Zavrieť

Porady

Predaj prenajímanej nehnuteľnosti - daňový výdaj

Dobrý večer všetkým,
rada by som sa poradila s niekým skúsenejším ohľadom uplatniteľných daňových výdajov pri predaji nehnuteľnosti. Jedná sa o garáž kúpenú za 200.000,- Sk, ktorú som po cca roku od kúpi na jeden rok prenajala. Príjem z prenájmu som si zahrnula do daň.priznania, uplatnila som si paušálne 40-percentné výdaje. Ak ju teraz predám, aké budú uznané daňové výdaje? Budem zdaňovať len rozdieľ medzi predajnou a kúpnou cenou alebo si mám odpočítať aj 10.000,- za ten rok prenájmu? Veľmi pekne vopred ďakujem ochotnému poraďákovi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Zakon o dani z prijmov:
    § 8 Ostatné príjmy

    (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
    b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností, ...

    (4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

    (5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
    b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
    e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
    f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

    (6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.

    Dominika DD je offline (nepripojený) Dominika DD

    Dominika DD
    ďakujem veľmi pekne pani Lianka, mohla by som Vás poprosiť len na doplnenie, či tá čiastka, ktorú napíšem ako výdaj bude v mojom prípade 190.000,- ? Pochybnosti mám len v tej výške, lebo som si v ten rok uplatňovala paušálne výdaje a tým pádom si niesom istá, či sa jednalo o nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku. Niekde som sa totiž dočítala, že pri paušálnom výdaji, sa nehnuteľnosť nezaraďuje do obchodného majetku a tak by som si do výdaju napísala celú pôvodnú cenu garáže. Nejde mi o nejakých 10.000,- ale o správnosť výpočtu a odvedenia daní. Ešte raz ďakujem

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Budete zdanovat rozdiel medzi predajnou a kupnou cenou (200 tis.). Prijem z prenajmu zdanujete preto, lebo nehnutelnost ste vlastnili menej ako 5 rokov:

    § 9 Príjmy oslobodené od dane

    (1) Od dane je oslobodený príjem
    ...
    b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

    Prijem z prenajmu ste zdanili podla § 6, ods. 3 a uplatnili 40% vydavky. Spravne pisete - ak uplatnujete pausalne vydavky, nehnutelnost sa nezaraduje do obchodneho majetku.

    Predaj prenajímanej nehnuteľnosti - daňový výdaj

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.