Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka od 1.7.2005 a ELDP

Chcel by som sa opýtať, či má niekto informáciu zo Sociálnej poisťovne ohľadom vykazovania obdobia rodičovskej dovolenky na Evidenčnom liste dôchodkového poistenia (ELDP) po 1.7.2005. Od tohoto dátumu sa čerpanie rodičovskej dovolenky považuje za prerušenie poistenia. Na ELDP sa obdobie prerušenia poistenia nemá uvádzať, ale zároveň sa tam má uvádzať rodičovská dovolenka so znakom poistenia RD. Ako sa to bude riešiť po 1.7.2005? Bude sa rodičovská dovolenka považovať za obdobie prerušenia poistenia aj na účely vyplnenia ELDP?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kaška je offline (nepripojený) kaška

    kaška
    Rodičovskú dovolenku môžu čerpať muž alebo žena ak sa stará o dieťa do 3 rokov alebo ak dieťa pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžaduje osobitnú starostlivosť tak rodičovská dovolenka sa môže čerpať až do 6 rokov dieťata (§166 Zákonníka práce).

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Informáciu máme len takú, že na pobočkách zatiaľ nevedia, budú vedieť po 29.6., kedy pôjdu na školenie. Možno niečo vedia na Ústredí SP.

    Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

    Kimáková
    kaška
    Chcel by som sa opýtať, či má niekto informáciu zo Sociálnej poisťovne ohľadom vykazovania obdobia rodičovskej dovolenky na Evidenčnom liste dôchodkového poistenia (ELDP) po 1.7.2005. Od tohoto dátumu sa čerpanie rodičovskej dovolenky považuje za prerušenie poistenia. Na ELDP sa obdobie prerušenia poistenia nemá uvádzať, ale zároveň sa tam má uvádzať rodičovská dovolenka so znakom poistenia RD. Ako sa to bude riešiť po 1.7.2005? Bude sa rodičovská dovolenka považovať za obdobie prerušenia poistenia aj na účely vyplnenia ELDP?

    Ďakujem.
    Moj osobný názor: Podla poucenia k ELDP sa obdobie prerušenia na ELDP neuvadza. Takze ak od 1.7.2005 povazujeme rodicovsku dovolenku za prerušenie, tieto dni by som do ELDP neuviedla. (ako to bolo do 1.7.2005 so znakom RD)
    Ale v políčku Kalendárne dni vylučiteľných dôb je v poučení definované okrem iného aj:
    ...
    - po ktoré sa rodič staral o dieťa do šiestich rokov veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov, ktorému sa neposkytovala starostlivosť v zariadení sociálnych služieb,

    - materskej dovolenky, rodi
    čovskej dovolenky, poskytovania vyrovnávacej dávky,
    ...
    Takže dni rodičovskej dovolenky by som uviedla do Kal. dni vyluč. dôb.
    Ved pozrime sa na prípad OČR od 11.dňa. Tiež sa jedná o prerušenie, teda dni sa neuvádzajú, ale v políčku Kal. dni vyluč. dôb tieto dni figurujú.
    Ale to je len môj osobný názor, čo by bolo asi najjednoduchšie.

    anet je offline (nepripojený) anet

    anet
    Prosim vas, mam z toho vsetkeho chaos.

    Zamestnankyna je na RD od 30.6.2003. Musim teraz do 8.7.2005 zasielat na SP prerusenie na tlacive Reg.list FO?

    Dakujem

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Anet nemáš tam chybu, že 30.6.2003? Nemá byť 2005? No a myslím, že máš zaslať prerušenie na tlačive Reg. list FO.

    anet je offline (nepripojený) anet

    anet
    Jara,nemam.V januari 2006 uz nastupuje do prace (dieta bude mat 3 rocky).
    Len stale ked je nejaka zmena, mam pocit ze som nieco presvihla.
    Ved "kto nema v hlave ma v nohach".
    Takze budem utekat zajtra na SP?

    MajaV je offline (nepripojený) MajaV

    MajaV
    Prikladám ešte jeden pokyn Sociálnej poisťovne na túto tému. Je trochu podrobnejší, sú tam pokyny aj pre SZČO a dobrovoľne poistené osoby.

    anet je offline (nepripojený) anet

    anet
    Tym suhlasom p.Mihala som to pochopila, a tak aj ucinila.

    Este raz vsetkym dakujem a prajem pekny vikend.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.