Zavrieť

Porady

Mám mu dať trvalý pobyt??

snáď milá osôbka
Mám už dlhšiu dobu taký malý problémik: som majiteľkou rodičovského domu, rodičia samozrejme ešte v dome žijú, s nimi v spoločnej domácnostio žije aj moja sestra/nie je spolumajiteľkou/ s frajerom, no a ten odo mňa chce, aby som mu povolila trvalý pobyt na tejto adrese. Mne sa do toho akosi nechce, lebo tuším, že v prípade rozchodu "kvázi švagra" s mojou sestrou budú len problémy...ešte stále platí, že môže mať trvalú adresu mesta, kde žije? ak sa poháda so sestrou má právo odo mňa pýtať náhradné ubytovanie? ešte stále je aktuálny zo zákona prechodný pobyt? Aké mám vlastne kompromisné
možnosti a čo by ste v takej situácii robili Vy???
Iróniou je, že vlastná mama mu trvalý pobyt nechce povoliť /v jeho rodno-rodičovskom dome žijú aj iní ľudia ako jeho mama/, takže je to tiež komplikované...
Usporiadat
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Trvalý pobyt neznamená aj právo pobytu. Pri zrušení trvalého pobytu by si mu nemusela hľadať náhradné ubytovanie. No s ohľadom na skutočnosti, ktoré uvádzaš nevidím dôvod, pre ktorý by si mu mala vyhovieť.
Naposledy upravil sarasara : 25.02.09 at 07:55
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Mám už dlhšiu dobu taký malý problémik: som majiteľkou rodičovského domu, rodičia samozrejme ešte v dome žijú, s nimi v spoločnej domácnostio žije aj moja sestra/nie je spolumajiteľkou/ s frajerom, no a ten odo mňa chce, aby som mu povolila trvalý pobyt na tejto adrese. Mne sa do toho akosi nechce, lebo tuším, že v prípade rozchodu "kvázi švagra" s mojou sestrou budú len problémy...ešte stále platí, že môže mať trvalú adresu mesta, kde žije? ak sa poháda so sestrou má právo odo mňa pýtať náhradné ubytovanie? ešte stále je aktuálny zo zákona prechodný pobyt? Aké mám vlastne kompromisné
možnosti a čo by ste v takej situácii robili Vy???
Iróniou je, že vlastná mama mu trvalý pobyt nechce povoliť /v jeho rodno-rodičovskom dome žijú aj iní ľudia ako jeho mama/, takže je to tiež komplikované...
Trvalý pobyt nezakladá nárok na vlastníctvo nehnuteľnosti, ani nedáva nárok na náhradné bývanie v prípade zrušenia trvalého pobytu, preto nevidím riziko, že by si mohol v budúcnosti na niečo nárokovať. Na druhej strane nevidím dôvod dávať mu súhlas s prihlásením sa k trvalému pobytu, keďže je to len priateľ tvojej sestry. Keby bola svadba na spadnutie, bol by som za, ale len preto, že je to jej priateľ. Zase nevidím, ako vážny je ten vzťah. Ak by sa mohli za pár mesiacov rozísť, nechápem, prečo žiada ten trvalý pobyt. Teda asi chápem - keď trvalý pobyt nemá u rodičov (asi s nimi nevychádza dobre), tak pre život je dobré mať niekde trvalý pobyt, lebo takto je de facto bezdomovec - nemá mu kam chodiť pošta, v zamestnaní sa na neho môžu "divne" pozerať, a pod.

Je len na tvojom rozhodnutí, či mu súhlas dáš alebo nie. Ak so sestrou dobre vychádzaš a ona má trvalý pobyt a ona dobre vychádza s ním a je to vážny vzťah, tak by som doporučil ten súhlas mu dať. V prípade, že by sa rozišli, môžeš mu ten trvalý pobyt kedykoľvek zrušiť, bez nároku na akúkoľvek náhradu.

Stále platí zákon o hlásení pobytu občanov, č. 253/1998, tam si môžeš prečítať príslušné ustanovenia o trvalom a prechodnom pobyte.

Kompromisným riešením by bolo prihlásiť ho na prechodný pobyt na tvoju adresu.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ja by som mu nedala trvalý pobyt, ani keby bol sestriným manželom. Aby si nemala potom starosti s odhlasovaním z trvalého pobytu. Keď tak, prihlás ho na prechodný pobyt. Hoci neviem prečo mu záleží na nejakom pobyte. Hlavná vec že býva, poštu si môže dať posielať na Tvoju adresu. A keď sa rozídu, nemáš problémy. Keď sa zosobášia, tak asi nebudú bývať u Teba, snáď sa osamostatnia, či nie? Nerob si problémy do budúcnosti.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pri prihlasovaní na prechodný pobyt žiadajú adresu trvalého pobytu.
Zisti si, prečo nemá nikde trvalý pobyt, kto mu ho kedy zrušil - veď ho niekde musel mať. Pôvodne to bolo v rodičovskom dome, musel sa odhlásiť sám.
Inak nevidím problém v prihlásení a prípadnom jednoduchom odhlásení trvalého pobytu u vás.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Mária27...ten človek býval 2 roky dozadu v garzónke, tam mal aj trvalý pobyt, rozviedol sa, ostal bez garzónky a bez peňazí, no a garzónku mu exmanželka predala a on má stále uvedený trvalý pobyt na starej adrese a chce to takto riešiť...
P.S.: inak ma napadlo, ako by sa asi tvárili noví majitelia garzónky, keby sa tam ten môj "švagor" ukázal aj s kuframi s tým, že on tam má tvalý pobyt a chce tam bývať....
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ingrid,
bývanie nemá nič spoločné s trvalým pobytom. Je to len evidencia. Noví majitelia o tom asi nevedia, ale možno ho už odhlásili. V takom prípade by bol evidovaný na obecnom úrade v tej obci, kde mal trvalý pobyt naposledy.
Nič sa nestane, ak mu na trvalý pobyt dáš súhlas. Iba ukážeš ochotu budúcej rodine. Tiež ho môžeš odhlásiť bez záväzkov na bývanie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Mária27...ten človek býval 2 roky dozadu v garzónke, tam mal aj trvalý pobyt, rozviedol sa, ostal bez garzónky a bez peňazí, no a garzónku mu exmanželka predala a on má stále uvedený trvalý pobyt na starej adrese a chce to takto riešiť...
P.S.: inak ma napadlo, ako by sa asi tvárili noví majitelia garzónky, keby sa tam ten môj "švagor" ukázal aj s kuframi s tým, že on tam má tvalý pobyt a chce tam bývať....
.. ešte v ten istý deň by išli na ohlasovňu pobytu a trvalý pobyt by mu z fleku zrušili. Potom by mohol pozerať on...

Samotný trvalý pobyt mu nedáva nárok na užívanie nehnuteľnosti. To by musel mať nejakú nájomnú zmluvu alebo iný titul oprávňujúci k užívaniu nehnuteľnosti.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Ďakujem všetkým za odpovede.
0 0
t.betinka t.betinka

t.betinka je offline (nepripojený) t.betinka

No moji mili poradaci teraz pomozte mne ak viete.Z vychodu som prisla za kamaratom pred 2 rokmi nasli sme sa cez inzerat nastahovala som sa na stredne slovensko potrebovala som rychlo nahlasit na urad prace cez znameho mi vybavil obciansky preukaz stym ze neskorsie mi vybavi pobyt unho aby som nebola ako bezdomovnika zatial nic ani povolenie ze mozem byvat unho on by musel ist na matriku vziat list vlastnictva a podpisat sa .V obcianskom nemam napisanu ulicu len Banska Bystrica-je to pobyt na mesto a tam kde som predtym byvala som odhlasena.Platim mu najom a nemam najomnu zmluvu.Teraz mi vycita ze som sa nastahovala do 3-izboveho zariadeneho bytu hlavna vec ked som prisla 1 krat ON navrhol aby som sa k nemu nastahovala vraj sa s dcerou roztahujeme v jeho byte vycita mi ze som nedoniesla veno.Zenit sa nechce stale tvrdi ma ma rad a mna aj s dcerou nechce stratit.Citime sa aj s dcerou ako sluzky je velmi pohodlny dohovarame mu aby aj on nieco robil skoda reci.Moj problem je ach jaj,mame novy najom o 1 mesiac sa tam nastahujeme (on este o tom nevie) vlastnik nam dal suhlas na prechodny pobyt ako mam-e postupovat ja kedze nemam nikde trvaly pobyt a ako dcera si ma vybavit pobyt aby nemala trv.pobyt na vychode????DAKUJEM.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Ak je to najom dlhodoby, mozes sa s majitelom dohodnut - aj do zmluvy uviest, moznost nahlasit si trvaly pobyt na danej adrese. Kedze je majitelom bytu nema sa coho obavat. Okrem toho ak budes ferova a date veci aj na papier bude to podla mna OK. A tiez si myslim, ze novy najom je pre Teba dobre riesenie. Na zaciatok to bude trosku tazsie ale bud sa Tvoj priatel spamata alebo mozes zacat od zaciatku s novym partnerom. Zit ako sluzka nie je nic moc a jedneho dna by ste aj tak mohli skoncit s dcerou na ulici...
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Mila Ingrid, neviem, či si ten problém s "švagrom" vyriešila a ako, ale ja by som mu trvalý pobyt v žiadnom prípade nedávala. Práve tak ako nový majitelia garzonky, tak aj ty nemôžeš tak jednoducho zrušiť niekomu trvalý pobyt. Dnes to funguje tak, že kým sa sám neprihlási na nový trvalý pobyt ten starý mu ostáva. Ty mu ho nemôžeš zrušiť. Trvalý pobyt na mesto stále platí, tak nech sa prihlási tam. Čo sa týka prechodného pobytu ten sa dá udeliť aj na čas určitý. Pre pokoj v rodine by som to riešila trvalým pobytom na mesto(obec) a prechodným na dobu určitú. Teraz mala moja suseda takýto problém s nádejným zaťom, keď mu nerozvážne dala súhlas k trvalému pobytu, mladý sa rozišli, ostali po ňom dlhy a keď mu chcela zrušiť trvalý pobyt, na obecnom úrade nepochodila, lebo nebol nikde prihlásený na iný trvalý pobyt. Ešte dobre, že poznala adresu na jeho matku s ktorou nevychadzal, tak upomienky ktoré prichádzali o neplatení pôžičky na pošte presmerovala tam a trvalo pol roka, kým sa rozhodol zmeniť bydlisko.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

tutiola Pozri príspevok
Mila Ingrid, neviem, či si ten problém s "švagrom" vyriešila a ako, ale ja by som mu trvalý pobyt v žiadnom prípade nedávala. Práve tak ako nový majitelia garzonky, tak aj ty nemôžeš tak jednoducho zrušiť niekomu trvalý pobyt. Dnes to funguje tak, že kým sa sám neprihlási na nový trvalý pobyt ten starý mu ostáva. Ty mu ho nemôžeš zrušiť. Trvalý pobyt na mesto stále platí, tak nech sa prihlási tam. Čo sa týka prechodného pobytu ten sa dá udeliť aj na čas určitý. Pre pokoj v rodine by som to riešila trvalým pobytom na mesto(obec) a prechodným na dobu určitú. Teraz mala moja suseda takýto problém s nádejným zaťom, keď mu nerozvážne dala súhlas k trvalému pobytu, mladý sa rozišli, ostali po ňom dlhy a keď mu chcela zrušiť trvalý pobyt, na obecnom úrade nepochodila, lebo nebol nikde prihlásený na iný trvalý pobyt. Ešte dobre, že poznala adresu na jeho matku s ktorou nevychadzal, tak upomienky ktoré prichádzali o neplatení pôžičky na pošte presmerovala tam a trvalo pol roka, kým sa rozhodol zmeniť bydlisko.
Možno trochu , ale moja mamka má podobný problém: po tom čo prežila, ju minulý rok sestra prijala k sebe aj ju nahlásili s manželom na trvalý pobyt - má občiansky na uvedenú adresu. Potom boli nejaké nezhody v rodine (nechcem presne povedať o čo išlo, ale segra jednoducho vyštvala mamu z ich domu) a v stredu jej v pohode zrušili trvalý pobyt... nechcem tu písať o tom, ako sa mama cítila a čo som cítila ja, keď som s ňou telefonovala...
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

tutiola Pozri príspevok
Mila Ingrid, neviem, či si ten problém s "švagrom" vyriešila a ako, ale ja by som mu trvalý pobyt v žiadnom prípade nedávala. Práve tak ako nový majitelia garzonky, tak aj ty nemôžeš tak jednoducho zrušiť niekomu trvalý pobyt. Dnes to funguje tak, že kým sa sám neprihlási na nový trvalý pobyt ten starý mu ostáva. Ty mu ho nemôžeš zrušiť. Trvalý pobyt na mesto stále platí, tak nech sa prihlási tam. Čo sa týka prechodného pobytu ten sa dá udeliť aj na čas určitý. Pre pokoj v rodine by som to riešila trvalým pobytom na mesto(obec) a prechodným na dobu určitú. Teraz mala moja suseda takýto problém s nádejným zaťom, keď mu nerozvážne dala súhlas k trvalému pobytu, mladý sa rozišli, ostali po ňom dlhy a keď mu chcela zrušiť trvalý pobyt, na obecnom úrade nepochodila, lebo nebol nikde prihlásený na iný trvalý pobyt. Ešte dobre, že poznala adresu na jeho matku s ktorou nevychadzal, tak upomienky ktoré prichádzali o neplatení pôžičky na pošte presmerovala tam a trvalo pol roka, kým sa rozhodol zmeniť bydlisko.
a prečo mu ho nemôže zrušiť?
ved majitel môže všetko? nie? aj zrušiť? či to musí po dohode?
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Čo sa týka tvojej dcéry, predpokladám podľa toho čo píšeš, že čoskoro bude mať 15 rokov a chceš aby tr. pobyt mala v B.B.
Postup: ty máš tr. pobyt na mesto B.B. a teda tvoja dcéra, ktorá býva s tebou si bude vybavovať OP v B.B. Potrebuje rodný list, z MsÚ v B.B. prihlasovací lístok na trvalý pobyt a ty ako rodič s dcérou,platným OP zájdeš na odd. vydávania dokladov, kde si podá žiadosť a je to hotové.

Čosa týka tvojho priateľa, skončila by som to tým, že sa odsťahuješ a keď by sa dožadoval tvojho návratu, ani okamžitým sobášom by ma neobmäkčil. Sobášom by sa totiž zmenilo len to, že zo slúžky priateľa by si bola slúžka manžela. Život si ešte stále môžeš zariadiť tak, aby ste boli rovnocennými partnermi. Už len skutočnosť, že si dokázala nájsť podnájom pre seba a dcéru znamená, že si dostatočne silná žena aby si svoj život dostála do normálu a necítila sa handrou. Držím ti palce.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

tutiola Pozri príspevok
Mila Ingrid, neviem, či si ten problém s "švagrom" vyriešila a ako, ale ja by som mu trvalý pobyt v žiadnom prípade nedávala. Práve tak ako nový majitelia garzonky, tak aj ty nemôžeš tak jednoducho zrušiť niekomu trvalý pobyt. Dnes to funguje tak, že kým sa sám neprihlási na nový trvalý pobyt ten starý mu ostáva. Ty mu ho nemôžeš zrušiť. Trvalý pobyt na mesto stále platí, tak nech sa prihlási tam. Čo sa týka prechodného pobytu ten sa dá udeliť aj na čas určitý. Pre pokoj v rodine by som to riešila trvalým pobytom na mesto(obec) a prechodným na dobu určitú. Teraz mala moja suseda takýto problém s nádejným zaťom, keď mu nerozvážne dala súhlas k trvalému pobytu, mladý sa rozišli, ostali po ňom dlhy a keď mu chcela zrušiť trvalý pobyt, na obecnom úrade nepochodila, lebo nebol nikde prihlásený na iný trvalý pobyt. Ešte dobre, že poznala adresu na jeho matku s ktorou nevychadzal, tak upomienky ktoré prichádzali o neplatení pôžičky na pošte presmerovala tam a trvalo pol roka, kým sa rozhodol zmeniť bydlisko.
Mylis sa, majitel nehnutelnosti moze kedykolvek zrusit trvaly pobyt komukolvek. Obedzenia platia pre manzelova deti majitela ...inak dnes uz ziadne nie su v tomto smere.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Pohar,
niekedy to fungovalo tak, že človek musel z predošlého bydliska odhlásiť a následne sa mohol inde prihlásiť. Dnes je to bez odhlásenia. Odhlasuje až MsÚ, alebo ObÚ v novom bydlisku. Teda, keď sa ja nikde neprihlásim na novú adresu, nemôže ma nikto odhlásiť. Viem to aj preto, že môj brat sa rozviedol niekedy pred 13 rokmi, ale nikde sa inde neprihlásil, teda je vedený stále na adrese bývalej manželky.
Čo sa týka nejakého nároku na bývanie v tom sa nevyznám, ale môžem povedať, že je to veľmi nepríjemné, ak prichádza hoci len pošta pre človeka, na ktorého by som najradšej zabudla, na moju adresu.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Ivka vyskúšaj a uvidíš.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

tutiola Pozri príspevok
Ivka vyskúšaj a uvidíš.
Co mam vyskusat?
Zakon o trvalom pobyte sa menil cca. pred 2 rokmi.

Takze niet co skusat, ak nepoznate zakony, neradte, je to pre toho, kto sa pyta lepsie ako dostat zavadzajuce informacie.

Ak majitel nehnutelnosti pride niekoho odhlasit, je povinnostou mesta/obce mu trvaly pobyt presunut na obec a vyhlasit to vyhlaskou na vyvesnej tabuli, ze ten a ten na trvaly pobyt od vtedy a vtedy na obci.
0 0
t.betinka t.betinka

t.betinka je offline (nepripojený) t.betinka

Tutiola dakujem za radu aj za povzbudenie moja dcera ma 23 r.konci 1 stupen VS a ide dalej na 2 stupen VS externe.Tenco nam dava najom byva u otca pretoze ma blizko do roboty akonahle by ho z prace prepustili nastahuje sa naspet.Dal nam najomnu zluvu to znamena ze on by nam mal zohnat nahradne ubytovanie preto nam dal suhlas na prechodny pobyt .Ked si dcerka najde pracu ona by si vzala pozicku je to vyhodnejsie a ja by som platila nas novy byt.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

tutiola Pozri príspevok
Pohar,
niekedy to fungovalo tak, že človek musel z predošlého bydliska odhlásiť a následne sa mohol inde prihlásiť. Dnes je to bez odhlásenia. Odhlasuje až MsÚ, alebo ObÚ v novom bydlisku. Teda, keď sa ja nikde neprihlásim na novú adresu, nemôže ma nikto odhlásiť. Viem to aj preto, že môj brat sa rozviedol niekedy pred 13 rokmi, ale nikde sa inde neprihlásil, teda je vedený stále na adrese bývalej manželky.
Čo sa týka nejakého nároku na bývanie v tom sa nevyznám, ale môžem povedať, že je to veľmi nepríjemné, ak prichádza hoci len pošta pre človeka, na ktorého by som najradšej zabudla, na moju adresu.
vieš len je otázne či tam naozaj je evidovaný.....
a to že ak je tam stále evidovaný je možno aj dobrá vola ex manželky.....
pretože ak ostala ona ako majitelka - môže ho kedykolvek odhlásiť...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať