Zavrieť

Porady

Hospodarska kriza a co s nou

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ked sledujem niektore zavazne temy tu, na porade a v kontexte priblizujucej sa krizy aj k nam na Slovensko, ma napadlo, ze ak sa o nase nazory niekto zaujima, tak skusme si taky cvicny brainstorming /vymyvanie hlav/ a skuste seriozne porozmyslat, kazdy za seba, co by nam vsetkym podnikatelom pomohlo, aby sa zmenilo v zakonoch tohto statu a tym nam pomohlo prekonat toto vazne obdobie, ktore sa bezpochyby blizi, resp. uz je tu. Prosim o seriozne navrhy, mozno, ze ti, ktori to mozu navrhnut, sem pozru. Mam totiz vazne obyvy, ze nasi poniektori ekonomovia su sice mozno vyborni teoretici, ale o praxi nemaju ani sajnu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
misomiso Pozri príspevok
... a ja som v januari rozmyslal, ci si nemam nechat nejake koruny...
Nie, to nie. Ak bude nejaky clensky stat rozhodnuty vyjst z menovej unie, tak sa to bude dost podobat na scenar ČR-SR vo februári 1993. Okolkujeme bankovky.

Inak je to velmi pravdepodobne, ten zánik spoločnej meny. Ved sa vravi, že košela je bližšia ako kabat. V krize si budu krajiny chraniť svoje ekonomiky. A prečo by mala jedna velka krajina EU naliat do spoločnej meny nekryte (inflacne) eurá na záchranu ich automobiliek?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Inak, Sedláček je aj dnes v sme
http://ekonomika.sme.sk/c/4321916/se...-hladovku.html
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

tetrisss Pozri príspevok
No, Bepo, nehnevaj sa, ale tentoraz si to "zabil". No a myslis, ze svojim prispevkom si nejako kvalifikovane prispel k diskusii?
Prečítaj si ich ešte raz a porozmýšľaj o nich, v živote som nepočul o nejakom Sedláčkovi a pozri príspevok č 67. Ak ti viac dali podvrhnuté Marxove výroky a infantilné emočne podfarbené videá tak vôbec nepotrebuješ vedieť ako vznikla kríza a ako z nej von, úplne ti pre život postačí vedieť že keď štukneš vypínačom tak sa lampa rozsvieti a keď štukneš druhýkrát tak sa vypne.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Bepo, ludia nechcu zrovnavat to čo bolo pred 30 rokmi so súčasnosťou. Aj ja si pametam, ako sme sa hravali na ceste a že parkoviska boli prazdne. A napokon, nič doležite nam nechybalo a rodicia nemali stres, že pridu o zamestnanie.
Osobne by mi nevadilo, ak by tie časy prisli opäť. Nebaví ma tento system predbiehania sa čo kto vlastní, alebo nevlastní, neustále omielanie o raste hdp a inych makroukazovatelov.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Nejde o porovnávanie sveta teraz a pred 30 rokmi ale vidíš nejaký vývoj a buď ho vieš odhadnúť ako dopadne alebo nevieš a len čakáš čo robia ostatní. Pred rokom a pol-dvomi som tu položil otázku prečo by mali nehnuteľnosti len rásť keď k tomu nie sú dôvody, nikto neodpovedal ale dúfal že to pôjde stále tak ako doteraz až to začalo v USA a je tu viac nerovnováh ktoré sú viditeľné len to ľudia odmietajú prijať, sú ako lode v perejách bez kormidla a motora a len dúfajú že niekde mäkko pristanú na brehu a nevykotia sa hoci majú šancu svoju loďku kormidlovať. Preto sa pýtam načo skúmate krízu keď aj tak sa podľa toho nezariadite?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
bepo Pozri príspevok
Preto sa pýtam načo skúmate krízu keď aj tak sa podľa toho nezariadite?
A co si predstavujes ty pod tym zariadením sa?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

bepo Pozri príspevok
Preto sa pýtam načo skúmate krízu keď aj tak sa podľa toho nezariadite?
Ja som sa zariadil.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

misomiso Pozri príspevok
Ja som sa zariadil.
Ak to nie je tajomstvo, ako?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Dáša_ Pozri príspevok
Ak to nie je tajomstvo, ako?
Je, počkajte si na rôznych šuflikantov z finančných poradenských firiem, iba tí všetko vedia dopredu a majú všetko pod kontrolou.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Neviem, neviem či šuflikanti skončili. Aj ked je pravda, že ludia su nepoučiteľní.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

bepo Pozri príspevok
Je, počkajte si na rôznych šuflikantov z finančných poradenských firiem, iba tí všetko vedia dopredu a majú všetko pod kontrolou.
Aby som to doplnil- nie je to až také tajomstvo, prirovnal by som to k diaľnici BA-TT. Keď ideš po diaľnici s pár ľudmi tak je to super vec, ak však ten istý nápad dostane 50tis ľudí a naraz vyrazia v rovnakú hodinu tak je rozumnejšie sa poobzerať po inej ceste. Úlohou šuflikantov je navodiť dojem že diaľnica je jediná a najbezpečnejšia cesta, je na každom či to skúsi aj inak a neobjaví niečo lepšie.
Naposledy upravil bepo : 24.02.09 at 09:55
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Je to dobre prirovnanie.

Pred chvilou som mal telefonat, na mobil. Nejaka slecna zo spolocnosti XY mi ponukala na vyskusanie holiaci strojcek a ZDARMA. Vraj čo na to hovorím? Doslova mi položila TAKU otázku. Tak som sa jej podakoval za ZDARMA ponuku s vysvetlenim, že mam už rokY spolahlivy Philipshave. Asi používa znamy chytak" Mate to "zdarma", "vyhrali ste"...atd atd.

AZ VTEDY SKONCIA SUFLIKANTI AZ LUDIA PRESTANU NAIVNE VERIT, ZE IM CHCE NIEKTO DOBRE LEN TAK Z DLHEJ CHVILE A DAT IM NIECO ZDARMA.
Naposledy upravil duves : 24.02.09 at 11:27
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Mne tiež nejaká slečna zo spoločnosti xy zavolala, že mi pošlú zadarmo holiaci strojček, ktorý môže slúžiť aj pre pánov aj pre dámy. Mala smolu, poďakovala som jej a uistila som ju, že sa ešte neholím, tak mi strojček posielať nemusí. A vypla som mobil. Ale vieš koľkí ľudia jej s radoťou dajú adresu, aby im zadarmo ten strojček poslala? Slováci sú nepoučiteľní.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Bepo, ale v podstate ti nerozumiem, na ktorej strane si, lebo prave tvoj prispevok je dtto ako Sedlacek, a v podstate vacsinou sme aj my s tym suhlasili, lenze.. na druhej strane, kto chce byt dobrovolne chudobnejsi?, urcite ani ty nie a to je zaciatok toho kruhu, kto z neho najde cestu von?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Dnes som zachytila informáciu, že premiér podpísal s odborármi dohodu, že sa nebude otvárať ZP. A jeho poradca zas hovoril, že už je za nami čas, keď sa uprednostňoval trvalý prac.pomer, ale prac.pomer bude na určitú dobu, čo je výhodnejšie pre zamestnávateľa a aj pre štát. A že ZP by mal umožniť flexibilitu na trhu práce. Myslím, že premiér zas šlapol vedľa, alebo už začal predvolebnú kampaň. Lebo keď chce byť premiérom, tak musí byť zadobre s odborármi, asi aj za cenu, že padne ekonomika.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Dáša_ Pozri príspevok
Ak to nie je tajomstvo, ako?
No v detailoch to zverejnovat nebudem, pretoze to strati vyznam, ak sa tak zacnu spravat vsetci. Ale spravil som zmeny v dvoch hlavnych smeroch.

1. Moj biznis. Nanovo som sa pozrel na to, co robim a ako to robim. Nechal som si poradit od inych, ktori uz nieco dokazali. Priznal som, ze som nie vsetko robil dobre (v case konjunktury to akosi velmi nevadilo). Vela som premyslal a potom znova premyslal. Nebal som sa spravit veci, ktore som nikdy nevyskusal, ak som bol presvedceny, ze su dobre. Tvrdo som pracoval. Zatial sa zda, ze vysledok sa dostavil.

2. Napriek tomu, ze som utok krizy zatial odrazil neprepadam prilisnemu optimizmu. Viem, ze to, ze bude horsie je celkom realny scenar. Nanovo si vo svojom vnutri definujem co je uspech a stastie a kde su ich hranice. Pracujem na tom, aby som dokazal spokojne zit a fungovat aj s mensou spotrebou. Mam oci otvorene, sledujem ako sa svet a spolocnost meni. Beriem vsetky zmeny (nezavisle na tom, ci k lepsiemu alebo k horsiemu) ako fakt, nezdrziavam sa tym, ze by som k tym zmenam zaujimal nejaky emocionalny postoj. Dbam na to, aby som sa vedel adaptovat na horsie rovnako rychlo, ako sa dokazu ludia adaptovat na lepsie.

To je myslim to najdolezitejsie. Nespravat sa ako mobilny telefon Siemens S6 (frcal pri nastupe Globtelu). Dobre sa na neho pamatam. Raz som sa stretol s nejakym priekupnikom od ktoreho som kupoval mobil na inzerat. Mal som S6 a chcel som este jeden pre dceru. Mali sme U Mamuta rozlozene mobily, SIM karty a baterky, ze to odskusam. Neviem, z akeho dovodu (mal som vybitu baterku?) som sa chystal strcit jeho baterku do mojho mobilu na skusku. On mi vravi - To nerobte !!! To je novsi typ baterky, ma vacsiu vyrdz. Ak ju tam raz strcite, ta stara vam tam uz nikdy nebude fungovat. Ten mobil sa automaticky adaptuje na vacsi prud a staru mozete zahodit. Ja mu vravim - to je blbost, to neverim. Strcil som tam tu jeho, islo to perfektne. Potom som prisiel domov, dobil tu moju a zistil, ze ma pravdu. Mobil stale vypisoval, ze ma slabu baterku a nechcel sa zapnut. Musel som zhanat novu. Bol to dost problem, pretoze sa u nas este nepredavala. Tento mobil S6 je pre mna zivotnym mementom. Casom som pochopil ze presne vystihuje spravanei nas ludi. Na lepsie si zvykame okamzite. Ak sa veci ale vratia neskor trocha naspat, na predchadzajucu uroven, sme bezradni a nestastni. Vtedy som si uvedomil, ze je hlupe spravat sa ako ten debilny kus plastu.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
ťažko odhadnut dosah recesie, ludia maju ine naroky ako v 30-ych rokoch a zvlast mladí majú ine predstavy o svojom živote (to mali vždy) a tie ich požiadavky budu naražať na možnosti vlád poskytnúť v každej krajine primerane podmienky na zamestnanie a príjem. No jedno je iste, že budu zmeny, no nik nevie odhadnut ake. Ano, suhlasim s misomiso, že je dobre mnohe aspekty zhodnotiť a vykonat mnohe opatrenia. A lepsie je ich urobit z vlastnej vole a skor, ako z donutenia a na poslednu chvilu. Teraz je to aj taka vyzva, lebo ludia ocakavaju, že sa bude meniť ostatne na ich želanie, na najlahsie je menit sameho seba. Je viac ako pravdepodobne, že aj štát bude musiet siahnut na urcity režim šetrenia a ak nie, budu si to ludia vyžadovať. Ludia by sa mali viac starat co sa deje s (ich) peniazmi vybratymi na daniach, na zdravotnom poisteni.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Nejaké 1-2% zníženie odvodov alebo skrátenie vrátenia nadmerných odpočtov dph sú len také kozmetické úpravy, aj v USA peniaze bankám sú len pôžičky ktoré treba vrátiť, riešenie sa len odsúva na pár mesiacov-rokov neskôr. Podľa mňa bude treba zmeniť legislatívu ohľadom ručenia v PO. Tie zákony v USA vznikali za čias kedy majitelia boli zároveň aj manažérmi, teraz manažéri nemajú skoro nijaké obmedzenie aby firmu nerozkradli tak že štátni manažéri len pozerajú čo a ako sa dá vytunelovať. Neviem si prestaviť ako budú svoje hotely riadiť sestry Hiltonové, takisto by Rockefeller nikdy nebol taký bohatý keby to nechal na druhých a nesnažil sa sám. Megapodvodník Madoff mal 7 kontrol a nič mu nenašli, dokonca v roku 2007 tvrdil že v súčastnom systéme nie je možné podvádzať- a podarilo sa mu spôsobiť škodu 50 mld USD takže ak na Slovensku niekto hovorí že tá a tá spoločnosť je pod dohľadom NBS tak sa len usmejem a poviem ehm . Tu na Slovensku sa vysmievajú dôchodcom ktorí investovali do BMG a pod ale ako je možné že do Madoffovej firmy investovali profesionálni manažéri a analytici z renomovaných bánk? Ja by som v PO zaviedol ručenie súkromným majetkom štatutárom, zároveň pri úmyselnom podvode by som zaviedol dlžnícke väzenie- teda taký Fruni by dostal 6 rokov za podvod a po odpykaní by ostal vo väzení pokiaľ by nesplatil spôsobenú škodu. V USA keď chcú pomôcť automobilkám tak to nemajú robiť že do všetkých nasypú peniaze ale mali povedať- neodhadli ste situáciu, jedna automobilka musí skrachovať, čím väčšia a horšie riadená tým lepšie takže na trhu by sa uvoľnil priestor pre ostatné automobilky a nebolo by treba pomáhať všetkým ale len zamestnancom tej jednej skrachovanej. Riešení je viac len ich treba spraviť hĺbkovo a nie len také povrchové.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Skor si myslim, ze je to nie celkom obycajna kriza,skor sa pripajam k tym, ktori si myslia, ze je to kriza celej civilizacie, ludskosti a podstaty zivota. Z tohto dovodu si myslim, ze obycajne korekcie tu asi nepomozu, jasne, ze pozicky alebo statne pomoci len oddialia konecne riesenie, donekonecna sa naozaj spotreba neda zvysovat, to je pochopitelne. Ale na druhej strane si myslim, ze malokto vie, co vlastne treba urobit.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať