Zavrieť

Porady

Zákonný rezervný fond

Dobrý deň!
Sro-čka má základné imanie 200.000,- .Pri vzniku spoločnosti sa nevytváral rezervný fond a v zakladateľskej listine je určená tvorba RZ do výšky 10% základného imania (t.j.20.000).Keď som prebrala doklady od externej firmy, ktorá robila účto do roku 2007 tak RF bol zaúčtovaný na 417 a vo výške 89.000,-.Predpokladám,že tvorili RF aj z kapitálových fondov 413.Neviem či uvažujem správne, ale kapitalové fondy nepatria do základného imania a preto by sa nemal tvoriť z nich RF a mal byť zaúčtovaný na 421.Mám pravdu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Podľa môjho názoru RF tvoríme:
    buď príplatkami spoločníkov nad výšku vkladov do ZI.......353/417
    alebo ZF tvoríme zo zisku ..........................................431/421

    Vaša horná hranica hranica podľa zaklad. listiny je ako píšeš 10% ...20.000,-Sk
    Nerozumiem odkiaľ prišli k sume na 417.
    Popozeraj pohyby od vzniku ako k tomu zostatku prišli.
    (môže to byť aj nejaké chybné účtovanie)

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Najskôr si zisti, z čoho suma 89 tis.vznikla a ako rozhodlo VZ o rozdelení zisku z predošlých období a či naozaj rozhodli o prídele do RF v danej výške a ak urobili chybu, treba to opraviť. Zákon ti hovorí, aký minimálny prídel tam máš "naliať", nehovorí o strope...môžeš dať toľko, koľko ti VZ schváli. Účet je nesprávny, preto by som to preúčtovala, suma správna môže byť. Kapitálové fondy sú súčasťou vlastného imania, nie základného.

    Zákonný rezervný fond

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.