Zavrieť

Porady

Tzv."splátkový kalendár" energie, účtovanie

Pri spracovaní DPH som sa zamyslela nad skutočnosťami a „splátkovými kalendármi od energetiky“.

Pátrala som o spôsoboch účtovania týchto platieb, a zistila som:
  • niektorí účtujú: 502,343/221
  • iní účtujú: 314,343/221
  • a tiež sa účtuje: 502,343/325

Ako je to vlastne správne???


Spôsob 1.
- chýba predpis. Máme "splátkový kalendár", kt. hovorí o dodaní tovaru (elektriny). Táto elektrina je skutočne dodaná, ale zatiaľ nefakturovaná. Energetika robí odhad na základe spotreby min. období a následne vyhotoví dohodu o platbách:

Spôsob 2.
-tento považujem za nesprávny. Nejde o poskytnutý preddavok na energiu, preddavok poskytujem na nákup nejakého tovaru, služby, kt. sa mi dodá, keď sa záloha uhradí. Postup: najskôr poskytnem zálohu, a potom dostanem tovar, službu.
-Tento preddavok je len tokom. Ak účtujem 314,343/221. Nemala by som si odpočítať DPH, veď preddavok nie je daňový doklad. DPH by som si odpočítať nemohla. Aspoň nie týmto spôsobom účtovania.
Ako preddavok by sa účtoval, ak nemám elektrinu, zaplatím preddavok, zálohu a energetika mi pustí šťavu a následne mi pošle doklad dańový.


Náklady na energiu by mi mali vznikať mesačne, je to akýsi odhad, kt. mi energetika poskytla. Ďalej potrebujeme sledovať výkazy mesačne, quartálne, a ako by toto skreslilo zaúčtovanie v jednom období december. I Keď je podľa zákona o účtovníctve účtovným obdobím kalendárny rok 1.1-31.1, resp. hosp.rok. Zúčtovaním len v decembri postupy účtovania a zákon o účtovníctve neporuším. Zákon hovorí o účtovnom období a ten je kal.rok, hosp.rok.


Zoberme si druhú stranu mince. Energetika účtuje ako: 221/325?... Asi nie. Účtuje o výnosoch. A preto my máme o nákladoch.


Spôsob 3.
Tento spôsob považujem za najlepší spôsob účtovania. V konečnom dôsledku nejde o splátkový kalendár ako taký, ale ide o dohodu o platbách za odobratú, ale zatiaľ nevyfakturovanú elektrickú energiu. Tento doklad je pre mňa dokladom účtovným i daňovým, kde na základe neho mám nárok i na odpočítanie DPH elektriny. Elektinu som odobrala v urč. množstve, mala by som účtovať o náklade.

Spôsob 4.
Na zamyslenie:
Doklad o dohodách o splátkach el. energie sa nazýva: Dohoda o platbách za odobratu, ale zatiaľ nevyfakturovanú el. energiu.

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    topas103 je offline (nepripojený) topas103

    topas103
    Ahoj, je to síce starší príspevok ale pre mňa aktuálny a teda chcem sa spýtať že ktorý je to ten 3. spôsob o ktorom píšeš. Teda môžem zaúčtovať všetky preddavkové platby na základe dohody o splátkach na 501/325 ? a potom ked sa uhradia tak 325/221? dakujem pekne
    Dav 502, nie 501
    kuravesele aj ja účtujem 502/325

    Tzv."splátkový kalendár" energie, účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.