Zavrieť

Porady

vypoved, moze si zamestnavatel vybrat?

Firma A, v ktorej spracuvavam mzdy bude odkupena od 1.7.2005 inou firmou B. Ma 9 zamestancov, ktori k 30.6.05 dostanu vypoved. Nasledne s nimi druha firma B uzavrie nove pracovne zmluvy. Firma A nadalej existuje, nevymazuje sa z OR, len nebude uz mat ziadnych zamestnancov. Patri tymto zamestnancom odstupne? O tomto stave sa dozvedeli 20.6., cim nemaju moznost ani cerpat vypovednu lehotu. Firmy medzi sebou podpisuju zmluvu, v ktorej polovica zamestnancovma garantovanu zmluvu na dobu urcitu do 31.12.2006.
Moze si firma A vybrat, ci im da vypoved dohodou podla par. 60 ods.2 Zak.prace, alebo vypoved podla par. 63 ods1. b}?
Usporiadat
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Firma A a firma B sú dve rôzne firmy (s iným IČO-m) a tak si myslím, že by mali dostať odstupné. K takejto téme sa tu už písalo - skús hľadať v starších témach.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

katkas,
je to výpoveď daná zamestnávateľom podľa § 63 ods. 1 písm. a) : z dôvodov, ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť.
Odstupné majú dostať : § 76 ods. 1, naviac skončili pracovný pomer pred začiatkom plynutia výpovednej doby.
Pekný deň.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ak budú zamestnanci súhlasiť, môže byť ukončený pracovný pomer dohodou, ak budú súhlasiť, aby tam nebol uvedený dôvod /teda nejaké tie organizačné zmeny/ tak aj bez odstupného. Ale ak zamestnanci súhlasiť nebudú, musí im dať výpovede s 2-3 mesačnými výpovednými dobami.

Ono sa to často tak robí, že dve spriaznené firmy si takto posunú ľudí, ukončia dohodou bez odstupného a dajú novú pracovnú zmluvu - samozrejme bez skúšobnej doby a zamestnanci sú vlastne na tom čo boli, zamestnávatelia si poriešia svoje vlastné problémemy. Závisí to len od ľudí, ako im to je prezentované a ako sa k tomu zamestnanci aj zamestnávatelia /starý aj nový/ stavajú.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Mala som podobný prípad. Pri odkúpení jednej firmy druhou sa spisuje zmluva, v ktorej je uvedené mimo iného, že zamestnanci prechádzajú z firmy A do firmy B a sú im zachované všetky práva a povinnosti. Vtedy nieje odstupné, ani skúš.doba. Musia sa však urobiť ukončenia prac.pomeru a nové zmluvy a následne poprehlasovať v poisťovniach. My sme dali dohodou s dodatkom, že všetky práva a povinnosti zamestnanca zostávajú zachované aj pre následnícku B firmu. Súčasne podpisovali ukončenie a začatie prac.pomeru.

Nemali sme s tým problém.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Fanny, ale to ste potom neurobili dobre, lebo ak všetko zostáva zachované, tak sa nekončia pracovnoprávne vzťahy a znova nezačínajú. Odcitujem Ti komentár Barancovej na túto tému: "... dochádza ku generálnej sugcesii práv a povinností z procovnoprávnych vzťahov na iný, nástupnícky subjekt. Ide o špecifickú zmenu v subjekte pracovného pomeru na strane zamestnávateľa, ku ktorej dochádza za trvania pracovného pomeru pri zachovaní kontinuity doterajšieho pracovného pomeru. Preberajúceho zamestnávateľa viažu platné pracovné zmluvy v takom istom rozsahu a takým istým spôsobom ako doterajšieho zamestnávateľa. V týchto prípadoch sa nemá skončiť pracovný pomer so zamestnancom."
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ale ako to potom riešiť napr. v sociálnej poisťovni? Tam musí byť odhláška a prihláška, lebo sa vlastne mení zamestnávateľ. !!!

A hlavne keď sa firma A vlastne neruší, pokračuje.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Nahlási sa zmena do sociálky aj do zdravotiek. Len som si nie istá, akým tlačivom. Alebo len listom? Každopádne by som tam šla osobne s novým výpisom z OR a asi so zoznamom zamestnancov.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Luba2
Fanny, ale to ste potom neurobili dobre, lebo ak všetko zostáva zachované, tak sa nekončia pracovnoprávne vzťahy a znova nezačínajú. Odcitujem Ti komentár Barancovej na túto tému: "... dochádza ku generálnej sugcesii práv a povinností z procovnoprávnych vzťahov na iný, nástupnícky subjekt. Ide o špecifickú zmenu v subjekte pracovného pomeru na strane zamestnávateľa, ku ktorej dochádza za trvania pracovného pomeru pri zachovaní kontinuity doterajšieho pracovného pomeru. Preberajúceho zamestnávateľa viažu platné pracovné zmluvy v takom istom rozsahu a takým istým spôsobom ako doterajšieho zamestnávateľa. V týchto prípadoch sa nemá skončiť pracovný pomer so zamestnancom."
Lubi, nemáš namysli zlučovanie spoločností? Vtedy je aj právný následník. Dnes sme to riešili v téme zápočet rokov.
Pri predaji a kúpe spoločnosti ako sa tu hore písalo je to iné.
Naposledy upravil Denda : 23.06.05 at 12:12
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Luba2
Nahlási sa zmena do sociálky aj do zdravotiek. Len som si nie istá, akým tlačivom. Alebo len listom? Každopádne by som tam šla osobne s novým výpisom z OR a asi so zoznamom zamestnancov.
súhlasím s Ľubkou, ešte by som si zobrala k nahliadnutiu aj zmluvu medzi firmami, určite tam je článok týkajúci sa prechodu práv a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov (§ 31 ods. 1 ZP)
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Pozor rozoberajú sa tu dve veci. Nástupnická spoločnosť je niečo iné a ako kúpa spoločnosti zo zamestnancami.
Pôvodná predávajúca spoločnosť si musí splniť všetky povinnosti voči zamestnancom.Pre novú kupujúcu spoločnosť vznikajú nové vzťahy.
Pri zlučovaní spoločností je to iné.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Denda, ja som sa vyjadrila k príspevku od Fany ... jej by sa mal týkať § 31 ods. 1 ZP
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Denda
Pozor rozoberajú sa tu dve veci. Nástupnická spoločnosť je niečo iné a ako kúpa spoločnosti zo zamestnancami.
Pôvodná predávajúca spoločnosť si musí splniť všetky povinnosti voči zamestnancom.Pre novú kupujúcu spoločnosť vznikajú nové vzťahy.
Pri zlučovaní spoločností je to iné.
No iné je to natoľko, nakoľko sa to dohodne v zmluve. Ale prípad Fanny bol iný a presne pomenovaný a ten prvý prípad tiež iný a zatiaľ nie je z neho jasné čo a ako bude. Takže všetko až na základe zmluvy.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ja som toto vtedy riešila so Soc.poisťovňou a oni mi povedali, že na taký prechod nieje žiadne špeciálne tlačivo. Tam sa mení zamestnávateľ, IČO... je to z pohľadu SP nový subjekt tak tam musia ísť prac.zmluvy (ukonč.a zač.). Aj na evidenciu na dôchodok sa to takto berie.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Fany
Ja som toto vtedy riešila so Soc.poisťovňou a oni mi povedali, že na taký prechod nieje žiadne špeciálne tlačivo. Tam sa mení zamestnávateľ, IČO... je to z pohľadu SP nový subjekt tak tam musia ísť prac.zmluvy (ukonč.a zač.). Aj na evidenciu na dôchodok sa to takto berie.
Dobre si to riešila, lebo ste boli kupovaný/aspoň tak si to napísala/.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

A aký spôsob ukončenia pracovného pomeru by si dala v tom prípade? Dohodu? Ja osobne by som ju povedzme nepodpísala.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Luba2
A aký spôsob ukončenia pracovného pomeru by si dala v tom prípade? Dohodu? Ja osobne by som ju povedzme nepodpísala.
Zostávaš v pôvodnej firme a riešiš to par.63 Zákonníka práce a následne aj odstupným ak sa dohodnete.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Čiže mi zamestnávateľ dá výpoveď? A aký je výpovedný dôvod?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Luba2
Čiže mi zamestnávateľ dá výpoveď? A aký je výpovedný dôvod?
Rušenie prevádzky, lebo ju predáva.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ale ak im majú zostať zachované práva a povinnosti, ak je to tak v zmluve, tak jedine za trvania toto istého pracovnoprávneho vzťahu. Vôbec s Tebou nesúhlasím, trvám na tom, že môžu prejsť na základe tej pracovnej zmluvy ktorú majú.

AK sa však dohodnú, že pracovné pomery ukončia a začnú nové, tak potom prečo nie.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Fany
Ja som toto vtedy riešila so Soc.poisťovňou a oni mi povedali, že na taký prechod nieje žiadne špeciálne tlačivo. Tam sa mení zamestnávateľ, IČO... je to z pohľadu SP nový subjekt tak tam musia ísť prac.zmluvy (ukonč.a zač.). Aj na evidenciu na dôchodok sa to takto berie.
Mala som pred 3 rokmi tento istý prípad, predávala sa časť podniku. Zamestnávateľ, ktorý preberal aj zamestnancov prehlásil v zmluve, že zamestnacom zostávajú všetky práva zachované, bola nová pracovná zmluva, uzatvorená podľa starej, tzn. ak mal zamestnanec na dobu určitú v starej firme, mal pokračovanie aj v tej novej, ak na dobu neurčitú tak taktiež aj v tej novej. Prac.zmluvy boli bez skúšobnej doby. SP a ZP mali novú firmu, prihlášky boli na novú, odhlášky zo starej. A tak ako písala Fany, bol tam tento istý postup. Pochybujem, že by sa voľačo zmenilo v tomto probléme.
0 0
Načítať ďalšie