Zavrieť

Porady

zaradenie DHM do majetku firmy

Ahojte,

môj klient (živnostník) si odkúpil budovu s pozemkom na podnikanie (pohostinstvo) o druhhého podnikateľa, ale v kúpno-predajnej zmluve figurujú ako fyz.osoby nepodnikatelia (čiže bez IČO, DIČ...).
Samozrejme, že tú budovu chce mať zaradenú do majetku firmy a odpisovať.
Pred predajom predávajúci si ho dal ocenit: stavba 3 200 000,-Sk
pozemok: 87 520,-Sk
V kúpnej zmluve je uvedená celková kúpna cena 2 700 000,-Sk
(je aj list vlastníctva)
Aká je teraz obstarávacia cena? Tá kúpna cena?
Niekde medzi prípspevkami na porade som čítala, že pozemok sa neodpisuje, nemôžem ho zaradiť do majetku a odpísať???
Veľmi pekne ďakujem za pomoc ak niekdo sa mi môže venovať.
Naposledy upravil Eva Póčová : 19.02.09 at 18:17
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Eva Póčová Pozri príspevok
    Ahojte,

    môj klient (živnostník) si odkúpil budovu s pozemkom na podnikanie (pohostinstvo) o druhhého podnikateľa, ale v kúpno-predajnej zmluve figurujú ako fyz.osoby nepodnikatelia (čiže bez IČO, DIČ...).
    Samozrejme, že tú budovu chce mať zaradenú do majetku firmy a odpisovať.
    Pred predajom predávajúci si ho dal ocenit: stavba 3 200 000,-Sk
    pozemok: 87 520,-Sk
    V kúpnej zmluve je uvedená celková kúpna cena 2 700 000,-Sk
    (je aj list vlastníctva)
    Aká je teraz obstarávacia cena? Tá kúpna cena?
    Niekde medzi prípspevkami na porade som čítala, že pozemok sa neodpisuje, nemôžem ho zaradiť do majetku a odpísať???
    Veľmi pekne ďakujem za pomoc ak niekdo sa mi môže venovať.
    Do majetku firmy môžeš zahrnúť aj pozemok, len ho nebudeš odpisovať. Čo tým získaš, bude vyššia hodnota vlastného imania firmy.
    Do obstarávacej ceny budovy zahrnieš kúpnu cenu nehnuteľnosti (budovy), všetky náklady spojené s obstaraním, z toho budeš odpisovať.
    Eva Póčová
    Ďakujem za odpoveď, ale ešte je tu pár vecí v ktorých nie som si istá.
    Ako si určím cenu budovy, keďže v zmluve nie je rozpísaná kúpna cena pozemku a budovy, ale spolu 2 700 000,-Sk. Ako to rozdelím? Mám tu znalecký posudok od predávajúceho, môžem tie pomery určiť podľa nej, lebo tam sú rozpísané hodnoty pozemku a budovy, bude to správne?
    A čo keď ešte nemá všetko úplne zaplatené, ovplyvní to vôbec celé zaradenie majetku a odpisovanie??? (JÚ)
    Ďakujem za odpoveď.
    Naposledy upravil Eva Póčová : 21.02.09 at 12:46
    Eva Póčová
    Proím Vás, môže sa mi ešte niekto venovať??? Viem, že teraz všetci máte dosť práce, ale ja to musím dokončiť najneskôr do utorka. Ďakujem

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Eva Póčová Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, ale ešte je tu pár vecí v ktorých nie som si istá.
    Ako si určím cenu budovy, keďže v zmluve nie je rozpísaná kúpna cena pozemku a budovy, ale spolu 2 700 000,-Sk. Ako to rozdelím? Mám tu znalecký posudok od predávajúceho, môžem tie pomery určiť podľa nej, lebo tam sú rozpísané hodnoty pozemku a budovy, bude to správne?
    A čo keď ešte nemá všetko úplne zaplatené, ovplyvní to vôbec celé zaradenie majetku a odpisovanie??? (JÚ)
    Ďakujem za odpoveď.
    No malo by to byť v zmluve, ale ak nie je urob pomer podľa posudku. Nevadí ak to nie je zaplatené, záleží na tom, či je to v katastri prepísané na teba. Až potom to môžeš zaradiť do majetku a začať odpisovať.

    kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

    :-))))) kaspi71
    Viete mi poradiť, ako zaradiť do majetku zdedený rodinný dom v r. 2008, ktorý sa prenajíma. Ďakujem.

    zaradenie DHM do majetku firmy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.