Zavrieť

Porady

sudny poplatok - zrusenie darovacej zmluvy

Dobry den.
chcela by som poprosit o radu.

Chcu mi zobrat byt, ktory som nadobudla darom od otca. Navrhovatel napadol platnost darovacej zmluvy.

Docitla som sa, ze sudny poplatok pri podani navrhu sa vypocita ako 6% z hodnoty veci, o ktoru sa sudny spor vedie. Ak predpokladame, ze nehnutelnost mala hodnotu 2mil SKK, musel teda navrhovatel zaplatit pri podani navrhu sumu 120000 SKK?

Ak sud predram, budem musiet tento poplatok v konecnom dosledku zaplatit ja? Priratavaju sa k tomu este nejake dalsie poplatky suvisiace so sudnym procesom?

Dakujem za odpoved, zacinam panikarit, nakolko sa sud nevyvyja moc priazdnivo a neviem kde tych 120 tis. zoberiem ...

Ada.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    najskôr vyriešme túto otázku:
    Navrhovatel napadol platnost darovacej zmluvy.
    kto je navrhovateľ -
    Dobry den,
    navrhovatel nie ja ani jedna zmluvna strana. Je to tretia osoba, voci ktorej ma otec nejake neuhradene zavazky...
    Ada

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    andreja2104 Pozri príspevok
    Dobry den,
    navrhovatel nie ja ani jedna zmluvna strana. Je to tretia osoba, voci ktorej ma otec nejake neuhradene zavazky...
    Ada
    Tak v tom prípade vidím veeeeeľmi malú šancu na úspech tej strany. Darovaciu zmluvu - resp. vrátenie daru môže požadovať len darca, aj to len vo výnimočných situáciách (obdarovaný sa hrubo správa k darcovi).

    Cudzí by mohol úspešne napadnúť darovaciu zmluvu len vtedy, keby vedel jednoznačne preukázať neplatnosť dar. zmluvy - napr. darca v čase podpisu bol nesvojprávny, v čase údajného podpisu zmluvy bol mŕtvy, a pod.

    Ak otec bol svojprávny a dobrovoľne podpísal zmluvu, je malá šanca, že by sa niekomu podarilo dosiahnuť neplatnosť darovacej zmluvy.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    zacinam panikarit, nakolko sa sud nevyvyja moc priazdnivo
    a akom štádiu je súdne konanie?
    už ste sa zúčastnili pojednávania - ?
    hanelie Pozri príspevok
    a akom štádiu je súdne konanie?
    už ste sa zúčastnili pojednávania - ?
    No vyzera ze uz boli vsetci zainteresovani vypocuty a blizkej dobe by sme sa mohli dockat rozsudku... Je to cele dost zamotane, nerada by som zachadzala do detajlov, ale hlavne mi teda ide o to, ci bol ten prvotny pooplatok ratany ako 6% z hodnoty bytu a ci v najhorsom pripade sa mam obavat platenie obrovskych poplatkov... a ci sa teda este k tomu prvotnemu poplatku nabaluju aj ine poplatky, ktore vznikli pocas sudneho sporu.
    Vdaka za odpoved.
    Ada

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    andreja2104 Pozri príspevok
    No vyzera ze uz boli vsetci zainteresovani vypocuty a blizkej dobe by sme sa mohli dockat rozsudku... Je to cele dost zamotane, nerada by som zachadzala do detajlov, ale hlavne mi teda ide o to, ci bol ten prvotny pooplatok ratany ako 6% z hodnoty bytu a ci v najhorsom pripade sa mam obavat platenie obrovskych poplatkov... a ci sa teda este k tomu prvotnemu poplatku nabaluju aj ine poplatky, ktore vznikli pocas sudneho sporu.
    Vdaka za odpoved.
    Ada
    Práve pred chvíľkou som niekomu písal o súdnych trovách:


    Trovy pravneho zastupenia

    a tu:

    účasť na súdnom procese __________________
    Je teda poplatok pri navrhu o zacatie sudu v tejto veci (zrusenie darovacej zmluvy) vypocitany ako 6% z hodnoty veci, o ktoru sa sudny spor vedie, t.j. bytu ktory mal hodnotu cca 2mil SKK?
    Dakujem, hlavne o tuto informaciu mi ide...
    Ada

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    andreja2104 Pozri príspevok
    Je teda poplatok pri navrhu o zacatie sudu v tejto veci (zrusenie darovacej zmluvy) vypocitany ako 6% z hodnoty veci, o ktoru sa sudny spor vedie, t.j. bytu ktory mal hodnotu cca 2mil SKK?
    Dakujem, hlavne o tuto informaciu mi ide...
    Ada
    Ja si myslím, že nie. Predmetom sporu je neplatnosť darovacej zmluvy a tá samotná zmluva nemá hodnotu.

    Iné by bolo, keby si sa súdila o vlastníctvo peňažnej sumy, alebo nejakej nehnuteľnosti, kde je konkrétna hodnota veci sporu - buď peň. suma alebo hodnota nehnuteľnosti. Tu sa žalobca nedomáha vlastníctva nehnuteľnosti, ale neplatnosti zmluvy.

    sudny poplatok - zrusenie darovacej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.