Zavrieť

Porady

Zamestnávanie občanov z ČR

Ahojte poraďáci. Môžete mi prosím pomôcť so súčastným stavom legislatívy, čo sa týka zamestnávania čechov u nás?
Ak firma v SR zamestná na TPP českého občana, ktorý tu nemá ani prechodný pobyt a bude sem dochádzať, sú nejaké obmedzenia, alebo povinnosti, ktoré by mal zamestnávateľ alebo zamestnanec splniť, okrem prihlásenia do zdravotnej poisťovne?
Musí sa takýto zamestnanec prihlásiť samostatne do sociálky a pridelia mu miesto r.č. identifikačné číslo? Ak tu nemá prechodný pobyt, má nárok na odpočítateľnú (nezdaniteľnú časť) položku a daňový bonus? Musí sa takýto zamestnanec hlásiť na Úrade práce, alebo snáď na polícii? Privítam všetko, čo vás ohľadom tejto problematiky napadne a na čo som sa nespýtala. Vopred ďakujem za všetky reakcie, námety, rady a postrehy z praxe!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rems je offline (nepripojený) rems

    žena rems
    Ano, já mám s tímto osobní zkušenost. Jsem občanka ČR, denně přejíždím hranici do SR a tím pádem jsem tzv. "pendler". Firma se mnou uzavřela pracovní smlouvu na základě které bylo toto oznámeno pracovnímu úřadu -mají na to vlastní formulář-tzv.Informační kartu, kterou zaměstnavatel vyplní a odešle ji na krajský úřad práce. Úřad práce ji potvrdí a pošle zpět zaměstnavateli. Poté si zaměstnanec s pracovní smlouvou zajde na pobočku zdravotní pojišťovny, kde se domluví na vyřízení příslušné zdravotní kartičky. V případě pendlera mu pojišťovna nejdříve vystaví příslušný formulář, který slouží jako doklad příslušné české pojišťovně k registraci (zaměstnanec musí s tímto formulářem navštívit svoji českou pojišťovnu-která si ho zaregistruje jako zvláštního pojištěnce, který sice platí odvody v zahraničí, má ovšem právo na plnou zdravotní péči v zemi svého bydliště). Poté už je všechno jako v případě zaměstnávání slovenského občana, tzn. přihlášky ze strany zaměstnavatele na pojišťovny, a všechny ostatní náležitosti potřebné k zaměstnávání občanů SR.... Snad Vám to nějak pomůže. Ještě dodám, že zdravotní péče je plně hrazena v obou zemích, tj. jak v ČR, tak v Sk. Toto platí pouze za podmínky, že má zaměstnanec středisko trvalých zájmů v ČR (bydliště v jiné zemi EU) a pracoviště v SR, tj. přejíždí hranici EU za účelem závislé činnosti.

    rems je offline (nepripojený) rems

    žena rems
    Ještě dodám, že nárok na odpočítateľnú (nezdaniteľnú časť) položku má v případě podepsání "vyhlásenia" - jako každý zaměstnanec, daňový bonus ne (rodina by zde musela mít nahlášený pobyt). V případě pendlerů si daňové přiznání stejně musí daňovník vypořádávat ještě v místě svého bydliště (střediska zájmů), takže případné slevy na rodinu se nárokují v DP doma v ČR.

    NOVA40 je offline (nepripojený) NOVA40

    NOVA40
    Neskonalá vďaka za tak vyčerpávajúcu informáciu! Dostala som od Vás nezaplatiteľnú radu a pomoc, ktorá mi ušetrila množstvo času so zisťovaním týchto skutočností. Ešte raz, veľmi pekne ďakujem!
    Marta

    rems je offline (nepripojený) rems

    žena rems
    Není opravdu zač, sama zde čerpám nezaplatitelné rady a pořád se něco nového učím. Jsem ráda, že taky můžu být někdy prospěšná...

    Zamestnávanie občanov z ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.