Zavrieť

Porady

Delenie majetku pri rozvode - byt

Dobrý deň.
Rád by som sa informoval ohľadne prípadu mojej dobrej známej, ktorá mi dnes volala a nevie si dať rady.
S manželom sa ide v dohľadnom čase rozvádzať. Ešte pred vstupom do manželstva si však kúpila byt, v ktorom teraz obaja bývajú. Byt bol teda až donedávna písaný na katastri na jej rodné priezvisko, bol (a stále je) v jej výlučnom vlastníctve. Pred istým časom však súhlasila s presunom ťarchy hypotekárnej spoločnosti z istého bytu na jej vlastný byt (ona sama teda nebrala hypotekárny úver), a teda podpísala záložné zmluvy (jej manžel o tom nevedel, keďže si to nepriala a jeho podpis nebol nutný, pretože ona nežiadala o úver, bol potrebný jedine jej podpis na záložnej zmluve ako výlučnej vlastníčky). Konanie na katastri prešlo bez problémov, ťarcha sa na jej byt zapísala. Kataster však prepísal jej rodné priezvisko na jej terajšie meno (keďže aj záložnú zmluvu už podpisovala v súčasnosti jej terajším priezviskom po manželovi).
Vzniká otázka: byt nadobudla pred vstupom do manželstva, a teda podľa mojich informácii by nemal byť predmetom delenia majetku pri rozvode. Mení ale skutočnosť, že v súčasnosti je jej byt písaný už na jej priezvisko po manželovi (ale stále je ona sama výlučnou vlastníčkou spomínaného bytu) niečo na delení majetku pri rozvode?
Ďakujem Vám vopred za Vašu odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Pokiaľ je uvedená na liste vlastníctva ako jediný vlastník bytu, manžel si môže trhnúť. Či už má meno po manželovi, otcovi, mame, stále ak je na liste vlastníctva uvedená ako jediný vlastník, byt patrí jej. Môj názor.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    nic na tom nemeni zmena priezviska, udaje v katastri mala aktualizovat dokonca hned po svadbe

    ak byt nadobudla pred svadbou, nie je predmetom BSM

    Delenie majetku pri rozvode - byt

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.