Zavrieť

Porady

Konflikt záujmov?

Prosím Vás, je nejaký obmedzujúci predpis, že zamestnanec nemôže pracovať zároveň pre dvoch zamestnávateľov (zhodou okolností rovnaký odbor podnikania)? Nepamätá si, že by podpisoval nejaký takýto zákaz. Vlastne to vyšlo z toho, že keďže zamestnávateľ A nechcel rozviazať PP dohodou, už počas 2-mesačnej VL začal pracovať vo firme B, kde mal oveľa lepšie podmienky. Vo firme A sa to dozvedeli týždeň pred vypršaním VL, ihneď mu zakázali vstup do firmy a asi mu dajú okamžitú výpoveď.

Prosím, má s tým niekto skúsenosti? Aké to môže mať pre zamestnanca dôsledky? Veľmi mi na Vašich odpovediach záleží.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    jeden človek môže mať aj viac pracovných zmlúv, pokiaľ viem nezakazuje to žiaden predpis, nezdaniteľnú časť a daňové bonusy si však potom uplatňuje len u jedného zamestnávateľa

    to, že Vašemu známemu dali okamžitú výpoveď a zákaz vstupu do firmy - konala firma oprávnene, pokiaľ to mal dotyčný zakotvené v pracovnej zmluve alebo v interných smerniciach firmy - že počas pracovno-právneho vzťahu (aj keď je výpoved.lehota) nebude zamestnanec pracovať pre konkurenciu v rovnakom odbore a v rovnakých pracovných úlohách, keďže by mohol stiahnuť klientelu, väčšinou je takýto zamestnanec viazaný aj mlčanlivosťou ...

    Maja

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Majka, práveže nepodpísal takýto zákaz. Dá sa povedať, že bol obyčajný robotník, i keď veľmi pracovitý a šikovný (žiaľ, ale naivný). Má ešte nevyčerpanú dovolenku, na ktorú by mal nastúpiť od pondelka. Chcela by som vedieť Váš názor, či môže o tú dovolenku prísť, lebo na zajtra (sobotu) ho volajú do práce vybaviť okamžité zrušenie PP.

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    maturantka
    Majka, práveže nepodpísal takýto zákaz. Dá sa povedať, že bol obyčajný robotník, i keď veľmi pracovitý a šikovný (žiaľ, ale naivný). Má ešte nevyčerpanú dovolenku, na ktorú by mal nastúpiť od pondelka. Chcela by som vedieť Váš názor, či môže o tú dovolenku prísť, lebo na zajtra (sobotu) ho volajú do práce vybaviť okamžité zrušenie PP.
    tak to je asi rozsiahlejší problém do ktorého zrejme nevidím

    ak mal nevyčerpanú dovolenku, mohol žiadať o jej čerpanie a malo mu byť vyhovené, myslím že už nie je možnosť preplatenia nevyčerpanej dovolenky, ak takáto možnosť niekedy bola tak iba z dobrej vôle zamestnávateľa - neviem

    asi by bolo dobré vedieť čo mal v pracovnej zmluve - ak tam nemal zakotvené že sa počas PP nesmie v rovnakom obore inde zamestnať ... ale myslím, že ako "obyčajný robotník" pokiaľ nemal pracovnú zmluvu spísanú celkom v jeho neprospech - tak si myslím, že by mohol mať aj 3 pracovné pomery, pokiaľ by to stíhal

    ale stavebné firmy sú nevyspitateľné a vždy budú robiť problémy pokiaľ ide o robotníkov ...

    možno by bolo dobré keby sa niekto vyjadril ako by mal zamestnanec postupovať, i keď tým možno nič nevyrieši

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Aj tak si zlatá, že si sa snažila mi pomôcť. Asi píšem v nevhodný čas, ale dozvedela som sa to pred hodinou. Hodinu sa mi triasli od stresu ruky a potom som napísala sem. Ešte raz dík.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Prosím, nevie niekto, aké sankcie hrozia takémuto zamestnancovi? Má súhlasiť s tým okamžitým zrušením, keď VL trvá do 30. 06. a z toho má nárok na čerpanie dovolenky od 27.06.? Ď.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Podľa § 63 ods.5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.

    Podľa § 116
    ods.2) Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnuť len vtedy, ak nemohol čerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

    ods.3) Za dovolenku alebo jej časť, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

    Z toho mi vyplýva, že ak aj zamestnanec bude súhlasiť s okamžitým zrušením pracovného pomeru dohodou k 26.6.2005 v žiadnom prípade nepríde o nárok na preplatenie alikvotnej doby nevyčerpanej dovolenky. Zamestnávateľovi preplatenie nevyčerpanej dovolenky priamo vyplýva zo Zákonníka práce. Takže ak mu zamestnávateľ neumožní si dovolenku vyčerpať riadnym spôsobom, musí mu ju preplatiť z titulu ukončenia pracovného pomeru v poslednom výplatnom termíne.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Samozrejme, podľa zákona len musím súhlasiť, ale nie všetci zamestnávatelia aj dodržia ten zákon. No a chudák zamestnanec, ak chce mať pokoj, radšej odíde s prázdnou rukou.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Dúfam, že Maturantka mu pomôže, aby o ňu neprišiel. Nech si to dá písomne to súhlasu o rozviazanie pracovného pomeru. Potom si treba brániť svoje práva.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Pre obyčajného pracovníka nie je v zákone zákaz konkurencie,pri rozviazaní PP mu musia preukázať hrubé porušenie prac disciplíny-nestačí formulácia pre "hrubé porušenie prac.disciplíny rozväzujeme prac.pomer"Takže to bude neplatné okamžité zrušenie a môže to dať na súd-ak chce.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Je to veľmi dobré, že existuje toľko ľudí ochotných poradiť a dodať takú novú životnú silu, keď je človeku zle. Veľmi pekne Ď, a Vlastičke ešte prajem zvlášť pomoc v jej trápení s dcérkou. Musí mať teraz duševnej sily za dvoch. Vlasti, som s Tebou. Drž sa. Je ťaždé byť oporou, keď sa sám potrebuješ oprieť. A na stránkach Porady som si všimla mnohých takých dobrých Ľudí. Dobrý deň, Poraďáci.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ano, a potom sa moze sudit 15 rokov ako moj brat

    bepo
    Pre obyčajného pracovníka nie je v zákone zákaz konkurencie,pri rozviazaní PP mu musia preukázať hrubé porušenie prac disciplíny-nestačí formulácia pre "hrubé porušenie prac.disciplíny rozväzujeme prac.pomer"Takže to bude neplatné okamžité zrušenie a môže to dať na súd-ak chce.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    No súdy sú už teraz rýchlejšie a ja som napísal len ak chce- niekedy stačí pohroziť súdom a právnikom a vec sa vyrieši

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.