Zavrieť

Porady

Ako postupovat pri vymene bytu

Chceli by sme vymenit byt za vacsi. Ake dane su s tym spojene, ak by bol rozdiel v cene oboch bytov cca 200 tis.? Ako to spravne formulovat ak chceme zaplatit co najnizsie poplatky? Ako vymenu, alebo ako predaj a naslednu kupu? Niekedy bol rozdiel v daniach ak islo o vymenu bytu a ak o predaj. Viete mi niekto poradit? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Na úvod: nepíšeš, či sa jedná o byty v osobnom vlastníctve, štátne, družstevné. V prípade, že by to boli byty v osobnom vlastníctve, je vhodné výmenu podchytiť v 1 zmluve - výmena. Keby boli 2 zmluvy, bol by to predaj bytu a kúpa bytu. Daň z predaja nehnuteľnosti bola zrušená, teda zo sumy, o ktorú hodnota 1 bytu prevyšuje hodnotu druhého bytu sa daň z predaja platiť nebude. Ju tu však ešte "hrozba" druhej dane - a to dane z príjmu a to v prípade, že byt v osobnom vlastníctve používaný na bývanie vlastníte menej ako 5 rokov, v prípade, že sa byt využíval na legálny prenájom - resp. podnikanie sa táto doba predlžuje na 10 rokov. Ak sa byt používa viac ako 5, resp. 10 rokov pri podnikaní, daň z príjmu sa neplatí.

    Ak sa menia byty štátne, nie je dôvod na finančné vysporiadanie, podobne ako pri družstevných, kde sa finančné vysporiadanie môže týkať len hodnoty, ktorá bola družstvu už splatená.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    [QUOTE=Naďa]Na úvod: nepíšeš, či sa jedná o byty v osobnom vlastníctve, štátne, družstevné. V prípade, že by to boli byty v osobnom vlastníctve, je vhodné výmenu podchytiť v 1 zmluve - výmena. Keby boli 2 zmluvy, bol by to predaj bytu a kúpa bytu. Daň z predaja nehnuteľnosti bola zrušená, teda zo sumy, o ktorú hodnota 1 bytu prevyšuje hodnotu druhého bytu sa daň z predaja platiť nebude. Ju tu však ešte "hrozba" druhej dane - a to dane z príjmu a to v prípade, že byt v osobnom vlastníctve používaný na bývanie vlastníte menej ako 5 rokov, v prípade, že sa byt využíval na legálny prenájom - resp. podnikanie sa táto doba predlžuje na 10 rokov. Ak sa byt používa viac ako 5, resp. 10 rokov pri podnikaní, daň z príjmu sa neplatí.

    Ak sa menia byty štátne, nie je dôvod na finančné vysporiadanie, podobne ako pri družstevných, kde sa finančné vysporiadanie môže týkať len hodnoty, ktorá bola družstvu už splatená.

    Ak je to uz po novom, tak staci, ze tam bolo trvale bydlisko, bola zrusena podmienka "sucasne vlastnictvo aj trvaly pobyt", treba pozriet danovy zakon. S tym podnikanim to ale plati dalej.

    Elen1 je offline (nepripojený) Elen1

    Elen1
    Ahojte poraďáci,

    mám takýto problém, v roku 2005 som kúpila 3-izbový byt za cca 800 000,--. Teraz ho chcem vymeniť bezodplatne za 4-izbový, ktorý pôvodný majiteľ vlastní dlhšie ako 5 rokov a neprenajíma. Som povinná uvádzať v zmluve o výmene bytov nejaké sumy??? Ak áno, ako mám byty oceniť??? Volala som na DÚ, tam mi povedali, že môj príjem je cena za 3-izbový byt a výdaj cena 4-izbového bytu. Môj názor je, že príjmom je cena 3-izbového, ale výdavok je cena, za ktorú som 3-izbový v roku 2005 kúpila. Nevedela mi však povedať ako to mám oceniť. Skúste poradiť. Ďakujem

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Je niekoľko možností, z ktorých si môžeš vybrať:
    1/ dáš obidva byty oceniť súdnemu znalcovi na oceňovanie nehnuteľností,
    2/ určíte si s vlastníkom 4-izbového bytu cenu bytov v čase a mieste obvyklú a primeranú a tieto uvediete v zmluve.
    Rozdiel medzi cenou Tvojho bytu v čase kúpy a v čase zámeny, ak je kladný, tvorí položku, ktorú zdaníš.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ešte doplním, cenu 4-izbového bytu použiješ ako náklad, ak budeš tento byt predávať skúr ako za 2 roky, ak si tam prihlásiš trvalý ponyt, alebo skôr ako za 5 rokov, ak si tam trvalý pobyt neprihlásiš.

    Ako postupovat pri vymene bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.