Zavrieť

Porady

Dedičstvo - majetku, ktory manzel nadobudol pred manzelstvom

Prosim o radu:
1. Spolu s manzelom vlastnime dom podielom ja 2/3 a manzel 1/3.
2. Manzel vlastni byt, ktory nadobudol pred manzelstvom a byva v nom jeho syn.
3. Ja vlastnim tak isto byt, ktory som nadobudla pred manzelstvom. Ale chcem ho predat a peniaze investovat do spolocneho domu - na rekonstrukciu. Ja nemam ziadne deti.

Ked ze ja svoj majetok predam a investujem ho do spolocneho domu, jeho syn bude mat narok na dedicstvo aj z mojich investovanych penazi. Cize bude mat narok na polovicu z 1/3 domu. Je to spravne?

Chcem sa opytat, ci mam narok na dedenie podielu z manzelovho bytu, ked ze ma syna a nadobudol ho pred nasim manzelstvom.

Dakujem za pomoc.
Naposledy upravil zapalka : 21.02.09 at 19:34
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Hrdzoska je offline (nepripojený) Hrdzoska

    Hrdzoska
    Kedže manžel nadobudol byt ešte pred manželstvom tak nemáš nárok na tento byt a správne uvádzaš , že jeho syn po smrti manžela bude mať podiel na vašom dome ale z manželovej polovice bude 1/2 tvoja a druhá jeho syna. Takže to bude nemej ako 1/2 z 1/3 na dome.

    zapalka je offline (nepripojený) zapalka

    zapalka
    Ja som si myslela, ze nemam narok na jeho byt len pri rozvode.. Urcite sa to vztahuje aj na dedicstvo? V zakone som o tom nenasla ziadne informacie.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vy vlastníte 2/3 a mažel 1/3 domu.
    Ak nezanecháte závet, po vás by dedil manžel, vaši rodičia a tí, ktorí s vami žili v domácnosti aspoň posledný rok. Ak tých iných niet, len mažel (druhá zákonná skupina).

    Po manželovi by ste zo zákona dedili vy a jeho syn. Manželka a deti dedia rovnakým dielom. Takže by ste dedili polovicu manželovho bytu a polovicu jeho dielu na dome = 1/6 domu. Jeho syn by dedil 1/2 bytu a 1/6 domu. Ak preukážete, že ste vlastné peniaze vložili do spoločného majetku, môže sa tá hodnota domu znížiť.
    Naposledy upravil Mária27 : 21.02.09 at 20:54

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zapalka Pozri príspevok
    Ja som si myslela, ze nemam narok na jeho byt len pri rozvode.. Urcite sa to vztahuje aj na dedicstvo? V zakone som o tom nenasla ziadne informacie.
    Spraavne si myslíš, je rozdiel, či sa rozdeľuje majetok v prípade rozvodu, alebo je predmetom dedičstva. V prípade rozvodu nemáš nárok na byt, ktorý nadobudol pred manželstvom. V prípade jeho smrti bude predmetom dedičstva celý jeho majetok bez ohľadu na to, ako ho nadobudol.

    ROBIN111 je offline (nepripojený) ROBIN111

    ROBIN111
    Zaujímalo by ma, ako je to pri rozvode s nárokom na byt v prípade, keď ho jeden z manželov nadobudol ešte kým bol slobodný, cez hypotekárny úver. Berie sa to tak, že ak časť splátok platili ako manželia tzn. zo spoločných peňazí, obom vzniká pri rozvode nárok na podiel z bytu?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ROBIN111 Pozri príspevok
    Zaujímalo by ma, ako je to pri rozvode s nárokom na byt v prípade, keď ho jeden z manželov nadobudol ešte kým bol slobodný, cez hypotekárny úver. Berie sa to tak, že ak časť splátok platili ako manželia tzn. zo spoločných peňazí, obom vzniká pri rozvode nárok na podiel z bytu?
    Nie, patrí len tomu, kto ho nadobudol pred uzatvorením manželstva. Druhý z manželov ale má nárok na úhradu primeraných nákladov - časť splátok z HÚ, ktoré platili zo spoločného rozpočtu. Tento nárok ale musí určiť súd, pokiaľsa dobrovoľne nedohodnú.

    Dedičstvo - majetku, ktory manzel nadobudol pred manzelstvom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.