Zavrieť

Porady

Nezdanitelná časť základu dane na manželku

Viem, že sa tu o tom popísalo dosť, ale nenašla som to čo by som konkrétne chcela vedieť. Čítala som aj zákon, len sa neviem z toho dostať:
Manžel platí daň cca. 400,-Sk za mesiac. Dal si v práci žiadosť na ročné zučtovanie dane. Teraz ma napadlo či by si nemohol uplatniť NČZD na manželku, ked moj príjem za r. 2008 bol 91.812,- Sk. Pracovala som celý rok 2008. Može o to dodatočne požiadať ked už dal žiadosť a na manželku tam nevyplnil?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kkllc Pozri príspevok
    Viem, že sa tu o tom popísalo dosť, ale nenašla som to čo by som konkrétne chcela vedieť. Čítala som aj zákon, len sa neviem z toho dostať:
    Manžel platí daň cca. 400,-Sk za mesiac. Dal si v práci žiadosť na ročné zučtovanie dane. Teraz ma napadlo či by si nemohol uplatniť NČZD na manželku, ked moj príjem za r. 2008 bol 91.812,- Sk. Pracovala som celý rok 2008. Može o to dodatočne požiadať ked už dal žiadosť a na manželku tam nevyplnil?
    Mohol, ak mzdárku pekne poprosí(lebo je už po termíne na podanie žiadosti) o úpravu v žiadosti a uvedie tvoj príjem. Môže si uplatniť len rozdiel medzi NČ a tvojím príjmom zníženým o odvody do poisťovní.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kkllc Pozri príspevok
    A ak by mzdarka nechcela tak už nič?
    Nie, pretože už je po termíne na podanie žiadosti, v ktorej mal uviesť všetky skutočnosti a priložiť potrebné doklady.

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    A nemohol by si podať daň. prizn. A? V poučení na vyplnenie DP A - dáva ak požiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane o vykonanie RZ, ale nepredložil v ustanovenom termíne zemestnávateľovi, ktorý je platiteľ dane, požadované doklady.
    Neviem či sa tu píše aj o tomto mojom prípade, lebo on do žiadosti o RZ nezaškrtol, že chce úľavu na manželku.
    Naposledy upravil kkllc : 26.02.09 at 07:13

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    A nemohol by si podať daň. prizn. A? V poučení na vyplnenie DP A - dáva ak požiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane o vykonanie RZ, ale nepredložil v ustanovenom termíne zemestnávateľovi, ktorý je platiteľ dane, požadované doklady.
    Neviem či sa tu píše aj o tomto mojom prípade, lebo on do žiadosti o RZ nezaškrtol, že chce úľavu na manželku.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kkllc Pozri príspevok
    A nemohol by si podať daň. prizn. A? V poučení na vyplnenie DP A - dáva ak požiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane o vykonanie RZ, ale nepredložil v ustanovenom termíne zemestnávateľovi, ktorý je platiteľ dane, požadované doklady.
    Neviem či sa tu píše aj o tomto mojom prípade, lebo on do žiadosti o RZ nezaškrtol, že chce úľavu na manželku.
    Môže si podať dodatočné DP, ku ktorému priloží kopiu ročného zúčtovania dane od zamestnávatela. V ňom si uplatní NČZD na manželku. Hrubý príjem znižuješ o zaplatené poistné manželky.

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    dobry den,
    chcem sa opytat, ak manzelka je evidovana na urade prace a mala za rok 2008 prijem 30820,10 (za poistovnictvo), tak si moze na nu manzel uplatnit 98496 - 30820,10. je to tak spravne? ona si nemusi podavat danove priznanie, vsak?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Na obe otázky je odpoveď áno.

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Na obe otázky je odpoveď áno.
    dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.