Zavrieť

Porady

Ako predať byt samostatne bez RK

Zdravím vás!

Som tu noví a som rad ze som nasiel taketo forum! Chcem sa opýtat na par veci, ale najprv vám pryblížim moju situáciu.
Jedna moja dobra ksmaratka pracuje a žije v zahraničí a má jeden byt na slovensku v osobnom vlastníctve ale rada by ho predala. Kedze na slovensko docestuje len zrietka, poziadala ma ci by som jej ten byt nepomohol predat, s tým že by bola nerada keby sa predaj uskutočnil cez realitnú kanceláriu.
Súhlasil som.
takže teras predávam jej byt...
Ja ale vôbec neviem co potrebujem vsetko vybavit okolo toho predaja...
ake doklady,či treba aj znalecký posudok a tak dalej...
Poradite mi prosím?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Fantasma Pozri príspevok
    Zdravím vás!

    Som tu noví a som rad ze som nasiel taketo forum! Chcem sa opýtat na par veci, ale najprv vám pryblížim moju situáciu.
    Jedna moja dobra ksmaratka pracuje a žije v zahraničí a má jeden byt na slovensku v osobnom vlastníctve ale rada by ho predala. Kedze na slovensko docestuje len zrietka, poziadala ma ci by som jej ten byt nepomohol predat, s tým že by bola nerada keby sa predaj uskutočnil cez realitnú kanceláriu.
    Súhlasil som.
    takže teras predávam jej byt...
    Ja ale vôbec neviem co potrebujem vsetko vybavit okolo toho predaja...
    ake doklady,či treba aj znalecký posudok a tak dalej...
    Poradite mi prosím?
    Nuž, máš odvahu, ak si trúfaš bez akýchkoľvek znalostí problematiky na to sám a dokonca pre niekoho iného.

    Ak to ale chceš, tak:

    1. nájdeš kupcu
    2. dohodnete cenu
    3. spíšete zmluvu (najprv ale musíš mať od tej kamarátky plnú moc, pokiaľ ju bude vystavovať zahraničný notár, tak budeš možno potrebovať aj vyššiu overovaciu doložku, tzv. apostil). Sám asi zmluvu neurobíš, budeš to musieť dať napísať napr. notárovi.
    4. tvoj podpis na zmluve dáš úradne overiť
    5. dáš návrh na vklad do katastra, zároveň preberieš od kupujúceho peniaze
    6. peniaze odovzdáš kamarátke

    Znalecký posudok nepotrebuješ.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Fantasma Pozri príspevok
    Zdravím vás!

    Som tu noví a som rad ze som nasiel taketo forum! Chcem sa opýtat na par veci, ale najprv vám pryblížim moju situáciu.
    Jedna moja dobra ksmaratka pracuje a žije v zahraničí a má jeden byt na slovensku v osobnom vlastníctve ale rada by ho predala. Kedze na slovensko docestuje len zrietka, poziadala ma ci by som jej ten byt nepomohol predat, s tým že by bola nerada keby sa predaj uskutočnil cez realitnú kanceláriu.
    Súhlasil som.
    takže teras predávam jej byt...
    Ja ale vôbec neviem co potrebujem vsetko vybavit okolo toho predaja...
    ake doklady,či treba aj znalecký posudok a tak dalej...
    Poradite mi prosím?
    A vie vlastne ta tvoja kamaratka, že jej ideš predať byt? Nieje to náhodou tak, že predaš byt a peniažky do kešeňe???

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Chobot Pozri príspevok
    Nuž, máš odvahu, ak si trúfaš bez akýchkoľvek znalostí problematiky na to sám a dokonca pre niekoho iného.

    Ak to ale chceš, tak:

    1. nájdeš kupcu
    2. dohodnete cenu
    3. spíšete zmluvu (najprv ale musíš mať od tej kamarátky plnú moc, pokiaľ ju bude vystavovať zahraničný notár, tak budeš možno potrebovať aj vyššiu overovaciu doložku, tzv. apostil). Sám asi zmluvu neurobíš, budeš to musieť dať napísať napr. notárovi.
    4. tvoj podpis na zmluve dáš úradne overiť
    5. dáš návrh na vklad do katastra, zároveň preberieš od kupujúceho peniaze
    6. peniaze odovzdáš kamarátke

    Znalecký posudok nepotrebuješ.
    Tibor, ale tá kamoška má vačšiu odvahu teda- vieš si predstaviť, že by si nejakemu kamaratovi dal za ulohu predať ti byt, pričom ty si mimo SR ?, ja by som to nedal teda nikomu za úlohu...

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    V tomto príspevku nebolo definované, že sa jedná o cudzí byt...
    http://www.porada.sk/t103698-ako-mam...am-bez-rk.html

    Takže dopĺňam :
    + splnomocnenie (od notára) od vlastníka (ov) bytu na predaj bytu
    + LV a doklady od bytu

    kubol je offline (nepripojený) kubol

    kubol
    Tu zmluvu nemusí napísať len notár, ak si trúfaš, napíš si ju sám, alebo tvoj právnik. Neviem či sa v tomto smere za posledný rok zmenilo. Uvažovalo sa o tom, že to budu robiť iba notári.
    Inak veľa štastia s predajom, dnes su trhy mrtve. :S

    bonita je offline (nepripojený) bonita

    na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac bonita
    Opravim - ak sa bude byt predavat na uver - znalecky posudok potrebuje.

    V dnesnej dobe je najhlavnejsi cinitel Nadejny kupec.

    Fantasma je offline (nepripojený) Fantasma

    Fantasma
    Dakujem vám za odpovede už v tom mám jasnejsie...
    co sa týka kupcu, toho nejakým spôsobom náajdem...sak uvidíme

    Fantasma je offline (nepripojený) Fantasma

    Fantasma
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Tibor, ale tá kamoška má vačšiu odvahu teda- vieš si predstaviť, že by si nejakemu kamaratovi dal za ulohu predať ti byt, pričom ty si mimo SR ?, ja by som to nedal teda nikomu za úlohu...
    Myslím že túto otásku by mal posúdiť niekto iný...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Fantasma Pozri príspevok
    Myslím že túto otásku by mal posúdiť niekto iný...
    Stanislav má pravdu .Ja taktiež s ním súhlasím .

    Ja mám priateľku tiež v zahraničí a vybavovala som opačný prípad , teda kupovala som byt , kde ako budúca vlastníčka bytu mala vystupovať ona . Čiže prevádzala som osobne aj všetky obhliadky bytov a nakoniec som mala rozhodnúť , ktorý je ten naj ...naj ..naj ...
    Je to tak závažné rozhodnutie , že pred tým prišla na Slovensko , zašli sme advokátovi , spísali sme splnomocnenie . Zároveň poverila advokáta spísaním kúpnej zmluvy a vybavením ostatných záležitostí spojených s kúpou bytu ...atď atď ....Pri kúpe som spolupracovala s advokátkou .
    Ja osobne som trvala na tom , aby to všetko bolo ošetrené a pritom som s peniazmi ani do styku neprišla , išlo to bankou z jej účtu .

    Takže , kamaráti buďme ......a ...

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    bonita Pozri príspevok
    Opravim - ak sa bude byt predavat na uver - znalecky posudok potrebuje.

    V dnesnej dobe je najhlavnejsi cinitel Nadejny kupec.
    Ak cena predávaného bytu bude zaujímavá, myslím, že nebude problém s predajom.

    bonita je offline (nepripojený) bonita

    na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac bonita
    Problem je najst predavajuceho, ktory chce ist pod sucasnu trhovu cenu. V sucasnosti sa dost odlisuje predstava predavajuceho o zaujimavej cene a kupujuceho o zaujimavej cene. Rozdiel je niekolko 100 tisic.
    boze zmluvu daj napisat normalne pravnikovi ... moj znamy nedavno kupoval byt a ten co mu ho predaval vraj dal zmluvu napisat pravnikovi ... zhabne od teza zato co ja wem uz si to nepamätam ale viem ze sa tam tocilo okolo 10 - 15 000 SK (450 €) ... naco sa srat s nejakym pochmurnym notarom

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    podnikatel555 Pozri príspevok
    boze zmluvu daj napisat normalne pravnikovi ... moj znamy nedavno kupoval byt a ten co mu ho predaval vraj dal zmluvu napisat pravnikovi ... zhabne od teza zato co ja wem uz si to nepamätam ale viem ze sa tam tocilo okolo 10 - 15 000 SK (450 €) ... naco sa srat s nejakym pochmurnym notarom
    Len tak mimochodom, reaguješ na tému starú viac ako dva roky.

    A notár asi ťažko bude ,,nejaký pochmúrny", notárom sa nestane len tak hocikto.
    A pri predaji nehnuteľnosti stačí malá chybička v zmluvičke a kataster nepovolí vklad, kdyby něco .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.