Zavrieť

Porady

Zalozenie sro – vklad auto

Dobry den,

Mam niekolko otazok, chcem si zalozit sro a ako vklad dat auto (kupa 8/2004 cena 500 000 SKK):
1) Mozem odpisovat auto, ked ho dam ako vklad? Ak ano, kolko rokov 3 alebo 4?
2) Auto sa znehodnoti (nehoda). Budem musiet dorovnat zakladne imanie do 500 000 alebo staci do 200 000?

Dakujem,

Michal
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Auto je možné vložiť ako vklad v časovej cene t.j. nie v obstarávacej, ale v cene, akú by malo k dátumu, keby sa odpisovalo rovnomerne na dobu 4 roky. Je to tak podobne, že ako namiesto auta vložíš sumu rovnajúcu sa časovej hodnote auta a spoločnosť akože od teba to auto odkúpi. a vloží ho do majetku. Auto je potrebné zaevidovať v majetku a normálne používať na podnikanie. Predpokladám, že na podnikanie bude potrebné aj peniaze, pretože za niečo musíš kúpiť PHM, a ostatné prevádzkové potreby, preto je potrebné tiež vložiť do spoločnosti aj nejakú sumu peňazí na prevádzkové výdavky. Inak firma nemôže začasť fungovať.
    Ak auto sa znehodnotí haváriou, tak ho necháš opraviť a to budú náklady tej firmy, ktorá je vlastníkom. Nesmieš ale zabudnúť urobiť zmenu v technickom preukaze, pretože vlastníkom auta nebudeš ty ale spoločnosť, do ktorej si ho vložil. So základným vkladom to nemá nič spoločné, ten bude stále rovnaký, ako na začiatku. Len budeš mať škodu, ktorú ti zaplatí poisťovňa, alebo sám z nákladov spoločnosťi.
    moon_icon.gif  

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som este doplnila, ze na cenu auta by mal byt urobeny znalecky posudok.V tej hodnote sa bude do firmy vkladat a z tejto sumy budu vychadzat aj odpisy.

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Znalecký posudok sa nerobí. Vždy sa vychádza z časovej ceny motorového vozidla. Dokladom k tomu je nákupný doklad - faktúra, technický preukaz.
    smiley.gif  

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    podľa mojich skúseností - znalecký posudok je dobré mať - ja ho mám - ale nie je to povinnosť. doporučujem ho ale v prípade, ak bolo auto havarované - resp. boli na ňom robené úpravy pred jeho vkladom do spoločnosti.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja mam osobnu skusenost pri vkladani majetku do zakladneho imania. Bolo pozadovane znalecke ohodnotenie kazdej jednej veci, ktora sa vkladala.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Upozorňujem aj na par.59 Obchodného zákonníka,ktorý hovorí o postupoch pri zakladaní spoločnosti nepeňažným vkladom.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    anto
    Znalecký posudok sa nerobí. Vždy sa vychádza z časovej ceny motorového vozidla. Dokladom k tomu je nákupný doklad - faktúra, technický preukaz.
    Znalecký posudok pri vklade do spoločnosti sa robiť musí.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Pri určovaní vstupnej ceny majetku nadobudnutého vkladom, ak vkladateľ o tomto majetku neúčtoval, si mnohí pletú s určením vstupnej ceny pri preradení majetku zo súkromného vlastníctva fyzickej osoby do podnikania. Na účely nepeňažného vkladu do obchodnej spoločnosti sa automobil ocení cenou, ktorá nemusí byť totožná s cenou podľa dokladu o nadobudnutí. Vstupnou cenou na účely daňové bude taktiež táto cena použitá na účely vkladu t.j. reprodukčná cena.

    NKI je offline (nepripojený) NKI

    NKI
    ESTER
    Pri určovaní vstupnej ceny majetku nadobudnutého vkladom, ak vkladateľ o tomto majetku neúčtoval, si mnohí pletú s určením vstupnej ceny pri preradení majetku zo súkromného vlastníctva fyzickej osoby do podnikania. Na účely nepeňažného vkladu do obchodnej spoločnosti sa automobil ocení cenou, ktorá nemusí byť totožná s cenou podľa dokladu o nadobudnutí. Vstupnou cenou na účely daňové bude taktiež táto cena použitá na účely vkladu t.j. reprodukčná cena.
    Prosim, mozte mi poradit ako postupovat pri vklade majetku zo sukr. vlastnictva do podnikania, ked sa jedna o SZCO, ktora si zakupila pocitac, fotoaparat, tieto veci pouziva aj na podnikanie, ale doklady o kupe uz nema?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    NKI
    Prosim, mozte mi poradit ako postupovat pri vklade majetku zo sukr. vlastnictva do podnikania, ked sa jedna o SZCO, ktora si zakupila pocitac, fotoaparat, tieto veci pouziva aj na podnikanie, ale doklady o kupe uz nema?
    Tak toto musím opraviť (asi už potrebujem okuliare), lebo som videla, že sa jedná o majetok SZČO, ktorý sa chce vložiť a nakoľko sme v téme "založenie s.r.o.) tak odpoveď nebola úplne kóšer. (Takto to ale vyzerá, keď sa téma nezaradí správne.)
    Pri preradení majetku z osobného majetku do podnikania nehovoríme o "vklade" ale o "preradení".
    Postup podľa § 25 ods. 1 písm. d) ZDP:
    - vstupnou cenou hmotného majetku je v tomto prípade (nakúpený majetok) obstarávacia cena, pričom za roky od obstarania do zaradenia majetku do obchodného majetku SZČO sa neuplatňujú odpisy.
    Ešte je možnosť obstarať si majetok od cudzej (nespriaznenej) osoby.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 06.07.05 at 14:37

    NKI je offline (nepripojený) NKI

    NKI
    Moze byt cena dohodou, alebo su tam nejake obmedzenia, netreba znalecky posudok? Predavajuci musi priznat prijem!? Nemam sa na to vykaslat a napisat len interny zaznam o vklade majetku?

    Shaman je offline (nepripojený) Shaman

    muž Shaman
    NKI
    Moze byt cena dohodou, alebo su tam nejake obmedzenia, netreba znalecky posudok? Predavajuci musi priznat prijem!? Nemam sa na to vykaslat a napisat len interny zaznam o vklade majetku?
    Cena dohodou, ziadny posudok. Predavajuci navyse nemusi nikde priznat prijem ani zdanit - pokial mal uvedeny predmet v pouzivani.

    Vykaslat sa je vzdy jednoduchsie. Ale kto uz si moze dovolit vykaslat sa na svoje peniaze.
    Ja este nie :-)

    NKI je offline (nepripojený) NKI

    NKI
    Shaman
    Cena dohodou, ziadny posudok. Predavajuci navyse nemusi nikde priznat prijem ani zdanit - pokial mal uvedeny predmet v pouzivani.

    Vykaslat sa je vzdy jednoduchsie. Ale kto uz si moze dovolit vykaslat sa na svoje peniaze.
    Ja este nie :-)
    Ako dokazat, ze ho mal predavajuci v pouzivani?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.