Zavrieť

Porady

Výpočet exekučnej splátky

Chcela by som si overiť, či som exekučné zrážky vypočítala dobre. Mne vychádzajú nasledovne:

5 629,-- Čistá mzda
- 1 600,-- Zamestnancovi (slobodný)
____________
4 029,--
- 3 000,--
_____________
1 029,-- Prvá časť exekučnej splátky

Zo sumy 3 000,-- mu nechávam 1 000,--
Zo zbytku hradí výživné podľa súdneho rozhodnutia sám (nezrážam mu ho ja)
vo výške 1 500,--

500,-- (3000 - 1000 - 1500) Druhá časť exekučnej splátky

Na exektúciu mu budem zrážať 1 529,-- Sk. (1 029 + 500)

Viem, že niektorí majú viac skúseností s vypočítaním exekúcií. Vyšlo mi to dobre?

Za posúdenie ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    syamlee je offline (nepripojený) syamlee

    syamlee
    Naďa
    Chcela by som si overiť, či som exekučné zrážky vypočítala dobre. Mne vychádzajú nasledovne:

    5 629,-- Čistá mzda
    - 1 600,-- Zamestnancovi (slobodný)
    ____________
    4 029,--
    - 3 000,--
    _____________
    1 029,-- Prvá časť exekučnej splátky

    Zo sumy 3 000,-- mu nechávam 1 000,--
    Zo zbytku hradí výživné podľa súdneho rozhodnutia sám (nezrážam mu ho ja)
    vo výške 1 500,--

    500,-- (3000 - 1000 - 1500) Druhá časť exekučnej splátky

    Na exektúciu mu budem zrážať 1 529,-- Sk. (1 029 + 500)

    Viem, že niektorí majú viac skúseností s vypočítaním exekúcií. Vyšlo mi to dobre?

    Za posúdenie ďakujem.
    Používaš aj osobnú poštu?

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Myslím si že pri exekuč.splátkach by sa malo zachovať životné minimu (ŽM).
    od 1.7.05 je ŽM - na dospelú osobu 4.730,-Sk
    - na ďalšiu dospelú osobu 3.300,-Sk
    - na dieťa 2.150,-Sk

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Olgica
    Myslím si že pri exekuč.splátkach by sa malo zachovať životné minimu (ŽM).
    od 1.7.05 je ŽM - na dospelú osobu 4.730,-Sk
    - na ďalšiu dospelú osobu 3.300,-Sk
    - na dieťa 2.150,-Sk
    Pri exekučných zrážkach zo mzdy musíš postupovať v zmysle Exekučného poriadku: Zákon. č. 233/1995 Z.z. § 66 až 78. Tam je popísané všetko. Životné minimum, ktoré píšeš, sa tohoto netýka. Súhlasím s Naďou.

    Marika x je offline (nepripojený) Marika x

    Marika x
    Myslíš tretinkovú exekúčnu zrážku?
    5629
    -1600 - osoba
    - 600 - manžel-manželka
    - 600 - dieťa

    Rozdiel sa zaokrúhľuje na celé 100 Sk dole, delí sa 3 a 2/3 sa platia na účet exekúcie.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Pri výpočte exekučných zrážok na základe exekučného príkazu sa vychádza z § 66 a násl. Exekučného poriadku (zákon č. 233/1995 Z.z.) a nariadenia vlády SR č. 89/1997 Z.z., ktorým sa obmedzuje rozsah zrážok zo mzdy povinného. Podľa § 1 ods. 1 citovaného nariadenia, základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému u jeho mesačnej mzdy je:
    a) 1600 Sk na osobu povinného,
    b) po 600 Sk na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné. Táto suma sa započítava na manžela, aj keď má samostatný príjem.
    Podľa § 2 ods. 1 nariadenia sa suma, nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy povinného zrazí bez obmedzenia je 3000,- Sk.

    Takže, k Tvojmu prípadu:
    5629 Sk (čistá mzda)
    - 1600 Sk ( základná nepostihnuteľná suma na osobu povinného)
    - 600 Sk (zákl. nepost. suma na 1 osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, aj na
    základe súdneho rozhodnutia, neviem na koľko detí platí výživné)
    ----------------
    3429 Sk zvyšok ČM je vyšší ako 3000 Sk o 429,- Sk, takže:

    Prvá tretina zo sumy 3000 Sk, t.j. 1000 Sk + suma prevyšujúca 3000 Sk, t.j. 429 Sk sa použije na uspokojenie bežných pohľadávok.

    Druhá tretina, t.j. 1000 Sk sa použije na uspokojenie prednostných pohľadávok; ak sa nevykonáva zrážka na uspokojenie prednostných pohľadávok, táto suma sa vyplatí povinnému.

    Tretia tretina, t.j. 1000 Sk + nepostihnuteľna suma, t.j. 1600 + 600 sa vyplatí povinnému.

    Iný výpočet bude, ak zvyšok čistej mzdy bude nižší ako 3000 Sk.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Ahoj Kvet,
    Tvoja odpoveď je dosť vyčerpávajúca, ale ja exekučné splátky robím prvýkrát. Ako to konkrétne v číslach podľa Teba bude v mojom prípade? Výživné sa platí na 1 dieťa. Skôr, ako som sem dala výpočet, pozrela som si predchádzajúce príspevky na tému exekúcie. Tam sa písalo, že výživné neovplyvňuje odpočítateľné položky á 600,-- Sk. Skúsim si pozrieť, čo hovorí o nich zákon.

    Ak dobre rozumiem Tvojmu výkladu, potom výpočet bude:
    5 629 Čistá mzda
    -1600 Na jeho osobu
    - 600 Na dieťa - platí výživné
    ___________
    3 429,--
    429,-- prvá časť exekučnej splátky

    zo sumy 3000 odpočítam výživné 1 500
    Ostáva 1 500

    z toho 1000 mu nechám a 500,-- tvorí druhú časť splátky

    Záver: na exekúciu zaplatí 929,--
    Jemu ostáva 3 200,--
    Na výživné 1 500,--

    Spolu čistá mzda 5 629,--

    Tak si to myslela?
    Naposledy upravil Naďa : 24.06.05 at 06:05

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Naďa,
    ale Ty nevykonávaš zrážky zo mzdy za uspokojenie výživného (povinný si výživné plní dobrovoľne). Vychádzajúc z dikcie citovaného nariadenia vlády, "po 600 Sk na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné" znamená, že sa sem zahŕňajú aj osoby, voči ktorým má povinný vyživovaciu povinnosť, ktorú si riadne plní.
    Iná by bola situácia, kedy sa jednalo o výkon rozhodnutia na uspokonenie výživného. V tom prípade, by sa nezohľadňovala nezabaviteľnú sumu na vyžiovanú osobu, t.j. 600 Sk.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Ďakujem Kvet,

    Ešte jednu otázku: Ak mu zohľadním 600 Sk na vyživovanú osobu, nezohľadňujem mu už výšku výživného, ktoré uhrádza sám? Ak by to bolo tak, jeho exekučná splátky by sa zmenili na 1 429,-- Sk?

    Pôvodne som si myslela, že aj keď nie som úžasne chápavá, mám v tom jasno.
    Teraz už som si nie taká istá.

    Pri jednom zamestnancovi z troch pohľadov mám tri výsledky. Nič svetaborné, ešte že je tu Porada.
    Naposledy upravil Naďa : 24.06.05 at 07:28

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Naďa, neviem na základe čoho si prišla na to, že mu máš zohľadňovať pri výpočte zrážok zo mzdy výšku výživného ktoré platí ???

    Samozrejme, že výška plateného výživného neznižuje výšku zrážok pri nútenom výkone rozhodnutia. Opakujem, pokiaľ sa neralizujú zrážky zo mzdy na základe núteného výkonu rozhodnutia na uspokojenie výživného, čistám mzda sa znižuje o nezabaviteľnú sumu po 600 Sk na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, t.j. aj pre osobu, voči ktorej má vyživovaciu povinnosť upravenú uznesením súdu a túto povinnosť si dobrovoľne plní.

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Ja mám iný prípad - prosím o posúdenie. Pracovník ČM 10617 - vyživované osoby: manželka + 2 deti = 3, exekúcia na vymoženie pohľadávky 500,- a trovy exekúcie 1595,-. Spolu 2095,--.
    Výpočet:
    10617
    - 1600
    - 1800 (3*600)
    -----------
    7217 (3000+ 4217) t.zn. zrazím mu všetko naraz v jednej splátke???????

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    tonkat
    Ja mám iný prípad - prosím o posúdenie. Pracovník ČM 10617 - vyživované osoby: manželka + 2 deti = 3, exekúcia na vymoženie pohľadávky 500,- a trovy exekúcie 1595,-. Spolu 2095,--.
    Výpočet:
    10617
    - 1600
    - 1800 (3*600)
    -----------
    7217 (3000+ 4217) t.zn. zrazím mu všetko naraz v jednej splátke???????
    Ja by som to zrazila naraz. Nie je dôvod to kúskovať. Tak to bude v zmysle zákona.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.