Zavrieť

Porady

Predkupne pravo na odkupenie pozemku

Dobrý deň,

chcel by som poprosiť o radu pri nasledovnej situácii.
Býva 6 rodín bytovke. Niektoré rodiny tu bývajú cca. 30 rokov, iné mladšie do 5 rokov. Pozemok na ktorom je postavená bytovka je vysporiadaný a na jeho užívanie majú nárok obyvatelia bytovky.
Za pozemkom tejto bytovky sú postavené garáže a za garážami sú záhrady.
Každá rodina má garáž a aj záhradu. Tento pozemok ale už nepatrí pozemku na ktorom je postavená bytovka.
Pred pár dňami prišiel mladý holohlavý obyvateľ bytovky a oznámil zvyšku obyvateľov že pred mesiacom kúpil všetky pozemky za domom, teda záhrady a pozemky pod garážami a následne oznamil aby si ľudia zbúrali svoje garáže pretože stojá na jeho pozemku.
Na katastri som si overil o čom mladý muž rozpráva a naozaj daný pozemok je napísaný na jeho meno.

Tento pozemok som, (sme) užíval(i) 30 rokov, platil som daň obci, avšak nikdy som nevedel, lebo som to nepotreboval vedieť, komu v skutočnosti ten pozemok patrí.
Pýtam sa teda ak už sa daný pozemok predal za mojím chrbtom, či takýto postup podobný mafianskym praktikam prebehol úplne korektne? Nemal som náhodou ja predkupné právo na pozemok, keďže som ho užíval 30 rokov?
Dá sa tento postup pána holohlavého prehnať cez súd a dostať pozemky späť do užívania?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Eddie Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcel by som poprosiť o radu pri nasledovnej situácii.
    Býva 6 rodín bytovke. Niektoré rodiny tu bývajú cca. 30 rokov, iné mladšie do 5 rokov. Pozemok na ktorom je postavená bytovka je vysporiadaný a na jeho užívanie majú nárok obyvatelia bytovky.
    Zataiľ je to v poriadku.


    Eddie Pozri príspevok
    Za pozemkom tejto bytovky sú postavené garáže a za garážami sú záhrady.
    Každá rodina má garáž a aj záhradu.
    Tu už je nezrovnalosť s tým, čo píšeš.

    Máte garáž a záhradu? Určite? Ako viete preukázať vlastníctvo? Máte tú garáž a záhradu zapísanú v katastri ako majitelia? Máš list vlastníctva od garáže a záhrady?

    [quote=Eddie;955241]Tento pozemok ale už nepatrí pozemku na ktorom je postavená bytovka.

    Pozemok nemôže patriť pozemku, vlastníkom pozemku môže byť len fyzická alebo právnická osoba. Kto bol vlastníkom?

    Eddie Pozri príspevok
    Pred pár dňami prišiel mladý holohlavý obyvateľ bytovky a oznámil zvyšku obyvateľov že pred mesiacom kúpil všetky pozemky za domom, teda záhrady a pozemky pod garážami a následne oznamil aby si ľudia zbúrali svoje garáže pretože stojá na jeho pozemku.
    Na katastri som si overil o čom mladý muž rozpráva a naozaj daný pozemok je napísaný na jeho meno.
    Teraz je otázne, ako sú poriešené tie garáže. Či vôbec sú zapísané v katastri. Ak nie, ide o čiernu stavbu a ten pán môže požadovať odstrániť čiernu stavbu na svojom pozemku. Ak sú zapísané, tak to nebude mať tak jednoduché nechať zbúrať tie garáže. Ak ste majiteľmi tých garáží, treba nám bližšie popísať, ako boli nadobudnuté (výstavba, odkúpenie od niekoho,...). Ak boli riadne postavené, tak by mala byť v LV zapísaná ťarcha na tom pozemku.

    Eddie Pozri príspevok
    Tento pozemok som, (sme) užíval(i) 30 rokov, platil som daň obci, avšak nikdy som nevedel, lebo som to nepotreboval vedieť, komu v skutočnosti ten pozemok patrí.
    Je čudné, že si sa nikdy nezaujímal, komu pozemok patrí? Ako si vedel, že patrí tebe? Lebo si ho užíval? Užívanie pozemku nezakladá nárok na jeho vlastníctvo (dá sa síce vydržať, ale v tomto prípade asi k vydržaniu nedošlo, lebo pozemok mal asi vlastníka). Na základe čoho si platiť daň? A akú daň? Veď daň z nehnuteľností platí vlastník pozemku, nie ten, čo ho užíva.

    Eddie Pozri príspevok
    Pýtam sa teda ak už sa daný pozemok predal za mojím chrbtom, či takýto postup podobný mafianskym praktikam prebehol úplne korektne? Nemal som náhodou ja predkupné právo na pozemok, keďže som ho užíval 30 rokov?
    Dá sa tento postup pána holohlavého prehnať cez súd a dostať pozemky späť do užívania?
    Ďakujem za odpoveď.
    Nemuselo to byť získané mafiánskou praktikou, ale ho mohol od pôvodného majiteľa riadne odkúpiť. Vy, ako bezpapieroví užívatelia toho pozemku (alebo máš nájomnú zmluvu na záhradu?) nemáte predkupné právo.

    Takže aj keď si sa o to doteraz nezaujímal, zisti si, komu patril ten pozemok v čase, keď ste ho užívali. (Mohli ste už dávno prejaviť záujem o kúpu tohto pozemku od pôvodného vlastníka, predišli by ste týmto problémom). Zisti, či je garáž zapísaná na LV a ak áno, kto je vlastníkom garáže. Potom sa môžeme pohnúť ďalej.
    younglawyer Mr. Chobot, pochybne su tvoje pravne vedomosti, stavbu vies preukazat aj bez zapisu v katastri, napr. staci ze je to stavba spred oktobra 1972 a da sa dodatocne legalizovat ked obec vyda stanovisko o stavebnikovi roku stavby.. aj ked je neopravnena, nezaklada to pravo vlastnika pozemku vydavat ziadosti o zburanie a podobne, resp. nemaju pravny ucinok, jedine stavebny urad alebo sud moze prikazat zburanie stavby aj ked je neopravnena. Mohla nastat situacia, ze vlastnik pozemku v case stavby garazi a zriadenia zahrad suhlasil s uvedenym postupom alebo pripadne bol odskodneny povodnymi bytovkarmi. Ide o standardny postup zaberania cudzich uzemi v prospech druzstevneho vlastnictva bytovkarov, alebo aj zahradkarov. Mal by si sa viac vzdelavat ked tu chces davat ludom pravne rady... to ze nieco nie je evidovane v katastri neznamena ze vlastnictvo neexistuje, hlavne co sa tyka stavieb, to by si mohol podla mna ovladat

    Eddie je offline (nepripojený) Eddie

    Eddie
    Garáže nemajú LV, boli postavené bez základu, preto sú asi bez LV. Niektoré sú na pozemku bytovky, iné zasahujú do záhrady. Záhrada nemala vlastníka, preto pred 30 rokmi obyvatelia ju vyčistili a začali ju užívať. Po roku 89 došlo ku zkrachovaniu firmy ktorá vlastnila pozemok spolu s bytovkou a obyvatelia odkupovali byty a vybavovali si listy vlastníctva. Nie je zatiaľ známe ako sa pozemok ktorý nemal vlastníka dostal do rúk osoby X ktorá ho potom predala už terajšiemu novému majiteľovi. Osoba X sa pritom podielala na krachu firmy ktorá vlastnila pozemok s bytovkou a kopec iných pozemkov a objektov.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Eddie Pozri príspevok
    Garáže nemajú LV, boli postavené bez základu, preto sú asi bez LV. Niektoré sú na pozemku bytovky, iné zasahujú do záhrady. Záhrada nemala vlastníka, preto pred 30 rokmi obyvatelia ju vyčistili a začali ju užívať. Po roku 89 došlo ku zkrachovaniu firmy ktorá vlastnila pozemok spolu s bytovkou a obyvatelia odkupovali byty a vybavovali si listy vlastníctva. Nie je zatiaľ známe ako sa pozemok ktorý nemal vlastníka dostal do rúk osoby X ktorá ho potom predala už terajšiemu novému majiteľovi. Osoba X sa pritom podielala na krachu firmy ktorá vlastnila pozemok s bytovkou a kopec iných pozemkov a objektov.
    Je možné, že tá osoba X získala pozemok v reštitúcii. Mali ste ako obyvatelia bytovky skôr prejaviť záujem o dané pozemky, resp. mali ste podniknúť príslušné kroky, aby ste ich získali (vydržaním). Teraz, keď už majú majiteľa, je ťažké získať ich späť. Museli by ste podať žalobu na súd, ktorý by preveril, či máte oprávnený nárok na vlastníctvo pozemkov - ale ja nevidím nič, čo by vám zakladalo nárok na vlastníctvo.

    A tie garáže - ak nie sú ani na LV ani zapísané v katastrálnej mape, novému majiteľovi pozemku nič nebráni zlikvidovať ich, lebo de facto neexistujú.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    younglawyer Mr. Chobot, opat zle stanovisko, garaze su postavene bez zakladu, neide o stavbu - nehnutelnost cize vlastnik pozemku ma pravo ziadat o vypratanie svojho pozemku od nehnutelnych veci, len mi na um pripada pravna uprava v ramci ochrany zahradkarskych spolocenstiev, tam su prava zahradkarov povysene nad prava vlastnikov a vlastnik pozemku nevie odstranit zahradkarov zo svojho pozemku jednoduchym sposobom, a zahradkari ako nanuteni uzivatelia maju pravo za nahradu uzivat svoju zahradu ako uznaju za vhodne teda aj nehnutelne veci mozu mat umiestnene vo svojej zahrade, odporucam vam neradit v oblastiach prava v ktorych sa nevyznate, lebo len matiete ludi
    Chobot Nechápem, prečo vyťahuješ tému starú viac ako 5 rokov???? Nebudem tu s tebou polemizovať, lebo už si nepamätám všetky podrobnosti témy a nemám záujem to znovu prechádzať a vyhľadávať v zákonoch. Čo si pamätám, tak o záhradkovej osade ani o nájme záhrad nebola nikde reč. Išlo o bežný pozemok bez majiteľa, kde si vlastníci bytovie urobili svojpomocne záhrady.

    Možno aj v niečom máš pravdu, ale iba teroretizuješ, konkrétne si nič neporadil.

    Ak chceš radiť, tak raď v aktuálnych témach.
    younglawyer ja len to sem davam, ak niekto hlada riesenie na tu istu tematiku a v googli to vyhodi aby vedel ako ucinne to riesit, ide o stale aktualne temy a v tejto veci doslo len k minimalnym zmenam ako bolo v pred 5timi rokmi.. prva otazka ma smerovat na to ci je zahradkarska osada zriadena, ak je tak existuje predkupne pravo zahradkarov a nik ich nemoze dostat len tak z ich zahrad.. len do buducna a co sa týka aj ciernej stavby-pokial to je stavba nie je to tak jednoduche ze vlastnik vyzve a je nutne ju zburat, totizto aj cierna stavba by sa mala odstranit v zmysle zakona a to bud ak existuje vola stavebnika aj vlastnika pozemku alebo autoritativnym prikazom prislusneho stavebneho uradu alebo ak s tym vlastnik nesuhlasi a uplatni svoje prava na prejednanie veci pred sudom az sudnym rozhodnutim, co sa tyka jednotlivej zahrady, zahradkari maju smolu ak neide o zahradkarsku obec..
      zbaliť

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Prosim vas

    teraz predavam dom a v ramci pozemku je postavena garaz, ktora nie je na LV.
    Banka, ale pozaduje, aby bola zapisana na LV a pokial nebude neposkytne uver na kupu domu.

    Chcem sa spytat - musi byt garaz zapisana na LV?

    Vdaka za odpoved.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Jozef Pozri príspevok
    Prosim vas

    teraz predavam dom a v ramci pozemku je postavena garaz, ktora nie je na LV.
    Banka, ale pozaduje, aby bola zapisana na LV a pokial nebude neposkytne uver na kupu domu.

    Chcem sa spytat - musi byt garaz zapisana na LV?

    Vdaka za odpoved.
    Asi si nám poskytol málo informácií, takže si musím veľa vecí domyslieť...

    Ten úver berieš ty, alebo kupujúci? Predpokladám, že kupujúci. A ten kupujúci kupuje byt s pozemkom a aj garáž a na tieto nehnuteľnosti si chce zobrať úver? Potom má banka úplne pravdu, pretože on banke deklaruje, že za jej peniaze chce kúpiť niečo, čo neexistuje - garáž. Ako má banka vedieť, že tá garáž skutočne existuje? To by museli všetkci zodpovední zamestnanci, čo o úvere rozhodujú, prísť sa osobne presvedčiť, že tá garáž tam stojí .. Takže požiadavka banky, aby garáž bola zapísaná v LV je opodstatnená, inak neposkytne úver, lebo ten sa poskytuje na celok - všetky nehnuteľnosti, ktoré sa kupujú.

    Dalo by sa to obísť tak, že by ste uzatvorili dve kúpne zmluvy - jednu na dom a pozemok, a druhú na garáž osobitne. Kupujúci by si zobral úver len na dom a pozemok, tak banka o existencii garáže na pozemku ani nemusí vedieť a nebude ju zaujímať, či je tam niečo alebo nie. Odkiaľ inak by banka o tej garáži vedela, ak nie z kúpnej zmluvy?

    Dobre som si domyslel veci? Alebo je to inak? Ak áno, tak napíš podrobnejšie.
    younglawyer kataster nehnutelnosti nema povinnost evidovat drobne stavby - garaz = drobna stavba - je to na voli katastra nehnutelnosti - teda ak ide o stavbu - pevny zaklad!!! nestavby sa vobec neeviduju v katastri nehnutelnosti

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Domyslel si si to perfektne.
    Presne tak to je.

    Ale odkial to banka vedela to fakt nemam potuchy. V zmluve ta garaz nie je spominana.

    Takze predpokladam, ze kupujuci sa o nej zmienil ked spisovali zaloznu zmluvu. Aspon si to myslim.

    Takze teraz sa asi musi garaz zamerat a zapisat na LV a nasledne sa predaj zrealizuje.

    Ono vsetko to ide cez realitku a minuly tyzden som podpisoval kupnu zmluvu a dnes mi volala pani z tej realitky, ze tam nie je garaz a co s tym.
    Tak som zostal v pomykove, nakolko cely predaj riesil brat a ten sa stiahol a zostalo to na mne. Takze som naskocil na iduci vlak a len oci otvaram co sa deje.

    No nic, snad to dopadne dobre a cely predaj sa uskutocni. Len sa to zbytocne vsetko natahuje.

    Pekny den

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Jozef Pozri príspevok
    Domyslel si si to perfektne.
    Presne tak to je.

    Ale odkial to banka vedela to fakt nemam potuchy. V zmluve ta garaz nie je spominana.

    Takze predpokladam, ze kupujuci sa o nej zmienil ked spisovali zaloznu zmluvu. Aspon si to myslim.

    Takze teraz sa asi musi garaz zamerat a zapisat na LV a nasledne sa predaj zrealizuje.

    Ono vsetko to ide cez realitku a minuly tyzden som podpisoval kupnu zmluvu a dnes mi volala pani z tej realitky, ze tam nie je garaz a co s tym.
    Tak som zostal v pomykove, nakolko cely predaj riesil brat a ten sa stiahol a zostalo to na mne. Takze som naskocil na iduci vlak a len oci otvaram co sa deje.

    No nic, snad to dopadne dobre a cely predaj sa uskutocni. Len sa to zbytocne vsetko natahuje.

    Pekny den
    No keď to nie je v kúpnej zmluve, tak mi je fakt záhadou, že odkiaľ o tej garáži banka vedela...

    Ešte je možné, že v katastrálnej mape je zakreslená nejaká stavba - tá garáž, ale nie je na LV. Potom to pre banku môže vyzerať ako problém, lebo bude mať založený nejaký pozemok, na ktorom je niečo neidentifikované.

    Alebo to "spískal" ten kupujúci, lebo chce, aby si to vybehal ešte ty, aby zápis do LV nemusel riešiť potom on.
    younglawyer ak nie je evidovana, nie je ani zakreslena

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Je to mozne ako pises.
    Kupujuci spomenul, ze na pozemku je aj garaz a problem bol na svete.

    No co uz, budeme to musiet doriesit.

    Vdaka

    Predkupne pravo na odkupenie pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.