Zavrieť

Porady

predaj akcií

Som FO a vlastním akcie v tuzemskej a.s. aj v zahraničnej a.s. Ak tieto akcie predám, musím zdaniť prípadný zisk podľa §7, alebo je to príjem oslobodený od dane, ak áno podľa čoho? Je priama súvislosť medzi časom nadobudnutia a časom predaja akcií???

Veľmi pekne ďakujem, som bezradná
Naposledy upravil aklima : 29.06.05 at 04:41
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Zuna 3 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať na zdaňovanie príjmu z predaja akcií.
    - fyzická osoba nadobudla akcie firmy Železiarne -Podbrezová v 1. vlne
    kupónovej privatizácie - pred 1.1.2004 . Teraz ich Železiarne od nej
    odkúpili - príjem 6000 eur je v januári 2011. Je nutné tento príjem zdaniť,
    odviesť daň ( keďže je príjem v roku 2011)-až v zdaňov.období r.2011,
    ale netreba zdaňovať. Nemám v tom celkom jasno. Prosím o radu.
    Ďakujem
    Pozri § 52, ods.20 ZoDP. Tam je uvedené, že na predaj CP, obstaraných pred účinnosťou 595/2003 sa použije ... § 58, ods. 8 zákona 366/1999. Tam je uvedené to isté ... odkaz na zákon 286/1992 ... a v jeho § 4, písm. c je uvedené, že príjmy z predaja hnuteľných vecí sú oslobodené .... okrem CP predaných do 1 roka od nadobudnutia. Keďže CP máš určite dlhšie, tak je od dane oslobodený a nezdaňuje sa ... a keďže nie je predmetom dane ... a nie je vymenovaný ani v § 10b/1/e ZoZP, tak ani predmetom pre žiadne odvody.

    lucinka1 je offline (nepripojený) lucinka1

    lucinka1
    - zavisi od toho, kedy si akcie nadobudla, ak to bolo do 31.12.2003, platil este stary zakon o daniach z prijmov a postupuje sa podla neho (na oslobodenie musela byt splnena lehota drzby cennych papierov 3 roky)
    - ak si ich nadobudla od 1.1.2004, oslobodenie uz neplati, zdanis podla par. 8, ale podla par. 9 je prijem vo vyske 5-nasobku zivotneho minima oslobodeny, takze urobis si rozdiel medzi ziskom z predaja a sumou 22.900,- a rozdiel zdanujes

    dodo22 je offline (nepripojený) dodo22

    dodo22
    ZDANOVANIE PREDAJA AKCII
    chcem sa spytat ako by sa zdanil pripad:
    - najprv kupim 1 akciu za 1000Sk, predam za 2000 Sk
    - po poklese znova kupim za 1500Sk ale predam lebo uz klesla na 1000Sk
    Zdanuje sa vysledok obchodov za cely minuly rok, alebo len sucet kladnych obchodov ?

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    Pri akciách /cenné papiere/ výsledky obchodov za celý rok. Ak nebudeš mať väčší zisk ako 24 900 Sk, nemusíš podávať DP. Do výdavkov /nákladov/ si započítavaš aj poplatky. Ale oslobodenie vo výške 24 900 Sk už neplatí pre podielové listy. /akciový fond/. Stačí taká odpoveď?

    Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

    Zuna 3
    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať na zdaňovanie príjmu z predaja akcií.
    - fyzická osoba nadobudla akcie firmy Železiarne -Podbrezová v 1. vlne
    kupónovej privatizácie - pred 1.1.2004 . Teraz ich Železiarne od nej
    odkúpili - príjem 6000 eur je v januári 2011. Je nutné tento príjem zdaniť,
    odviesť daň ( keďže je príjem v roku 2011)-až v zdaňov.období r.2011,
    ale netreba zdaňovať. Nemám v tom celkom jasno. Prosím o radu.
    Ďakujem

    hanulka05 je offline (nepripojený) hanulka05

    hanulka05
    Dobrý deň,
    ja by som sa chcela k tejto téme opýtať ako sa postupuje v prípade, že FO ktorá nakúpila v rokoch 2009 a 2010 akcie jednej spoločnosti spolu za 2000eur, v roku 2011 tieto akcie predala spolu za 3000eur. Doteraz však kúpnu cenu 2000eur neuhradila... Môže si FO pri počítaní základu dane DzP za rok 2011 uplatniť tieto výdavky, ak reálne neboli uhradené?
    Podľa zákona o DzP §8, ods. 2 môže byť príjem znížení o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Môžem považovať Kúpnu zmluvu, ktorá ma zaväzuje uhradiť kúpnu cenu v budúcnosti, za preukázateľne vynaložený výdavok? Alebo musím reálne zaplatiť či už v hotovosti alebo prevodom z bankového účtu aby som mala preukázateľne vynaložené výdavky?
    Ak teraz zdaním celých 3000e, čo potom s výdavkom, ktorý budem mať v roku 2012 pri úhrade kúpnej ceny?

    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.