Zavrieť

Porady

Hospodarska kriza a co s nou

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ked sledujem niektore zavazne temy tu, na porade a v kontexte priblizujucej sa krizy aj k nam na Slovensko, ma napadlo, ze ak sa o nase nazory niekto zaujima, tak skusme si taky cvicny brainstorming /vymyvanie hlav/ a skuste seriozne porozmyslat, kazdy za seba, co by nam vsetkym podnikatelom pomohlo, aby sa zmenilo v zakonoch tohto statu a tym nam pomohlo prekonat toto vazne obdobie, ktore sa bezpochyby blizi, resp. uz je tu. Prosim o seriozne navrhy, mozno, ze ti, ktori to mozu navrhnut, sem pozru. Mam totiz vazne obyvy, ze nasi poniektori ekonomovia su sice mozno vyborni teoretici, ale o praxi nemaju ani sajnu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Marta Černá, bývalá to riaditeľka SOI, má peknú myšlienku ktorú vyslovila v inej súvislosti ale platí všeobecne: Blbosť ako vlastnosť je vcelku neškodná len je veľmi drahá.
Človek by si myslel že na Porade budú zväčša ako-tak ekonomicky vzdelaní ľudia ale vidím že v poslednom čase dosť veľa ľudí pozerá infantilné videá a knižky o príčinách a riešení krízy. To si fakt niekto myslí že napr USA je zato také bohaté pretože Somália je taká chudobná? No a ten AIDS to zabil
0 0
húžva húžva

húžva je offline (nepripojený) húžva

Chcem sa poďakovať Bastianovi, za jeho prínos k tejto téme, ktorý je v skutku tsunamického charakteru a prináša veľmi potrebný, i keď maximálne všeobecný pohľad na všetky svetové súvislosti.

Spájať infantílnosť= zaostalosť s tak dôležitou tematikou akou je globálna kríza, je podľa mňa len ďalší, avšak márny pokus o bagatelizovanie celej situácie. Okrem toho, že takýto postoj okamžite poukazuje na naše vnútorné hodnoty, ktoré vyznávame, okrem toho sa takýmto postojom automaticky aj pridávame na stranu nadľudí.

Ale keďže nechcem zbytočne dúchať do ohňa nedorozumení a konfliktov, pokúsim sa v krátkosti sústrediť na iné.

Mne totiž z tejto formujúcej sa výmeny názorov vychádza znova to jediné a v súčasnosti podľa mňa pre každého človeka to najdôležitejšie.
Každý z nás v týchto ťažkých časoch bude mať podľa svojho najvnútornejšieho cítenia a podľa svojho presvedčenia, možnosť rozhodnúť sa na ktorú stranu sa pridá.
Či na stranu dobra, alebo zla. Čo je dobro a čo zlo, z toho čo denno denne počujeme zo správ chŕlených masmédiami, to už musí každý sebavedomý človek v našej zemepisnej šírke cítiť sám a dostatočne. Výhovorky tu neprichádzajú do úvahy. Respektíve: "Podľa seba súdim teba."

Uvedomujem si aj to, že to čo som tu napísal bude pre mnohých ešte poburujúcejšie a preto dodávam na svoju obhajobu jeden výstižný citát, ktorý ale platí obojstranne.

"Nikto na svete nie je taký hlúpy, aby sme sa od neho nemohli niečo naučiť"
a
"Nikto na svete nie je taký múdry, aby sa nemohol pomýliť."
Naposledy upravil húžva : 23.02.09 at 20:24
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Ked už sa bavíme o skracovaní pracovného času napadá ma iná otázka: A čo práca žien?
Asi ťažko sa vrátime k modelu, ked doma vzorná manželka čaká, kedy príde živiteľ domov.
Ale nejak inak....?

Mne sa napríklad kedysi veľmi páčil nápad, aby na jedno miesto v administratíve boli dve ženy s malymi deťmi .
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
bepo Pozri príspevok
Marta Černá, bývalá to riaditeľka SOI, má peknú myšlienku ktorú vyslovila v inej súvislosti ale platí všeobecne: Blbosť ako vlastnosť je vcelku neškodná len je veľmi drahá.
Človek by si myslel že na Porade budú zväčša ako-tak ekonomicky vzdelaní ľudia ale vidím že v poslednom čase dosť veľa ľudí pozerá infantilné videá a knižky o príčinách a riešení krízy. To si fakt niekto myslí že napr USA je zato také bohaté pretože Somália je taká chudobná? No a ten AIDS to zabil
No, Bepo, nehnevaj sa, ale tentoraz si to "zabil". Je pravda, ze sme tu nenapisali vela napadov, ale keby sme vedeli ekonomicky zdovodnit krizu a urcit vychodiska, urcite by sme neboli ani uctovnici, ani mali podnikatelia. Jasne, ze napr. USA nie je bohate, pretoze je Somalsko chudobne, to je velmi naivne, ale urcite je bohate na ukor Somalska, je to davno zname, ze bohaty sever zije na ukor chudobneho juhu, zem nema take zdroje, aby sme mohli vsetci zit v bohatstve. No a myslis, ze svojim prispevkom si nejako kvalifikovane prispel k diskusii?
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Takže tu máme tých čo nitky ťahajú a tých, čo sa nechajú riadiť. Mohli by sme to uzavrieť tak, že tí čo hrajú s nami svoje "monopoly" sú vinníci. Ale ľudia predsa nie sú bábky... ľudia predsa majú schopnosť samostatne rozmýšľať a konať...

Alebo naozaj funguje tá ich mašinéria tak dokonale, že dokážu ľuďom vsugerovať názory aké sa im práve hodia?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Bastian Pozri príspevok
Takže tu máme tých čo nitky ťahajú a tých, čo sa nechajú riadiť. Mohli by sme to uzavrieť tak, že tí čo hrajú s nami svoje "monopoly" sú vinníci. Ale ľudia predsa nie sú bábky... ľudia predsa majú schopnosť samostatne rozmýšľať a konať...

Alebo naozaj funguje tá ich mašinéria tak dokonale, že dokážu ľuďom vsugerovať názory aké sa im práve hodia?
... ja by som dodala, že je to slabá informovanosť, ľudia ani netušia..... resp. niekedy nevedia čomu majú veriť .
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Aby nedošlo k nedorozumeniu tak tá prvá časť s Černou bola myslená všeobecne, tá druhá k téme ale nakoľko je tu niekoľko príspevkov o ničom (to sú príspevky o objavení Ameriky hoci už 10 ročné deti vedia že svet tak funguje) tak som nedal citáciu, preto som text nenapísal v kuse ale na dva odstavce, malo by to byť takto:
bepo Pozri príspevok
Marta Černá, bývalá to riaditeľka SOI, má peknú myšlienku ktorú vyslovila v inej súvislosti ale platí všeobecne: Blbosť ako vlastnosť je vcelku neškodná len je veľmi drahá.
bepo Pozri príspevok
Človek by si myslel že na Porade budú zväčša ako-tak ekonomicky vzdelaní ľudia ale vidím že v poslednom čase dosť veľa ľudí pozerá infantilné videá a knižky o príčinách a riešení krízy. To si fakt niekto myslí že napr USA je zato také bohaté pretože Somália je taká chudobná? No a ten AIDS to zabil
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
liba2 Pozri príspevok
... ja by som dodala, že je to slabá informovanosť, ľudia ani netušia..... resp. niekedy nevedia čomu majú veriť .
Liba 2, ja si myslim, že ani nechcu rozmyslat, ako funguje svet, naša (ne)civilizacia.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Bastian Pozri príspevok
Alebo naozaj funguje tá ich mašinéria tak dokonale, že dokážu ľuďom vsugerovať názory aké sa im práve hodia?
Ano väčšinou tí istí ludia hailovali v Prahe 1939 pri vítaní wehrmachtu a tí istí ludia vítali červenú armádu v roku 1945.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Dnes som dostala tento email. Stojí to za prečítanie, najmä ten posledný odstavec je zaujímavý.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
duves Pozri príspevok
Ano väčšinou tí istí ludia hailovali v Prahe 1939 pri vítaní wehrmachtu a tí istí ludia vítali červenú armádu v roku 1945.
... asi preto, že patrili medzi informovaných ...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

wagner Pozri príspevok
Dnes som dostala tento email. Stojí to za prečítanie, najmä ten posledný odstavec je zaujímavý.
Tento chlapik presne vie, kde je sever, ja som ho uz sledoval na ceskych TV kanaloch.

Apropos - ked som ja v temach o potratoch uz pred rokom hovoril, ze problem nie je v nedostatku, ale naopak v prilis vysokej zivotnej urovni a spotrebe, isli ste ma ukamenovat.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Stefan2005 Pozri príspevok
... asi preto, že patrili medzi informovaných ...
Myslim, že tak konaju bud zo strachu, alebo z alibizmu. Ak by sme sa mali vratit späť k marxizmu so vsetkym, teda aj totalitou, tak by sme sa divili, akí ludia by nám opäť servírovali ideológiu. Obycajne tí istí, čo aj dnes ťahaju nitky.
0 0
emka28 emka28

emka28 je offline (nepripojený) emka28

dva vysvetľujúce články o kríze, veľmi jednoducho a zrozumiteľne podané:

libinst.cz/komentare.php?id=546
libinst.cz/komentare.php?id=547

p.s.: ak si odkaz na článok skopírujete do adresného riadka, článok sa vám vyhľadá aj bez začiatočných písmen.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
wagner Pozri príspevok
Dnes som dostala tento email. Stojí to za prečítanie, najmä ten posledný odstavec je zaujímavý.
Skoda, ze len malo mocnych si to iste mysli, alebo ako je aj v clanku napisane, ani nemoze.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Pre mna je v podstate klucova tato veta:

Na závěr lze říci jedno. Vláda nemůže z podstaty věci ekonomiku stimulovat, protože neumí vytvořit něco z ničeho. Peníze buď někomu vezme (na daních nebo na kapitálovém trhu), anebo si je natiskne, čímž pouze znehodnotí ty stávající. Žádné nové bohatství, žádné "plus" nemůže vzniknout.

Mnozstvo ludi dnes rozmysla nad ty, kde vlady beru peniaze na "zachranu ekonomiky". Nas pan premier bol zpociatku proti takymto balickom (aspon tym za cenu zadlzovania), cim si u mna ziskal sympatie. Bohuzial teraz se uz nechal prevalcovat a uz sa i nicom inom nehovori, iba ze treba v celoeuropskom meradle naliat peniaze a stimulovat spotrebu. Hlavne tie hlasy, ktore vyzyvaju k stimulacii spotreby zneju hrozivo.

Krizu odstartovalo masivne poskytovanie hypotek v USA a uz sa tu hovori o potrebe zvlastnych uverov na kupu aut v EU.

http://ekonomika.sme.sk/c/4321885/fi...z-pozicky.html

Hrozne, aki su ti ludia nepoucitelni.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Vlady ak použiju vytlačene peniaze bez ich krytia z vynosov, tak urobia inflaciu. Už som to písal v súvislosti s eurom inde, že hrozí riziko znehodnotenia eura. Je dost možné, že niektore krajiny možno daju prednosť vystupeniu z menovej únie ešte skor, než k takemu zločinu príde.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

duves Pozri príspevok
Vlady ak použiju vytlačene peniaze bez ich krytia z vynosov, tak urobia inflaciu. Už som to písal v súvislosti s eurom inde, že hrozí riziko znehodnotenia eura. Je dost možné, že niektore krajiny možno daju prednosť vystupeniu z menovej únie ešte skor, než k takemu zločinu príde.

O konci eura sa hovorí hlasnejšie
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

... a ja som v januari rozmyslal, ci si nemam nechat nejake koruny...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Tiež sa čudujem tým balíčkom, čo vláda rozdáva. Keby radšej znížila DPH, odvody a dane. Myslím si, že týmto by skôr naštartovala ekonomiku. Veď sa len pozrime na ceny áut v zahraničí. Keby sa na nákup nových áut odpustila DPH, začali by sa predávať u nás, lebo cena by bola výhodnejšia . A ekonomika by to pocítila. Automobilky by mohli začať vyrábať viac. Tiež znížiť DPH na PHM a motoristi by nenakupovali v zahraničí. V tejto situácii treba jednať operatívne, zamerať sa na konkrétne veci a nie nalievať peniaze niekde, kde to neprinesie požadovaný efekt.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať