Zavrieť

Porady

rozdelenie majetku po rozvode

Už šiesty rok po rozvode žijeme v jednom byte s mojim bývalým manželom. Ja som sa pokúšala o vysporiadanie nášho majetku hneď po rozvode a potom ešte niekoľkokrát, ale vždy mi to prekazil, s ničím nesúhlasil.Keďže sme mali v tom čase dve deti, ktoré študovali na vys. školách a otec ich nepodporoval, mala som veľa výdavkov a nemala som odvahu obrátiť sa na súd.Deti doštudovali a chcela som sa s ním dohodnúť znovu. Skončilo to urážkami a zase s ničím nesúhlasil,že nič nie je moje ,pritom sme byt kupovali po dvoch rokoch manželstva, a do osobného vlastníctva sme ho kúpili len v 1996 -7.Teraz som to skúsila znovu, najprv ma pourážal, potom povedal nech mu kúpim byt. Aj s tým som súhlasila, ale keď mu mám kúpiť byt, tak tento musíme predať. Zohnala som kupca, ale aby som sa zabezpečila, že si to zase nerozmyslí,dala som mu podpísať súhlas s predajom bytu. Ani si to neprečítal, roztrhal a zahodil do koša. Mám z toho taký dojem, že on ani nechce od nás odísť.Pritom s deťmi nekomunikuje, ani so mnou, len keď ma vyháňa. Má priateľku, často býva u nej, ale vždy sa vráti domov. Nasťahoval sa do kuchyne, keďže kuchyňu aj ja potrebujem. Keď som chcela aby si zariadil detskú izbu, tak povedal,že deťom nechce nič zobrať. Zohnala som si podnájom, je to veľa peňazí, ale takto sa žiť nedá, len by som chcela vedieť, či môžem odísť, alebo čo mám vlastne robiť?! Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    gerda je offline (nepripojený) gerda

    gerda
    myslela som na to, len mám už dosť tých nervov a cirkusov,čakam na list vlastníctva a potom to asi buem musieť urobiť, ďakujem

    orlica je offline (nepripojený) orlica

    orlica
    gerda, prosim,v prvom rade sa rýchlo vráť do vlastného bytu, , lebo je Tvoj presne v1/2 - ine ! A dôvod :

    Ak do troch rokov od zániku BSM t.j. právoplatnosti o rozvode,nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo súdnou cestou, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, (v Tvojom prípade nábytok,chladnička, práčka, a pod. veci v byte, auto, počítač a pod. ), že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý !!! z nich, veci z bezpodieloveho spoluvlastníctva pre potrebu svoju a svojej rodiny ( t.j. spoločne s Tvojimi deťmi) a domácnosti výlučne ako vlastnik užíva!
    Avšak v ostatných hnuteľných veciach platí,ako aj v jednotlivých majetkových právach, že sú podiely oboch spoluvlastníkov rovnaké t.j. aj byt každý v 1/2-ine. Takže sa sama dobrovoľne vzdávaš veľa hnuteľných vecí a zbytočne si robíš ďalšie náklady s platbou nájomneho a nie si sústavne s deťmi! Veľmi Ti držim palce a svojho sa nevzdávaj, nemáš dôvod!
    Naposledy upravil orlica : 04.03.09 at 22:19 Dôvod: sorry,pisala som bez diakritiky

    babička je offline (nepripojený) babička

    pracujúca dôchodkyňa babička
    Obdivujem Vašu nekonečnú trpezlivosť. Už dávno ste sa mali obrátiť na súd, to je jediné riešenie, ale rozhodne z bytu neodchádzajte. Nič neodkladajte a konajte, musíte byť veľmi silná a vydržať to psychicky. Je to veľmi náročné a držím Vám palce.

    orlica je offline (nepripojený) orlica

    orlica
    Ehm, ak by si chcela byt predať,čo by som Ti vôbec nedoporučovala, a "ex" ho nechce predať, tak daj na súd Návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva a súd vykoná vyporiadanie podľa Tvojho návrhu. Avšak ho podávaj až po Tvojom návrate domov do Tvojho bytu.Bohužiaľ,pokiaľ tam však nebývaš, je nem dobre :-( . !
    Súd prikáže byt za primeranú náhradu buď Tebe alebo "ex", s tym, že sa prihliada na účelne využívanie bytu a na násilné správanie podieľoveho spoluvlastníka t.j. "ex" - tvoj prípad,keďže bol agresívny k Tebe počas spoločného bývania.
    Takže máš veľkú šancu, že by si bývala naďalej s deťmi. Ak by nikto z Vás byt nechcel, tak súd nariadi predaj bytu a výťažok rozdelí podľa podielov (1/2).
    Dúfam, že "ex" dostane rozum a uzatvoríte Dohodu o zrušení podielového spoluvlastníctva a nebudete zbytočne platiť trovy konania.Gerda,prajem Ti veľa štastia a pevne nervy.
    Naposledy upravil orlica : 04.03.09 at 22:32 Dôvod: sorry, nepoužila som diakritiku

    gerda je offline (nepripojený) gerda

    gerda
    Ahojte, chcela by som Vám povedať ako to pokračuje, tak som zašla za právnikom , poradil mi viac možností, ale môj bývalý nesúhlasil ani sprepisom bytu na syna, ani s tým, že on vyplatí mňa,chcel byt predať, takže som mu navrhla,že tú jeho polovicu kúpim,ale predáme aj garáž a to sa mu zase nepáčilo. Tak to skončilo tak, že garáž mu zostane a z bytu ho vyplatím, ale keďže hotovosť nemám,budem mu to splácať mesačne po 200 eur. S tým súhlasil a pospísal, takže teraz byt je môj, ale on sa tu stále vyvaľuje a nechce sa mu odísť. Už mi odchádza trpezlivosť, môžem vymeniť zámok? V dohode bolo, že sa má odsťahovať dňom podpisu zmluvy a to bolo 24. apríla. Dokedy mám čakať? Ďakujem

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    ja by som zavolala policajtov, ze sa zdrzuje v tvojom byte bez tvojho suhlasu. a obstarala by som si okrem zmluvy aj vypis z katastra ze byt je na tvoje meno. Nech ho vyhodia.

    maga1 je offline (nepripojený) maga1

    maga1
    Potrebujem poradiť,
    som rozvedená od 12/2005, manžel ma opustil v 04/2004.
    Počas manželstva sme kúpili byt časť sme vyplatili v hotovosti a časť na základe pôžičky, v hotovosti 340.000,- + 100.000,- pôžička.
    Od 04/2004 splácam pôžičku sama.
    V 12/2008 požiadal ex o BSM a žiada aby som mu vyplatila 500.000,- v hotovosti. Trhová cena bytu k dnešnému dňu je 1.000.000,-, ale ja predsa splácam pôžičku, taktiež som urobila sama úpravy v byte v sume cca 100.000,- mám právo si na ne nárokovať?
    Taktiež by som chcela vedieť, aká cena bytu sa ráta, či je to cena v čase rozvodu t.j.12/2005, alebo terajšia trhová cena.

    ďakujem za akúkoľvek radu

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    maga, nepytaj sa na dvoch miestach rovnaku otazku. Svoju temu si zalozila aj tu: http://www.porada.sk/t112020-rozvod-a-bsm.html

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    maga1 Pozri príspevok
    Potrebujem poradiť,
    som rozvedená od 12/2005, manžel ma opustil v 04/2004.
    Počas manželstva sme kúpili byt časť sme vyplatili v hotovosti a časť na základe pôžičky, v hotovosti 340.000,- + 100.000,- pôžička.
    Od 04/2004 splácam pôžičku sama.
    V 12/2008 požiadal ex o BSM a žiada aby som mu vyplatila 500.000,- v hotovosti. Trhová cena bytu k dnešnému dňu je 1.000.000,-, ale ja predsa splácam pôžičku, taktiež som urobila sama úpravy v byte v sume cca 100.000,- mám právo si na ne nárokovať?
    Taktiež by som chcela vedieť, aká cena bytu sa ráta, či je to cena v čase rozvodu t.j.12/2005, alebo terajšia trhová cena.

    ďakujem za akúkoľvek radu
    Rata sa urcite aktualna cena, investovane peniaze do spolocneho bytu - dokazatelne investovane po rozvode sa vsa daju odratat.
    Chce to dobru zmluvu u pravnika .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.