Zavrieť

Porady

dlzne najomne od byvalej manzelky

Dobry den Poradaci!
Moze mi prosim niekto poradit, ako si mam vymáhať najomne od bývalej manzelky, ktora uziva nas spolocny byt po rozvode od r.2002? Obaja sme spolupodielovými vlastníkmi bytu.
Dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    carpenter Pozri príspevok
    Dobry den Poradaci!
    Moze mi prosim niekto poradit, ako si mam vymáhať najomne od bývalej manzelky, ktora uziva nas spolocny byt po rozvode od r.2002? Obaja sme spolupodielovými vlastníkmi bytu.
    Dakujem!
    Pri rozvode ste sa dohodli, že ti bude platiť nájomné? Ak nie, nemáš čo vymáhať.

    Ak nie si spokojný s rozdelením BSM (že síce vlastníš, ale neužívaš byt), musíš dať návrh na súd o vysporiadanie podielového spoluvlastníctva, kde uvedieš, čo chceš - či vyplatenie z bytu, alebo nájomné od manželky za užívanie tvojho bytu. Ak to súd odsúhlasí (napr. to nájomné) potom si ho môžeš od ex-manželky vymáhať.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pravdepodobne ti ide o výdavky za bývanie, nie nájom. Ak neplatí elektriku, vodu, kúreniei do fondu a iné, môžeš si žiadať polovicu výdavkov.
    Pravnik mi povedal,ze mam narok na vyplatenie priemerneho /v nasom meste/ najomneho 3 roky dozadu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Píšeš, že ste spolupodielovými vlastníkmi - čo to znamená? Máte byt v bezpodielovom vlastníctve manželov, alebo ste spoluvlastníkmi s určitými podielmi na nehnuteľnosti?
    V každom prípade ak má nárok na byt tak ako ty, nemá dôvod platiť ti nájomné.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Do rozdelenia BSM si povinný uhrádzať polovicu nákladov na byt. Alebo ti to ona odpustí za "nájom".

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nájomné môžeš žiadať, len ak máte uzatvorenú platnú nájomnú zmluvu. Bez nej by to mohlo byť užívanie bez právneho dôvodu, teda bezdôvodné obohatenie nevlastníka, alebo aj vlastníka ak by ti nedovolil využívať nehnuteľnosť.

    Ale keď ste podieloví spoluvlastníci, máš len ideálnu polovicu bytu, teda nie presne určené miesta. Si spoluvlastníkom celej nehnuteľnosti, môžeš ju využívať. Manželka je tiež spoluvlastníčkou celej nehnuteľnosti s ideálnym podielom 1/2. Býva tam teda oprávnene. O tvoju polovicu sa stará, lebo si ju opustil.

    Mohla by ti dať nejakú odplatu. Radím ti ale vysporiadať si čím skôr podielové spoluvlastníctvo. Nemyslím si, že by si získal nájomné.
    Naposledy upravil Mária27 : 01.03.09 at 14:30

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Určite od nej nedostaneš ani korunu. Ja tiež bývam v byte, kde sme s bývalým podielový vlastníci. Bolo mi povedané, že tiež (ako spoluvlastník) by sa mal podielať na nájme (elektrina, fond opráv, daň z nehnuteľnosti...) a poviem Ti, dva roky platím nájom, nedal mi ani korunu a do bytu si chodí kedy chce. Potešujúca správa, že sa sním chcem v najbližšej možnej dobe podielovo vysporiadať, čiže odkúpiť jeho podiel.

    dlzne najomne od byvalej manzelky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.