Zavrieť

Porady

Preplatenie dovolenky

Prajem dobrý deň a prosím o radu:
Zamestnanec ukončil pracovný pomer k 30.4.2005. Dodatočne sme zistili, že mal zostatok 15 dní starej dovolenky. Chceme mu ju preplatiť, ale neviem, či okrem preddavku na daň z príjmu FO podlieha táto platba i ostatným odvodom (soc. poist, zdrav. poist.). Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    Ak zamestnanec ukončil pracovný pomer, z príjmu za nevyčerpanú dovolenku treba odviesť preddavok na daň z príjmov. Odvody do zdravotnej poisťovne a socialnej poisťovne netreba odvádzať.

    Pekný deň

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Pri zdaňovaní si treba dať pozor na uplatňovanie odpočítateľnej položky - podľa toho, či si ukončila platnosť Vyhlásenia k dani alebo nie. Inak súhlasím s Maňaskou.

    JanaF je offline (nepripojený) JanaF

    Zajtra bude lepsie...:) JanaF
    Maňaska
    Ak zamestnanec ukončil pracovný pomer, z príjmu za nevyčerpanú dovolenku treba odviesť preddavok na daň z príjmov. Odvody do zdravotnej poisťovne a socialnej poisťovne netreba odvádzať.

    Pekný deň
    Manaska poradis mi, kde to najdem, ze sa neodvadzaju odvody do SP a ZP z nevycerpanej dovolenky? Berie sa to ako jednorazova odmena? Mozes mi napisat §? Dakujem
    Naposledy upravil JanaF : 24.06.05 at 05:47

    Oci je offline (nepripojený) Oci

    Oci
    Maňaska
    Ak zamestnanec ukončil pracovný pomer, z príjmu za nevyčerpanú dovolenku treba odviesť preddavok na daň z príjmov. Odvody do zdravotnej poisťovne a socialnej poisťovne netreba odvádzať.

    Pekný deň
    Nesúhlasím, treba i odvody do poisťovní.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Oci
    Nesúhlasím, treba i odvody do poisťovní.
    Raz tu v rámci happy hour p. Mihál uverejnil príspevok týkajúci sa práve náhrad mzdy za nevyčerpanú dovolenku. Nemám ho stiahnutý na PC, mám ho len vytlačený a hovorí sa tam - opkrem iného:" náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku sa nezapočítava do VZ na zdravotné poistenie a sociálne poistenie."

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    JanaF
    Manaska poradis mi, kde to najdem, ze sa neodvadzaju odvody do SP a ZP z nevycerpanej dovolenky? Berie sa to ako jednorazova odmena? Mozes mi napisat §? Dakujem
    Nie som Maňaska, ale o odpoveď sa pokúsim.

    SP
    §138 ods (2) zákona 461/2003:
    (2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa ... plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru

    ZP
    §13 ods (4) písmeno j) zákona 580/2004:
    (4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
    ...
    j) plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru

    :p

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Oci
    Nesúhlasím, treba i odvody do poisťovní.
    Ak máš záujem prečítať si prečo sa neplatí , odporúčam prečítať si blog p. Mihála v SME : http://mihal.blog.sme.sk/c/13226/Odvody.html

    Oci je offline (nepripojený) Oci

    Oci
    endrju
    Nie som Maňaska, ale o odpoveď sa pokúsim.

    SP
    §138 ods (2) zákona 461/2003:
    (2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa ... plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru

    ZP
    §13 ods (4) písmeno j) zákona 580/2004:
    (4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
    ...
    j) plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru

    :p
    A je to ozaj plnenie po skončení pracovného pomeru? Je to vyplácané v poslednej výplate, keď pracovný pomer ešte trval.
    V spomínaných zákonoch sa hovorí, že do vymeriavacích základov sa zahŕňa náhrada za dovolenku na zotavenie. Ani v jednom z nich sa nedefinuje pojem vyčerpaná, alebo nevyčerpaná dovolenka, iba dovolenka na zotavenie. Nemám v úmysle dávať poisťovňam to čo netreba, len to čo vyžaduje schválený zákon.
    Naposledy upravil Oci : 24.06.05 at 09:30 Dôvod: doplnenie textu

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Ak sa to platí v poslednej mzde, sú z toho riadne odvody poistného do SP i ZP... ale veď aprílová mzda už mala byť vyplatená, dokonca aj májová...

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Pozrite si diskusiu na Porade:
    http://www.porada.sk/showthread.php?...n%E1+dovolenka

    Sú tam uverejnené aj stanoviská SP a Ministerstva zdravotníctva k tejto problematike. Z nich vyplýva, že odvody z preplatenej dovolenky pri skončení pracovného pomeru sa neodvádzajú.

    Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

    Kimáková
    Oci
    A je to ozaj plnenie po skončení pracovného pomeru? Je to vyplácané v poslednej výplate, keď pracovný pomer ešte trval.
    V spomínaných zákonoch sa hovorí, že do vymeriavacích základov sa zahŕňa náhrada za dovolenku na zotavenie. Ani v jednom z nich sa nedefinuje pojem vyčerpaná, alebo nevyčerpaná dovolenka, iba dovolenka na zotavenie. Nemám v úmysle dávať poisťovňam to čo netreba, len to čo vyžaduje schválený zákon.
    Podla mojho nazoru: Ak nevycerpanu dovolenku vyplácate v poslednom mesiaci (co by ste mali) tak odvody by som určite platila, lebo sa jedná o mesiac v ktorom je pracovnik v PP.

    Otázka na zaciatku temy ale bola, ze nevycerpanu dovolenku zabudli preplatit v poslednom mesiaci a budu ju preplacat az nasledujuci mesiac, kedy uz pracovnik nie je v PP. Vtedy by som aplikovala vetu, ze sa jedná o plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru. A teda v mesiac, kedy uz pracovnik nie je v PP, by som odvody neplatila.

    POZOR : predstavte si situáciu, ze zamestnanec je cely mesiac na PN (napr. do 30.4.2005) a končí 30.4.2005 pracovný pomer. Taktiež mu vo vyplate za april preplacam nevycerpanu dovolenku. Vtedy by som odvody do SP platit nemala, lebo zamestnanec je na PN a je vo vylučiteľnej dobe (neplatí odvody). Ale do ZP odvody samozrejme platím.
    Naposledy upravil Kimáková : 24.06.05 at 13:23

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Oci
    A je to ozaj plnenie po skončení pracovného pomeru? Je to vyplácané v poslednej výplate, keď pracovný pomer ešte trval.
    V spomínaných zákonoch sa hovorí, že do vymeriavacích základov sa zahŕňa náhrada za dovolenku na zotavenie. Ani v jednom z nich sa nedefinuje pojem vyčerpaná, alebo nevyčerpaná dovolenka, iba dovolenka na zotavenie. Nemám v úmysle dávať poisťovňam to čo netreba, len to čo vyžaduje schválený zákon.
    Priklanam sa k Tvojej odpovedi, nakolko v § 13 odst. 4 pism. j/ zakona o zdrav.poisteni je uvedene:
    "plnenia poskytnute zamestnavatelom po skonceni prac.pomeru....." Co si pod pojmom =plnenia= vysvetli zdravotna poistovna a co my, to mozu byt rozdielne nazory. Ked zamestnanec odchadza, tak v poslednej vyplate sa mu zahrna aj preplatenie nevycerpanej dovolenky. Radsej urobim odvody aj z preplatenej nevycerpanej dovolenky.

    eviketa je offline (nepripojený) eviketa

    eviketa
    [quote=Kimáková]
    Otázka na zaciatku temy ale bola, ze nevycerpanu dovolenku zabudli preplatit v poslednom mesiaci a budu ju preplacat az nasledujuci mesiac, kedy uz pracovnik nie je v PP. Vtedy by som aplikovala vetu, ze sa jedná o plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru. A teda v mesiac, kedy uz pracovnik nie je v PP, by som odvody neplatila.

    Takže tu je priestor na špekuláciu ? "zabudnem" preplatiť a vyhnem sa plateniu odvodov ?

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Podobný problém: Učiteľ zamestnaný na určitý čas - 10 mesiacov. od 01.09. - 30.06. Takto opakovane už tretí rok. Ak si nevyčerpal dovolenku počas tých 10. mesiacov ani mu ju nepreplatili v poslednej výplate, teraz má znovu PZ a požiada o preplatenie dovolenky z predchádzajúcej PZ - bude to s odvodmi aleb o bez?

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    tonkat
    Podobný problém: Učiteľ zamestnaný na určitý čas - 10 mesiacov. od 01.09. - 30.06. Takto opakovane už tretí rok. Ak si nevyčerpal dovolenku počas tých 10. mesiacov ani mu ju nepreplatili v poslednej výplate, teraz má znovu PZ a požiada o preplatenie dovolenky z predchádzajúcej PZ - bude to s odvodmi aleb o bez?
    Hm, prekvapuje ma ako si niektorí nechajú ukrajovať zo svojich práv. Nevyčerpaná dovolenka z predchádzajúcich pracovných pomerov mala byť preplatená pri ich ukončení.

    Preplatenie nevyčerpanej dovolenky z predchádzajúceho pracovného pomeru určite nemá nič spoločné so súčasným pracovným pomerom.
    Ohľadom odvodov treba pozrieť predchádzajúce príspevky. Najmä príspevky č. 13 - 15.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.