Zavrieť

Porady

Pomoc s gramatikou

Prosim Vas o vysvetlenie prekladu.
Neučí sa veľa tento mesiac,myslím,že neurobí skúšku.
Preklad by mal byť:He is not learning much this month, I think me is not going to pass the exam.
Preco nemoze byt preklad He does not learning much....
Aky je tam rozdiel?Vo vyzname?
Dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

    Meggi 1
    Katika09 Pozri príspevok
    Prosim Vas o vysvetlenie prekladu.
    Neučí sa veľa tento mesiac,myslím,že neurobí skúšku.
    Preklad by mal byť:He is not learning much this month, I think me is not going to pass the exam.
    Preco nemoze byt preklad He does not learning much....
    Aky je tam rozdiel?Vo vyzname?
    Dakujem za pomoc
    Najskôr: Pozor na spojenie - does not learn - nie learning!
    Keby si použila does not learn, to by znamenalo, že sa neučí vo všeobecnosti.
    Keď použiješ: He is not learning much this month - znamená, že sa neučí len tento mesiac, ale inokedy sa učí.
    A ešte...Myslím si, že to je len preklep, ale pre istotu:
    I think he is not going to pass the exam (ty máš me)

    Katika09 je offline (nepripojený) Katika09

    Katika09
    dakujem, si velmi zlata...
    Este jednu vec....keby tam bolo He has not learning?
    a akom vyzname by to bolo?
    Dakujem este raz

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nemal by učenie (nepoužíva sa).

    Priebehový tvar sa tvorí pomocou be+tvar slovesa s -ing.

    Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

    Slayer666
    Ach jaj.

    No, skusim ti to aj ja nejak ozrejmit. Poplietla si tu rozne slovesne tvary, takze poporiadku.

    Slovesna fraza DOES NOT/DO NOT je vzdy nasledovana neurcitkom (I do not smoke. - Nefajcim, nikdy.). Z gramatickeho hladiska sa jedna o cas pritomny, jednoduchy.

    Slovesna fraza AM/ARE/IS NOT moze byt nasledovana, ak nejakym slovesnym tvarom, tak len cinnym pritomnym pricastim, present participle (-ING): I am not smoking. - Nefajcim momentalne, ale mozno som uz dnes stiahol aj tri balicky, ale teraz nefajcim. Z gramatickeho hladiska sa tak tvori pritomny priebehovy cas.

    A fraza HAVE/HAS NOT je nasledovana trpnym minulym pricastim, past participle. I have not smoked since 1965. - znamena: Nefajcil som od 1965ho. Z gramatickeho hladiska ide o perfektum, alebo predpritomny cas, ako sa zvykne nazyvat.

    Fraza HAVE/HAS NOT moze stat aj osamote (samozrejme, okrem pripadov alla Have your ever smoked this brand?? No, I have not.), cize napr. mame vetu: I have not fear. (nemam strach), ale znie to archaicky a formalne (v Shakespearovi je casto zapor tvoreny takto, bez pomocneho DO). V zasade je to gramaticky v poriadku, ale nepouziva sa to uz (ani tykanie sa uz nepouziva: Thou hast not fear., aj ked tiez to je gramaticky v poriadku, len stylisticky uz nie.). Cize, ze nemam strach by sme povedali takto:
    I do not have fear. (ziadne I do not having...)
    I have no fear. - doslova: mam ziaden strach (teda ho nemam.)

    Co sa tvojich HAS NOT LEARNING a DOES NOT LEARNING tyka, dalo by sa to urcite do nejakej vety zasadit, ale v zasade je to nespravne, a urcite to nepasuje do tych viet, co si napisala.

    Katika09 je offline (nepripojený) Katika09

    Katika09
    dakujem krasne za radu. Ja som z tych casov a gramatik uz uplne dopletena. Keby existoval nejaky rychly a strucny manual ako to zvladnut....Ja tu skusku z angliny asi nikdy neurobim
    Este poprosim radu s make, do and take,
    ...........some shopping.
    it does not ............... much difference.
    Prosim, ktore sloveso sa hodi na vybodkovane miesto?
    Ste velmi zlati....

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Slayer666 Pozri príspevok
    Ach jaj.

    Fraza HAVE/HAS NOT moze stat aj osamote (samozrejme, okrem pripadov alla Have your ever smoked this brand?? No, I have not.), cize napr. mame vetu: I have not fear. (nemam strach), ale znie to archaicky a formalne (v Shakespearovi je casto zapor tvoreny takto, bez pomocneho DO). V zasade je to gramaticky v poriadku, ale nepouziva sa to uz (ani tykanie sa uz nepouziva: Thou hast not fear., aj ked tiez to je gramaticky v poriadku, len stylisticky uz nie.). Cize, ze nemam strach by sme povedali takto:
    I do not have fear. (ziadne I do not having...)
    I have no fear. - doslova: mam ziaden strach (teda ho nemam.)

    Co sa tvojich HAS NOT LEARNING a DOES NOT LEARNING tyka, dalo by sa to urcite do nejakej vety zasadit, ale v zasade je to nespravne, a urcite to nepasuje do tych viet, co si napisala.
    Doplním:
    I HAVE TO GO. - Musím ísť.

    Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

    Meggi 1
    Katika09 Pozri príspevok
    dakujem krasne za radu. Ja som z tych casov a gramatik uz uplne dopletena. Keby existoval nejaky rychly a strucny manual ako to zvladnut....Ja tu skusku z angliny asi nikdy neurobim
    Este poprosim radu s make, do and take,
    ...........some shopping.
    it does not ............... much difference.
    Prosim, ktore sloveso sa hodi na vybodkovane miesto?
    Ste velmi zlati....
    Doplnené to bude takto:
    do some shopping
    it does not make much difference

    Len sa pýtaj, ak niečo nevieš. Od toho je tu Porada s témou o anglickom jazyku. Vždy sa nájde niekto, kto ti poradí.
    Neboj..skúšku urobíš, len si ver! A ak niečo nevieš, sme tu...

    Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

    Slayer666
    Myslim, ze by si si mala spravit nejake cvicenia.
    http://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/tenses

    Chod na tu stranku, klikni si na nejaky cas, potom by sa ti vpravo malo objavit Quickmenu a tam su Exercises. Tak si ich vsetky porob. (progressive je to iste co continuous)

    Ozaj, co za skusku to je?

    Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

    Meggi 1
    gerdusha Pozri príspevok
    aj tak si myslim, ze tam ma byt He has not been learning...
    Áno, môže byť...ale obstojí aj prítomný priebehový čas na vyjadrenie dočasného stavu. Ak chceme povedať, že inokedy sa učí, len práve tento mesiac nie. Čiže: This month he isn't learning too much...
    a zamenila by som sloveso 'learn' za 'study'.
    Toľko na vysvetlenie, myslím si, že zadávateľka témy už aj zabudla, že riešila túto dilemu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.