Zavrieť

Porady

umiestnenie domu na pozemok

Ahojte poradaci. Zaujimal by Vas nazor, ako by ste osadili dom o rozmeroch 8,5x13m na pozemok podla prilohy. K obrazkom doplnam, ze na zapadnu stranu nie je moc pekny vyhlad, nakolko je tam areal firmy. Pozemok je velmi maly, zmeny uz nebudu mozne, takze vopred dakujem za kazdu radu, pripomienku. Este doplnim, ze ak by sa dalo chcel by som, aby ostala moznost v bubucnosti postavit garaz.
Naposledy upravil Wlady : 01.12.10 at 14:25
DSC08887.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Určite by som orientoval terasu na juh. Z výhľadom na firmu sa asi netreba trápiť - nik nevie ako bude s firmami a zeleň to istí. Určite budeš okolo pozemku riešiť plot so zeleňou. Daj pozor, aby si si nezatienil miestnosti. Odstupy od hraníc treba zachovať v zmysle zákona ale rezervu na garáž by som nechával zo strany vstup cez zádverie.
    Môj názor nie je smerodajný, len takto by som to asi riešil ja.

    Wlady je offline (nepripojený) Wlady

    Wlady
    Milan.Žiška Pozri príspevok
    Určite by som orientoval terasu na juh. Z výhľadom na firmu sa asi netreba trápiť - nik nevie ako bude s firmami a zeleň to istí. Určite budeš okolo pozemku riešiť plot so zeleňou. Daj pozor, aby si si nezatienil miestnosti. Odstupy od hraníc treba zachovať v zmysle zákona ale rezervu na garáž by som nechával zo strany vstup cez zádverie.
    Môj názor nie je smerodajný, len takto by som to asi riešil ja.
    Ak budem orientovat terasu na juh tak na severnej severnej strane budem musiet nechat priestor od plotu pre nejaky chodnik koli vstupu do domu. Alebo mi budu na to stacit povinne 2 metre?

    a u t o r je offline (nepripojený) a u t o r

    dlhý, široký, bystrozraký a u t o r
    Dobrý večer! Toto je celé akési divné... Ten pozemok bol aktuálny pred tým, ako ste si vyberali typ domu alebo to bolo naopak a najskôr bol projekt domu a potom pozemok? Myslím si, že platí druhá možnosť. Dali ste si prekontrolovať geopatogénne zóny? Aké je podložie? Aký typ zelene je možné využívať pre prípadné zintímnenie obydlia? Obyčajne sa postupuje tak, že sa dom navrhne na pozemok, prípadne sa upraví podľa daností stavebnej parcely. V tomto prípade mi to nejako neladí.

    Wlady je offline (nepripojený) Wlady

    Wlady
    a u t o r Pozri príspevok
    Dobrý večer! Toto je celé akési divné... Ten pozemok bol aktuálny pred tým, ako ste si vyberali typ domu alebo to bolo naopak a najskôr bol projekt domu a potom pozemok? Myslím si, že platí druhá možnosť. Dali ste si prekontrolovať geopatogénne zóny? Aké je podložie? Aký typ zelene je možné využívať pre prípadné zintímnenie obydlia? Obyčajne sa postupuje tak, že sa dom navrhne na pozemok, prípadne sa upraví podľa daností stavebnej parcely. V tomto prípade mi to nejako neladí.
    Dakujem za Vas prispevok. Geopatogennymi zonami sme sa zatial nezaoberali. Pozemok mame kupeny pol roka a tento rok chceme zacat stavat. Projekt vyberame uz velmi dlho a tento nam zatial naviac vyhovuje, nasim predstavam o byvani. Vyberali sme projekt co najjednochuchsi, technicky co najmenej narocny bez zbytocnych vycnelkov, komplikovanych detailov a s jednoduchou strechou.
    Mozete prosim napisat v com presne Vam tento dom s pozemkom neladi?

    ARCHIZA je offline (nepripojený) ARCHIZA

    ARCHIZA
    Najväčší problém katalógových domoch je s ich osadením. Ak si zaujemca po prelistovaní tisícky príkladov rodinných domov v katalógoch vyberie tri, ktoré sa ako-tak približujú jeho predstavám o výzore, dispozícii a plochách jednotlivých priestorov atď., nastáva druhý problém, a to s osadením na konkrétny pozemok. A vtedy má možnosť buď hľadať znova v katalógoch podľa geometrických daností pozemku a zároveň upustiť od svojich pôvodných vysnívaných predstáv, alebo osloviť architekta. Je samozrejmé, že druhá možnosť dáva omnoho väčšie záruky na kvalitu riešenia a spokojnosť klienta.

    V tomto prípade navrhujem druhú možnosť, pretože osadenie tohto domu na uvedený pozemok v prvom aj druhom pripade je nevhodné. Uvedený dom a pozemok nemajú takmer nič spoločné, iba toľko, že dom sa na pozemok zmestí - aj to len geometricky, s dodržaním predpísaných odstupových vzdialeností by bol problém, keďže sú okná z obytných miestností situované do oboch strán spoločných susedných hraníc. Ak je to nová lokality, mal by byť k dispozícii aj zastavovací plán, ktorý vymedzuje plochu na zástavbu RD a uličnú čiaru. Z toho vyplývajú ďalšie veci napríklad aj polohu obytných miestností - obývačka orientovaná na sever?

    Ak je túžba po bungalowe, treba si zaobstarať aspoň 5-árový pozemok. Na trojárovom s bungalowom nezostane zo záhrady takmer nič.

    Doporučujem zohnať uličný zastavovací plán, zistiť aký zámer je na susedných parceliach a potom osloviť architekta.

    Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

    Zitulda
    Wlady úplne súhlasím s názorom ARCHÍZY. Skús urobiť to čo ja a zistíš, že ak schceš mať ešte aj garáž...no tak to nie je veľmi možné. Teraz,keď sú aj rozmery áut podstatne väčšie, ako pred 10.rokmi, nie je možné uvažovať s vnútornými rozmermi garáže 6,0x3,0m. Takže doporučujem, aby si sa mohol sám presvedčiť, že ešte dom sa dá ako tak umiestniť tak, že ho vyosíš oproti zvislej osi pozemku tak, aby sa ti rohy domu dotýkaly 2,0m hranice.Vyosenie mi vychádza tak cca 15°. Tým, vstup bude na severo,severovýchod. Teda nakresli si rozmery pozemku v mierke cca 1:500. Tak isto si nakresli na papier rozmery domu a rozmer garáže (cca 4,2x7,2m), domček a garáž si vystrihni. Potom si nakresli odstupové vzdialenosti od hraníc pozemku a umiestňuj maketky. No musíš si dobre zvážiť vstup na pozemok nielen pre peších, ale hlavne vjazd do garáže. Máš tam dosť obmedzené priestory na manévrovanie a vjazd autom.To ako s autom sa dostaneš z tej komunikácie a tzv.obratiska?...máš na 100 pro zistené, že sa tam bude dať aj v budúcnosti manévrovať?! auto si môžeš maketkou posúvaťa sám uvidíš, koľko máš priestoru a čo Ti zostane z pozemku. Ver mi, v žiadnom prípade ťa nechcem znechutiť od stavby, ale naozaj skús si zaistiť ...ako doporučuje ARCHÍZA dobrého architekta, ten Ti poradí. Držím Ti palce aby si si zdarne splnil svoj sen,veď to je najkrajšie v živote.

    Wlady je offline (nepripojený) Wlady

    Wlady
    Achiza,
    Tak isto nemozem nesuhlasit s Vasim nazorom, ved aj koli tomu som sem pisal, že je tu vela skusenych ludi, ktori vedia poradit a usmernit.
    Obyvacku s terasom sa snazim orientovat na juh, tak ako som Vam napisal v sukromnej sprave, velkost pozemku ako a typ domu je podmieneny nasimi fin. moznostami.
    Vybrany projekt samozrejme nebudem za kazdych okolosti presadzovat, ak sa najde lepsie a fin. porovnatelne riesenie, necham sa presvedcit /aj ked je to vysnivany projekt J)/

    Zitulda,
    Presne ako, urcite by som garaz v buducnosti chcel, ak by to samozrejme bolo mozne.
    Uz davno mam v mierke vystrihnuty pozemok, dom /dokoca aj maketu/, garaz /6x4/, auto a po veceroch ich premiestnujem po pozemku. V prilohe je odfotena posledna veria mojej predstavy, viem ze garaz by tak mohla byt umiestnena iba v pripade vynimky. Odstupove predpisove vzdialenosti by boli dodrzane, lebo sused na pravom pozemku bude mat dom umiestneny tiez na severnej strane pozemku.
    Zakreslene obratisko bude v kope vydlazdene spolu s cestou, ktora je slepa a bude mozne
    na tomto mieste otocenie 7m auta, takze ja s osobnym tam nebudem mat problem so vstup na pozemok v uhle aky bude pre mna vyhovujuci.
    Dakujem za tvoj navrh riesenia, skusim si to vecer nakreslit, som zvedavy.
    Tak ako pises, je to krasny sen ktory nas s polovickou motivuje, posuva dopredu, tesi a naplna.

    S architektom mam dohodnute stretnutie na buduci tyzden a aj Vase rady su a budu isto pre mna napomocne pri dalsom rozhodovani.
    Naposledy upravil Wlady : 01.12.10 at 14:25

    umiestnenie domu na pozemok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.