Zavrieť

Porady

podvodný prevod bytu

Moja dôvečivá známa naletela podvodníkovi, bol jej podstrčený dokument s iným obsahom než na čom sa dohodli. Až po čase zistila že predala vlastný byt.Osoba ktorej byt bol predaný ani nevedala o tom že je vlastníčkou jej bytu, nakoľko bola zamestnaná u podvodníka, dôverovala mu a podpísala dokument bez prečítania.S jej listom vlastníctva podvodník už dalej mohol manipulovať bez obmedzenia a pokúsil sa predať byt ďalším trom osobám od ktorých si vyžiadal zálohu od každej nad 400 tis.Sk. Tam ostalo len pri zálohách, bez prevodu.V mene prvej kupujúcej podvodník previedol byt na ďalšiu osobu, a tá tiež na ďalšiu. Táto osoba už by chcela byt užívať ale nemôže lebo v ňom býva moja podvedená známa, tak dala návrh na vypratanie bytu. Prosím vás, ak je medzi vami právnik alebo niekto kto o podobnom podvode počul, nebodaj zažil, poraďte mojej známej, tá nemá peniaze na právnika, je nezamestnaná, prakticky bez peňazí. Celý podvod sa odohral v r. 2007 až 2008, je zadokumentovaný, vyšetrenie podvodníka ukončené a pátra s len po jeho pomocníkoch. On už je v base.Moju známu odkázali na občiansky súd. Akú žalobu by mala dať na súd? Napr. vyslovenie neplatnosti právneho úkonu, určenie kto je vlastníkom bytu? Prosím vás, pomôžte. Vopred ďakujeme
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  hanelie je offline (nepripojený) hanelie

  sprievodca CR Rakúsko, hanelie
  na katastri zistite, či už nastal prevod vlastníctva - ak nie, požiadajte súd o vydanie predbežného opatrenia na zákaz manipulácie s vlastníckymi právami,
  žaloba by mala byť v zmysle neplatnosti zmluvy z dôvodu úmyselného podvodného konania

  mandyla je offline (nepripojený) mandyla

  mandyla
  Zistili sme že byt bol od prvého podvodného predaja znovu predaný a potom zámennou zmluvou došlo k ďalšiemu prevodu. V prípade druhého predaja sa dá predpokladá opäť podvodný pradaj nakoľko bol predaný bezdomovcovi, ten však za niečo vymenil, zatiaľ nevieme za čo lebo kataster nechce sprístupniť zmluvy okrem prvej.

  hanelie je offline (nepripojený) hanelie

  sprievodca CR Rakúsko, hanelie
  zostáva teda podať na súd žalobu

  1. neplatnosť zmluvy
  2. určenie vlastníctva

  mandyla je offline (nepripojený) mandyla

  mandyla
  Vďaka za odpoveď, to má takto definovať obe v jednom podaní alebo len prvé, resp.druhé?

  hanelie je offline (nepripojený) hanelie

  sprievodca CR Rakúsko, hanelie
  oddelene, avšak súbežne / odporúčam v tejto fáze /podanie žaloby / poradu s právnikom

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Neplatnosť zmluvy sa bude riešiť v rámci konania o určenie vlastníctva.

  Riešiť samotne neplatnosť zmluvy nemá význam, nič by sa nezmenilo.Najhoršie je, že nehnuteľnosť nadobudol ďalší vlastník v dobrej viere - ten ju nemusí vrátiť. Potom by prišlo do úvahy vymáhať škodu od podvodníka.

  mandyla je offline (nepripojený) mandyla

  mandyla
  Este jedna otázka- v obžalobe prokuratúry k tomuto skutku sú rôzne dokumenty ako výpisy z katastra, zápisnice z konfrontácií, rôzne zmluvy, atď. Je možné do týchto papirov nahliadnuť, resp. urobiť si z nich kópie ?

  hanelie je offline (nepripojený) hanelie

  sprievodca CR Rakúsko, hanelie
  v obžalobe prokuratúry k tomuto skutku sú rôzne dokumenty ako výpisy z katastra, zápisnice z konfrontácií, rôzne zmluvy, atď. Je možné do týchto papirov nahliadnuť, resp. urobiť si z nich kópie ?
  nie - to nie je možné

  02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

  02Michaela
  mandyla Pozri príspevok
  Este jedna otázka- v obžalobe prokuratúry k tomuto skutku sú rôzne dokumenty ako výpisy z katastra, zápisnice z konfrontácií, rôzne zmluvy, atď. Je možné do týchto papirov nahliadnuť, resp. urobiť si z nich kópie ?
  Musím opraviť Hanelie.
  Môže. Každý účastník v konaní (ktorého sa to týka, či už obvinený, alebo navrhovateľ) môže nahliadnuť do spisu, robiť si z neho výpisky alebo požiadať o vytvorenie fotokópii spisu (na vlastné náklady). Je to aj niekde v zákone, už teraz neviem kde.
  A prečo to viem? Nie som právnik, ale pred dvomi rokmi som podala tiež oznámenie, bolo to na polícii, potom na prokuratúre. Vtedy som sa poradila s právnikom, keďže som chcela vedieť, čo sa riešilo a čo kto vypovedal a postaviť na tom žalobu na súd. Čiže osoba, ktorej sa to týka, alebo ňou poverená osoba (nejak spísať u notára) môže do spisov nahliadnuť. Treba na žiadosť uviesť aj číslo vyšetrovacieho spisu, a v zmysle § ... atď. žiadať o nahliadnutie, nakoľko na to má dotyčná osoba plné právo. Dokonca takýto úkon môže vykonať aj na súde, keď už je spis u sudcu. Tiež napíše žiadosť a môže nazerať, prefocovať, robiť si výpisky... Samozrejme, že po predložení žiadosti, Vám to môžu sprístupniť ihneď, alebo Vás musia do 30 dní vyrozumieť, ako bolo s Vašou žiadosťou naložené, alebo uvedú termín, kedy môžte do spisu nahliadnuť. Ak Vám zamietnu túto žiadosť, nezabudnite, MUSIA uviesť dôvod tohto zamietnutia!
  Držím palce.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.