Zavrieť

Porady

predaj polovice bytu

Chcem sa spytat, vlastnim 50% z bytu a z manzelom sa rozvadzame a neviem ako dalej lebo sa nechce dohodnut na vypateni ani ani na nicom inom. Mozem predat svoj 50% podiel inej osobe? Poradte co dalej. Nemam uz silu dalej same psychicke tyranie obcas aj fyzicke nasilie. Deti nemame. dakujem vopred za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Požiadaj o rozhodnutie súd - buď nech zaviaže manžela vyplatiť ťa (čo je vymáhateľné), alebo rozhodne o odpredaji bytu a rozdelení peňazí.

    geronimo13 je offline (nepripojený) geronimo13

    geronimo13
    Len aby nedošlo k nedorozumeniu, lebo ľudia sa často mýlia, si podielovou spoluvlastníčkou bytu a vlastníš 1/2 bytu alebo máš byt s manželom v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov? Lebo podielové spoluvlastníctvo a bezpodielové spoluvlastníctvo manželov je obrovský rozdiel.

    geronimo13 je offline (nepripojený) geronimo13

    geronimo13
    Rozhodnutím súdu môže byť vykonané vyporiadanie len v prípade, ak už došlo k zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Preto je vylúčené, aby sa jeden z manželov domáhal vyporiadania existujúceho bezpodielového spoluvlastníctva, alebo aby spojil návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva s návrhom na jeho vyporiadanie.

    geronimo13 je offline (nepripojený) geronimo13

    geronimo13
    A pokiaľ ide o psychické alebo fyzické násilie, môže sa manželka domáhať vylúčenia druhého manžela z užívania bytu

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Aj na vylúčenie užívania bytu treba rozhodnutie súdu.

    Otázka znela aj tak, či môže predať svoju polovicu inej osobe. Podľa mňa - ak ju nechce kúpiť manžel - môže. Starosti s užívaním či nájmom by sa tak preniesli na tretiu osobu. Niektoré osoby si však vedia poradiť ...

    dzikos je offline (nepripojený) dzikos

    dzikos
    Da sa to? Aj ked manzel nebude suhlasit?nemame deti. keby tam boli deti tak by to bolo jednoduch, lebo sud by v tom pripade dal byt mne a musela by som ho vyplatit. len nemame deti. ten byt je v bytovke a sme dvaja vlastnici zapisany na LV. ako spoluvlastnictvo

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Každý spoluvlastník má k svojmu podielu dispozičné právo. Môžeš ho predať - ak nájdeš kupca, ktorý by to bol ochotný kúpiť.

    Najskôr však musíš svoj podiel ponúknuť spoluvlastníkovi, lebo má predkupné právo, a to písomne, najlepšie s doručenkou, aby si mala doklad. Musíš mu tam uviesť podmienky predaja, najmä cenu. Vyjadrenie môžeš žiadať do 2 mesiacov.

    Ak manžel ponuku odmietne, alebo nebude na ňu reagovať, môžeš byt predať, avšak nie za výhodnejších podmienok ako si ponúkla maželovi - nie lacnejšie! Inak by mohol žiadať od nadobúdateľa byt za tú istú cenu, ako ho kúpil on.

    Nemala by si to však robiť, pokial sa nerozvediete.
    Naposledy upravil Mária27 : 01.03.09 at 14:57

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    dzikos Pozri príspevok
    Da sa to? Aj ked manzel nebude suhlasit?nemame deti. keby tam boli deti tak by to bolo jednoduch, lebo sud by v tom pripade dal byt mne a musela by som ho vyplatit. len nemame deti. ten byt je v bytovke a sme dvaja vlastnici zapisany na LV. ako spoluvlastnictvo
    Ale aké spoluvlastníctvo? Podielové alebo bezpodielové?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Máš pravdu, príspevok 9 sa týka podielového spoluvlastníctva. Myslela som, že zadávateľka odpovedala, že ide o podielové - ale to bolo v inej téme (nájom od manželky).

    Bezpodielové vlastníctvo môže vysporiadať po rozvode.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    dzikos Pozri príspevok
    Chcem sa spytat, vlastnim 50% z bytu a z manzelom sa rozvadzame a neviem ako dalej lebo sa nechce dohodnut na vypateni ani ani na nicom inom. Mozem predat svoj 50% podiel inej osobe? Poradte co dalej. Nemam uz silu dalej same psychicke tyranie obcas aj fyzicke nasilie. Deti nemame. dakujem vopred za rady
    Jepotrebné, aby si odpovedala presne:
    - máte byt v bezpodielovom vlastníctve, tj. kupovali ste ho počas manželstva?
    - alebo je byt v podielovom vlastníctve - máte na liste vlastníctva napísaný podiel 1/2?

    dzikos je offline (nepripojený) dzikos

    dzikos
    Vlastnictvo je bezpodielove. Len sa chce s nim dohodnut, aby mi nechal byt a ja ho vyplatim, ale nevidim to moc ruzovo. Nechce sa totiz dohodnut

    dzikos je offline (nepripojený) dzikos

    dzikos
    ako sa mam domahat vylucenia z uzivania bytu z dovodu fyzickeho nasilia? To ho vylucia na vzdy alebo je tam nejaka lehota.

    ad-riana je offline (nepripojený) ad-riana

    ad-riana
    Ahojte, mam podobny problem. Som rozvedena cca pol roka, dala som ex navrh (ustne) na vyrovnanie, mame bezpodielove vlastnictvo. Nesuhlasi s nicim. Z domu som odisla, nechala som tam vsetko okrem svojich osobnych veci, zostalo mu aj auto. Nakolko sa nevieme dohodnut - on ma vôbec nemieni vyplatit.... idem pravnou cestou. Bojim sa ze ma to vide vela penazi a ci najdem pravnika, ktory mi pomoze vcasne rozdelenie - vyplatenie mojej polovicky. Viete mi poradit, aky je postup, ako dlho trva takyto sud, pripadne pozna niekto sikovneho pravnika(cku)?
    dakujem
    Ada

    anakin je offline (nepripojený) anakin

    anakin
    Ja som sa rozviedla s právoplatnosťou 5/2005 v ten istý rok podal ex na vysporidanie BSM a skončili sme s 12pojednávaniami v 6/2008. Ex sa ešte odvolal takže 3/2009 sa to skončilo. Priprav sa na nepríjemné záležitosti a ide aj o to že tam niet víťazov a porazených pretože sa vždy musíte na čomkoľvek dohodnúť či už na hnutelných alebo nehnuteľných veciach . Právnik ťa bude stáť bud za každé pojednávanie alebo sa dohodnete z celkovej sumy majetku samozrejme ak bude preňho táto suma zaujímavá. Zmier sa s tým že súd bude vychádzať že každému patrí polovica z majetku získaného počas manželstva.A zabudni na morálne práva zákon nie vždy háji tých lepších ,Držím prsty niet čo závidieť.

    grigula je offline (nepripojený) grigula

    grigula
    Ahoj, ja by som mala tiež jednu otázku, ak by mohol niekto poradiť. S manželom nás rozviedli v januári na 1x, pretože ma fyzicky aj psychicky týral, máme 1 dieťa, kt. mi zverili do starostlivosti. Bývali sme u mojich rodičov, nakoľko manžel nemal ani prepísané trvalé bydlisko. Na rozvode sa dohodol. Teraz chce deliť spoločný majetok. Ale viac-menej celé prízemie rekonštruovali moji rodičia, pretože sa modernizoval celý dom (nové okná, kúrenie). My sme vlastne kúpili iba nábytok a nejaké elektrospotrebiče, aj keď viem, že to nemôžem dokázať nábytok bol kupovaný z peňazí, kt. som dostala do darov od mojej rodiny, ale kým som bola hneď po svadbe v nemocnici časť z toho minul so svojimi kamarátmi. Bojím sa toho, že ho budem musieť vyplácať ešte aj z toho čo zaplatili moji rodičia. Taktiež mám auto, ktoré mám na lízing a ten platím sama, on dal iba časť na akontáciu, ale nemá o tom žiadny doklad. Musím ho z toho všetkého vyplácať? Poraďte prosím, chce sa so mnou súdiť

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    ad-riana Pozri príspevok
    Ahojte, mam podobny problem. Som rozvedena cca pol roka, dala som ex navrh (ustne) na vyrovnanie, mame bezpodielove vlastnictvo. Nesuhlasi s nicim. Z domu som odisla, nechala som tam vsetko okrem svojich osobnych veci, zostalo mu aj auto. Nakolko sa nevieme dohodnut - on ma vôbec nemieni vyplatit.... idem pravnou cestou. Bojim sa ze ma to vide vela penazi a ci najdem pravnika, ktory mi pomoze vcasne rozdelenie - vyplatenie mojej polovicky. Viete mi poradit, aky je postup, ako dlho trva takyto sud, pripadne pozna niekto sikovneho pravnika(cku)?
    dakujem
    Ada
    Napíšem Vám svoj príbeh, možno to bude pre niekoho užitočné. Rozviedla som sa s manželom, máme jedno dieťa. Byt sme mali v podielovom vlasntíctve, pretože sa kúpil ešte pred manželstvom, ale keďže bývalý nemal peniaze tak mi peniaze dali naši a istú (malú) časť sme zobrali úver. Naivita nadovšetko, ako mi povedal neskôr právnik, pretože bývalý nemal mať na liste vlastníctva 1/2 ale iba jednu šetsinu (napríklad). Žial, chyba neodstrániteľná, ak áno, bolo by to na roky súdneho sporu a dokazovania. Za spoločného manželstva čiže do BSM patrilo: TV, video, kamera a detská posteľ. To bolo všetko, nakoľko všetko zariadenie bytu nám dali naši . Byt však po rokoch nadobudol určitú hodnotu, kde keď sme ho kúpili mal cenu 320.000,- Sk a teraz cenu 2.000.000,- Sk. Nikto Vám nezúročí Vaše vložené peniaze, ale cena bytu zvrástla. No a môj bývalý, chamtivec, chcel z bytu polovicu peňazí, a k tomu som ja ešte aj teraz, splácam úver, ktorý sme brali počas manželstva na prestavbu.
    Po rozvode sa odsťahoval ON, lebo ja som nemienila opustiť byt s dieťaťom (veď kam by som šla). Neplatil na nič, ani nájom, údržbu, dane... dva roky pričom si do bytu chodil kedy chcel, vodil si tam priateľky... Stále sa mi chodila vyhrážať ex svokra, kedy vyplatím jeho synáčika (chamtivci). Bolo to neúnosné a na psychiku dosť náročné. Takto to šlo dva roky, kde ja som nebola ochotná vyplatiť mu polovicu. Na súd som nechcela ísť, lebo kvôli mojej hlúposti na začiatku nášho spoločného života, ako predpokladal právnik, pri našich dnešných sudcoch, by som musela vyplatiť bývalého na polovicu bez pardónu (ale to môj bývalý akosi nevedel, moja záchrana). Možno by sudca len trochu znížil jeho čiastku nakoľko platím spoločný úver a investovali sme do bytu (naša strana). Taktiež by trebalo zaplatiť súdne trovy, právnika a všetko okolo. Tak som bývalému povedala, že aj keď na súd pôjdeme aj on bude musieť platiť právnika, všetky tie poplatky a aj dane z nadobudnutého majetku. A odolávala som statočne jeho vyhrážkam, ponižovaniam, teroru, nechutných návštev... No vyplatilo sa. Keď po dvoch rokoch zistil, že (žiaľ nepracujem) nie som schopná ho vyplatiť, zobrať nejaký úver (nedali by mi nikde, keď nepracujem), nemienim sa z bytu odsťahovať a predať ho, nepomáhajú jeho urážky a nečakané návštevy z jeho strany, psychický teror mu nevychádza, a nemienim mu vyplatiť takú sumu, ktorú si chcel len lachvato privlastniť (len tak bez pričinenia prísť k veľkým peniazom) a na súd tiež nechcel ísť, tak jedného dňa ma požiadal, či som mu teda schopná vyplatiť aspoň nejakú časť. On chcel totiž vziať úver a nechceli mu ho dať, pokiaľ má nehnuteľnosť na seba. Pre mňa to bola výhra, lebo cena vyplatenia išla dole a keďže on potreboval sa zbaviť nehnuteľnosti zo svojho mena, znížila som cenu vyplatenia a vyrovnania na takú akú som bola schopná dať. (požičali mi rodičia). Nakoniec s tým súhlasil a neskôr som zistila, že k tej vysokej sume vyplatenia ho viac menej tlačila ex svokra. Teraz sme už druhý mesiac vysporiadaný, byt je na moje meno, zámok je vymenený, súd nebol. Som veľmi rada, že sa mi oplatilo vydržať hrôzostrašné dva roky teroru, ponižovania... ale nevzdala som to a to prinieslo svoje ovocie. Máme konečne pokoj. Tak držím palce aj Vám.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    grigula Pozri príspevok
    Ahoj, ja by som mala tiež jednu otázku, ak by mohol niekto poradiť. S manželom nás rozviedli v januári na 1x, pretože ma fyzicky aj psychicky týral, máme 1 dieťa, kt. mi zverili do starostlivosti. Bývali sme u mojich rodičov, nakoľko manžel nemal ani prepísané trvalé bydlisko. Na rozvode sa dohodol. Teraz chce deliť spoločný majetok. Ale viac-menej celé prízemie rekonštruovali moji rodičia, pretože sa modernizoval celý dom (nové okná, kúrenie). My sme vlastne kúpili iba nábytok a nejaké elektrospotrebiče, aj keď viem, že to nemôžem dokázať nábytok bol kupovaný z peňazí, kt. som dostala do darov od mojej rodiny, ale kým som bola hneď po svadbe v nemocnici časť z toho minul so svojimi kamarátmi. Bojím sa toho, že ho budem musieť vyplácať ešte aj z toho čo zaplatili moji rodičia. Taktiež mám auto, ktoré mám na lízing a ten platím sama, on dal iba časť na akontáciu, ale nemá o tom žiadny doklad. Musím ho z toho všetkého vyplácať? Poraďte prosím, chce sa so mnou súdiť
    Dom rodičov nebol v BSM, preto sa nebude pri delení brať do úvahy. Môže si prípadne žiadať časť zhodnotenia od rodičov, čo by musel dokázať. Dúfam, že vám rodičia dom neprepísali.

    Hnuteľné veci, ktoré ste kúpili v manželstve, patria do BSM, aj auto na lízing. Tam sa tiež môže dokazovať, kto prispel viac. Dôkaz môžu podať aj svedkovia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.