Zavrieť

Porady

zodpovedný zástupca:živnosť alebo s.r.o.

Teší ma, že som Vás našla. Veľa som sa dozvedela. Ale mám ešte dilemu:
Chcem začať podnikať, potrebujem zodp.zástupcu. Už viem, že ho môžem na skrátený prac.čas zamestnať, ale ešte premýšlam, či by sa to nedalo robiť jednoduchšie a to založením s.r.o., ktorú by na svoje podnikanie využíval aj manžel. Nerozumiem veľmi problematike s.r.o., ale čo som zatiaľ vyzistila, asi by musela mať zodp.osoba živnostenský list a teda by musela platiť odvody a to by ma vyšlo asi drahšie ako pracovná zmluva. Ale ak by nemusela mať živn.list... nemôže byť jednoducho len uvedená ako zodp.osoba? Asi si to predstavujem, ako "Hurvínek válku", že?
A ešte podotázka: čo ak by bola moja zodp.osoba na materskej dovolenke? Môže byť u mňa za veľmi malú mzdu zamestnaná a neohrozí to jej rodič.príspevok a iné...
Ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    Nerozumela som tvojej otázke. Napíš viac ...
    Pokiaľ ide o zodpovedného zástupcu, tak ten sa vyžaduje ak podnikáš v činnosti, ktorá to vyžaduje a ty nemáš požadované vzdelanie.
    Ale pokiaľ chceš napíklad predávať kvety, alebo niečo iné čo je v takzvanej volnej živnosti, nepotrebuješ zodpovedného zástupcu. No a odvody, tie platíš tak či tak -
    Či si s.r.o. alebo živnostník

    ladybird1 je offline (nepripojený) ladybird1

    ladybird1
    Asi som to dobre nevysvetlila. K mojej živnosti potrebujem zodp.zástupcu, pretože práve nemám to vzdelanie... Len hľadám najvýhodnejšiu možnosť, ako to spraviť. či je najjednoduchšie živnosť a zamestnať toho zástupcu, alebo ho zobrať do s.r.o., ako nejakú zodp.osobu, bez platenia odvodov za neho - ak to tak vôbec ide.
    Díky.

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    FO aj s.r.o.podnikaju na základe živnostenského listu. Preto ak potrebujete mať určeného zod. zástupcu je jedno či podnikate ako FO alebo sro. Musíte ho zamestnať
    napr. na kratší pracovný úväzok t.j. narp. 1 hodinu denne.

    miriza je offline (nepripojený) miriza

    miriza
    My máme stolársku dielňu a ani jeden z konateľov nemá stolárske vzdelanie, tak máme zodpovedného zástupcu zamestnanca, ktorý je vyučený stolár. Je u nás zamestnaný dávame mu minimálnu mzdu a popri tom nám ešte aj fakturuje práce v dielni. Mali sme kontrolu zo živnostenského úradu a dostali sme za toho zodp. zástupcu zápis, tak na ich odporúčanie sme to urobili takto.

    nano je offline (nepripojený) nano

    nano
    Ja mám tiež zodpvedného zástupcu a zamestnávam ho na 2 hodiny mesačne,akurát sú starosti s vypisovaním výkazov pre poisťovne,ale tie odvody sú úplne maličké.

    horstik je offline (nepripojený) horstik

    žena horstik
    Ak je aj zodovedný zástupca SZCO, musí pre mňa pracovať, čiže budeme to faktúrovať, alebo stačí nejaká zmluva?
    A ešte: ak som doteraz nevykonávala tú činnosť/v živn.liste ich je viac a zástupca je len na jednu/, nemusí nič?
    Dana.
    Naposledy upravil horstik : 22.06.05 at 10:42

    miriza je offline (nepripojený) miriza

    miriza
    Z živnostenského úradu nám povedali, že SZČO nemôže by zodpovedný zástupca. My sme toho nášho rýchlo zamestnali. Taktiež sme spätne za to platili pokutu ale koľko to si už nemapätám.

    Perla je offline (nepripojený) Perla

    Perla
    Ja tomu stále nerozumiem, mám síce zodpovedného zástupcu iba na 1 činnosť v rámci živnosti, ktorú však nevykonávam. Mám ho aj tak zamestnávať? Ale treba túto činnosť pozastaviť? Ďakujem

    Heleč je offline (nepripojený) Heleč

    Heleč
    Mne na živnosti povedali: poklial sa činnosť nevykonáva nemusí byť zamestnaná zodpovedná osoba, ale hneď ako začnem niečo okolo toho robiť musím ju dostať do pracovnoprávneho vzťahu. A to je podľa zákoníka práce aj dohoda ( za určitých pracnejších úprav).

    zodpovedný zástupca:živnosť alebo s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.