba vyhnúť globalizácii? Ako? Jedine umelými zásahmi, čím sa ale pravdepodobne základ celého toho pokazí. Rovnako je to aj s tými "príliš bohatými", ktorý žiaľ dokážu zneužívať silu peňazí, resp. ľudskú slabosť. Ale bohužiaľ aj to je jedna povahová črta, s ktorou treba rátať. Komunisti si mysleli, že sa to dá zmeniť, ale sa tiež na tom popálili. Každý využíval všetko čo mohol. Dokonca sa medzi ľuďmi tak hovorilo, že kto nekradne okráda svoju rodinu.

misomiso Pozri príspevok
Teraz je zbytocne dumat nad tym, ze ci sa ma ta (chudobna) vacsina napriek tomu lepsie ako pred 50 rokmi, urcite sa ma, najma vdaka technologickemu pokroku. Ide ale o to, ze prehlbovanie rozdielov v prijmoch chudobnych a bohatych prinasa mnohe problemy.
Súhlasím, určite sa má lepšie.

Lenže my chceme vždy viac. To, čo už máme sa neráta. Chceme viac. A to sa asi nezmení nikdy. Čo sa týka tých rozdielov, pozri, dávno-pradávno bol jeden kráľ a ostatní poddaní. Rozdiel? Obrovský. Nielen v majetku ale aj čo sa týka práv. Že sú teraz rozdiely? Sú a inak to nikdy nebude. Ani za socíku to nebolo inak. Dokonca mám ten pocit, že boli oveľa väčšie. Nie čo sa týka majetku (ale aj to, vyvolení sa mali ako prasce v žite), ale hlavne čo sa týka práv. Ľudia museli dávať pozor, aby nevyslovili nahlas čo si myslia. Pre ľudí ktorým stačí iba plné bruško je to ideálny stav... Ale ostatní museli nasilu držať hubu a krok. Alebo sa mohli zbaliť a pokúsiť sa preliezť cez ostnatý drôt. Veď tam aj niektorí zostali visieť... Ja, keď si porovnám úroveň slobody čo bola vtedy a čo je teraz, tak mi jasné čo je lepšie. Vraj dávno ľudia dokázali obetovať svoj vlastný život kvôli nej. Dnes stačí vidina "plného žalúdka" a "istôt". A vraj kapitalisti sú materialisti.

misomiso Pozri príspevok
Chudobni sa zasa "musia" zadlzovat, ci tiez prispieva k nestabilite vo financiach. Musia som dal do uvodzoviek, pretoze sa vacsinou nemusia, no kedze clovek vnima svoju ziv. uroven vzdy relativne a nie absolutne, "musia", sa, pretoze inak by nazazivali nic iba frustraciu. Napriklad pred 100 rokmi televizor nikomu nechybal, no dnes by clovek vnimal ako obrovsku krivdu, ked by si ho nemohol dovolit.
Presne tak vnímam aj ja to zadlžovanie. Až na tú frustráciu. Nepociťujem ju napriek tomu, že nemám kopec vecí, čo majú ostatní. Musia nemusia... Ja by som si tiež mohol hovoriť, že musím mať to alebo ono, no stačí mi oveľa menej ako niektorým iným. Často chudobnejším. O tom je celý ten náš vývoj. Chceme viac. Niekedy pre to ľudia urobia čokoľvek... dokážu mať pritom vypnutý mozog. To ale nie je chyba systému. To je chyba v ľuďoch. Netreba riešiť či je to dobré alebo nie. To je fakt, ktorý máme vo svojich génoch. Inak by sme ani zo stromov nezliezli.

misomiso Pozri príspevok
Vznika tlak, ktory moze vyvolat socialne nepokoje, ktore potom vzdy v podstate vyustia do extremych rieseni - ako napr. komunistickych revolucii.
To sa tak asi bude striedať vždy. Vždy budeme nespokojní a vždy nadobudneme pocit, že to čo máme je zlé. Že to, o čom nám tu niekto nádherne básni sa dá zrealizovať. Nech sa páči vylepšime čo sa dá, len prosím pritom nezabúdajme počítať s ľudskou povahou. S tým, čo je v nás. Aké máme vlastnosti...

misomiso Pozri príspevok
Co ale mne najviac prekaza, - ze kapitalizmus straca svoje caro aj pre mnohych uspesnych a pracovitych ludi, ktori by sa inak mohli prave v tomto systeme citit ako ryba vo vode.
Tebe prekáža, že pre iných stráca čaro? Celkom nerozumiem čo si týmto chcel povedať. Čiže pre Teba nestráca čaro?

misomiso Pozri príspevok
Prave globalizaciou a koncentraciou kapitalu znacne klesaju sance na start vlastneho biznisu. Pan Oravec v debate ako svetly priklad uspechu napr. spominal pana Zálešáka, ktory po revolucii z jedneho obchodika s elektronikou na Obchodnej ul. vybudoval uspesnu siet NAY a chysta sa expandovat aj do zahranicia. No - rad by som sa opytal, aky kapital na to potreboval - okrem jeho sikovnosti a pracovitosti - samozrejme. Predpokladam, ze vtedy nepotreboval disponovat stovkami milionov, ci miliardami.

Skuste dnes vybudovat podobny biznis. Nebudete moc zacinat v obchodiku na Obchodnej, ak budete chciet prist na trh, tak jedine uz ako siet, aby ste boli schopni konkurovat nie len NAY, ale aj DATARTu, OKAY, TPD, a mozno este nejakym dvom sietam, ktore som zabudol spomenut. Ak nebudete mat zo dna na den rovno siet, nemate sancu efektovne investovat do reklamy, ani napukovat za konkurencieschopne ceny. Panovi Zalesakovi boli na zaciatku konkurenciou rovnako "velki" predajcovia, vacsinou na ploche 50 m2, s kapitalom, ktory si mohol clovek usetrit aj z priemerneho platu, ci pozicat od blizkych. Dnes si netrufam odhadnut, kolko by potreboval rovnako schopny clovek ako p. Zalesak na to, aby vstupil na trh.
Jajááj Misomiso, čudujem sa, že takéto niečo sem píšeš práve Ty. Síce sa mi Tebou vždy dobre debatuje, lebo dokážeš argumentovať (nie iba lamentovať ako niektorí tu blištiaci), ale nechápem Tvoj pesimizmus. Aj keď, párkrát už bolo niečo cítiť z Tvojich príspevkov... Keďže si veriaci, mal by skôr veriť . Pravdaže v pozitívnom duchu...

Vieš všetko sa mení... sám si so mnou súhlasil v jednej téme, že sa treba prispôsobovať. A na to, čo si teraz napísal Ti poviem to isté. Všetko sa mení. Napr. dávno robili ľudia všetko ručne. Keď prišla priemyselná revolúcia a keď sa začalo všetko vyrábať strojmi, tak tiež niektorí začali vykrikovať že to je koniec, že týmto stratí kopec ľudí prácu. Pravdaže opak bol pravdou. Zatiaľ vždy všetky zmeny priniesli so sebou kopec ďalších možností. Tým pravdaže aj veľa nových prac. miest. Vždy sa tak vytvoria ďalšie a ďalšie nové možnosti. Treba sa len trocha pozrieť na to z trocha iného pohľadu. Misomiso, možno nadobúdaš ten pocit len preto, že starneš . Som zvedavý, čo na to povieš. Možno len to, že si iba realista a ja iba snívam. Inak je veľa takých pesimistov, ktorí sa majú iba za reálne sa pozerajúcich... Ja som ešte rel. mladý, tak budem chvíľu ešte snívať a veriť....

Takže pre istotu zhrniem čo som povedal. Vždy je kopec možností. A čím viac vecí (potrieb) sa vynájde, tým viac možností sa otvára pre ľudí. Nech už ide o služby výrobu či obchod.

misomiso Pozri príspevok
Pred 100 rokmi mohol zacat s vyrobou aut kazdy shopnejsi klampiar doma v garazi (ved tak aj vsetci zacinali, vratane Daimlera a Benza, Renaulta a pod.) Dnes sa uz hovori o tom, ze najblizsie roky sa budu musiet automobilky sfuzovat a klesne ich pocet celosvetovo na 3, maximalne 4.
Len nech klesne. Keby sa aj prestali vyrábať. Sadneme na kone a hotovo.
Ale teraz vážne, keď už tu spomíname tie autá... aj vtedy, keď sa prestali využívať kone na osobnú či nákladnú dopravu, tiež sa našli takí, čo kričali že to je koniec. Že tak prídu ľudia o prácu (kováč, kŕmič)... Opak bol však pravdou. Skrátka vždy prídu nové možnosti...

misomiso Pozri príspevok
Tlak velkych na malych je enormny, ja to vidim sam na nasej firme.
Za socíku by si ani len firmu nemal . A o tom, čo tu teraz robíme, že môžeme nahlas vyslovovať svoj názor, by sa Ti mohlo len snívať. Aj to len potajomky .
Naposledy upravil Bastian : 17.11.09 at 12:04
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
misomiso Pozri príspevok
No dobre, ale ved to je predsa uplne normalne, neviem, preco sa nad tym niekto znapokojuje. Komunisti sa vobac netajili tym, ze financovali robotnicke hnutia a komunisticke strany v celom zapadnom svete, uclil sme sa to uz na zakladnej skole, ze to treba podporovat, aby boli schopni tiez v tychto krajinach pripravit socialisticku revoluciu.

Ved kazdy si presadzuje svoje zaujmy vsetkymi dostupnymi sposobmi, co je na tom pozoruhodne?
Naozaj? A kto financoval puč v Chile v roku 1973? Stará mama?
11. září 1973 ráno začalo bombardování prezidentského paláce v Santiago, hlavním městě Chile. Prezident Salvador Allende, vyslal poslední sdělení ze své místnosti. Krátce poté zemřel v troskách budovy. Vojenské převraty nebyly v jižní Americe nic neobvyklého a nevyvolávaly v zahraničí žádné větší protesty. Fašistický puč v Chile však vedl k demonstracím na celém světě a stal se všude hlavním politickým tématem.
http://jurgenz.sblog.cz/retezy/
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Pamätáte?
Z prejavu Václava Havla, - december 1989



Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítel socialismu, že chci obnovit kapitalismus, že jsem ve službách svetového imperialismu, od něhož prijímam tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, protože brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl vénovat práci dramatika.

Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň, sám odstoupím z funkce. Pro mně není rozhodující, s jakým slovem jsou sociálni jistoty spojovaný, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly byt daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismus.

Za svůj třetí úkol považuj i podporu toho, co vede k lepšímu postavení detí, starých lidí, žen, téžce pracujících, příslušníkú národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoli dúvodú húfe než ostatní. Žádné potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale nabízeny tém, kteří je nejvíc potřebují.

Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociálni otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se néktefí z vás obávají. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pěčovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány.

Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš štát by už nikdy nemél být přívažkem či chudým příbuzným kohokoli jiného. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat.

Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražovaní? Mnohokráte a jasné tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoli sociálních krizí a podobne.

Žádné gigantické zdražovaní nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme.

Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podlé mého mínění nesmí náš štát šetřit na investicích do školství a kultúry. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesúm, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátám základních sociálních jistot, musí naši ekonómové přijmout prosté jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné: NEJDE TO."
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Bastian Pozri príspevok
Ešte raz, sám systém nikam nesmeruje. Ľudstvo smeruje niekam.

Aj system smeruje. Bol rozdiel medzi socializmom 50-tych rokov, a pobedzme 80-tych, rozdielny kapitalizmus bol u nas ci vobec v Europe za prvej republiky, iny povedzme v Nemecku v roku 1970, iny dnes. Slolocnost bola inak organizovana, inak regulovana, prilezitosti a peniaze boli inak rozdelovane.

Dá sa podľa Teba vyhnúť globalizácii? Ako? Jedine umelými zásahmi, čím sa ale pravdepodobne základ celého toho pokazí. Rovnako je to aj s tými "príliš bohatými", ktorý žiaľ dokážu zneužívať silu peňazí, resp. ľudskú slabosť. Ale bohužiaľ aj to je jedna povahová črta, s ktorou treba rátať. Komunisti si mysleli, že sa to dá zmeniť, ale sa tiež na tom popálili. Každý využíval všetko čo mohol. Dokonca sa medzi ľuďmi tak hovorilo, že kto nekradne okráda svoju rodinu.

Ale ved ja som neobhajoval socializmus. Preco vsetko vidis tak cierno-bielo?
Presne tak vnímam aj ja to zadlžovanie. Až na tú frustráciu. Nepociťujem ju napriek tomu, že nemám kopec vecí, čo majú ostatní. Musia nemusia... Ja by som si tiež mohol hovoriť, že musím mať to alebo ono, no stačí mi oveľa menej ako niektorým iným. Často chudobnejším. O tom je celý ten náš vývoj. Chceme viac. Niekedy pre to ľudia urobia čokoľvek... dokážu mať pritom vypnutý mozog. To ale nie je chyba systému. To je chyba v ľuďoch.

To je pekne, to ti sluzi ku cti, lenze dolezite je, co citi vacsina ludi v spolocnosti, nie co citis ty, alebo ja.

Tebe prekáža, že pre iných stráca čaro? Celkom nerozumiem čo si týmto chcel povedať. Čiže pre Teba nestráca čaro?

Pre mna naozaj straca caro a myslim, ze to tak vnima viac ludi. Lenze opat - to co som povedal este neznamena, ze by som si vybral socializmus. Jednoducho iba popisujem, kam kraca dnesny kapitalizmus.

Jajááj Misomiso, čudujem sa, že takéto niečo sem píšeš práve Ty. Síce sa mi Tebou vždy dobre debatuje, lebo dokážeš argumentovať (nie iba lamentovať ako niektorí tu blištiaci), ale nechápem Tvoj pesimizmus. Aj keď, párkrát už bolo niečo cítiť z Tvojich príspevkov... Keďže si veriaci, mal by skôr veriť . Pravdaže v pozitívnom duchu...

Ano, lenze to nema nic spolocne s tym, ako vidim vyvoj kapitalizmu. Z pohladu krestana sa naozaj nic nedeje, to mas pravdu, pretoze Kristus nesluboval "trvalo udrzatelny" zivot na zemi. Velmi jasne povedal, ze mal svoj zaciatok a bude mat aj svoj koniec. Z tohto pohladu by ma nemuselo trapit globalne oteplovanie, ani jadrovy odpad, nemusela by ma trapit ani hrozba dalsej svetovej vojny, ani vidina masivneho hladu a soc. nepokojov - pretoze z aj tak to vsetko bude mat raz koniec a mohjo pohladu sme tu docasne aby sme si zasluzili vecny zivot inde. Lenze kazdemu (aj krestanovi) je tak trocha luto za svojim "prechodnym bydliskom", kazdy si tak trocha vytvoril pozitivny vztah k tomuto pozemskemu zivotu a svetu, mame tu predsa aj svoje deti... Takze preto mi nie je celkom jedno, ako sa to tu bude vyvijat, kym to celkom zanikne.

Vieš všetko sa mení... sám si so mnou súhlasil v jednej téme, že sa treba prispôsobovať. A na to, čo si teraz napísal Ti poviem to isté. Všetko sa mení. Napr. dávno robili ľudia všetko ručne. Keď prišla priemyselná revolúcia a keď sa začalo všetko vyrábať strojmi, tak tiež niektorí začali vykrikovať že to je koniec, že týmto stratí kopec ľudí prácu. Pravdaže opak bol pravdou. Zatiaľ vždy všetky zmeny priniesli so sebou kopec ďalších možností. Tým pravdaže aj veľa nových prac. miest. Vždy sa tak vytvoria ďalšie a ďalšie nové možnosti. Treba sa len trocha pozrieť na to z trocha iného pohľadu. Misomiso, možno nadobúdaš ten pocit len preto, že starneš . Som zvedavý, čo na to povieš. Možno len to, že si iba realista a ja iba snívam. Inak je veľa takých pesimistov, ktorí sa majú iba za reálne sa pozerajúcich... Ja som ešte rel. mladý, tak budem chvíľu ešte snívať a veriť....

No nepochybne starnem, a tym aj ziskavam trocha nadhlad nad vecami, ktore som pred tym nedokazal vnimat alebo pochopit. Ja teraz nevravim, ze je koniec sveta, pretoze prisla kriza, IBM a Hummer kupili Cinania a Opel mozno kupia Rusi. Samozrejme, ze zivot pojde dalej. Len mi je luto za tym, ze sme sa nestihli pripojit k slobodnemu svetu v dobe, ked este mal kapitalizmus sam o sebe aj nejaky ludsky rozmer, ked poskytoval pomerne ako tak vyrovnane sance pre vsetkych uspesnych a pracovitych. Dnes tento system vnimam skor ako stredoveky feudalizmus, v ktorom moc a vysady dedi par jednotlivcov a sance ludi, ktori su mimo tejto uzkej skupiny su v podstate nulove.


Za socíku by si ani len firmu nemal . A o tom, čo tu teraz robíme, že môžeme nahlas vyslovovať svoj názor, by sa Ti mohlo len snívať. Aj to len potajomky .
xxx
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Velmi ma prekvapil Budaj,

http://nazory.pravda.sk/treba-invent...18_sk-nana_p23

vedel som, ze bol vyznamnou hybnou silou Novembra, no potom sa stiahol a netusil som, ze je taky filozof a tak prene vie pomenovat vyvoj, ktorym sa uberame.

Ja viem, celkom to nesuvisi s temou Hospodarska kriza, pretoze ide skor o krizu hodnot, myslenia a nasledne aj politickeho systemu v spolocnosti. No iste je, ze u nas sa teraz stretli dve krizy - kriza hospodarska a ta spominana kriza hodnot. (Je to ako ked sa zrazia nad nejakym uzemim dve tlakove nize - nic moc.) Navyse - to, ze sme sa ocitli v krize hodnot nam nijako nepomoze prekonat Hospodarsku krizu, skor naopak, takze nakoniec vsetko so vsetkym suvisi a nie je to uplne mimo temy.

Kto za to moze? No my vsetci, no vo vyznamnej miere komunisti. Ti na tejto spolocnosti robili 40 rokov taky experiemt, ze zabranili akemukolvek prirodzenemu vyvoju. Zmenili nie len vlastnicke vztahy ale poplietli ludom v hlavach mnohe hodnoty a hlavne branili akemukolvek vzdelavaniu a mysleniu.

Nasledok toho umelo drzaneho neprirodzeneho vyvoja teraz je to, ze si zo "zapadu" berieme predovsetkym a prednostne to vsetko zle, najma chamtivost a konzum namiesto pracovitosti a zodpovednosti, slobodu vo vulgaritach a lacnu zabavu namisto skutocnej kultury a pod.

Teda dobre, vinnika sme pomenovali, ale kto to vsetko da do normalnych kolaji?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Takže pre istotu zhrniem čo som povedal. Vždy je kopec možností. A čím viac vecí (potrieb) sa vynájde, tým viac možností sa otvára pre ľudí. Nech už ide o služby výrobu či obchod. Napísal Bastian.
To Bastian:
Možnosti pre ľudí mal priniesť rok 1989. A čo priniesol? Možnosť cestovať. Možnosť nebáť sa vyznávať vieru. A to je všetko. Nikdy tu nebolo toľko drog. Nikdy tu nebolo toľko hracích automatov. Nikdy tu nebolo toľko nezvestných. Nikdy tu nebolo toľko odvlečených mladých dievčat do cudziny za lepším "zárobkom" pod rukou "zamestnávateľa".Nikdy tu nebola taká zadĺženosť /oproti roku 1989 - 11 násobná/, nikdy zo štátu nebola taká výkonná dojnica, nikdy neboli také nejasné zákonné normy, nikdy neboli nožnice tak doširoka roztvorené, nikdy nebol konzum tak prioritný, a nikdy nehovor nikdy mi tu neobstojí.......... A miso iba poznamenal, kto to tu vyrieši? Nech pozerám, ako pozerám na staronové tváre vodcov, tú otázku mám rovnako nezodpovedanú.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Ach jaj. Budaj.
http://www.sme.sk/c/4178242/jan-buda...munistami.html
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

misomiso Pozri príspevok
Velmi ma prekvapil Budaj,

http://nazory.pravda.sk/treba-invent...18_sk-nana_p23

vedel som, ze bol vyznamnou hybnou silou Novembra, no potom sa stiahol a netusil som, ze je taky filozof a tak prene vie pomenovat vyvoj, ktorym sa uberame.

Ja viem, celkom to nesuvisi s temou Hospodarska kriza, pretoze ide skor o krizu hodnot, myslenia a nasledne aj politickeho systemu v spolocnosti. No iste je, ze u nas sa teraz stretli dve krizy - kriza hospodarska a ta spominana kriza hodnot. (Je to ako ked sa zrazia nad nejakym uzemim dve tlakove nize - nic moc.) Navyse - to, ze sme sa ocitli v krize hodnot nam nijako nepomoze prekonat Hospodarsku krizu, skor naopak, takze nakoniec vsetko so vsetkym suvisi a nie je to uplne mimo temy.

Kto za to moze? No my vsetci, no vo vyznamnej miere komunisti. Ti na tejto spolocnosti robili 40 rokov taky experiemt, ze zabranili akemukolvek prirodzenemu vyvoju. Zmenili nie len vlastnicke vztahy ale poplietli ludom v hlavach mnohe hodnoty a hlavne branili akemukolvek vzdelavaniu a mysleniu.

Nasledok toho umelo drzaneho neprirodzeneho vyvoja teraz je to, ze si zo "zapadu" berieme predovsetkym a prednostne to vsetko zle, najma chamtivost a konzum namiesto pracovitosti a zodpovednosti, slobodu vo vulgaritach a lacnu zabavu namisto skutocnej kultury a pod.

Teda dobre, vinnika sme pomenovali, ale kto to vsetko da do normalnych kolaji?
Je otázne, ako by sa všetko vyvíjalo, keby ten 40-ročný experiment nebol. Kríza hodnôt je aj na "západe", takže by sme pravdepodobne tieto problémy riešili skôr.

Dôležité je to, čo píšeš v závere: ako to dať do koľají?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Mna osobne zaujíma vo vzťahu ku všetkym problemom, čo sme tu opísali, či to napokon je naozaj ten boj, čo opisuju stare Mayske texty, a to aj v suvislosti s rokom 2012. A o tom možno mnohí prvý krat čítajú.
“Svet existuje s dvoma polaritami.. Máme deň a noc, existuje muž a žena, pozitívne a negatívne. Taktiež svetlo i tma sa navzájom dopĺňajú a sú v rovnováhe. Temná ľudská strana však získala prevahu. Temné ľudské bytosti majú svoj cieľ. Snažia sa všemožne o to, aby sme sa v roku 2012 nemohli spojiť so energiou Piateho sveta. ”

“Ľudské bytosti na strane dobra sú presvedčené, že ich chápanie pravdy je nezlomné a ich myslenie je kľúčové.”
Temná strana sa nechce spojiť. Jej cieľom je materialuzmus. Taktiež sa snaží získať na svoju stranu tých, ktorí snažia dostať Zem na vyššiu úroveň. Prioritnou silou Štvrtého sveta je materializmus. Temní na tom nechcú nič meniť. Nechcú sa spojiť. Chcú zostať na starej úrovni a majú strach ísť vyššie. Temná moc končiaceho Štvrtého sveta nemôže byť zničená alebo prekonaná násilím. Jedine láskou a dobrosrdečnosťou sa môže prekonať temnota a svet sa tak môže dostať na svoju novú úroveň.
Čítate? My ich nepremôžeme násilím.

zdroj: http://rok2012.sk/mayovia-a-rok-2012.php#more-20729
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Dokonca je to aj presny datum a to 21.12.2012 a poukazujú na to aj ine civilizacie. Takze, zite v klude, uz to podla toho dlho nepotrva.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Osobne to vidím takto: Slnko bude mat extra silne erupcie. Nasa civilizacia take nezažila. Zaporne častice zname ako slnečný vietor odrovnaju techniku na planete vrátane väčšiny transformatorov.
ilustračny obrazok toku zaporných častíc zo slnka



V tom okamžiku to znamena pad finančnýych systemov. Bez el.energie nebudu fungovať burzy, banky, doprava...atd.

Slnko hrozí katastrofou
Autor: Alexander Ač, spolupracovník Žurnálu, foto: Profimedia
Streda, 15. apríl 2009
Bez Slnka by neexistoval život. Ak nepočítame sopky a zemské jadro, je jediným zdrojom energie. Na Zem jej dopadne za hodinu viac, ako za rok spotrebuje celá naša civilizácia. A za rok nám Slnko poskytne viac energie, ako kedy získame z ropy, uhlia a známych zásob uránu.

Slnko však môže predstavovať aj hrozbu. Hrozbu obrovských rozmerov, ktorej dosahy sa nedajú porovnať s ničím v známej histórii ľudstva. Za 90 sekúnd môže privodiť nečakanú katastrofu. Tvrdí to nová správa americkej kozmickej agentúry NASA.

V marci 1989 spôsobila magnetická erupcia na Slnku „za 90 sekúnd kolaps elektrickej rozvodnej siete v severovýchodnej Kanade a zanechala milióny obyvateľov bez elektriny až na deväť hodín", konštatuje 144-stranová správa NASA.

Podobná alebo ešte výraznejšia udalosť sa môže opakovať. Hoci teraz sme v minime 11-ročného slnečného cyklu, čiže magnetická aktivita je nižšia, v roku 2012 budeme znovu v jeho maxime. Ťažko si predstaviť, čo by sa stalo, keby počas desiatok sekúnd bola vyradená z elektrickej prevádzky polovica USA. O následkoch magnetickej slnečnej erupcie píše Michael Brooks v časopise New Scientist:

„O rok po tom budú milióny Američanov mŕtve, infraštruktúra je v troskách. Svetová banka vyhlasuje Ameriku za rozvojovú krajinu. Európa, Škandinávia, Čína a Japonsko sa takisto snažia vymaniť z následkov tej istej udalosti - zúrivej búrky, vzdialenej 150 miliónov kilometrov..."

Žurnál 9/2009
Nebezpečenstvo nad našimi hlavami
Prehnaná vízia? Ani nie, veď presne v takom duchu uvažuje spomínaná správa americkej NASA, ktorú vydala Národná akadémia vied USA.

Čo dokáže rotujúca plazma
V posledných desaťročiach sme veľmi účinne a intenzívne pracovali na modernizácii technológií a zvyšovali kvalitu a pohodlie každodennosti. Moderný spôsob života a spoliehanie sa na najrozličnejšie elektronické zariadenia priniesli nečakaný fakt: vystavili sme sa extrémnemu nebezpečenstvu. Je ním plazma unikajúca z povrchu Slnka, ktorá dokáže zničiť elektrické siete.

„Pohybujeme sa na pokraji možnej katastrofy," hovorí pre New Scientist Daniel Baker, expert na vesmírne počasie z Coloradskej univerzity v Boulderi, jeden z hlavných autorov správy. Ťažko si predstaviť, že by Slnko mohlo zničiť veľkú časť našej tvrdo vybudovanej infraštruktúry. Napriek tomu to možné je.

Povrch Slnka je vlastne rotujúcou masou plazmy - štvrtého skupenstva hmoty - s nabitými časticami s vysokou energiou. Niektoré z nich unikajú z jeho povrchu a putujú vesmírom. Astronómovia hovoria o tzv. solárnom vetre. Z času na čas tento vietor odnesie miliardu ton ťažkú „ohnivú guľu" plazmy. Ak jedna z takýchto gúľ zasiahne Zem a jej magnetický obal, dôsledky môžu byť ničivé.


Najväčšie nebezpečenstvo hrozí transformátorom, ktoré prenášajú elektrinu zo siete pod vysokým napätím do siete s nižším napätím, používaným v domácnostiach. Zosilnený jednosmerný prúd vytvára silné magnetické polia, ktoré presýtia magnetické jadro transformátora. Výsledok? Nadbytočná elektrina zohreje a nakoniec roztaví medené obvody. Presne to sa stalo v kanadskom Quebecu v roku 1989.


Plazma, ktorá prenikla do našej atmosféry, prudko mení nastavenie magnetického ochranného obalu, čo spôsobí vznik dodatočnej elektriny v dlhých elektrických vedeniach. Rozvodné siete nie sú konštruované tak, aby také preťaženie vydržali.

Najväčšie nebezpečenstvo hrozí transformátorom, ktoré prenášajú elektrinu zo siete pod vysokým napätím do siete s nižším napätím, používaným v domácnostiach. Zosilnený jednosmerný prúd vytvára silné magnetické polia, ktoré presýtia magnetické jadro transformátora. Výsledok? Nadbytočná elektrina zohreje a nakoniec roztaví medené obvody. Presne to sa stalo v kanadskom Quebecu v roku 1989.

Farebná obloha v roku 1859
Najzávažnejšia udalosť súvisiaca so slnečnou aktivitou sa odohrala v roku 1859. Je známa ako Carringtonova udalosť podľa amatérskeho britského astronóma Richarda Carringtona. Tomu sa podarilo zaznamenať 1. septembra 1859 nezvyčajnú skupinu slnečných škvŕn. Nasledujúci deň pred svitaním žiarila obloha na celej Zemi všemožnými farbami od červenej, zelenej až po fialovú.

Vďaka neobvyklej slnečnej búrke bolo možné polárnu žiaru vidieť aj na rovníku, pričom za normálnych okolností ju možno pozorovať len na ďalekom severe alebo juhu. Prekrásne aury mohli pozorovať vtedajší obyvatelia Kuby, Bahám, Jamajky, Havaja.

Následkom tejto nevídanej krásy však bolo zrútenie telegrafických systémov na celom svete. Dokonca aj keď telegrafisti odpojili batérie od siete, vznikajúce elektrické prúdy v dôsledku polárnej žiary stále umožňovali posielanie telegrafických správ.

„Carrington videl bielu slnečnú žiaru - magnetický výbuch na Slnku," vysvetľuje David Hathaway, slnečný fyzik z NASA. Iba pri veľmi silnej magnetickej aktivite možno pozorovať takéto rozjasnenie Slnka, pretože sa zvýši jeho energia. Podľa historických záznamov geomagnetických búrok na Slnku bola udalosť v roku 1859 najväčšia za 160 rokov a nepriame dôkazy z ľadovcov naznačujú jej výnimočnosť aj za posledných 500 rokov.


Najzávažnejšia udalosť súvisiaca so slnečnou aktivitou sa odohrala v roku 1859. Vďaka neobvyklej slnečnej búrke bolo možné polárnu žiaru vidieť aj na rovníku, pričom za normálnych okolností ju možno pozorovať len na ďalekom severe alebo juhu. Následkom tejto nevídanej krásy však bolo zrútenie telegrafických systémov na celom svete. Dokonca aj keď telegrafisti odpojili batérie od siete, vznikajúce elektrické prúdy v dôsledku polárnej žiary stále umožňovali posielanie telegrafických správ.


Hathaway upozorňuje, že stále dostatočne nerozumieme magnetickým búrkam, a preto nemožno podobné udalosti v blízkej budúcnosti vylúčiť. To, čo v roku 1859 nepredstavovalo zásadný problém, sa v roku 2012 môže rovnať čiastočnému kolapsu západnej civilizácie.

Príčiny zraniteľnosti
Existujú dve hlavné príčiny, prečo je naša spoločnosť pri slnečných búrkach čoraz zraniteľnejšia. Po prvé siete fungujú pri čoraz vyšších napätiach na čoraz väčšom území. To síce zabezpečuje účinný spôsob na chod elektrických sietí s minimalizáciou strát energie pri prenose aj pri nadmernej výrobe.

Po druhé elektrická sieť je prepojená so systémami, ktoré zabezpečujú chod našich životov. Bez elektriny nefunguje zásobovanie vodou a jej čistenie, dodávanie potravín do supermarketov, finančné trhy, zdravotnícka starostlivosť a mnoho ďalších životne dôležitých oblastí.
Pri veľkoplošnom výpadku elektriny možno takmer s istotou očakávať aj zvýšený výskyt rabovania, ako sa to stalo napríklad po hurikáne Katrina.

„Je to presný opak zvyčajných úvah o prírodných katastrofách," hovorí pre New Scientist John Kappenman, analytik z energetického priemyslu a jeden z poradcov správy NASA. „Obvykle sú najzraniteľnejšie menej rozvinuté oblasti sveta, no v tomto prípade sú ohrozené práve najsofistikovanejšie technologické regióny."

Podľa správy by magnetická búrka mohla vyradiť z prevádzky 300 kľúčových transformátorov do 90 sekúnd. Viac ako 130 miliónov obyvateľov USA by v tom momente prišlo o elektrinu.

Ako desať Katrín
Prvým zdrojom, o ktorý ľudia prídu, a niektorí z nich okamžite, je pitná voda. Ohrozený je každý obyvateľ vysokých budov, kam sa musí voda pumpovať. Ostatní budú mať prístup k vode ešte približne pol dňa, no bez elektriny nie dlhšie. Prestanú fungovať vlaky a metrá, čiastočne aj zásobovacie služby, pretože palivo pre automobily treba pumpovať zo zásobníkov v zemi.

V kľúčových oblastiach ešte nejaký čas fungujú záložné generátory, no iba dovtedy, kým im dôjde palivo. Nemocnice dokážu v núdzovom režime existovať ešte 72 hodín. Potom sa moderné zdravotníctvo zrúti.

A čo je najhoršie, celá situácia sa príliš nezlepší ani nasledujúce mesiace, možno roky. Roztavené transformátory nie je možné opraviť, iba vymeniť. „Je možné mať niekoľko voľných transformátorov, ale inštalovanie jedného zaberie trénovanému tímu aj týždeň alebo viac," hovorí Kappenman. „Hlavné elektrické zariadenie môže mať jeden vhodný tím, možno dva," dodáva.

Výmena všetkých poškodených transformátorov tak môže trvať až rok. Ani ich výmena nebude znamenať okamžitú obnovu dodávok elektriny, pretože už žiadna nemusí byť. Uhoľné elektrárne môžu fungovať 30 dní zo zásob uhlia, ale potrvá ďalší mesiac po obnovení transformátorov, než sa rozbehnú. Podobne je to s jadrovými elektrárňami. V núdzovom stave sa vypínajú a na rozbehnutie potrebujú plne funkčnú sieť. Bez energie na ohrievanie, chladenie a zásobovanie potravinami nemôžu ľudia prežiť dlho, maximálne niekoľko dní.


Podľa správy by najhorší scenár znamenal škodu v hodnote dvoch biliónov dolárov, čo je asi desaťnásobne viac ako spôsobil hurikán Katrina. Podľa hodnotenia vedcov z Európy nejde o preháňanie. Podľa nich je správa realistická.


Podľa správy by najhorší scenár znamenal škodu v hodnote dvoch biliónov dolárov, čo je asi desaťnásobne viac ako spôsobil hurikán Katrina. Podľa hodnotenia vedcov z Európy nejde o preháňanie. Podľa nich je správa realistická. Čo sa s tým teda dá robiť? Zatiaľ nikto nevie.

Správa si všíma, že je veľmi ťažké inšpirovať ľudí, aby sa pripravili na nebezpečenstvo, ktoré sa v minulosti ešte nestalo alebo ktoré môže prísť až o niekoľko desaťročí. Ako nám však pripomína katastrofická cunami z roku 2004, málo pravdepodobné neznamená nemožné.
http://www.izurnal.sk/index.php?opti...3099&Itemid=89
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
viac automatizácie = menej pracovníkov


Ekonomický systém a jeho podstata už nefunguje. Respektíve funguje, ale ako môžme sledovať len krátkodobo. (To či sa teraz staviame na nohy je len uhol pohľadu, v zásade však nie som optimistom, je to ako po tabletke paralenu (vládne stimuly), nebolí to kým účinkuje).
http://moje.hnonline.sk/node/717#comment-1082
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Tak toto je azda zlý žart
Pomozte snížit státní dluh, pošlete ministerstvu financí peníze
http://ekonomika.idnes.cz/pomozte-sn..._ekonomika_vem
0 0
kero64 kero64

kero64 je offline (nepripojený) kero64

duves Pozri príspevok
Tak toto je azda zlý žart
Pomozte snížit státní dluh, pošlete ministerstvu financí peníze
http://ekonomika.idnes.cz/pomozte-sn..._ekonomika_vem
Tak to už môžeme len čakať, kedy si naša vláda od susedov zoberie príklad.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Sociéte General varuje své klienty: Krize stále neskončila, během dvou let může dokonce přijít globální kolaps ekonomiky
http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=9804
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
duves Pozri príspevok
Osobne to vidím takto: Slnko bude mat extra silne erupcie. Nasa civilizacia take nezažila. Zaporne častice zname ako slnečný vietor odrovnaju techniku na planete vrátane väčšiny transformatorov.
ilustračny obrazok toku zaporných častíc zo slnka



V tom okamžiku to znamena pad finančnýych systemov. Bez el.energie nebudu fungovať burzy, banky, doprava...atd.


http://www.izurnal.sk/index.php?opti...3099&Itemid=89
Nepôjde porada.Navrch budú mať Ruské Zily a Žiguláky a naše ČSSR V3S-ky to budú musieť vytrhnúť po celej EU.
0 0
Z.E.Ú.S. Z.E.Ú.S.

Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac
SR predáva tovar hlavne pre Nemecko, Francúzsko (autá) zasa Nemci a Francúzi predávajú pre USA , USA má monopol vo svete lebo nikto iný nemôže tlačiť US dolár , toho natlačí koľko treba a potom kupuje tovar najmä zo svojej "manufaktúry Číny" (žiaden štát nemá toľko USD ako čína už asi ani nevedia čo s tými papierikmi , ktoré majú vždy menšiu a menšiu hodnotu ..) všetko sa obchoduje v USD (ropa,zlato..) USA rieši krízu ďalším tlačením USD .... čo dodať takto funguje kapitalizmus "pod krídlami USA" ale asi lepšie ako pod sovietmi ,čínou či arabmi byť....
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Pozrite si toto ....
Aj to má tak trochu do činenia s ekonomikou ...aj s ňou ...

Kolonizace Světa


0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
V čechach založili Stranu pro reformu společnosti. O.i. maju navrhnutu koncepciu bezurocnej ekonomiky.
http://ekonomickareforma.sweb.cz/
Neveriaci môžu diskutovať v aktualnej teme na: http://dolezite.sk/Strana_pre_Reform..._.html?rand=53

Naposledy upravil duves : 25.11.09 at 19:23
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Kolonizace Světa

Prichadza mi na um Sibylino proroctvo... Ak mame tomuto prispevku uverit, je to proces uz nevratny, akym sposobom dnes by sme mohli motivovat mladych ludi, aby mali viac deti? Chceme od nich, aby boli cim dalej viac vzdelani, to same o sebe nesie tuto hrozbu, neviem uz ktory myslitel povedal, ze pre zamedzenie nezelanej populacie netreba ziadne zakony, iba dat zenam vzdelanie. Ked by po skole prichadzalo do uvahy zalozenie rodiny, tak nie je cas, treba sa najprv zamestnat a ked mame dobre zamestnanie, hadam nepojdeme na matersku. Tak kedy? Uz aj lekari su znepokojeni s odsuvanim prveho dietata nad tridsiatku, ale i vyssie, pozname kazdy nase mlade slobodne sikovne zeny. Druha vec je, ci maju dnesni mladi ludia zodpovedajuce ekonomicke zazemie na zalozenie rodiny a to nehovoriac o viacdetnych, no vacsina nema. Za toho tolko odsudzovaneho byvaleho zriadenia toto bolo zabezpecene a myslim, ze dnesna spolocnost, najma pod zornym uhlom takejto "skvelej" buducnosti, by sa prednostne mala starat o mlade rodiny. Mozno je to ozaj otazka zachovania nasej civilizacie. Na koniec mi ale napada aj takato myslienka na um, ci to na koniec vobec stoji za to?
Naposledy upravil tetrisss : 25.11.09 at 20:39
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať