Zavrieť

Porady

Prosim o radu: sudit sa, alebo nie?

Zdravim Vas. Mam taky problem: 25.9.2000 som uzavrel kupnu zmluvu so spolocnostou, kde som kupoval tovar na splatky. Pred tyzdnom mi prisiel "Navrh na vydanie platobneho rozkazu" na zaplatenie zmluvnej pokuty, pretoze som asi nezaplatil posledne tri splatky. Nie som si vedomy, že by som uvedene splatky nezaplatil, avsak nemam o tom doklad. Je to suma 396,53 €. Nikto ma od uzavretia zmluvy nekontaktoval o nezaplateni splatok, ozvali sa az teraz, v roku 2009. Medzi tym tato pohladavka "pochodovala" medzi siedmimi spolocnostami a nikto sa neozval. Posledny navrhovatel ziada sud, aby bol vydany platobny rozkaz na zaplatenie zmluvnej pokuty v nepremlcanej dobe, t.j. od 15.11.2005, pretoze list bol pisany 14.11.2008, ale peciatka, kedy to doslo na sud je 18.11.2008. Odvolal som sa na premlcanu dobu od roku 2002 (vtedy koncila posledna splatka), pretoze prvy krat spolocnost, kde som kupoval tovar postupila pohladavku 16.3.2006. Ako postupovať? Dakujem za kazdu radu.
Usporiadat
zeron zeron

zeron je offline (nepripojený) zeron

na otázku, či sa súdiť alebo nie, je už neskoro, nakoľko návrh na vydanie platobného rozkazu je skrátené súdne konanie, čiže vy sa už súdite. Skôr otázka znie, či sa brániť alebo nie a podľa mňa je na mieste podanie odporu voči vydaniu platobného rozkazu, nakoľko iba z kusých informácii, ktoré ste tu dali, mi vyplýva, že by ste mohli byť úspešný.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
zeron Pozri príspevok
... podanie odporu voči vydaniu platobného rozkazu...
...Je takýto úkon spoplatnený? Ak áno akou sadzbou prosím...
0 0
zeron zeron

zeron je offline (nepripojený) zeron

Ajuška Pozri príspevok
...Je takýto úkon spoplatnený? Ak áno akou sadzbou prosím...

podanie odporu voči platobnému rozkazu je samozrejme spoplatnený úkon. Ak ide o občiansky spor, tak sa spoplatňuje 6% zo sumy, ktorá je predmetom sporu (najmenej však 500 Sk - uvádzam Sk, nakoľko nemám pri sebe aktuálny zákon a v hlave nosím zatiaľ len Sk, na Eur si len zvykám, ale bude to min. cca 16 Eur). ak ide o spor obchodný, tak tam to je tiež 6% ale najmenej však 2000 Sk. Poplatok za odpor sa neplatí len v tom prípade, ak ide o platobný rozkaz, ktorý bol vydaný bez návrhu.
1 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
zeron Pozri príspevok
podanie odporu voči platobnému rozkazu je samozrejme spoplatnený úkon. Ak ide o občiansky spor, tak sa spoplatňuje 6% zo sumy, ktorá je predmetom sporu (najmenej však 500 Sk - uvádzam Sk, nakoľko nemám pri sebe aktuálny zákon a v hlave nosím zatiaľ len Sk, na Eur si len zvykám, ale bude to min. cca 16 Eur). ak ide o spor obchodný, tak tam to je tiež 6% ale najmenej však 2000 Sk. Poplatok za odpor sa neplatí len v tom prípade, ak ide o platobný rozkaz, ktorý bol vydaný bez návrhu.
Ďakujem za stanovisko... V prípade úspešnosti podania odporu je nárok na vrátenie poplatku ? ...resp. náhradu od žalobcu...
0 0
zeron zeron

zeron je offline (nepripojený) zeron

samozrejme, miera úspechu sporovej strany rozhoduje o hradení trov konania. Treba odlišovať hradenie a platenie trov. Čiže vy si poplatok najskôr zaplatíte sama, čiže máte povinnosť platiť si trovy, avšak, ak budete v plnom rozsahu úspešná v spore, hradiť trovy bude protistrana, čiže bude povinná zaplatiť vám náhradu za poplatok. Ak budete úspešná len sčasti, tak súdom môže hradenie trov konania rozdeliť pomerne medzi sporové strany, čiže vám sa môže vrátiť len časť trov konania. Tiež sú prípady, kedy súd neprizná trovy konania žiadnej strane, ale to sa vás myslím netýka.
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

zeron Pozri príspevok
podanie odporu voči platobnému rozkazu je samozrejme spoplatnený úkon. Ak ide o občiansky spor, tak sa spoplatňuje 6% zo sumy, ktorá je predmetom sporu (najmenej však 500 Sk - uvádzam Sk, nakoľko nemám pri sebe aktuálny zákon a v hlave nosím zatiaľ len Sk, na Eur si len zvykám, ale bude to min. cca 16 Eur). ak ide o spor obchodný, tak tam to je tiež 6% ale najmenej však 2000 Sk. Poplatok za odpor sa neplatí len v tom prípade, ak ide o platobný rozkaz, ktorý bol vydaný bez návrhu.
ten minimum v obchodnom (2.000.- Sk) uz je od 1. januara zruseny a plati sa rovnako ako v obcianskom (min. 16,50 EUR)....
0 0
Ray001 Ray001

Ray001 je offline (nepripojený) Ray001

Tak si predstavte, adv. kancelaria, ktora ma chcela dat na sud mi vcera volala, ze pojednavanie v mojej veci stahuju v plnom rozsahu :-)
0 0
MARTINL MARTINL

MARTINL je offline (nepripojený) MARTINL

Ray001, mam jednu prosbu. Dostal som podobny platobny rozkaz ako vy a podla vasho opisu mam pocit, ze ide o rovnaku vec. V mojom pripade to bol nakup tovaru na splatky v roku 99 od spolocnosti Drukos. Dnes som si prebral platobny rozkaz na zaklade toho, ze som vraj nezaplatil pred deviatimi rokmi poslednu splatku vo vyske 1200 Sk cca. Tiez si nepamatam, ze by som nezaplatil ale nemam na to ziadny dokaz. V mojom pripade to riesi nejaky plravnik z BB (nechcem uvadzat meno). Pohladavka presla asi cez 6 spolocnosti a celkovo mi to pripada pomerne podozrive. Rozmyslam, ze ci nekalkuluju s tym, ze ludia zaplatia, lebo sa im nechce sudit. Mohli by ste mi napisat s akym argumentom to ta pravna kancelaria stiahla? Ja osobne som rozhodnuty sa sudit, povazujem to za principialnu vec a najma mam obavy, ze kolko ludi dostalo podobne rozkazy.
0 0
Ray001 Ray001

Ray001 je offline (nepripojený) Ray001

Zdravim, MartinL. Zial este neviem, s akym argumentom to stiahli, na pojednavanie ani neprisli, len sudkyna mi povedala, ze jednanie v mojej veci sa zastavuje a pride mi to pisomne. Asi si uvedomili, ze nemaju sancu uz len preto, pretoze az po 4 rokoch od poslednej splatky to Drukos postupil dalej a to bolo uz rok premlcane. Cely list, ktory som pisal na sud pre moju "obhajobu" sa niesol vo veci premlcania. Takze si myslim, ze neuspeju ani u Vas. Ale ked rozhodnutie dostanem postou, dam vediet. Ale sranda je, ze ked som napisal ten list, o dva dni mi adv. kancelaria (ktora ma zalovala) zavolali a ze vraj sa chcu dohodnut, ze zo sudu to stiahnu, nebudem platit ziadnu pokutu, len nech vraj zaplatim tie posledne tri splatky. Ked som sa radil s pravnikom, len sa chytil za hlavu, vraj paneboze aby som to neplatil, pretoze sa potom chytia nejakych datumov a pod. Tak som im zavolal, ze sa uvidime na sude a este v ten isty den mi volali, ze zalobu stahuju. Dobre, nie?!
0 0
MARTINL MARTINL

MARTINL je offline (nepripojený) MARTINL

Dnes som s nimi volal a tiez sme to ukoncili s tym, ze sa stretneme na sude. Bol som pozriet v spise a nenasiel som za 9 rokov ziadny doporuceny list alebo vyzvu na zaplatenie, takze tiez mam za to, ze je to premlcane. V tej pravnej kancelarii mi povedali, ze uz niekolko sudov vyhrali, o com sice pochybujem ale rad sa presvedcim. Myslim, ze kalkuluju s tym, ze sa to ludom nebude chciet riesit a zaplatia.
0 0
Agripina Agripina

Agripina je offline (nepripojený) Agripina

Tiež prosím o radu
respektíve dve rady
a) ako vyriešiť spor so synom, ktorého som "pritúlila" na pár dní v byte. Z pár dní bolo cca pol roka a on so svojou priateľkou a jed dcérou (12) urobili dlh na nájomnom, elektrike, vode ..Odsťahovali sa po veľkých peripétiách a verte, chovanie jeho priateľky bolo také drzé/chovala sa tam ona ako doma a ja som musela odísť z bytu, aby sme nerobili cirkus pre susedov/ že som to nerozdýchala ani teraz. Byt aj ostatné platby sú na moje meno, teraz som prišla o prácu/bola som vtedy v zahraničí/ a on sa k vráteniu peňazí nemá. Za byt som si vyplatila, ale na elektriku už nemám a ani na vodu. Hrozí mi exekúcia a ....som z toho nanič. Bývam inde, nemám prúd. Pomožte, dobré duše! Hanbím sa ako pes! )))))
0 0
Agripina Agripina

Agripina je offline (nepripojený) Agripina

Druhú radu prosím o info, či može moja sestra prerábať rodičovský dom, pokiaľ matka ešte žuje. Naše vzťahy sú celkom dobré, ale som udivená, že mne nič nepovedali a keď som prišla len som otvárala pusu. Ako je to vlastne, alebo resp. ako by to malo byť po práve? Díííííík. Pekný deň.
0 0
Agripina Agripina

Agripina je offline (nepripojený) Agripina

Ospravedlňujem sa za chybu-žuje-žije.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

MARTINL Pozri príspevok
Dnes som s nimi volal a tiez sme to ukoncili s tym, ze sa stretneme na sude. Bol som pozriet v spise a nenasiel som za 9 rokov ziadny doporuceny list alebo vyzvu na zaplatenie, takze tiez mam za to, ze je to premlcane. V tej pravnej kancelarii mi povedali, ze uz niekolko sudov vyhrali, o com sice pochybujem ale rad sa presvedcim. Myslim, ze kalkuluju s tym, ze sa to ludom nebude chciet riesit a zaplatia.
ja mám pocit, že tu vo veľkom kalkulujú s tým, že ty musíš premlčanie aktívne namietnúť. Súd sam od seba neskúma, či je alebo nie je pohľadávka premlčaná.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Agripina Pozri príspevok
Druhú radu prosím o info, či može moja sestra prerábať rodičovský dom, pokiaľ matka ešte žuje. Naše vzťahy sú celkom dobré, ale som udivená, že mne nič nepovedali a keď som prišla len som otvárala pusu. Ako je to vlastne, alebo resp. ako by to malo byť po práve? Díííííík. Pekný deň.
1. preklep si vies v prispevku opravit cez tlacidlo dolu: uprav
nemusis cez dalsi prispevok

2. dcera moze investovat do matkinej nehnutelnosti kolko sama uzna za vhodne
otazkou pre teba je, ci je nehnutelnost podla katastra stale este matkina alebo uz sestrina
0 0
Agripina Agripina

Agripina je offline (nepripojený) Agripina

k 1.bodu díky za pripomienku
0 0
Agripina Agripina

Agripina je offline (nepripojený) Agripina

K 2. bodu- pol domu je už napísaného na sestru. Brat a ja nič nevieme. Teda nič nám oficiálne nebolo oznámené. Toto druhé okienko som otvárala preto, lebo som zisťovala situáciu na katastri. Keď som tam bola naposledy, žijem v cz, tvárili sa, akože nič sa nedeje...Ja som len otvárala ústa, ale bola som ticho. Nechcela som pokaziť návštevu. Je to trošku zložitejšie.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Agripina Pozri príspevok
K 2. bodu- pol domu je už napísaného na sestru. Brat a ja nič nevieme. Teda nič nám oficiálne nebolo oznámené. Toto druhé okienko som otvárala preto, lebo som zisťovala situáciu na katastri. Keď som tam bola naposledy, žijem v cz, tvárili sa, akože nič sa nedeje...Ja som len otvárala ústa, ale bola som ticho. Nechcela som pokaziť návštevu. Je to trošku zložitejšie.

Matka - pokiaľ je výhradnou vlastníčkou domu - môže počas života predať, príp. darovať nehnuteľnosť alebo jej časť komu chce, nemusí o tom informovať svoje ďalšie deti (ak nechce).
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Agripina Pozri príspevok
Tiež prosím o radu
respektíve dve rady
a) ako vyriešiť spor so synom, ktorého som "pritúlila" na pár dní v byte. Z pár dní bolo cca pol roka a on so svojou priateľkou a jed dcérou (12) urobili dlh na nájomnom, elektrike, vode ..Odsťahovali sa po veľkých peripétiách a verte, chovanie jeho priateľky bolo také drzé/chovala sa tam ona ako doma a ja som musela odísť z bytu, aby sme nerobili cirkus pre susedov/ že som to nerozdýchala ani teraz. Byt aj ostatné platby sú na moje meno, teraz som prišla o prácu/bola som vtedy v zahraničí/ a on sa k vráteniu peňazí nemá. Za byt som si vyplatila, ale na elektriku už nemám a ani na vodu. Hrozí mi exekúcia a ....som z toho nanič. Bývam inde, nemám prúd. Pomožte, dobré duše! Hanbím sa ako pes! )))))
Rada je jednoduchá - všetko zaplatiť a vyhnúť sa exekúcii (aj za cenu pôžičky), a druhýkrát si nepúšťať do bytu takéto osoby. Ani "pritúliť".
0 0
Ray001 Ray001

Ray001 je offline (nepripojený) Ray001

MARTINL Pozri príspevok
Dnes som s nimi volal a tiez sme to ukoncili s tym, ze sa stretneme na sude. Bol som pozriet v spise a nenasiel som za 9 rokov ziadny doporuceny list alebo vyzvu na zaplatenie, takze tiez mam za to, ze je to premlcane. V tej pravnej kancelarii mi povedali, ze uz niekolko sudov vyhrali, o com sice pochybujem ale rad sa presvedcim. Myslim, ze kalkuluju s tym, ze sa to ludom nebude chciet riesit a zaplatia.
Ja som ale este pred pojednavanim napisal vysvetlujuci list na sud (napisal mi ho schopny pravnik), takze mozno preto to stiahli, lebo to bol fakt dobre formulovany list ohladne doby premlcania
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať