Zavrieť

Porady

Zmluva o vecnom bremene - oprávnení z VB?

Dobrý deň,

potrebujem poradiť ohľadom zmluvy o vecnom bremene. S manželom máme novostavbu, na ktorú ideme čerpať úver z banky. K novostavbe momentálne nemáme prístup cez vlastný pozemok /stojí tam stará nehnuteľnosť, ktorá sa bude búrať až o pár rokov/. Preto banka požaduje zriadenie vecného bremena cez priľahlý pozemok svokrovcov. Tí s tým samozrejme súhlasia. Zmluvu o VB sme si nechali vypracovať právnikovi a odobriť v banke. A tu nastal problém. Právnik uviedol ako oprávnených mňa s manželom a "iné oprávnené osoby". A s tým banka nesúhlasí. Nechce tam mať uvedené žiadne oprávnené osoby - konkrétne mená - iba "vlastníci konkrétnej nehnuteľnosti". Naša právnička mi tvrdí, že tak sa zmluva napísať nedá. Takže som v začarovanom kruhu - ona tak zmluvu nenapíše, lebo to nie je v súlade so zákonom, a banka takúto zmluvu neakceptuje. Viete mi niekto poradiť, kto má vlastne pravdu? A či je možné takúto zmluvu "bez konkrétnych mien napísať". Ak áno nemáte niekto vzor takejto zmluvy? Moc ďakujem za skorú odpoveď.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

  globalpartner
  Keď som to dobre pochopil banke ide hlavne o to , aby v prípade katastrofického scenára - uplatnenia záložného práva na nehnuteľnosť boli oprávnenými osobami z VB noví nadobúdatelia nehnuteľnosti.

  Podľa môjho názoru je potrebné do tejto zmluvy na konkrétne oprávnené osoby - mená súčastních vlastníkov tam musia byť, pri vzniku vecného bremena dať osobitné ustanovenie:

  " v prípade prechodu a prevodu nehnuteľnosti na druhé osoby prechádzajú práva a povinnosti vyplývajúce z vecného bremena podľa tejto zmluvy na nadobúdateľa vlastníckého práva k nehnuteľnosti."

  Treba to odkonzultovať z bankou , myslím si , že by to nemal byť problém

  Zmluva o vecnom bremene - oprávnení z VB?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.